ماجرای حمله از زبان پناهجویان ایرانی در ترکیه


ماجرای حمله از زبان پناهجویان ایرانی در ترکیه

با افزایش تعداد پناهجویان ایرانی در ترکیه مشکلات آن‌ها نیز فزونی می‌یابد. برخی از آن‌ها می‌گویند که تعهد سپرده‌اند، در ترکیه فعالیت سیاسی و رسانه‌ای نکنند. آن‌ها از فشارها و تهدیدهای امنیتی نیز مصون نیستند.

سه پناهجویی که در ترکیه مورد حمله یک قمه‌کش قرار گرفتند

پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی العربیه،  گزارش داده است که ۴ پناهجوی عرب اهوازی در ترکیه مورد هجوم نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران قرارگرفته‌اند.

العربیه نوشته است: «محمد حسن فلاحیه روزنامه نگار به همراه توفیق نواصری نویسنده ، محمد حمید خبرنگار و یک پناهجوی اهوازی بنام ( ک ج ) در شهر نوشهیر ترکیه مورد حمله یک فرد ناشناس قرار گرفته است».

العربیه در گزارش خود همچنین آورده است: «سازمان عفو بین الملل پیش از این در بیانیه ای اعلام کرده بود عناصر امنیتی ایرانی بارها علیه پناهجویان ایرانی در ترکیه اقدام کرده  و تعدادی از آن‌ها را از خاک ترکیه ربوده و به ایران منتقل کرده‌اند».

مقام‌های رسمی ایران درباره رویداد شهر نوشهیر تابحال اظهارنظر نکرده‌اند، اما ینس اووه توماس، مسئول شاخه آلمان سازمان گزارشگران بدون مرز در امور روزنامه‌نگاران فراری، در گفت‌وگو با دویچه وله تاکید می‌کند که ترکیه جای امنی برای روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشرایرانی نیست.

مهاجم دستگیر شد!

محمد حسن فلاحیه در شبکه‌ی "العالم" جمهوری اسلامی ایران کار می‌کرده و پس از ممنوع شدن فعالیت‌های رسانه‌ای مجبور شده است به ترکیه پناه ببرد. آقای فلاحیه ، درباره حمله فرد ناشناس چنین شرح می‌دهد: «روز بیستم ژوئن (۳۰ خرداد) در نزدیکی "والی شهر" نوشهیر ترکیه که به اداره پلیس شهرهم نزدیک بود، مورد تهاجم فرد ناشناسی قرار گرفتم. این شخص نام من و دوستانم را صدا می‌کرد و با قمه به سمت ما حمله کرد. ما پناه بردیم به مرکز پلیس ترکیه. هنگامی‌که وارد ساختمان اداره امنیتی شدیم این شخص ما را تعقیب کرد، قمه خود را پنهان نکرد و پلیس خواست او را دستگیرکند. در حین دستگیری سرمهاجم به دیوار اصابت کرد و زخمی شد. پس از این حادثه علیه این مهاجم که روح‌الله نام دارد و یکی از فرزندان فرماندهان سپاه پاسداران در ایران بوده شکایت‌نامه‌ای تنظیم کردیم».

بی توجهی نهادهای بین‌المللی و رسانه‌های ایرانی

آقای فلاحیه مدیر نشریه توقیف شده "اقلام الطلبه" در ایران بوده که از سال ۷۷ تا ۱۳۸۱ منتشر می‌شد. وی به دویچه وله می‌گوید که به خاطر فعالیت‌های سیاسی خود و نوشتن مقاله و مصاحبه با تلویزیون‌ها و روزنامه‌ها در ترکیه تحت فشار قرار گرفته است.  

او اضافه می‌کند: «از آبان ۸۵ تا دی ۸۸ به اتهام اقدام علیه امنیت کشور سه سال در زندان اوین محبوس بودم. با روزنامه "المستقبل" لبنان و با رادیو دوبی همکاری می‌کردم». وی اضافه می‌کند که هدف جمهوری اسلامی ایران فشار به روزنامه نگاران مستقل است تا آن‌ها مجبور شوند فعالیت‌های خود را متوقف کنند.

محمد حسن فلاحیه ادعا می‌کند که نهادهای بین‌المللی موضوع فشار علیه پناهجویان ایرانی را جدی نمی‌گیرند. وی خاطرنشان می‌کند که پلیس ترکیه برای او شرط گذاشته است که فعالیت سیاسی نکند و مقاله ننویسد. آقای فلاحیه همچنین می‌گوید که صفحه فیس‌بوک و وبلاگش نیزهک شده است.

