زاینده رود خشک شد


زاینده رود خشک شد

غلامحسین حیدرپور افزود:بر اساس همین مصوبه تامین آب شرب و صنعت به عنوان اولویت تامین آب استان اتخاذ شده است و به بخش کشاورزی آب تحویل نمی شود.

به گزارش ایرنا، تداوم خشکسالی و کاهش جریان آب رودخانه زاینده در طول ماههای اخیر، سبب خشک شدن این رودخانه در محدوده اصفهان شد.

هم اکنون از مسیر 350 کیلومتری زاینده رود از سراب تا پایاب، این رودخانه تنها در مسیر 120 کیلومتری پس از خروجی سد زاینده رود جریان دارد و بقیه این مسیر خشک و بی آب است.

چندی قبل عده ای از کارشناسان با توجه به کاهش منابع آب و تداوم چندساله خشکسالی از فصلی شدن رودخانه زاینده رود خبر داده بودند و طی یک دهه گذشته دو بار بستر زاینده رود از شنیدن ترنم آب محروم مانده است.

کاهش 60 درصدی حجم ذخیره سد زاینده رود از یک طرف و کاهش 42 درصدی ورودی آب این رودخانه در مقایسه با ورودی بلند مدت باعث شده تا خروجی سد به شدت کاهش یافته و جریان زاینده رود به شهر اصفهان نرسد و نصف جهان از دیدار زنده رود محروم شود.

معاون بهره برداری و امور مشترکین شرکت آب منطقه ای استان اصفهان در باره وضعیت منابع آب و رودخانه زاینده رود به خبرنگار ایرنا گفت: بر اساس مصوبه ستاد خشکسالی استان بدلیل تداوم خشکسالی و کاهش شدید ذخایر و منابع آب استان، حداکثر صرفه جویی در منابع موجود در دستور کار قرار گرفته است.

غلامحسین حیدرپور افزود:بر اساس همین مصوبه تامین آب شرب و صنعت به عنوان اولویت تامین آب استان اتخاذ شده است و به بخش کشاورزی آب تحویل نمی شود.

وی اضافه کرد: آب تحویلی به بخش صنعت نیز به دلیل کاهش شدید منابع از 20 تا 30 درصد کاهش می یابد تا در تامین آب شرب به عنوان اولویت اول مشکلی ایجاد نشود.

حیدرپور یادآور شد:با مدیریتی که سال گذشته بر منابع آب استان اعمال شد علاوه بر حفظ حیات رودخانه، بخشی از آب مورد نیاز کشاورزی استان تامین شد اما تداوم خشکسالی و ضعف شدید منابع آب همراه با کاهش سطح آب سفره های زیرزمینی، اجرای برنامه سال گذشته را در استان امکان پذیر نکرد.

وی در باره زاینده رود نیز اظهار داشت: هم اکنون دبی خروجی از سد زاینده رود بین 18 تا 20 متر مکعب در ثانیه است که این خروجی با هدف تامین آب بخش صنعت و تامین آب چاه های فلمن صورت می گیرد که با این دبی رودخانه از سد زاینده رود تا پایین تر از سد نکوآباد جریان می یابد، اما به شهر اصفهان نمی رسد.
majid63 - فرانسه - پاریس
اینکارها را می کنند که مردم دور هم جمع نشوند و جایی برای تفریح نداشته باشند. مسیر آب را عوض کردند که به مترو صدمه نزنه و بهانه های مختلفی دارند و باز هم میگن....
سه‌شنبه 6 اردیبهشت 1390

haghighatgo - آلمان - برلین
بلاخره آب زاینده رود هم فهمید که برای اون جماعت در آن حوالی بهتر است حیف آب باشد و غیرتی شد و گفت ما هم بخار میشیم و تو اروپا میام پائین جائیکه مردمش برامون ارزش قائلند و ما هم براشون ارزش قائلیم و ما دیگه از دیدن قیافه های این جماعت ارتجاع پرست و بی خاصیت اطراف رودخانه زاینده رو فقط و فقط بخارشدنمون میگیره !! ...ای خورشید لطفی کن بخارم کن ..ای خورشید بخارم کن !!
سه‌شنبه 6 اردیبهشت 1390

iranazadiran - ایران - تهران
چشمه زندگی همه ی شما دد و دیوان خشک شود تا طلسم نحس و نکبت از سرزمین ایران و مردم برداشته شود.
سه‌شنبه 6 اردیبهشت 1390

