روز ملی‌ خلیج‌ فارس‌

روز ملی‌ خلیج‌ فارس‌

ایرنا - روز ملی‌ خلیج‌ فارس‌ با تصویب‌ شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌ به‌ تقویم‌ ایران‌ اضافه‌ شد. شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌ با توجه‌ به‌ هدف‌ قراردادن‌ هویت‌ فرهنگی‌ و تاریخی‌ ملت‌ ایران‌ از سوی‌ ایادی‌ استکبار جهانی‌ به‌ خصوص‌ برخی‌ از کشورهای‌ همسایه‌ و تلاش‌ آنان‌ برای‌ تحریف‌ نام‌ تاریخی‌ خلیج‌ فارس، به‌ پیشنهاد شورای‌ فرهنگ‌ عمومی‌ روز اخراج‌ پرتغالی‌ها از تنگه‌ هرمز را به‌ عنوان‌ روز ملی‌ خلیج‌ فارس‌ نامگذاری‌ کرد.

بخشی از تاریخچه نام خلیج فارس در اسناد تاریخی

آلن کارول، رئیس گروه تدوین نقشه‌های این اطلس گفته است که سیاست این مؤسسه در ثبت نام مکانها، سیاست �دوفاکتو�ست؛ یعنی بنا بر نامهایی که در عمل به کار می‌رود، تصمیم گرفته می‌شود، نه بر اساس نامی که فرد یا گروه خاصی بر آن می‌نهد. وی همچنین تصریح کرد که نام �خلیج فارس� در اطلس �National geographic�، همچنان به عنوان نام اصلی این خلیج به کار خواهد رفت.
خلیج فارس، نام تاریخی آبهایی است که از زمان باستان تا به حال به کار برده شده است. بنا بر مدارک متقن، یونانیان آن را �Sinus Persicus�، رومیان �Mare persicum� و عربها نیز قرنها آن را �خلیج فارس� یا �بحر فارس� می‌نامیدند. در زیر به چند سند مهم تاریخی اشاره می‌شود:
در سنگ‌نبشته داریوش هخامنشی در مصر متعلق به سال 518 تا 515 پیش از میلاد، در عبارت �درایه تپه هچا پارسا آیی تی هنی�؛ دریایی که از پارس می‌رود یا سر می‌گیرد، نام دریای پارس آمده است.
بطلمیوس، عالم و جغرافیدان مشهور قرن دوم میلادی، در کتاب جغرافیای عالم که به زبان لاتین نگاشته شده، از نام (پرسیکوس سینوس) به عنوان خلیج فارس یاد کرده است.
در سال 425 پیش از میلاد، هرودت، مورخ مشهور یونانی در کتاب تاریخ معروف خود، نام خلیج فارس را �بحر احمر� یا �دریای سرخ� نامیده است.
در سال 1892، لرد کرزن، وزیر خارجه انگلستان، در کتاب �ایران و قضیه ایران�، بارها به نام خلیج فارس اشاره کرده است.
ویلیام راجز، وزیر امور خارجه وقت ایالات متحده آمریکا، در گزارش مورخ 1971 میلادی خود در مورد سیاست خارجی این کشور از نام خلیج فارس استفاده کرده است؛ از جمله فرهنگهای آلمانی،‌ انگلیسی، آمریکایی، فرانسوی، ترکی و... .
در فرهنگهایی که به زبانهای مختلف تدوین و چاپ شده است؛ از جمله فرهنگهای آلمانی، انگلیسی، آمریکایی، فرانسوی، ترکی و... خلیج فارس نیز به همین نام آورده شده است.
 نام خلیج فارس در سازمان ملل متحد: دبیرخانه این سازمان در سند مورخ 5 مارس سال 1971 میلادی و یادداشت AD311/IGEN به دولت ایران، یادآور می‌شود که عرف جاری در دبیرخانه سازمان ملل متحد در اسناد و نقشه‌های جغرافیایی منطقه آبی بین ایران از سمت شمال و خاور و تعدادی از کشورهای عربی از سوی جنوب و باختر به نام خلیج فارس نامیده شود و این، بنا بر عرف قدیمی انتشار اطلس‌ها و فرهنگهای جغرافیایی است.
این دبیرخانه همچنین بابت اشتباهاتی که سازمان ملل در برخی اسناد در به کار بردن نام خلیج فارس مرتکب شده، عذرخواهی کرده آن را اشتباه سهوی دانسته (سند 26 ژوئن 1991 میلادی در سازمان ملل) و از کارگزاران سازمان خواسته است که همواره این موضع ایران را در نظر داشته باشند.
با توجه به اسناد و مدارک متقن فوق اذعان می‌دارد که:
درج نامهای جعلی در کنار یا به جای دریای خلیج فارس، نشأت‌گرفته از سیاستهای خصمانه شبکه‌های فرهنگی غرب است که سعی در شکاف و اختلاف‌افکنی بین کشورهای خاورمیانه و حوزه خلیج فارس را دارد، چون این منطقه از نظر حوزه جغرافیایی و ژئوپلتیکی، یک منطقه واحد و همگراست.