تظاهرات و اعتصاب غذای پناهجویان ایرانی در ترکیه

علیرغم فشارهایی که به پناهجویان ایرانی در ترکیه وارد می‌شود، آقای فلاحیه می‌گوید که برخورد مقام‌های کشور ترکیه را نمی‌توان با سوریه، لبنان و عراق مقایسه کرد. به نظر او برخورد ترکیه در قیاس با کشورهای همجوار نسبتا بهتر است. وی همچنین انتقاد می‌کند: «وضعیت پناهندگان عرب اهوازی از سوی سازمان‌های حقوق بشر ایرانی و رسانه‌های فارسی زبان مورد توجه قرار نمی‌گیرد».

تلاش برای خروج روزنامه نگاران و بلاگرهای فراری

ینس اووه توماس، مسئول شاخه آلمان سازمان گزارشگران بدون مرز در امور روزنامه‌نگاران فراری در گفت‌وگو با دویچه وله خاطرنشان می‌کند که یک چهارم خبرنگاران و وبلاگرهای فراری دنیا که حدود ۱۳۰ نفر است، ایرانی هستند و سازمان او در سال گذشته تلاش کرده به آن‌ها کمک کند.

وی تاکید می‌کند فشار بر رونامه‌نگاران فراری در ترکیه را باید رسانه‌ای کرد تا بتوان مانع ارعاب و تهدید بیشتر آنها شد. به گفته ینس اووه توماس سازمان گزارشگران بدون مرز حاضر است در موارد مشکلات حقوقی و دادگاه و همچنین برخورداری از وکیل به خبرنگاران فراری در ترکیه کمک می‌کند.

مسئول شاخه آلمان سازمان گزارشگران بدون مرز در امور روزنامه‌نگاران فراری می‌گوید که ۶۲ تن از روزنامه‌نگاران فراری توانسته‌اند در سال ۲۰۱۰  با کمک سازمان گزارشگران بدون مرز از آلمان، فرانسه یا کشورهای دیگر تقاضای پناهندگی سیاسی کنند.

این سازمان بنا به گفته‌ی او تلاش می‌کند روزنامه‌نگاران و بلاگرهای ایرانی را از کشور ترکیه خارج کند، زیرا به‌نظر او ترکیه برای روزنامه‌گاران ایرانی  جای امنی نیست. وی همچنین اشاره می‌کند که این سازمان علاوه بر آلمان برخی دیگر از دولت‌های دیگر اروپائی را نیز راضی کرده است به این افراد پناه دهند.

انگیزه‌ی حمله فرد ناشناس؟

توفیق نواصیرعاشوری کنشگر سیاسی و مقاله نویس است. وی در ایران به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری ۶ ماه در زندان کارون بند ۶ محبوس بوده است. وی نیز یکی از افرادی است که در شهر نوشهیر ترکیه مورد حمله قرار گرفته است.
 
وی در گفتگو با دویچه وله می‌گوید که پلیس ترکیه درباره‌ی انگیزه هجوم فرد مهاجم رسما چیزی نگفته، اما طبق ادعای پلیس ترکیه این فرد پناهجوی ایرانی است. وی در گفتگو با دویچه‌وله ادعا می‌کند که جمهوری اسلامی ایران افراد نفوذی خود را به عنوان پناهجو به ترکیه می‌فرستد.

از اهواز به تهران و از تهران به ترکیه

محمد حمید مترجم و خبرنکار خبرگزاری عربستان سعودی  "سپا" است. وی در گفت‌وگو با دویچه وله می‌گوید که اخبار مربوط به انتخابات ریاست جمهوری در ایران را در رسانه‌های عرب زبان پوشش می‌داده است. با تیره شدن مناسبات ایران با کشورهای عربی و بویژه در رابطه با وضعیت بحرین، فعالیت این روزنامه نگار و مترجم عرب ایرانی ممنوع می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: «وزارت ارشاد به‌ویژه بخش رسانه‌های خارجی که آقای آغاجاری مسئولش هست، نسبت به خبرگزاری‌های عربی حساسیت دارند.  وی در بیستم ماه مارس هنگامی‌که عربستان سعودی در مسائل بحرین دخالت کرد از کار منع می‌شود.

