چند نکته مهم در مورد حمام رفتن


چند نکته مهم در مورد حمام رفتن

شما یک روز در میان حمام می‌روید یا هر روز؟ چند دست موهایتان را شامپو می‌کنید؟ با چه شامپویی موهایتان را می‌شویید؟ حمام رفتن هم راه و رسمی دارد که دانستن و رعایت آن می‌تواند شما را سرحال‌تر و پاکیزه‌تر می‌کند...

با دکتر حسین طباطبایی، متخصص پوست و مو، درباره روش‌های صحیح حمام کردن از منظر یک متخصص پوست به گفتگو نشسته‌ایم.


آقای دکتر! بعضی‌ها عادت دارند دوش بگیرند و بعضی‌ها عادت دارند در وان بخوابند. از بین این 2 عادت، کدام یکی سالم‌تر است؟


راستش، این 2 عادت، تفاوت چندانی با هم ندارند. البته یک تفاوت مختصر وجود دارد که باید به آن اشاره کنم. به‌طور معمول وقتی دوش می‌گیرید، آب روی سر و بدن‌تان جاری می‌شود و پوست و موی‌تان را شستشو می‌دهد و می‌رود. این آب، آبی است که جریان دارد و از آب لوله‌کشی شهر است و طبیعتا پاکیزه. ولی وقتی وان را پر می‌کنید و در آن دراز می‌کشید، آب راکد است و امکان آلودگی آن وجود دارد و مقداری از چرک بدن وارد آب وان می‌شود. از طرف دیگر، وقتی دوش می‌گیرید آب کمتری استفاده می‌شود تا بخواهید برای حمام کردن تمام اعضای خانواده وان را از آب پر و خالی کنید. همچنین شستشوی کامل بدن و اعمال بهداشتی زیر دوش راحت‌تر است.

پس به نظر می‌رسد دوش گرفتن بهداشتی‌تر است؟

بله. وقتی استحمام تمام و آب وان خالی می‌شود، مقداری از آلودگی‌ها به دیواره‌های وان می‌چسبد. اگر یکی دیگر از اعضای خانواده که می‌خواهد به عنوان نفر بعدی حمام کند، وان را از آب پر کند، این آلودگی‌ها دوباره وارد آب می‌شوند و آب را آلوده می‌کنند.

اگر همه اعضای یک خانواده عادت داشته باشند در وان حمام کنند؛ چه؟


باید اعضای خانواده‌ای که از وان برای حمام کردن استفاده می‌کنند، به رعایت بهداشت وان که وسیله‌ای عمومی ‌به حساب می‌آید، توجه کافی داشته باشند. لازم است هر نفر پس از استحمام دیواره‌های وان را با وسیله‌ای زبر از آلودگی‌ها پاک و ضدعفونی کند تا برای استفاده نفر بعدی آماده باشد.

کیسه و سفیدآب چطور؟ واقعا کیسه کشیدن چرک‌ها را از روی پوست پاک می‌کند؟

ما به هیچ وجه استفاده از کیسه و سفیدآب را توصیه نمی‌کنیم؛ چون باور‌هایی که درباره آن در فرهنگ ما وجود دارد، غلط است. ما با کیسه کشیدن می‌خواهیم به زور طبقه سطحی پوست را که لایه شاخی نام دارد، از سطح پوست برداریم و خیلی‌ها وقتی به اصطلاح با کیسه چرک می‌کنند، تصور می‌کنند این چرک‌ها هستند که از پوست خارج شده‌اند؛ درحالی که ‌این لایه‌ای از پوست است که شما به زور کنده‌اید. وجود لایه شاخی پوست که سطح آن را می‌پوشاند و لایه‌ای مرده از سلول‌های پوستی است، برای حفاظت لایه‌های زیرین پوست که زنده‌اند، لازم است.

پس پیشنهاد شما چیست؟

استفاده از یک لیف نرم و صابون، بهتر است. یک لیف نرم برای برداشتن عرق از سطح پوست کافی است. با استفاده از یک لیف نرم، آن بخش از سلول‌های سطحی پوست که آمادگی جدا شدن از سطح پوست را دارند، برداشته می‌شوند و می‌ریزند. بنابراین لازم نیست شما با یک کیسه زبر و سفیدآب زبرتر و با فشار دست به جان طبقه سطحی پوست‌تان بیفتید. این کار سلامت پوست و نقش حفاظتی آن را به خطر می‌اندازد.

بعضی‌ها در یک‌بار حمام رفتن، 3بار سرشان را شامپو می‌کنند. این عادت، عادت خوبی است؟

شامپو کردن شیوه خاصی دارد. اگر شما پوست طبیعی یا مایل به چرب دارید که اغلب جوان‌ها چنین پوستی دارند، می‌توانید از این روش استفاده کنید. اگر هر روز حمام می‌روید باید یک بار شامپو کنید. اگر یک روز در میان به حمام می‌روید باید دو بار شامپو کنید و اگر سه روز یک بار حمام می‌کنند باید سه بار شامپو کنند؛ یعنی به ازای هر روز باید یک بار شامپو بزنند. ولی بهتر است با فواصل کمتری به حمام بروید تا کمتر شامپو بزنید. پس اگر هر روز حمام بروید و یک بار شامپو بزنید، بهتر از سه روز در میان سه بار شامپو زدن است.

