دئودورانت‌های ضدعرق و عوارض آن


دئودورانت‌های ضدعرق و عوارض آن

دکتر محمد علی نیلفروش زاده:دئودورانت‌ها یا به اصطلاح عام، مام‌ها ترکیباتی هستند که جهت کاهش بوی بدن به کار می‌روند و اکثر آنها حاوی نمک‌های آلومینیوم مانند کلرید آلومینیوم هستند که می‌توانند به مرور زمان اثرات مخربی بر افراد به خصوص کسانی که از اختلالات کلیوی رنج می‌برند، داشته باشد. دکتر محمد علی نیلفروش زاده گفت: عرق به خودی خود، دارای بو نیست مگر این که توسط باکتری‌هایی که در مناطق گرم و مرطوب فعالیت می‌کنند دچار بو شود و به خصوص ناحیه زیر بغل که به عنوان گرم‌ترین سطوح بدن انسان به شمار می‌رود و غدد عرقی باعث رطوبت نسبی آن می‌شود، بیشتر با این موضوع مرتبط است.

وی در ادامه ضمن بیان این که دئودورانت‌ها می‌توانند برای پوشاندن بوی عرق دارای عطر باشند و بعضی اوقات ترکیبات طبیعی چون عصاره رازک به عنوان ماده ضد میکروبی به کار می‌روند؛ افزود: در تهیه مام‌ها ترکیباتی مانند کلرید آلومینیوم و کلروهیدرات آلومینیوم به عنوان ضد عرق‌های وسیع به کار می‌روند که با کاهش تعریق و رطوبت رشد باکتری‌ها را متوقف می‌کنند. دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: آلومینیوم به عنوان یک نوروتوکسین مطرح است و عوارض روی سطح خونی – مغزی داشته و باعث مستعد شدن زمینه در فرد برای آسیب به دی ان ای می‌شود. از طرفی توصیه می‌شود افرادی که دچار اختلال کلیوی هستند از ترکیبات حاوی آلومینیوم پرهیز کنند؛ چون در معرض خطر پیشرفت اختلال فعالیت کلیوی هستند.
همچنین با توجه به اینکه امکان دفع مواد و داروهایی که از طریق کلیه و مجاری ادراری دفع می‌شوند در بیماران کلیوی کمتر است، توجه به این نکته ضروری است که دفع آلومینیوم نیز از طریق کلیه صورت می‌گیرد، بنابراین استفاده مکرر و طولانی مدت از دئودورانت‌ها می‌تواند به مرور زمان باعث رسوب و تجمع آلومینیوم در بدن فرد شده و عوارض و مشکلات بسیاری به دنبال داشته باشد. ضمن این که مطالعات نشان می‌دهند افزایش سطوح آلومینیوم در درازمدت می‌تواند باعث بروز آلزایمر شده و با عوارضی چون کم خونی، تشنج، علائم استخوانی و شکستگی‌های استخوان مرتبط است.

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
ممنون بابت توضیحات خوب آقای دکتر نیلفروش زاده
شنبه 4 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
اگر از دئودورانت‌ استفاده کنند, میدانیم که مضر است و اگر از ان استفاده نکنند, دیگه چه بدتر از بس که معطرند که نمیشه از کنارشان رد شد ! پس هر روز دوش بگیرید ! یک فتوا به کسانیکه کامنتم را فتوایی میبینند و یا اصلا عادت کردند که همه چیز را از نظر دینی باور کنند که به انهم معتقد شونند !
شنبه 4 تیر 1390

porharfi - هلند - آرنم
خوراکیها هم در "بـــــوی زیر بغل" تاثیر داره (مثال پیاز ....و)دکتر جون آزمایشش. کن بمن حق میدی!!!....
شنبه 4 تیر 1390

feminism - انگلستان - لندن
دُکی جان حتمأ پیشنهاد میکنید که گلاب استفاده کنیم !!؟ بله !؟ من از کیفیتِ دئودورانت‌های ایرانی اطلاعاتی ندارم و نتیجتأ نظری هم نمیتوانم درج کنم ولی خود من بدون استفاده از دئودورانت‌ و اودکلن های مختلف اصلا روزگارم نمیگذرد . مخصوصأ اودکلن های Gucci by Gucci و Armani Code و Ghost Deep Night حرف ندارند !!
شنبه 4 تیر 1390

sharafyabi - انگولا - بیمبه
ژاپنی ها یکی ازملتهائی هستند که بسار کمتر ادکلن مصرف میکند. افرادی که از تمیزی روزانه بدور هستند احتیاج به ادکلن دارند. این بسیار معروف است که دلیلی که فرانسه بهترین عطری جات را دارد بعلت بد بو بودن و حمام نکردن مردمانش است.! بی بوئی انسانها بسیار فراتر از هر عطری میباشد.
یکشنبه 5 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.