آخرین روزهای زندگی ندا بر پرده سینما


آخرین روزهای زندگی ندا بر پرده سینما

نیکول کیان صدیقی

 
حسین قویمی
 
رادیو فردا : فیلم کوتاهی با عنوان «من ندا هستم» به‌زودی برای نمایش در فستیوال‌های سینمایی آماده خواهد شد. نویسنده، کارگردان و بازیگر این فیلم، نیکول کیان صدیقی، دختر جوان ایرانی‌تباری است که در لندن و لس‌آنجلس در رشته هنرهای دراماتیک و فیلمسازی تحصیل کرده است.

در نخستین فیلم کوتاه خانم صدیقی، مری آپیک، بازیگرسر‌شناس ایرانی، نقش مادر ندا را بازی می‌کند.
برای آگاهی از جزئیات مربوط به این فیلم، رادیوفردا در گفت‌و‌گو با نیکول کیان صدیقی، ابتدا از وی می‌پرسد که چرا به ساخت چنین فیلمی دست زده است؟

نیکول کیان صدیقی:
ندا برای من الهام‌بخش بود. ندا خیلی اثر قوی روی من گذاشته بود. درست است که مرگش به روی همه دنیا اثرگذاشت، ولی زندگی قبل از مرگش هم برای من مهم بود.

من می‌خواستم فیلمی بسازم و بدانم که چه کسی ندا را به جلو هدایت می‌کرد؟ چه در حسش می‌گذشت؟ می‌خواستم بدانم قبل از مرگ باورش و آرزویش چه بود؟

درست است که همه می‌دانیم که ندا کشته شد، اما این فیلم بیشتر درباره روزهای آخر زندگی ندا و قبل از مرگ اوست.

وقتی دو سال پیش جوانان ایرانی به خیابان‌ها ریختند و تظاهرات کردند، برای ما که خارج از ایران زندگی می‌کنیم این وضعیت بسیار سخت بود. نمی‌دانستیم باید چکار کنیم. می‌خواستیم به هر شکلی به آن‌ها کمک کنیم، اما دست‌مان بسته بود.

این فیلم اول من بود که ساختم.

خانم نیکول کیان صدیقی، آیا شما پیش از ساخت این فیلم با خانواده ندا هم تماس گرفتید؟


نخیر. من متاسفانه تماس نگرفتم. هیچ مصاحبه‌ای در این مورد با خانواده ندا انجام ندادم. آنها هم اصلا از ساخت این فیلم خبر ندارند.

اما من نزدیک به هشت یا ۹ ماه روی این فیلم کار کردم تا این فیلم نزدیک به حقیقت باشد. درست باشد.

در این فیلم کوتاه با عنوان «من ندا هستم»، شما علاوه بر نویسندگی و کارگردانی فیلم، بازیگر نقش ندا هم بوده‌اید. انجام دادن این سه کار با همدیگر آیا برایتان مشکل بود؟


خیلی مشکل بود. بسیاری هستند که چندین سال است کار می‌کنند، اما این سه کار را با همدیگر نمی‌توانند انجام دهند. طبیعتا چون این فیلم اولم بود برایم سخت بود که هم کارگردان و هم فیلمنامه‌نویس بودم و هم نقش ندا را بازی کردم.

وقتی موضوع فیلم را نوشتم شروع کردم به شناختن ندا. برایم سخت بود که به کسان دیگری بگویم که «بیایید و کمک کنید»، ولی خیلی‌ها آمدند وبه من کمک کردند.

فیلمسازان دیگری که در ساخت این فیلم به من کمک کردند، بیشترشان آمریکایی هستند. به جز خانم مری آپیک که همه او را می‌شناسیم و نقش مادر ندا را بازی کرد، و یک خواننده ایرانی‌الاصلی که در آمریکا بزرگ شده است. بعد‌ها یک خانم جوانی به نام ویدا ایرانی نقش هدی را بازی می‌کند.

خانم نیکول، این فیلم به زبان انگلیسی است یا فارسی؟


این فیلم به زبان فارسی است. اول من به انگلیسی آن را نوشته بودم. وقتی آن را بازخوانی می‌کردم و با خودم می‌خواندم دیدم که درست نیست که این فیلم به زبان انگلیسی باشد.

فارسی من برای نوشتن و خواندن ضعیف است. فیلمنامه را فرستادم تا برایم ترجمه کردند. و من فیلم را به فارسی ساختم، چرا که این فیلم راجع به یک دختر ایرانی است که در تهران زندگی می‌کرد و درست نبود که به انگلیسی ساخته شود.

این فیلم چه زمانی برای نمایش آماده خواهد شد و کی ما می‌توانیم آن را ببینیم؟


فیلمبرداری فیلم را تازه تمام کرده‌ایم و الان آن را برای ادیت فرستاده‌ایم، بعد از تدوین کردن فیلم آن را برای کمپوزیشن می‌فرستیم و بعد هم آن را میکس می‌کنیم. تصور می‌کنم سه هفته تا یک ماه دیگر فیلم آماده خواهد شد.
 