درباره کسانی که پوست خشک دارند، چطور؟

کسانی که پوست طبیعی مایل به خشک دارند باید بر حسب خشکی موهایشان یک روز در میان یا دو روز در میان به حمام بروند و تعداد دفعات شامپو زدن را کمتر کنند. کسانی که به دلیل پیری پوست و مو‌هایشان خشک شده است می‌توانند هر روز حمام کنند ولی هر روز شامپو نکنند و با آب تنها دوش بگیرند. بهتر است به دلیل خشکی پوست و مویشان دو یا سه روز یک بار شامپو بزنند.

حرف آخر؟

توصیه آخرم این است که پس از استحمام، فاصله میان انگشتان پا به طور کامل خشک شود؛ به دلیل اینکه پس از شستن پا، اغلب رطوبت میان انگشتان پا باقی می‌ماند و این رطوبت زمینه‌ساز پرورش قارچ‌هایی در این محیط می‌شود که بیماری‌زا هستند و به سفید شدن و لیچ شدن میان انگشتان پا منجر می‌شوند. برای پیشگیری از این مشکل باید پا را پس از شستن، خوب خشک و سپس از جوراب و کفش استفاده کرد.

khosh bavar - ایران - یزد
احساس کثیفی و سنگینی میکنم, اگر هر روز نتونم حمام کنم !
سه‌شنبه 31 خرداد 1390

بنده ی تنهای خدا - قطر - دوحه
دوکی جوون شما چرا اینقدر مشکل دارین با وان و مصرف آب!!! به هر حال ممنون.
سه‌شنبه 31 خرداد 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
خیلی مفید بود ولی آقای دکتر ذکر نکردن صابون زدن مفیده یا نه؟؟آخه من شنیدم صابون فقط میتونه پوست سر رو تمیز کنه اما شامپو نمیتونه اینکار و کنه فقط موی سرو شفاف میکنه ..من با 2 بار صابون زدن و 1 بار شامپو موافقم البته به فاصله زمانیه یکروز در میون
سه‌شنبه 31 خرداد 1390

kili_patilaki - قطر - دوحه
*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد : هر چی که آدم میشنوه که نباید باور کنه:) به هر حال من که اصلا واسم فرقی نمیکنه چه شامپویی به کله بزنم و یا چند بار بزنم.هر چقدر لازم بود مصرف میکنیم دیگه.حموم کردن هم بستگی داره که چیکاره باشی! اگه بیکاری و همش تو خونه ای که هفته ای یک بار هم حموم نکنی اشکالی نداره.ولی اگه جایی کار میکنی خوب روزی یک بار حتما لازمه،البته نوع کار هم مهمه.در کل بعضی جاهاش چیزای جالبی نوشته بود.
سه‌شنبه 31 خرداد 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
kili_patilaki - قطر - دوحه سلام عکاس آینده من >:d< خوبی , عجب با حالین شما , یعنی شما از صابون اصلا استفاده نمیکنید ؟ من حرف شما رو تا حدودی قبول دارم ولی شامپو که بتهایی پوست سر رو تمیز نمیکنه. یک هفته اگه آدم نخواد حموم بره که ناجوره به قول شما اگه تو خونه باشه حدا اقل 3 بار در هفته لازمه !!! فراموش نشه تمیزی نشونه ای از ایمان است !! موفق باشی عکاس آینده ;)
سه‌شنبه 31 خرداد 1390

kili_patilaki - قطر - دوحه
*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد:سلام هموطن خوبم.من خوبم.باحالی از خودتونه. خوب من نه اصلا از صابون استفاده نمیکنم.من یه چیزی که فراموش کردم بگم این بود که کسانی که موی بلند دارند چه کار کنند چه کار نکنند باید روزی حداقل دوبار حموم کنند،من خودم تجربه ی موی بلند رو داشتم که الان عین خر پشیمونم.خلاصه خانم/آقای هموطنم حق با شماست،تمیزی نشونه ای از ایمان است.بحث دینی نشه ها،ولی من که هیچگاه ایمان درست حسابی نداشتم.چقدر حرف میزنم من!! عکاس آینده ی من رو هم باحال اومدی هه هه.موفق باشی.
چهار‌شنبه 1 تیر 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
kili_patilaki - قطر - دوحه دور از جون دوست مهربون دقیقا درسته موی بلند درسته زیبایی خاص خودش رو داره ولی شستنش با مکافات همراه..میگم چه زود منو فراموش کردی! گفتم شما قراره در آینده بشی عکاس عروسی من یعنی من عروس میشم !!مطمئنم ایمان کامل رو داری هموطن عزیز..موفق باشی
چهار‌شنبه 1 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.