محمد خاتمی: مسئولان برای یک‌بار هم که شده با معترضان مذاکره کنند


محمد خاتمی: مسئولان برای یک‌بار هم که شده با معترضان مذاکره کنند

محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران، از زندانیان سیاسی که دست به اعتصاب غذا زده‌اند خواست به اعتصاب خود پایان دهند و خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی نیز گفت که «یکبار هم که شده، از طریق مذاکره با معترضان به حل مسائل بپردازند.»

محمد خاتمی در دیدار با  مریم قدس، همسر فیض‌الله عرب‌سرخی که در زندان اوین در اعتصاب غذا بسر می‌برد با ارسال پیامی به زندانیان اعتصاب‌کننده خواستار آن شد که هر چه زودتر به این اعتصاب پایان دهند.

محمد خاتمی در این پیام که خطاب به فیض‌الله عرب سرخی نوشته شده، تصریح می‌کند: «چند روزی است که شما و عده‌ای از عزیزانی که در زندان بسر می‌برند به اعتصاب غذا دست زده‌اید و این امر همه ما را نسبت به سلامتی شما نگران کرده است و پاره‌ای اخبار نیز این نگرانی را تشدید می‌کند.»

رئیس جمهور پیشین ایران تصریح می‌کند: «انتظار همه این است که به تقاضای دوستان، سریعا این اعتصاب شکسته شود. آنچه مهم و فوری است حفظ سلامتی شما و بازگشتتان به زندگی عادی است امیدوارم این تقاضا مورد اجابت قرار گیرد.»

محمد خاتمی در ادامه پیام خود حاکمیت را مورد خطاب قرار داده و می‌گوید: «از سوی دیگر اگر صدای ما به مسئولان می‌رسد از آنان می‌خواهیم که یکبار هم که شده است از طریق مذاکره با معترضان به حل مسائل بپردازند. آنان مطالبی دارند که در جریان مذاکره بهتر می توان به آنها رسیدگی کرد تا یا دوستان قانع شوند یا مطالب آنان مورد توجه و اجابت قرار گیرد.»

قربان بهزادیان‌نژاد، بهمن احمدی‌امویی، حسن اسدی‌زیدآبادی، عبدالله مومنی، عمادالدین باقی، عماد بهاور، امیرخسرو دلیرثانی، ابوالفضل قدیانی، فیض‌الله عرب سرخی، محمد جواد مظفر، محمد رضا مقیسه و محمد داوری   ۱۲نفر از زندانیان سیاسی زندان اوین هستند که از روز شنبه ۲۸ خرداد در اعتراض به مرگ هاله سحابی و هدی صابر  دست به اعتصاب غذا زدند.

در پی آن کیوان صمیمی، عیسی سحرخیز، مسعود باستانی، علی عجمی، جعفر اقدامی و حشمت‌الله طبرزدی، شش نفر از زندانیان  زندان رجایی‌شهر، نیز به آنها پیوستند.

با آزادی عمادالدین باقی از زندان اوین، مهدی کریمیان اقبال به جمع اعتصاب‌کنندگان پیوست و پس از مرخصی محمد جواد مظفر، محسن‌امین‌زاده از مرخصی به زندان فراخوانده شد و او نیز به محض ورود به زندان به اعتصاب‌کنندگان پیوست.

در همین حال سایت کلمه گزارش داده است، عبدالله مومنی، محسن امین‌زاده، ابوالفضل قدیانی، مهدی کریمیان اقبال و بهمن احمدی امویی  در اثر اعتصاب غذا با مشکل جسمی روبرو شده و به بهداری زندان اوین انتقال یافته‌اند.

 درخواست ۱۲۰ روزنامه‌نگار برای پایان اعتصاب غذا

حدود۱۲۰ روزنامه‌نگار در ایران در نامه‌ای خطاب به زندانیان سیاسی در زندان‌های اوین و رجایی شهر، ضمن تاکید بر رسیدگی به مطالبات آنان درباره رعایت آزادی‌های سیاسی و شهروندی، خواستار پایان اعتصاب غذای آنان شدند.


