فاتحه مسجد وکیل شیراز خوانده شد


فاتحه مسجد وکیل شیراز خوانده شد

مسجد وکیل شیراز یکی از شاهکارهای هنر معماری اسلامی از مجموعه بناهای دوره زندیه است که در کنار بازار وکیل و حمام وکیل در مرکز شهرشیراز قرار دارد، اما این مسجد مهم و تاریخی که از جمله مهمترین آثار اسلامی تاریخ کشور به حساب می آید این روزها به حال و روز عجیبی افتاده است.
خبرگزاری ایسنا به نقل از امیر هوشنگ اسفندیاری پور خبر داده که به دستور بقایی شروع کرده اند به دیوار کشی دور مسجد که به گفته آقای اسفندیاری پور این ماجرا یک فاجعه وحشتناک برای این مسجد است.در پی اقداماتی که در سالهای اخیر در این مسجد انجام شده است این معرفینامه دیگر با واقعیت انطباق چندانی ندارد زیرا تغییرات رخ داده بر روی این بنای تاریخی و به ویژه حیاط آن باعث شده که مسجد وکیل شیراز دیگر آن بنای تاریخی، با ابهت و زیبای سابق نباشد.در منابع معتبری که آثار تاریخی و مهم کشور را معرفی می کنند در رابطه با مسجد وکیلی شیراز اینگونه آمده است : " این مسجد یکی از بناهای زیبا و بسیار مستحکم دوره زندیه است که از لحاظ هنری و معماری دارای اهمیت زیادی بوده و بدستور کریم خان زند در سال 1187 ه.ق. ساخته شده ‌است. طرح این مسجد دو ایوانی و دارای دو شبستان جنوبی و شرقی است، شبستان جنوبی با ستونهای سنگی یکپارچه و مارپیچ از شاخصه‌های معماری ایرانی واز مناطق دیدنی این مسجد است که دارای ۴۸ ستون سنگی یکپارچه است، حیاط مسجد نیز با طول و عرض 60 متر با کف پوشی از سنگ است که در وسط آن حوضی به طول 40 ، عرض 5  و عمق 2 متر با تخته سنگ هایی در لبه آن به طول  3 تا 4 متر به کار رفته است."یادم افتاد خبرگزاری مهر که بودم با یکی از کارشناسان میراث فرهنگی که دغدغه آثار تاریخی شیراز را داشت ارتباط دوستانه ای برقرار کرده بودم. یکی از دغدغه های این کارشناس دلسوز و شجاع مسجد وکیل شیراز بود. این کارشناس خبره سازمان میراث فرهنگی می گفت به دستور اسفندیار رحیم مشایی و بقایی و برای خود شیرینی نزد رهبر جمهوری اسلامی، سنگهای چهارصد ساله این مسجد که از تاریخ کشف و بیرون آوردنشان از خاک کمتر از هفت سال می گذرد، را با دستگاههای سنگبری امروزی تغییر شکل دادند تا مقام معظم که تخصصی در امور مرمتی ندارد، در حین بازدید از این مسجد به کار دولت افتخار کند. با این همه کارشان نیمه تمام می ماند و بعد از بازدید " آقا " هم سنگهای باستانی را به امان خدا رها می کنند و می روند.


a_najafi_h - ایران - تهران
خانه کفر هرچه خرابتر بهتر
دوشنبه 5 اردیبهشت 1390

Arsene lupin - ایران - تهران
چی بگم؟......... کدوم رو بگم...آه
دوشنبه 5 اردیبهشت 1390

saitama - ژاپن - توکیو
مشائی که میگفتند مروج مکتب ایرانیه????
دوشنبه 5 اردیبهشت 1390

ciooc20 - ایران - تهران
وقتی مملکت ایران دست بی خردان و نااهلان و جاهلان بیفتد بیشتراز این نمی شود انتظارداشت .
دوشنبه 5 اردیبهشت 1390

Royan - المان - المان
دیگه حالت تهوع به ادم دست میده هرچی راجع به ایران میخوانی خبر از نابودی میده نابودی انسانیت نابودی حرمت وشرافت نابودی خانواده نابودی دین و اعتقاد. نابودی اثار باستانی مهو لبخند و سلامتی از وجود ایرانی از بین رفتن دریاچه رضاییه نابودی جنگلها کاش قدم پاتون میشکست زبانتان لال میشد سال 57 نمی ریختید تو خیابون از سر ماجراجویی عربده سر بدید و ملت را به این روز بندازید. دوباره می سازیمت وطن.
سه‌شنبه 6 اردیبهشت 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