bolour - سوئیس - زوریخ
روز اخراج‌ پرتغالی‌ها از تنگه‌ هرمز را به‌ عنوان‌ روز ملی‌ خلیج‌ فارس‌ نامگذاری‌ کرد?????چه روزی??!!
شنبه 10 اردیبهشت 1390

sobhanjan - امارات - ابوظبی
تنهاخلیج فارس نیست تمام سرزمین اعراب هم فارس است با مشت کوبنده کوروش
شنبه 10 اردیبهشت 1390

behnam2009 - انگلستان - لندن
شنیدن اسم خلیج فارس من رو امروز یاد بزرگراه خلیج فارس و بیماران رها شده کنارش می ندازه. آیا این جبهه گرفتن ما علیه عربها فقط دیگه سمبلیک نیست؟ آیا ما از آنها حیوان تر نشدیم؟ آیا حکومت اسلامی خوی حیوانی اسلام را در ما نهادینه نکرده؟
شنبه 10 اردیبهشت 1390

شمبلیله - انگلیس - لندن
بابا جان خلیج پارس نه فارس!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! عرب چون پ نداره میگه ف ما پارسی هستیم و پارس زبان .
شنبه 10 اردیبهشت 1390

Sir.amir - انگلستان - منچستر
خفه بابا بی عرضگی خودتونو به پای غرب چرا میندازید بگید ما هیچ  قدرت نداریم برای دفاع از خلیج فارس خاک تو سرتون با این مملکتداریتون
شنبه 10 اردیبهشت 1390

Salar_uk - انگلستان - بلاکپول
امان از دست این اعراب!
شنبه 10 اردیبهشت 1390

sam-antwerpen - بلژیک - انتورپن
اگه شما ایران رو اینطوری تو دنیا بی شخصیت نمیکردید 'خلیج فارس' هم بازیچه نمیشد.
شنبه 10 اردیبهشت 1390

bita tehrani - کانادا - ونکوور
درود بر ایران و مهرش که یک لحظه فرزندانش را رها نکرده و نمیکند...درود بر ابهای گرم خلیجش که دریای غرور ماست درود بر دریای مازندرانش که یاداور بهترین خاطرات کودکی ماست.درود و صد درود بر البرز و دماوندش,بر زاگرس و سهند و سبلانش,بر همدان تاریخ نشانش, بر خرمشهر همیشه خرمش,بر سیستان پهلوان پرورش,بر اذربایجان مهد دلیران ,شیراز شهر شعر و عشقش,اصفهانش شاهکار معماری پارس به قدمت تاریخ کشف ینگه دنیا...وطنم ایرانم زیباترین سرزمینی, اکنده از عشق و مهر...باشد که بساط اهریمن را از دامنت برچینیم.
شنبه 10 اردیبهشت 1390

Don Mario - کلمبیا - بوگوتا
همه این مدارک و اسناد به جای خود ، من از همین کلمبیا شروع می‌کنم اگر به هر کسی‌ بگی‌ Golfo A....be (خلیج ع....رب.... ی‌ ) ازت میپرسه کجای دنیا و نقشه است ؟ ولی به محضی که بگویید Golfo Persico سریع میفهمد که منظورت خلیج فارس است ؛ خوشبختانه یا به نوعی بدبختانه و از جبر روزگار در این سایت ما از خیلی‌ از کشور‌ها کاربر داریم و من خیلی‌ علاقه دارم بدانم برای مثال به زبان ژاپنی یا دانمارکی یا نروژی به این خلیج چه گفته میشود ، مسلما عربی‌ و از این مقوله نامیده نمیشود، اینطور نیست ؟
شنبه 10 اردیبهشت 1390

