استرس کنکور نیاز بدن به مواد مغذی را افزایش می ‌دهد


استرس کنکور نیاز بدن به مواد مغذی را افزایش می ‌دهد

معمولا دانش ‌آموزان در دوران کنکور با نوعی ترس از عدم موفقیت و استرس رو به ‌رو هستند، در حالی که استرس نیاز بدن را به مواد مغذی افزایش می ‌دهد.

مسعود کیمیاگر، متخصص تغذیه در این باره می گوید: کیفیت تغذیه ی دانش ‌آموزان در دوران کنکور در موفقیت یا عدم موفقیت آن ها نقش بسیار مؤثری را بر عهده دارد. معمولا در این دوران دانش‌ آموزان با نوعی ترس از عدم موفقیت در کنکور و استرس رو به‌ رو هستند، در حالی که استرس نیاز بدن را به مواد مغذی افزایش می ‌دهد.

دانش ‌آموزان در این دوران باید مواد غذایی با کیفیت که از 4 گروه اصلی در آن گنجانده شده باشد، مصرف کنند. مواد غذایی حاوی لسیتین مانند ماهی، تخم مرغ، گردو و بادام زمینی نیز بسیار مفید هستند چرا که مغزهای گیاهی برای تکامل مغز‌ بسیار مهم هستند.

دانش‌ آموزان باید در این دوران از مصرف زیاد قهوه و چای برای بیدار ماندن و درس‌ خواندن در طول شب خودداری کنند؛ به دلیل این که این کار موجب افزایش خستگی در آن ها می‌ شود.

دانش‌ آموزان بهتر است قبل از ساعت 12 شب بخوابند و صبح زود از خواب بیدار شوند؛ به دلیل این که یادگیری و حفظ مطالب در این ساعات بهتر صورت می ‌گیرد.

در دوران کنکور به علت این که فعالیت ‌های فکری مغز زیاد است، تمایل فرد به مصرف مواد شیرین و کربوهیدرات ‌ها افزایش پیدا می‌ کند؛ انرژی لازم برای فعالیت سلول‌ های عصبی از گلوکز است و گلوکز بر اثر متابولیسم کربوهیدرات ‌ها ساخته می ‌شود.

برای کاهش استرس


لیلا عیوض زاده، متخصص تغذیه می گوید: روز خود را با مصرف یک لیوان آب میوه شروع کنید؛ زیرا وقتی بدن تحت استرس است بدن شما به ویتامین C بیشتری احتیاج دارد و یک لیوان آبمیوه ی تازه نیاز شما را تامین می کند.
نوشیدن حداقل 8 لیوان آب، بدن شما را از بی آبی حفظ می کند و مانع تحمل استرس اضافی برای بدن است، بنابراین یک عدد موز، مقداری مواد غذایی با فیبر زیاد و ماست کم چرب برای صبحانه استفاده کنید؛ چرا که موز منبع غنی ویتامین B6 است که برای سوخت و ساز بدن به ویژه در مواقع استرس لازم است.

فقط یک فنجان قهوه در طول روز مصرف کنید و از مصرف مواد غذایی حاوی کافئین در بقیه روز خودداری کنید.

همچنین در مقابل تمایل به مصرف شیرینی به عنوان میان وعده، باید مقاومت کافی داشته باشیم.

از غلات کامل، نان کم چرب تهیه شده با شیر و انواع کیک‌ های ساده ی خانگی استفاده کنید و بسیار بهتر است برای مقابله با تمایل به مصرف شکر، از نان ‌های تهیه شده با آرد کامل و شکر کم استفاده کنید، زیرا هر اندازه این شاخص پائین تر باشد، مواد حاوی کربوهیدرات دیرتر تبدیل به قند می شوند و بنابراین سطح قند خون را بیشتر می توانیم کنترل کنیم و بیشتر احساس آرامش می کنیم.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.