محمد حمید که به تازگی از تهران به ترکیه آمده می‌گوید اتفاقی که در ترکیه برای او افتاده وی را بسیار نگران کرده و مجبور شده است این مسئله را علنی و رسانه‌ای بکند، زیرا وی شاهد این ماجرا بوده و در دادگاه نیز باید به عنوان شاهد توضیح دهد.

دولت ترکیه و نهادهای بین‌المللی امور پناهندگان تاکنون آمار دقیقی از تعداد پناهجویان ایرانی در ترکیه  منتشر نکرده‌اند. در عین حال سازمان‌های بین‌المللی مستقر در ترکیه تائید می‌کنند که تعداد آن‌ها روز به روز افزایش می‌یابد.

ینس اووه توماس، مسئول شاخه آلمان سازمان گزارشگران بدون مرز در امور روزنامه‌نگاران فراری خاطرنشان می‌کند که علاوه بر مشکلات حقوقی و بلاتکلیفی، مشکلات امنیتی نیز یکی از بزرگترین مشکلات آن‌هاست.

ben 15 munich - المان - مونیخ
این ناکسها همیشه همین رفتارو با پناهجویان ایرانی داشتند من اینو خودم 25 سال پیش تجربه کردم برای کوچکترین کاری که براموون میکردند باجه میگرفتند حالا چه کارمند اداره بود یا حالا اون نگهبان جلو در بود من هیچکسی امثال اینا اینقدر ماتریالیست ونامرد نشناختم و ندیدم.ولی حالا تو همین المان چه ادعای دارند نسل سوم هم هنوز زبان المانی بلد نیستند صحبت کنند ولی نبایدهم کسی انتقادی از اونا بکنند.ارزوم اینست که این اخوندا و دارو دسته شان روزی تو ترکیه پناهنده شند تا بدونند که پناهندگی یعنی چی .
پنج‌شنبه 2 تیر 1390

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
از پلیس وحشی ترکیه نباید انتظار کمک داشت . مگر اینکه کلی پول رشوه بدی . حتی سالهای گذشته پلیس ترکیه سابقه تحویل دادن پنا هند های سیاسی را به ایران نیز داشته .
پنج‌شنبه 2 تیر 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
استفاده از سلاح سرد سالهاست که شیوه وزارت اطلاعات حکومت ولی وقیح برای حذف و سرکوب مخالفانه. در آلمان هم از این شیوه استفاده میشه تا در صورت دستگیری اراذل و اوباش ولی وقیح کمتر به اهداف سیاسی این ترورها پی برده بشه. من شخصا شاهد چنین حملاتی بوده ام که در بیشتر موارد پلیس آلمان اهداف سیاسی رو نادیده میگیره!!! متاسفانه تروریستهای ولی وقیح در آلمان زیاد هستند و مخالفان رو تهدید میکنن. مرگ بر خامنه ای و مزدورانش
پنج‌شنبه 2 تیر 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
طرفدارهای ترکیه چشمهای کورتان را باز کنید.
پنج‌شنبه 2 تیر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
ترکیه هم جایی است که اینها میروند؟ یک مشت اسلامیست و نژادپرست فاشیست به مردم بدبخت و پناهجو حمله میکنند.
پنج‌شنبه 2 تیر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
sourena.de - آلمان - اشتوتگارت . دوست عزیز دولتهای غربی برای منافع مادی و ملتها ی غرب بر اثر ترور تروریستهای اسلامی مثل سگ از مزدوران رژیم وحشت دارند فراموش نکنید اولین ترور یک ضد اسلام//طباطبائی بوسیله ی یک سیاه پوست مسلمان شده ی امریکائی با پرداخت پول قابل توجهی از ملایان ایران...در امریکا صورت گرفت و بعد نوبت ترور مخالفان در اروپا با ترور...شهریار شفیق یکی از میهن پرستان خواهر زاده ی شاه سپس زنده یاد بختیار و کورش اریامنش سردبیر یک روزنامه ی افشاگرانه ی اسلام و تیمسار اویسی همه در پاریس و بعدنوبت المان شد که خود می دانید و ترور فرزند شادروان رضا فاضلی در لندن///جان کلام تا دلتان بخواهد همین کور و کچلهای قاتل حتی در کسوت پناهنده خود را به کشورهای مختلف رسانده و وظیفه مقدس اسلامی را انجام می دهند.شاد باشی و به امید ازادی میهن.
پنج‌شنبه 2 تیر 1390