این روزنامه نگاران با اشاره به اینکه پیام اعتصاب زندانیان سیاسی در میان اقشار مختلف جامعه ایران طنین انداز شده است، نوشتند: «نگرانی در مورد تاثیرات اعتصاب غذا بر وضعیت سلامت زندانیان، مسئله‌ای نیست که بتوان در مقابل آن سکوت کرد.»

در این نامه بر لزوم پیگیری ماجرای مرگ هاله سحابی و هدی صابر از سوی مسئولان قضایی و پاسخگویی به «ابهام‌های فراوان» در این خصوص تاکید شده است.

  این روزنامه‌نگاران  همچنین از رئیس قوه قضاییه، رئیس و نمایندگان مجلس و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خواستند تا به فراخور جایگاه قانونی و شرعی خود به دغدغه‌هایی که موجب شکل گیری اعتصاب در زندان‌ها شد، رسیدگی کنند.

آنها در عین حال، ضمن درخواست برای آزادی تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی، به مسئولان قضایی یادآوری کردند که حفظ و تامین امنیت جانی زندانیان بر عهده آنان است.

Sheema - کانادا - تورانتو
دوستان در سایت خودنویس که مال نیک آهنگ کوثر هستش، کلمه خاتمی رو سرچ کنن و ببینن این خائن سازشکار که بوی کباب انتخابات بعدی شنیده کیه
شنبه 4 تیر 1390

پسرسیدان - ایران - بیجار
جناب خاتمی باید به عرضت برسونم که مسولان فعلا سرشون خیلی شلوغه چون افتادن به جون هم هر مسولی که زودتر برسه به ادارش بعدی رو بازداشت میکنه نمونه آخر هم پنج شنبه اتفاق افتاد
شنبه 4 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
محمد خاتمی, از مقامت ( رئیس ج. سابق ایران ) حداکثر استفاده را بکن و باخواسته های محکمتر و شدیدترت باعث گرفتن نقاب این مزدوران شو که انان را وادار به واکنش کنید ( که ترا دستگیر و روانه زندان سازنند ) , وگرنه با اینطور " زمزمه " کردنها باعث زبونی بیشتر انان خواهید شد !
شنبه 4 تیر 1390

محمداصلی - ایران - تهران
خوشبختانه حاکمیت جهل و خرافات آخوندها به حدی خود را در باتلاق اشتباهات فاحش فرو برده است که کمترین عقب نشینی از اصول و مواضع گذشته اش که قطعا به زودی محقق میشود منجر به نابودی همیشگی آنها خواهد شد . آخوندهای جاهل و خرافاتی در انتهای راه خود هستند و تا رسیدن به بن بست مطلق راه زیادی برایشان باقی نمانده است و این موضوع را آخوندهای عاقلتر مانند خاتمی و رفسنجانی به خوبی دریافته اند اما بت بزرگ مدعی بصیرت آنقدر کودن است که هنوز نفهمیده است .
شنبه 4 تیر 1390

zahra50 - دانمارک - کپنهاگ
پسر شجاع!!!معترضین مدتهاست به مذاکره احتیاج ندارن .و مدتهاست مشروعیت کل نظام رو زیر سوال بردن. 
شنبه 4 تیر 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
برو مردک شارلاتان که نقش سوپاب اطمینان برای جمهوری تازیان را بازی کردی
شنبه 4 تیر 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
از اینکه هیچگاه در انتصابات حکومت ولی وقیح شرکت نکرده ام خیلی خوشحالم مخصوصا زمانیکه خیلی دوستانم به انتصاب این مردک شیاد بسمت ریاست جمبونی امیدوار بودند و در رای گیری مسخره حکومت شرکت کردند. اگرچه اونموقع هم فقط بخاطر مخالفت با ولی وقیح به این مردک رای داده شد. مرگ بر خامنه ای و مزدورانش
شنبه 4 تیر 1390

nader46 - انگلیس - لندن
ای بدم میاد از این عمامه.مرده شوره خودتون با این عمامه‌های سفید و سیاه و سبز که نشان از حماقت و خرافات تاریخی این قشر مفت خور و منحرف است را ببره
شنبه 4 تیر 1390

