راکتور بوشهر بعد از مرگ کارشناسان


راکتور بوشهر بعد از مرگ کارشناسان

نیروگاه اتمی بوشهر

رضا تقی زاده (تحلیلگر سیاسی)
 حادثه هوایی منجر به کشته شدن دست کم پنج کارشناس روسی متخصص در طراحی و راه اندازی راکتور های اتمی، میتواند ورود به مرحله نهایی تولید،  اعمال مدیریت دوساله پیمان کاران روسی و همچنین زمان آغاز اداره مستقل راکتور بوشهر توسط کارکنان ایرانی را با تاخیر روبرو سازد. سه تن از کارشناسان روسی جان باخته در حادثه هوایی اخیر، بعد از دو ماه  اقامت در بوشهر  اخیرا به کشور خود باز گشته بودند.

شرکت او-ک-بی گیدروپرس، که کارشناسان به قتل رسیده در حادثه هوایی ۲۰ ژوئن را در استخدام خود داشت یکی از پیمانکاران اصلی موسسه دولتی روس اتمی استروی اکسپورت، طرف قرار داد ایران در طراحی، ساخت و راه اندازی راکتور بوشهر است.

موسسه یاد شده بجز بوشهر در طراحی و ساخت ۴ راکتور اتمی دیگر نیز ( منجمله در چین و هند )  مشارکت دارد. از این لحاظ از دست رفتن کارشناسان یاد شده میتواند صنایع اتمی روسیه را با مشکلاتی جدی روبرو سازد.

تخصص سه تن از کارشناسان روسی کشته شده در حادثه پرواز از مسکو به پتروزانودسک ( شمال روسیه ) ؛ سرگئی ریژوف، گنادی بانوئیک و نیکولائی ترونوف، راه اندازی و اداره تاسیسات اتمی در شرایط اضطراری بود.

حضور در ایران

هر سه متخصص یاد شده که جان خود را در پرواز هواپیمایی روسی تی-یو-۱۳۴ از دست دادند در فاصله ماه مارس و آوریل در ایران بسر میبردند. تصمیم به خارج ساختن میله های سوخت اتمی از کوره اصلی راکتور بوشهر بنا به توصیه افراد یاد شده اتخاذ شد.

بار گذاری مجدد سوخت اتمی به راکتور بوشهر نیز بعد از اعلام چراغ سبز توسط متخصصین مزبور صورت گرفت. یکی از زمینه های تخصصی افراد یاد شده مقاوم سازی راکتور های اتمی در برابر زمین لرزه بود.

یکی از دلایل انتخاب شرکت پیمانکاری یاد شده برای تکمیل و راه اندازی راکتور بوشهر، تخصص آن در استفاده از تکنولوژی تازه در طراحی و راه اندازی تاسیسات موجود اتمی بود.

راکتور اتمی بوشهر آمیزه ای است از طراحی و کاربرد ماشین آلات آلمانی ( زیمنس ) و طراحی تکمیلی روسی و قطعات و تجهیزات ساخت کره جنوبی.

نگرانی های حفاظتی

بعد از هجوم کرم سایبری استاکس نت، که گفته شد موجب اختلال جدی در عملکرد راکتور بوشهر شده بود، کوره اصلی راکتور بمنظور پیشگیری از ذوب شدن میله های سوختی و جلوگیری از نشت احتمالی اتمی خاموش شد.

چند هفته بعد نماینده روسیه در سازمان ناتو ضمن اشاره مستقیم به ارسال کرم سایبری استاکس نت هشدار داد که تکرار چنین حملاتی میتواند به تکرار فاجعه اتمی چرنوبیل  بیانجامد.
    
عربستان سعودی بعد از طرح هشدار روسیه پیرامون احتمال تکرار فاجعه چرنوبیل در بوشهر، راکتور اتمی ایران را با وضعیت پیش آمده در فوکوشیمای ژاپن مقایسه کرد و نسبت به احتمال تکرار آن در ایران اعلام خطر کرد.

دولت کویت نیز پیشتر در مورد احتمال وقوع حادثه در راکتور بوشهر و ضایعات زیست محیطی در منطقه جداگانه اعلام خطر کرده بود.

علاوه بر از کشور های منطقه، موسسه تحقیقات استراتژیکی لندن نیز با انتشار جزوه مستقلی پیرامون نیازهای حفاظتی مرتبط با نیرو گاه اتمی بوشهر توصیه کرده بود که با در نظر گرفتن و اعمال اقدامات حفاظتی تازه، ضریب امنیت نیروگاه بوشهر افزایش یابد- توصیه ای که پاره ای از کشورهای دارای نیروگاه اتمی ( منجمله آلمان ) بعد از بروز حادثه در چهار نیروگاه اتمی واقع در فوکوشیما قویا مورد توجه قرار دادند.