fred1540 - بلژیک - هرنه
با سلام.من نمیدونم چرا ترکیه رو برای پناهندگی انتخاب میکنند روزنامه نگار ها که انسانهای با هوش و مقاوم هستند 2 تا کشور بعد از ترکیه یونان . ایتالیا . فرانسه . تا بلژیک و المان وهلند که تمام امکانات پناهنگی رو به خبرنگار و یا کیس سیاسی واقعی که بتونن ثابت کنند در این رشته فعالیت داشتن شرایط پناهندگی دارن و اقامت سیاسی میگیرن و راحت تراز ترکیه به تمام فعالیتهای سیاسی و شخصی خود برسن
پنج‌شنبه 2 تیر 1390

fred1540 - بلژیک - هرنه
ولی جای تعجب داره چرا ترکیه که با ایران هم رابطه خوبی داره انتخاب میکنند جای سوال داره البته سازمانهای مثل یون هستند که در ترکیه ویزای اقامت یک کشور شینگن رو میدن لاتاری امریکا هم جداست که خیلی از ایرانیها هر ساله از اروپا یا ایران قبول میشند ایران که قبول بشی باید بری سفارت امریکا تو قطر برای تکمیل مدارک البته قبل از اینکه اقدام کنی با پست قبلش اطلاع میدن که شرایط داری یا نه چون تو لاتاری تمام مشخصات میخوان اروپا هم که همه اشنا هستند المان ایتالیا هلندبلژیک بریتانیا دیگه خیلی سخت پناهندگی میدن ولی به کیسهایی چون خبرنگاری روزنامه نگاری ویا تو این قبیل 100در100 جواب میدن وحمایت میکنن تاb دمکراسی واقعی و اینکه عصر عصر تکنولوژی ودر قرن 21 هستیم همه یکسان و ازادیم
پنج‌شنبه 2 تیر 1390

h.k - دانمارک - اودا
ایاپلیس ترکیه یامردم ترکیه به پناهجویان حمله کرده اند?مگرپلیس ضارب رادستگیرنکرده است?مگرالمان وفرانسه قاتلین وتروریستهاراصحیح وسالم ازادنکرد?پلیس ترکیه جزدستگیری ضارب خطایی نکرده است.من به چندکشورهمسایه مسافرت داشته ام.البته همه خوب وعالی بودند.اماچهارمسافرت به ترکیه داشته ام.پلیس ومردمان بسیاربسیارخوب مهربان ,خونگرم مثل جنوبی های خودمان.لذت میبردم.اگرچه کشور ازادی است .ولی مثل غرب نیست چون مسلمان هستند.ومتعصب,, ناموسی,,ولی درشهرهای بزرگ همه نوعی وجایی وجوددارد,استامبول وانکارا,,
پنج‌شنبه 2 تیر 1390

feminism - انگلستان - لندن
arashbehdin - آرش جان دلیل اینکه آنها اجبارأ به ترکیه مهاجرت میکنند اینست که برای ایرانیان راحت ترین و بی دردسرترین کشوری است که میتوانند کوچ کنند چون ظاهرأ نیازی به ویزا نداشته و با مقایسه با کشورهای اروپائی دیگر مخصوصأ انگلیس هزینۀ بسیار بسیار کمتری دارد و همانطور که در متن میخوانید گفته میشود که تعداد آن‌ها روز به روز افزایش می‌یابد. من یقین دارم که اگر توانائی و یا چاره ایی دگر داشتند به آنجا نمیرفتند . واقعأ باعث تأسف است !
پنج‌شنبه 2 تیر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
feminism - دوست گرامی اگر اینگونه است، امیدوارم کشورمان هرچه زودتر از شر ملایان رها گردد تا مردم ایران وادار نشوند به این کشور دوزاری نا امن و خطرناک بروند.
جمعه 3 تیر 1390

e.h - ایران - تبریز
شرایط پناهندگی در ترکیه همچنین وضعیت یوان و نحوه جوابدهی به پناهندگان بسیار مشکل است . حتی بجای حمایت مالی پلیس از پناهندگان هر 6 ماه یکبار پول میگیرد.یون هم بسیار بد با پناهندگان رفتار میکنه و واقعا پناهندگان وضعیت بدی در ترکیه دارند . خدا به همشون کمک کنه و صبر بده
جمعه 3 تیر 1390

feminism - انگلستان - لندن
arashbehdin - دوست خوب این آرزوی هر ایرانی آزاده و آزاد اندیش است که ایران از دست تازیزادگانِ دیو سیرت هر چه زودتر رها شود .
جمعه 3 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.