سقوط توپولف در روسیه و کشته شدن دست‌کم ۴۴ نفر


سقوط توپولف در روسیه و کشته شدن دست‌کم ۴۴ نفر

سقوط هواپیمای توپولف در روسیه ۴۴ کشته برجای گذاشت. چندی پیش رئیس جمهور روسیه یک هواپیمای ساخت فرانسه را جایگزین هواپیمای توپولف خود کرده بود. روسیه شمار زیادی هواپیمای توپولف به ایران فروخته که سرنگون شده‌اند.

یک فروند هواپیمای روسی مدل توپولف ۱۳۴ از مبدأ مسکو، یک کیلومتر پیش از رسیدن به باند فرودگاه شهر پتروساوودسک، در هوا متلاشی و دچار حریق شد. وزارت امور فجایع روسیه اعلام کرد که این سانحه کوتاه پیش از نیمه شب (ساعت ۲۴ به وقت محلی) روز دوشنبه (۲۰ ژوئن/۳۰ خرداد) رخ داده است.

به گفته‌ی یک سخنگوی این وزارتخانه، این هواپیما ۵۲ نفر را حمل می‌کرده که ۹ نفر آنها خدمه بوده‌اند. از این تعداد ۴۴ نفر کشته و ۸ نفر زخمی شده‌اند که حال ۷ نفر آنها بسیار وخیم است.

این سانحه در محوطه‌ی باند فرودگاه شهر پتروساوودسک در منطقه‌ی کاریلین در ۷۰۰ کیلومتری شمال غربی مسکو رخ داده است.

هواپیماهای توپولف به دلیل نارسایی‌های فنی بارها سقوط کرده‌اند. به طوری که دمیتری مدودیف، رئیس جمهور روسیه، چندی پیش یک هواپیمای ساخت فرانسه را جایگزین هواپیمای مدل توپولف خود کرد و نارسایی‌های موجود در ساخت این هواپیما را مورد انتقاد قرار داد.

از لاشه‌ی هواپیما چیزی باقی نمانده است

در آوریل ۲۰۱۰ هواپیمای لخ کاشینسکی، رئیس جمهوری لهستان، نیز در جنگل‌های روسیه سقوط کرد. این هواپیما مدل توپولف ۱۵۴ بود. در اثر این سانحه ۹۵ نفر از مسافران، از جمله رئیس جمهور و شماری از نمایندگان عالی‌رتبه‌ی دولت لهستان کشته شدند.

سقوط هواپیماهای ساخت روسیه در ایران

طی سال‌های گذشته بارها هواپیماهای ساخت روسیه که در ناوگان هوایی جمهوری اسلامی جای داده شده‌اند، دچار سانحه‌ی هوایی شده و صدها قربانی از خود برجای گذارده‌‌اند. یکی از عوامل  فرسودگی ناوگان هوایی جمهوری اسلامی، تحریم‌های اقتصادی است.

طی ده سال گذشته بیش از ده سانحه هوایی در ایران و صدها قربانی بر اثر این سوانح حاصل سیاستی بوده که تحریم‌های بین‌المللی برای ایران به دنبال داشته است.

سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی سال‌هاست به دلیل تحریم‌های جهانی از نوسازی ناوگان هوایی خود عاجز است و به گفته مسئولان محروم از "امکان انتخاب بهینه".

براساس گزارش جام جم آنلاین، در ایران در حال حاضر ۲۱۴ فروند هواپیما فعال هستند. از این تعداد ۱۷ فروند توپولف در خطوط هوایی در پرواز بودند که طبق دستور سازمان هواپیمایی کشوری، از ابتدای اسفند سال ۱۳۸۹ اجازه فعالیت ندارند و قرار بوده از رده خارج ‌شوند. ۶۰ فروند دیگر نیز بنا به دلائل گوناگون زمین‌گیر هستند.

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
نیروگاه اتمی بوشهر هم ساخته روسها ست ! خدا رحم کند. توپولوف تابوت مرگ
سه‌شنبه 31 خرداد 1390

nader46 - انگلستان - لندن
خیاط در کوزه افتاد.این روس ها هم بدتر از,مردم ما,از رژیم هاشون خیری ندیدن.
سه‌شنبه 31 خرداد 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
قبل از سوار شدن وصیت نامه یادت نره
سه‌شنبه 31 خرداد 1390

shahab46 - المان - هانوفر
نوش جان بگذار ببینند مردم ما این چند سال از دست این دشمن شمالی چه عذابی کشیده اند
سه‌شنبه 31 خرداد 1390

kili_patilaki - قطر - دوحه
خدا رحمتشون کنه. امیدوارم اون هفت نفر هم همگی خوب بشن.چه شانسی داشته اون یک نفر!! به هر حال آدم خیلی باید احمق باشه که این همه توپولوف افتادن و باز سوارش شه!!
سه‌شنبه 31 خرداد 1390

Davidoff - اوکراین - خارکوف
متاسفم از اینهمه کوته نظری ایرانیان! من از کسی دفاع نمی کنم ولی به عنوان یک دکترای هوافضا این را می دانم که حادثه در هر جایی و برای هر هواپیمایی اتفاق می افتد! اگر اخبار هوانوردی (در سایتهای هوانوردی) همین یک ماه را بخوانید متوجه می شوید که در یک ماه اخیر ده ها هواپیمای غربی در چندین کشور حوادث مختلف داشته اند! چرا زمانی که بوئینگ در هند و بوئینگ دیگر در پاکستان افتاد و یا بوئینگی در دبی افتاد از این اظهار نظرها نمیشود!؟
سه‌شنبه 31 خرداد 1390

Davidoff - اوکراین - خارکوف
مردشور این خبرگذاری های ایران را ببرند!چجور هواپیما در هوامتلاشی شده و 8 نفر زنده مانده اند؟رسما اعلام شده که به علت مه شدید و دید بد خلبان نتونسته هواپیما را در باند بنشونه و سعی کرده در اتوبانی فرود بیاد که حتی فرود هم اومده ولی خارج شده و داغون شده!در ضمن هواپیمای رئیس جمهور روسیه هواپیمای ایلیوشین 300-96 ساخت روسیه (یکی از بهترین هواپیماهای نوع خود در دنیا) می باشد و نه هواپیمای فرانسوی!متاسفانه 80 درصد خبر دروغ بوده و یکسری بی اطلاع هم شروع به اظهار نظر تخصصی می کنند! https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_presidential_aircraft
سه‌شنبه 31 خرداد 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
چرا توی این گزارش از تعمیر این هواپیما و زمان فروشش به ایران حرفی نزده بود?!!! حتما میخوان سورپریز بشه!!!
سه‌شنبه 31 خرداد 1390

kili_patilaki - قطر - دوحه
Davidoff - اوکراین - خارکوف:قوربون اون اسم کاربریت بشم من.
سه‌شنبه 31 خرداد 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
به جهنم.
سه‌شنبه 31 خرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.