جهت نمایش ویدئو در یوتوب اینجا کلیک کنید.

جهت دانلود ویدئو اینجا کلیک کنید.

 
https://www.youtube.com/watch?v=R_YTJlplQV4
 
ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
این خامنه ای شانس نداره. همه خلفای اسلامی تا خود خمینی فله ای آدم می کشتن و ثواب هم داشت. حالا این خامنه ای یه نفرو که می کشه چپ و راست باید قهوه ای بشه . باز خوبه این یه مورد, عقلشو نداد دست مجتبی که می گفت همه رو بگیریم آویزون کنیم راحت بشیم
چهار‌شنبه 1 تیر 1390

بیگلی بیگلی - ایران - مشهد
این خانم به چشم خواهری چقدر خوشکله . البته اگر عکسش با فتو شاپ نباشه .
چهار‌شنبه 1 تیر 1390

bavaffa - اذربیجان - باکو
ای کاش از قهرمانهای واقعی ما فیلم میساختن نه از دختری که در کوچه همراه قدم زدن با یک پیر مرد دوست پسر معتاد و... حالا احساسات مردم به بازی میگیرن از یه یز عادی یه استفاده عالی میکنن یادتون نره خانواده ندا از اینکه اینها دشمنی با کسی یا از قبل هیچ اطلاعاتی ندادن فقط میگن عباس بسیجی قاطلشه ایا این شد واقعیت . واقعیت ی چیزه مردم ایران احساسی هستند و دشمنان ما ریلکس و با هوش از افرادی برای ما قهرمان میسازند که فقط چند دهه به کارمون بیاد و بس از خودشون قهرمان میسازن که قرنها اسمش زنده بماند. قطل ندا واقعا مشکوک بود و البته مصاحبه با کاسپین در اسراییل و و و کنجگاوی دارم چرا دیگر کاسپین استفاده نمی شه. زنده باد یاد بچه هایی که در خیابنها در مقابل گلوله گشته شدن.
چهار‌شنبه 1 تیر 1390

stuck - انگلستان - لندن
دیشب از شبکه 4 مر اسکی من این فیلم رو دیدم اسمش بود برای ندا.... بسیار کامل با متن صدای خانوم شهره اقادشلو .. ندا ندای ازادی.
چهار‌شنبه 1 تیر 1390

piade - ایران - تهران
اصلا درست نیست که بدون اجازه و مصاحبه از خانوادش چنین فیلمی ساخته شده.از کجا میدونه که روزهای قبل از مرگ ندا چطور گذشته که حالا میخواد فیلمش و بسازه. مرگ ندا برای بعضی از این تازه کارهای بی سوژه بد نشد. امیدوارم حداقل فیلمش تاثیر بدی از ندا روی ذهنها باقی نذاره.
چهار‌شنبه 1 تیر 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
روح همه نداها و سهراب های کشورم از بدو ورود ننگین خمینی جنایتکار شاد باد. مرگ بر خامنه ای و مزدورانش
چهار‌شنبه 1 تیر 1390

raha1984 - المان - هامبورگ
bavaffa باهاش میکشیدی ؟؟آ
چهار‌شنبه 1 تیر 1390

leila leila - سوئد - گوتنبرگ
bavaffa - اذربیجان - باکو امشب جریمت اینه که 100 بار بنویسی قتل . هر وقت یاد گرفتی درست بنویسی بیا دوباره کامنت بزار .
پنج‌شنبه 2 تیر 1390

PARVANE1 - انگلستان - برنموث
bavaffa - اذربیجان - باکو...به نظر میاد نه تنها با وفا نیستی, بر عکس خیلی هم بی وفایی. و... بسیار بی انصاف. راستی اعتیادش چی بود?????? چون انگار از روی عکس و ویدیو خوب تشخیص دادی با وفا. کمی به خودت بیا تا به خدا برسی. البته خدای واقعی و حقیقی نه خدای تازی.
جمعه 3 تیر 1390

ابرقدرت ایران(مرکز جهان) - ایران - تهران
bavaffa - اذربیجان - باکو. عزیزم من همان سیمرغم. فقط خواستم بگویم حرفت تایید میشود . باید از "سهراب اعرابی" و "کیانوش آسا " فیلم بسازند . ولی اینها چون فقط به فکر تحریک احساسات مردم هستند دنبال شهید مونث هستند , البته اگر این فقط تنها نیتشان باشد و نیتهای ضد اسلامی نداشته باشند مثل جریانهای فمینیستی
جمعه 3 تیر 1390

PARVANE1 - انگلستان - برنموث
stuck - انگلستان - لندن. اغداشلو عزیزم نه اقادشلو.
جمعه 3 تیر 1390

i_SARA_i - ایران - تهران
ما ایرانیا نشستیم فقط قرررر میزنیم..عرضه دارین برین خودتون از "قهرمانهای واقعی "فیلم بسازین....
جمعه 3 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.