haghighatgo - آلمان - برلین
قسمت دوم:. مواظب باش ...ستون ها کج شدن ...سقف تکه زیادیش تکه تکه شده و ریخته رو زمین و تکه های بعدی هم هر لحظه امکان ریزششون هست ...حالا یه عده هم نردبان گذاشتن زیر یه تیکه باقی مونده سقف ترک خورده و آویزون شده و با یه سطل رنگ و قلم نقاشی رفتن بالای نردبان و می خوان اون رو رنگ بزنن!! . در دنیای سرمایه داری امروز هر کس بیشتر پول بده برای اون غربی ها سینه میزنند!. نه این خلیج فارس ..نه این خلیج ع...ر...ب...ی ..نه این خلیج فارس دیگه ...!!. کدوم پرواز ..بله ...لطفا پاسپورتتون رو بدید جناب خلیج فارس دوست ...بله لطفا همراه این آقا شما تشریف ببرید اتاق بغلی ..مگه اشکالی داره؟ ...نه چیزی نیست . ....اونجا تشریف میبرید به اتاق عبادت چندساله در اوین برای ملت خلیج فارس دوست !! .
شنبه 10 اردیبهشت 1390

SSEPEHR - ایران - ایران
خلیج نیلگون پارس همیشه برای ایران بوده وخواهد بود. همسایگان محترم دیگه وقتشه یاد بگیرند چشمداشتی به تمامیت ارضی کشور ما نداشته باشند!! به راستی عجیب است که هنوز بعضی از این عربها در عصر جاهلیت بسر میبرند و به خودشون این اجازه را میدند تا نام خلیج پارس را تغییر بدند!بخصوص این اماراتیها! خوبه ما هم بگیم دبی برای ماست؟ پس وقتشه که درستون رو یاد بگیرید وبگید خلیج پارس.
شنبه 10 اردیبهشت 1390

khosh bavar - ایران - یزد
حق گرفتنیست نه دادنی ! با پافشاری و هوشیاری مردم ایران زمین, باعث عذرخواهی مسئولان سازمان ملل شدیم و ضحاکان ایرانی را مجبور به نامگذاری این روز بنام " روز ملی‌ خلیج‌ فارس‌ " شدیم ! شاد و تاریخ باشیم .
شنبه 10 اردیبهشت 1390

red.boy - ایران - تهران
در کتاب 2000 سال پیش رومی ها نام این دریا خلیج پارس امده و ادعای اعراب در خصوص خلیج عربی بودن این دریا نا بجاست. این از سستی ها حکومت است که اجازه همچین کاری رو میده.
شنبه 10 اردیبهشت 1390

*پسر شجاع* - ایران - تهران
کاش روز کشته شدن عمر دومین خلیفه بدست یک ایرانی بنام فیروز به عنوان روز ملی خلیج فارس انتخاب میشد. باور کنید تاثیرش بیشتر بود. بدجور موجب سوزش عربهای حاشیه خلیج فارس میشد .چون اونا به عمر تعصب زیادی دارند همونطور که ایرانیها به کوروش علاقه زیادی دارند...
شنبه 10 اردیبهشت 1390

poriyaye_vali - قطر - دوحه
. Sir.amir - انگلستان - منچستر...ملتی که دغدغه نان داشته باشد وسوسه سیاست ندارد
شنبه 10 اردیبهشت 1390

felora - ایران - تهران
شمبلیله / افرین به این دقت وهوش ..
شنبه 10 اردیبهشت 1390

felora - ایران - تهران
پسرشجاع/مثل اینکه دلت واسه یه جنگ دیگه تنگ شده!!!!!! ما ازعراق بدبخت بیچاره خیلی خوردیم چه برسه به عربهای خلیج .همینم خداوشکررررر
شنبه 10 اردیبهشت 1390