gogoli - ایران - تهران
باز آقای خاتمی یه چیزی گفت، لاتهای مسعود جون و سوسولهای رضا نیم وجبی آتیش گرقتن!
شنبه 4 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
gogoli : دوست گرامی, یادتون میاد که بمن برچسب بی احترامی به " یکی " از کاربران زدید و و و, و شما در این نیم خط به " همه " کاربران که یکی خودم باشم بطور واضح و فاحش اهانت کردید, اینطور نیست ?! شاد و پیش خود حساب باشیم .
یکشنبه 5 تیر 1390

Kavkaz - ایران - تهران
لحنش بوی التماس میدهد.در حالیکه اگر کمی صبر داشته باشیم این خود نظام است که دارد به التماس میافتد و شروع میکند به امتیاز دادن.تمام ترسشان این است که انتخابات آینده از سوی مردم تحریم شود.شرکت در انتخابات به هر عنوان و به هواداری هر کسی کسب مشروعیت برای نظام است.متاسفم که هر بار به امید بهتر شدن اوضاع و پیروزی اصلاح طلبان پای صندوق رفتم و شناسنامه ام را حسابی نجس کردم.تنها چیزی که اتفاق افتاد طولانی تر شدن عمر حکومت آخوندی بود.
یکشنبه 5 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
Kavkaz - : با درود به دوست گرامی, ایا شما هم مثل من فکر میکنید که همه این دعواهای سیاسی " خیمه شب بازی " اسلام ضحاکی میباشد که ما را سرگرم نگه داشته و " الکی " اپوزیسونی بنام " مشایی نژاد " بسازد و ما را به پای صندوق رای بکشاند که به این مشایی نژادی که الان او را بعنوان مترسک و الاغ میشناسیم, به او رای داده ولی باز دوباره در شب انتخابات " شخص مورد نظر " ضحاک را بعنوان رئیس جمهور معرفی کنند و مردمی که امسال مشایی نژاد را الاغ مینامیدند, برای حمایت از او به خیابانها رفته و کشته شوند !? و اگر اینطور میبنید, که پیش بینی کردم, ایا نباید در انتخابات بعدی شرکت کرد ?! و اگر نکنیم, چطور باید به خواسته های سیاسیمان برسیم و اینده ایران را در 2 سال دیگر چطور پیش بینی میکنید ?! با سپاس فراوان از بابت جوابتان .
یکشنبه 5 تیر 1390

gogoli - ایران - تهران
khosh bavar - ایران - یزد .. تی جانا قوربان! اصطلاح "آتیش گرفتن" معنی روشنی داره. منظور من، کسانی بودند که با بیحیایی و عصبانیت به این فرد ملایم و بی آزار اهانت میکنن و وابستگیهای سیاسی مشخصی دارن. شما مگه به آفای خاتمی توهین کردین؟! اتفاقا کامنت شما انتقادی اما منصفانه بود. .
یکشنبه 5 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
gogoli جان, ت چه گفتن داری برار ! دورو نگونی که ( دروغ نمیگی که ) ?! نمیدانم در جوابتان چه بنویسم که هم خدا را خوش بیاد و هم بنده انرا, زیرا میدانم برای رسیدن این ارمان باید هر دو طرف بسوی هم دست دراز کنند ! زیرا خیلی ارزو دارم مثل یک Gentleman و یا Gentlewoman با هم به تبادل نظر بپردازیم ! به امید انروز که زیاد از ما و شعور ما دور نیست, پس شاد و امیدوار باشیم !
یکشنبه 5 تیر 1390

Kavkaz - ایران - تهران
خوش باور عزیز سلام. همینطور است که پیش بینی کردید.این فیلمنامه ایی است که توسط رهبر و سپاه کارگردانی میشود.و اگر مردم پای صندوقها بروند و به این اپوزوسیون رای بدهند همان پیش بینی شما اتفاق خواهد افتاد.اما وقایع سال 88 با همه تلخیها این حسن را داشت که بینش سیاسی مردم را تا حد زیادی بالا برد و بعید میدانم نتیجه این خیمه شب بازی دلخواه نظام باشد.اگر حرفهای سخنگوی شورای نگهبان را شنیده باشید گفته است که پیشینه و گرایشات سیاسی نامزدهای انتخاباتی برایشان ملاک نخواهد بود و این عملکرد افراد است که مهم است.نمیدانم نظر شما چیست اما به نظر من این کوتاه آمدن و امتیاز دادن است.
دوشنبه 6 تیر 1390