تعطیل موقت نیروگاه

سه کارشناس کشته شده روسی که مدیران اصلی بخش طراحی و حفاظت شرکت او-ک-بی گیدروپرس ( پیمانکار اصلی بوشهر ) بشمار میرفتند، علی رغم عدم تمایل ایران برای تحمل یک تاخیر تازه در راه اندازی نیروگاه بوشهر ماه فوریه و مارس سال جاری را در بوشهر بسر برده و پس از بررسی وضعیت ناشی از نفوذ استاکس نت در نیروگاه تصمیم به توقف کار در آن گرفتند.

در وضعیت کنونی که راکتور بوشهر در مراحل نهایی راه اندازی است، فقدان پنج کارشناس از دست رفته، بخصوص سه متخصص ارشد دست درکار در آن میتواند پیمانکاران روسی را برای جانشینی آنها با دشواری های جدی روبرو سازد.

با توجه به مفاد قرار داد ایران با روسیه و تعهد اداره دوساله نیروگاه اتمی بوشهر  توسط متخصصین روسی، و همزمان، تربیت کارکنان ایرانی برای بدست گرفتن مستقل مسئولیت اداره آن، کشته شدن متخصصین موسسه اتمی پیمانکار بوشهر میتواند به بروز تاخیر تازه در هر دو زمینه راه اندازی کامل و همچنین زمان آغاز اداره آن توسط کادر های ایرانی بیانجامد.

مقامات اتمی و سیاسی ایران با وجود مطلع شدن از حادثه، تاکنون از ابراز نظر پیرامون تاثیر آن بر روند تکمیل و راه اندازی نیروگاه بوشهر خودداری ورزیده اند. سایت اینترنتی شرکت او-ک-بی گیدروپرس بعد از بروز حادثه هوایی اخیر با نوار سیاهی به نشانه سوگواری تزئین شده است.
t.g.tehran - ایران - تهران
خیلی مسخره است تجهیزات ساخت کره جنوبی کرهای ها خودشون محصولات ساخت کره را قبول ندارند
شنبه 4 تیر 1390

بی خیال - ایران - کرمان
چه قدر بگم خوردن پول مردم مظلوم ایران عاقبت نداره.
شنبه 4 تیر 1390

مانش رومشکانی - ایران - کرماشان
آیا واقعا ما به بمب اتمی یا حتی انرژی صلح آمیز هسته ای احتیاج داریم؟مگر یک نیروگاه چقدر برق تولید میکند که ملت باید این همه هزینه سیاسی و اقتصادی برای آن پرداخت کند.این روزها حتی اروپاییها که منابع طبیعی خیلی کمی دارند نیز عطای نیروی هسته ای را به لقایش بخشیده و دارند همه را تعطیل میکنند
شنبه 4 تیر 1390

avareh swed - سوئد - بوروس
بابا بیائید قید این نیرو گاه را بزنید .اینک میخواهد حد اکثر ده سال دیگر تعطیل شود حالا تعطیل کنید .حداقل یک نیروگاه جدیید بزنید .ساختمانهای 35 ساله .افتابه خرج لحیم است .پولهارا یک جور دیگه بالا بکشید .مردم را هم به کشتن ندهید ..
شنبه 4 تیر 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
یعنی دوباره "حق مسلم ماست" به تاخیر افتاد!!! نمیشه بجای متخصصین روسی از برادران ارررررزشی استفاده بشه?!!! یا اینکه ائمه جمعه و جماعات دعایی مثل دعای باران بخونن و "حق مسلم ماست" رو راه اندازی کنن?!!! آلمانها که میخوان این "حق مسلم ماست" رو از دور خارج کنن!!!
شنبه 4 تیر 1390

niloofar80 - فیلیپین - مانیل
جیب این جماعت انگاری سوراخه.. پر نشششششد...
شنبه 4 تیر 1390

love-iran - ایران - چابهار
مانش رومشکانی - ایران - کرماشان. ممنون میشم یک چند تا از همین هایی که تعطیل شده و قراره بشه رو مثال بزنید منظورتون همون سال 2025 هست دیگه که گفتن دیگه واسه شما 19 سال فردا هست دیگه نه اگه سواد نداری خب کتاب بخون یک کشور جهان سومی رو از رو قیافه ادم هاش تشخیص نمیدن از رو امکانات اش تشخیص میدن که شامل رفاه اقتصاد میشه و داشتن قدرت و توان ساخت و استفاده هسته ایی حدود 50 سال یک کشور رو در محاسبات جلو میبره داشتن رفاه اجتماعی همین طور تا یک حد که میشه کشور صنعنتی یا پیشرفته مرسی پسر جان
شنبه 4 تیر 1390

love-iran - ایران - چابهار
مگه تو روسیه فقط 4 نفر تخصص ساخت دارن و بقیه ابدارچی هستن اره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یکشنبه 5 تیر 1390

experthoney - بحرین - منامه
حالا انگار ما انتظار شروع کار این نیروگاه رو داریم
یکشنبه 5 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.