کورش پارسی - امریکا - سانتاباربارا
پاینده باد دریای همیشه پارس، خاک پاک وطنم سرمه چشمانم.
شنبه 10 اردیبهشت 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
دریای پارس تا پایان کره زمین به کوری چشم تازیان کثیف PERSIAN GULF FOREVER
شنبه 10 اردیبهشت 1390

red.boy - ایران - تهران
*پسر شجاع* - ایران - تهران_ خلیج خلیج پارسه. ولی شما حق بی احترامی به اهل سنت رو نداری. خوبه به امام زمان قلابیتون فحش بدم؟ خوبه عاشورای تحریف شدتون رو زیر سوال ببرم. ننگ بر ابولولو . الله _ محمد _ ابوبکر _ عمر _ عثمان _ علی _ قران. بقیش چرت و پرته. خلیج هم خلیج پارسه محکم هم ایستاده ایم.
شنبه 10 اردیبهشت 1390

ekman - ‫ایران - شیراز
‫چون ایران از اقوام گوناگونی تشکیل شده(فارس،بلوچ،ترکمن،عرب زبان،کرد،لر،ترک)،پس کلمه پارس بهتر از فارس است،خلیج پارس=خلیج ایرانی ،که ایران تشکیل شده از اقوام کرد،ترک،لر،بلوچ،عرب،ترکمن و فارس.ولی فارس شامل تمام اقوام نمیشه.
شنبه 10 اردیبهشت 1390

*پسر شجاع* - ایران - تهران
felora - ایران - تهران. بابا اشتباه گرفتی عراق گردن کلفت عربها بود که به بدبختی افتاد وگرنه بقیه عربهای خلیج فارس که موش هم نیستند ..در ضمن خلیج فارس نه خلیج
یکشنبه 11 اردیبهشت 1390

*پسر شجاع* - ایران - تهران
red.boy - ایران - تهران. حالا تو چرا ناراحتی عمر کسی بود که به ایران حمله کرد و توسط یه ایرانی هم بدرستی کشته شد ..مثلا این امام زمان چه بدی در حق عربهای حاشیه خلیج فارس کرده که بخوان بهش فحش بدن ..تازه اگه قرار باشه کسی بهش فحش بده مردم خود ایران باید اینکار رو بکنن که به اسم ولایت فقیه و جانشین امام زمان دیکتاتوری تو کشورشون ایجاد شده ...
یکشنبه 11 اردیبهشت 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
کشنده عمر تازی پیروز نهاوندی کشنده عثمان تازی بهزاد همدانی کشنده علی بهمن جازویه تازیان به او ابن ملجم گویند روح این پهلوانهای ایران زمین شاد
یکشنبه 11 اردیبهشت 1390

felora - ایران - تهران
پسر شجاع/عذر میخوام عمدی نبود.خلیج همیشه پارس س س س.....
یکشنبه 11 اردیبهشت 1390

felora - ایران - تهران
/zartusht ایرانی بودنت این حق وبهت داده به علی توهین کنی یا دینت. توهین وتحقیرو بد و بیراه گفتن اسونترین راهه....
یکشنبه 11 اردیبهشت 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
felora - ایران - تهران به کسانی که به ابا و اژداد ما ایرانی ها تجاوز و جنایت کردند و 1400 سال بدبختی و توهین و فلاکت برای ما درست کردند ناسزا به انها گفتن حق هر ایرانی است البته ایرانی نه ایرانی نما
یکشنبه 11 اردیبهشت 1390

felora - ایران - تهران
zartusht67/در بین ایرانیها چه تاریخ واقعی وچه درافسانه ها همیشه ادمهای خوب وبد با درصدهای کم وزیاد داشتیم.که این مسئله غیر قابل انکاره. امااین دلیل نمیشه که کسی بخواد برای قضاوت همه ایرانیها و یکجور بدونه وبه اصطلاح با یک چوب بزنه. .عربهامسیحیها یحودیهاوبقیه هم همینطور
دوشنبه 12 اردیبهشت 1390

felora - ایران - تهران
zartusht/به خدا من خودم دل خوشی از عربها ندارم /به خصوص عراقیهاولی همیشه نباید یا سفید بود یا سیاه !!خاکستری هم رنگ خداست!!!!!!!! وعلی هم در انجا پیداست..شما اسم بزرگی انتخاب کردی!توقع زیاد ی ازشماداریم!! موفق باشین
دوشنبه 12 اردیبهشت 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
felora ایران -تهران دوست گرامی به تاریخ مراجعه کن انوقت میبینی که تازیان چه تجاوزات و جنایات و فلاکت هایی برای ایران درست کردند. شما هم پایدار و تندرست باشید
دوشنبه 12 اردیبهشت 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