Kavkaz - ایران - تهران
خوش باور عزیز سلام(2). تصور من این است این درگیری صوری دولت با رهبری راهکاری برای آشتی با اصلاح طلبان است.نمی دانم چطور بیان کنم اما میخواهند وانمود کنند که دولتی که(احمدی نژاد)زمانی مورد تایید رهبری بود و نظراتش هم نزدیک به نظر ایشان بود حالا دیگر چون با بدان بنشست خاندان نبوتش گم گشت.حال با توجه به فعالیتهای خاتمی و حرفهایی که زده بعید نیست که بخواهند از در آشتی با اصلاح طلبان در بیایند.شاید دلیل حبس خانگی نشدن خاتمی این باشدکه وقتی زمانش فرا رسید نقش واسطه آشتی را بازی کند.بعد هم اصولگرایان با دادن امتیاز و اصلاح طلبان با کوتاه آمدن از بعضی خواسته هایشان آشتی کنند و دوباره انتخابات پر شوری به راه بیاندازند و اصلاح طلبان را پیروز میدان کنند و مردم معترض از این پیروزی دلخوش گردند و دیگر کاری به کار نظام نداشته باشند.
دوشنبه 6 تیر 1390

Kavkaz - ایران - تهران
خوش باور عزیز سلام(3). اگر فرض من در مواردی که گفتم درست از آب دربیاید نتیجه اش مشابه همان چیزی است که در سال 76 اتفاق افتاد.یعنی اولین دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی.اتفاقی که باعث طولانی تر شدن عمر نظام شد.شرکت در انتخابات یعنی ایجاد سیاهی لشکر پای صندوقهای رای و این همان چیزی است که نظام میخواهد یعنی سیاهی لشکر و کسب مشروعیت.آنها چیزی را که در سر دارند انجام خواهند داد و این مهم نیست که در برگه های رای نام چه کسی نوشته خواهد شد مهم این است که مردم فقط پای صندوق بیایند بقیه اش را آقایان خودشان حل و فصل خواهند کرد.چاره کار(البته به تصور من) شرکت نکردن در انتخابات و بالا بردن سطح آگاهی و شعور سیاسی و اجتماعی مردم است راهی که واقعا طولانی است ولی اگر به مقصد برسد نتیجه اش پایدار خواهد بود.با درود بر شما بیدار و آگاه باشیم.
دوشنبه 6 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
با سلام و درود فراوان بر شما Kavkaz عزیزم و با سپاس فراوان از همکاری و راهنماییتان که بسیار زیبا و منطقی توضیح دادید ! امیدوارم نسیم بهار ازادی ایران که به دنیای اعراب سرایت کرده و برای انان صلح و ازادی بخشیده, منشا و سرچشمه خود را فراموش نکند و با شدتی تمامتر مانند سونامی و طوفانهای سهمگین این بلای شپشی را از میهنمان دور سازد ! با درودی مجدد ارزوی شادی و سربلندی را برای شما و هر ایرانی را ارزومندم . دوست شما فرهاد ! .
دوشنبه 6 تیر 1390

alexxx - اتریش - وین
مسئولان را چنان توهم گرفته که حتی از کشتن و زندانی کردن نزیکان خود نیز دریغ نمیکنند. یکی مثل خاتمی کم و بیش میبیند چه اتفاقاتی میافتد و از اخر و عاقبت ان وحشت دارد.
دوشنبه 6 تیر 1390

Kavkaz - ایران - تهران
خوش باور گرامی من هم برای شما آرزوی سعادت و موفقیت و برای کشور عزیزمان آرزوی آزادی و امنیت میکنم.
سه‌شنبه 7 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.