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
پارسال هم خشک شد. نگران نباشید!
سه‌شنبه 6 اردیبهشت 1390

feminism - انگلستان - لندن
دریای عاطفه و مهربانی در قلب ِ مَردُم خشکیده چه رسد به زاینده رود !
سه‌شنبه 6 اردیبهشت 1390

zayandehroodi - دانمارک - کبنهاک
سی و سه پل و پل خواجو بدون اب منظره شان دلچسب نیست ولی امیدوارم که با بارش باران دوباره طراوت و شادابی به ان باز گردد من که هر وقت دلم میگرفت روی پله می نشستم و به اب روان خیره میشدم و لی الان به چی خیره شوم به زمین خشک و بی طراوت به امید ان روز...
چهار‌شنبه 7 اردیبهشت 1390

zayandehroodi - دانمارک - کبنهاک
دلم میخواد به اصفهان برگردم بازم به اون نصف جهان برگردم برم اونجا بشینم در کنار زاینده رود بخونم از ته دل ترانه و شعر و سرود خودم اینجا دلم اونجا همه ی راز و نیازم اونجا ای خدا عشق منو یار منو گل نازم اونجا چه کنم با کی بگم عقده ی دل را پیش کی خالی کنم دردمو با چه زبون به این و اون حالی کنم.................
چهار‌شنبه 7 اردیبهشت 1390

سمانه خانم - ایران - تهران
رود راین و تایمز چی؟اقای سورنا که المان تشریف دارن از وضعیت این دو تا رود بگن
چهار‌شنبه 7 اردیبهشت 1390

Royan - المان - المان
تف به اون وجود نحس اخوند که باعث زوال سرسبزی و زندگی و شادابی و عمران ابادانی در ایران شد بس که اینها نظر تنگ و بخیل هستند اسمان و زمین بهشون حرام است.
چهار‌شنبه 7 اردیبهشت 1390

mersede - انگلستان - منچستر
haghighatgo - آلمان - برلین نظرتا ببر ثبت جهانی گینس کن حیف نشی واقعا که . بعد هم این جمله (زاینده رود خشک شد) شما می خوانیدو گذرا رد میشید. ولی اگر اصفهان بودید می دیدید همین الان هوا گرمتر شده و بوی بد لجن آزار دهنده شده و از صفای زاینده رود و آب روانش چیزی نمونده حس و حالتون فرق می کرد من شنیدم این آب برای فولاد سازی یزد می ره . به هر حال مقصر اصلی مردم هستند که اعتراض نمی کنند و خدا را شکر شما عافیت نشین ها ایران نیستید والا کل زاینده رود را هدیه می کردید به کشورهای غربی بعد هم می رفتید غازتون را بچرونید. ای خوشا رفیقان گرمابه و گلستان.
چهار‌شنبه 7 اردیبهشت 1390

shervin-iran - ایران - خرم آباد
سمانه خانم - ایران - تهران. والله از برکت قدوم نحس همونایی که شما براشون یقه چاک می کنی و ... حتی چشمه اشک آسمون هم خشک شده ...ندیدی این چند سال خشکسالی رو در ایران؟ تایمز و راین که جای خود دارند...
چهار‌شنبه 7 اردیبهشت 1390

breez - ایران - تهران
کاش خلیج فارس هم خشک میشد ولی دست این عربها نمی افتاد.خشک شده ولی حداقل میدونیم مال خودمونه.
چهار‌شنبه 7 اردیبهشت 1390

alexxx - اتریش - وین
دریاچه ارومیه خشک شد , زاینده رودخشک شد, اینایی که من میبینم خلیج فارس رو هم خشکش میکنن.
چهار‌شنبه 7 اردیبهشت 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
سمانه خانم - ایران - تهران سمانه جون. رود تیمز(thames) توی انگلیسه و من توی آلمان!!! اما رود راین تا اونجایی که من میدونم سور و مور و گنده سر جاشه و خشک که نشده هیچی پر آبتر هم شده و به من و شما هم ربطی نداره که توی این مملکت کفر و الحاد چی میگذره چون مملکت ما نیست!!! علت خشکسالی رودهای ایران هم جدای از شرایط جوی منطقه بدلیل حماقت و بیسوادی مسئولین بی مسئول حکومت مقام عظمای وقاحته. اگر این حکومت جاهل و جنایتکار نبود که من و شما بجای تحصیل و خدمت به مملکت به جون هم نمی افتادیم!!! لعنت به روح کثیف خمینی و دست پرورده هاش که ما و مملکت رو به این روز انداختند. نابود باد رژیم جهل و جنایت ولی وقیح و آثار مخربش. بقول دوستمون: شاد باشی ولی ساندیس خور نباشی
چهار‌شنبه 7 اردیبهشت 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