اولین نتیجه مدیریت غیرتخصصی در وزارت نفت: قطع گاز نیروگاه ها


اولین نتیجه مدیریت غیرتخصصی در وزارت نفت:
قطع گاز نیروگاه ها و خطر خاموشی های گسترده در کشور

با حضور محمد علی آبادی در مسند سرپرستی وزارت نفت ، سیل مشکلات به سمت وزارت نیرو روانه و بسیاری از هموطنان در روزهای اخیر شاهد قطع برق شده اند!

به گزارش عصرایران ، ماجرا از آنجا آغاز شد که وزارت نفت ، که مسوول تأمین گاز نیروگاه های برق کشور است، به بهانه هایی مانند بدهی و تعمیرات ، گاز برخی از نیروگاه های تولید برق کشور را قطع یا فشار آن را تقلیل داده است.

نیروگاه های تولید برق ، عمدتاً با انرژی گاز و سوخت مایع (گازوئیل و مازوت) کار می کنند. از آنجا که در فصل های گرم سال ، مصرف گاز خانگی در کشور پایین است ، نیروگاه های برق ، با گاز کار می کنند ولی در فصل سرما ، برای این که در تأمین گاز خانگی مشکلی پیش نیاید ، نیروگاه های برق ، ناگزیر از سوخت مایع که 3 تا 5 برابر گران تر و برای محیط زیست نامساعدتر است بهره می گیرند.

اتفاقی که اخیراً رخ داده این است که وزارت نفت ، برای تحت فشار قرار دادن وزارت نیرو ، در روند گاز رسانی به نیروگاه های تولید برق ، ایجاد اخلال کرده است به گونه ای که به عنوان مثال ، خط لوله گاز نیروگاه قم را بدون اطلاع قبلی وبه صورت ناگهانی بسته اند یا در عسلویه ، با تقلیل فشار گار باعث شده اند نیروگاه از مدار خارج شود.

 همچنین عدم گاز رسانی به نیروگاه های آبادان و خرمشهر در شرایطی که  مردم دچار گرمای شدید تابستان هستند ، حدود 1000 مگاوات برق را رده خارج کرده است که معادل توان تولید نیروگاه اتمی بوشهر است.


نکته مهم و تأسف انگیز این است که قطع گاز در مواردی حتی بدون اطلاع قبلی بوده و مسوولان نیروگاه ها ناگهان متوجه قطع جریان گاز شده و ناگزیر از شیفت سوخت نیروگاه از گاز به مایع شده اند. این شیفت ناگهانی به لحاظ فنی ریسک آفرین است و ضریب خروج اضطراری نیروگاه از مدار تولید که در شرایط عادی 10 الی 12 درصد است را چند برابر می کند و بسیار آسیب زاست.

 برای متوجه شدن عمق فاجعه ای که وزارت نفت برای نیروگاه های تولید برق کشور رقم زده ، کافی است بدانیم که بر اساس آنچه در سایت شرکت توانیر موجود است ، میزان گاز تحویلی وزارت نفت به نیرو که در روز حدود 200 میلیون متر مکعب بوده ، در اولین روز تابستان به 90 میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

 البته مسوولان نفت ، تعمیر خطوط انتقال گاز وسایر تأسیسات را دلیل این وضعیت می شمارند اما واقعیت است است که  تعمیرات سالانه همیشه با هماهنگی توانیر و شرکت پخش و پالایش انجام می شده تا مشکلی در تأمین گاز نیروگاه ها در فصل گرما - که تولید و مصرف برق در کشور تقریباً سر به سر است - پیش نیاید اما امسال به برکت برخی سیاست های فوق مدبرانه(!) در وزارت نفت ، این مهم محقق نشد و گاز نیروگاه ها در عملیاتی برق آسا قطع شد تا برق خانه های مردم هم قطع شود!

نکته دیگر ، بدهی وزارت نیرو به وزارت نفت است که گویا مقامات ارشد وزارت نفت را بر آن داشته با سیاست "شیرهای بسته گاز" ، بر وزارت نیرو فشار وارد کنند تا بدهی اش را بازپرداخت نماید ، گو این که نفت و نیرو ، دو وزارتخانه یک دولت نیستند و با هم سر جنگ دارند!

 این در حالی است که بعد از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها ، خود دولت که مازاد پرداختی های مردم را تجمیع می کند ، عهده دار پرداخت هزینه های گاز نیروگاه هاست و فشار آوردن بر وزارتخانه ای که معادل 8 میلیارد دلار بدهی به پیمانکاران بخش خصوصی دارد ، چیزی جز افروختن آتشی نیست که دودش مستقیماً به چشم مردم ، به ویژه در مناطق گرمسیر می رود.

