کشف پایه ستون تاریخی در جیرفت


          

                  کشف پایه ستون تاریخی در جیرفت

یکی از اهالی این روستا هنگام شخم‌زنی به این پایه ستون برخورده است که شکستگی مختصری در قسمت بالای ستون وجود دارد و آثاری از یک خراش کم عمق نیز روی آن مشاهده می‌شود که احتمالا محل برخورد شخم با آن است.

ایسنا: پایه ستون تاریخی در نزدیکی تپه باستانی قلعه کوچک واقع در روستایی به همین نام در حوزه باستان‌شناسی جیرفت کشف شده است.

سرهنگ پاسدار"مهدی تیموری" فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان با اعلام خبر فوق گفت: یکی از اهالی این روستا هنگام شخم‌زنی به این پایه ستون برخورده است که شکستگی مختصری در قسمت بالای ستون وجود دارد و آثاری از یک خراش کم عمق نیز روی آن مشاهده می‌شود که احتمالا محل برخورد شخم با آن است.

وی با بیان اینکه این پایه ستون از جنس سنگ مرمر کرم‌رنگ است، تصریح کرد: این پایه ستون در واقع یک قطعه سنگ به ارتفاع 50 سانتی‌متر است که به شکل استوانه ناقص تراش داده شده و قطر آن در یک سر (قسمت بالای ستون) 42 سانتی‌متر و در سر دیگر 47 سانتی‌متر است.

وی با اشاره به اینکه قسمت بالای ستون که حدود هشت سانتی‌متر ارتفاع دارد به پایه چسبیده و با یک شیار نسبتا گودی از بدنه پایه جدا شده است، بیان کرد: تزییناتی به شکل مستطیل‌های درازی به درازای 32 سانتی‌متر که عرض قسمت انتهایی آن یعنی مخالف قسمت شمالی ستون ، رو به پایین، هلالی یا منحنی است.

تیموری اظهار کرد: 12 مورد از این پره‌ مانندها دور تا دور این ستون کنده شده‌ و قسمت بالای این پره‌ها ردیفی از مربع مستطیل‌های مشابه به ارتفاع پنج سانتی‌متر کنده شده است که به نظر می‌رسد روی این پایه ستون‌ها ساقه‌ای از جنس چوب قرار می‌گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: تشخیص دوره تاریخی این پایه ستون نیاز به بازدید محوطه و بررسی‌های بیشتر دارد اما می‌توان احتمال وجود یک بنا یا تالار را در این محل مطرح کرد.

عرق سگی - ایران - تهران
در هر چهار یا پانصد سال یکبار ، وحشیگری برای جامعۀ بشری از جملۀ واجبات است ، در غیر این صورت دنیا از فرط تمدن خواهد ترکید
جمعه 16 اردیبهشت 1390

karaji - سوئد - گتنبرگ
این اشیا نیز به کلکسیون شخصی اقایان اضافه خواهد شد !!
جمعه 16 اردیبهشت 1390

saitama - ژاپن - توکیو
کاش تا این رژیم هست کشف نمیشد
جمعه 16 اردیبهشت 1390

parandeh_shargh - ایران - کرمان
جیرفت قدیمیترین تمدن بشریت
جمعه 16 اردیبهشت 1390

Royan - المان - المان
حالا بدون اینکه به این کشاورز بیچاره یه جای دیگه زمین بدن زمینشو ازش میگیرن چون میراث فرهنگی توی اون منطقه هست .
جمعه 16 اردیبهشت 1390

mehraeen - ایران - تهران
جیرفت قدیمی ترین تمدن بشریت . من هم موافقم .
یکشنبه 18 اردیبهشت 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