هر چند که شرکت توانیر تا این لحظه با جایگزین سازی سوخت مایع ، توانسته است تا حد امکان از قطع برق جلوگیری کند اما با توجه به این که اکنون فصل استفاده از گاز است ،ذخایر سوخت مایع در پایین ترین سطح است  و با  ادامه این وضع ، چاره ای جز تعطیلی برخی نیروگاه ها و خاموشی های گسترده و  بی سابقه وجود نخواهد داشت  ؛ به عنوان مثال ، در حال حاضر ذخیره سوخت مایع نیروگاه اصفهان ، تنها 10 درصد است که اگر گاز آن قطع شود ، نیروگاه فقط دو الی سه روز ، دوام می آورد و نهایتاً برق خودش هم می رود!

 بدین ترتیب باید به مسوولان وزارت نفت تبریک گفت که در ابتدای فصل گرما که مصرف برق به حداکثر خود می رسد ، توانسته اند کاری با مجموعه نیروگاهی کشور کنند که تحریم ها در تمام سال های گذشته نتوانسته اند: حرکت به سوی خاموشی های گسترده با مدیریت نفتی محمد علی آبادی که زمانی خودش کاندیدای وزارت نیرو بود!

alexxx - اتریش - وین
خوب دیگه وقتی یه باقلی فروش بره توی اطاق عمل و شروع به جراحی بکند ! از دو حال خارج نیست, یا مریض میمیره یا اینکه باقلی فروش هم میخوابه روی تخت بغلی !!!
شنبه 4 تیر 1390

bita tehrani - کانادا - ونکوور
دولت پت و مت !!
شنبه 4 تیر 1390

آزادیخواه - ایران - تهران
مدیریت جهانی یعنی این!!!!!!!!! اشکالی نداره ترکیه ارمنستان آذربایجان افغانستان پاکستان هند عراق و.. واجبتر ازما هستند. صنعت که نداریم ، تکنولوژی هم که در حد موش فرستادن به فضا داریم . نهایت با پریموس ،والور ،لمپه و...سر میکنیم. شاید هم بگفته دکتر احمقی نژاد دختر بچه ای 14 ساله در زیر زمین خانه محقرش نیروی اتمی درست کرده واین کمبود راجبران کند.
شنبه 4 تیر 1390

haghighatgo - آلمان - برلین
محمد علی آبادی صد آفرین بتو....هزار آفرین بتو ....قربون اون فهم و شعورت گازی که میشه فروخت به فرنگی ها و باهاش دلار و یورو گرفت و بزاری همشو جیب خودت و احمدی نژاد نمی گذاری برای مصرف داخلی هدر بشه و یه مشت کاغذ های بی ارزش "اسکناس ها داخلی" رو در عوضش بگیری !! هی آقا پس مردم چی اینها چه گناهی کردن که برقشون قطع میشه مگه وجدان ندارید ؟ ..مردم ؟ کدوم مردم رو میگید ؟ مردم ایران منظورتونه ...این بی غیرت ها ارزششون و خطرشون از تاپاله گاو هم کمتره و فقط مزاحمند و بوی گند میدن...مردم فقط مردم لبنان و مردم چین اینها مردم هستند !! میفرمائید این تازه اول شروع دوره تحریم های احمدی نژادی بر علیه مردم ایرانه ...؟!! با پول گاز فروشی که به ایرانی نمی فروشید و اون رو به فرنگی ها میفروشید چیکار باهاش میکنید؟ باهاش تو ترکیه و چین و هند و ...و برای خودمون سرمایه گذاری می کنیم !
شنبه 4 تیر 1390

89562389 - ایران - نجف آباد
تازگی هاهرکس از راه می رسه یک لگد به این دولت می زنه.
شنبه 4 تیر 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
اینها که جهان را میخواهند مدیریت کنند.
شنبه 4 تیر 1390

avareh swed - سوئد - بوروس
راه چاره راحت برای گران کردن برق.گاز را قطع کن .برق خود بخود گران خواهد شد .فصل گرما موقع اش میباشد.بخدا حقشان است که ادعای مدیریت جهانی را بکنند .ما مردم گوشت گوسفند ومرغ خورده ایم تحقیق دکتر .روانی زاده ..
شنبه 4 تیر 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
مموتی باید از مدیریت جهانی خودش کناره گیری کنه و کمی به طویله خودش که اسمش رو دولت گذاشته برسه!!!
شنبه 4 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.