قدیمی ترین ماکت تخت جمشید


قدیمی ترین ماکت تخت جمشید

فکر می کنید الگوی اولیه معماری تخت جمشید از کجا به دست آمده است؟ معماران خلاق ایرانی، هر قدر هم خبره و کارآزموده باشند، باز برای طرح ریزی بنایی مثل تخت جمشید نیاز داشتند طرح های خود را از روی ماکت های واقعی استخراج کنند و شاید بتوان گفت که اولین نمونه چنین ماکتی اولین بار در مسجد سلیمان و آتشکده بزرگ این شهر دیده شد؛ بنایی که حتی بعد از هزاران سال از عمرش، یکی از دیدنی ترین آثار تاریخی جنوب ایران به شمار می رود.

مسجد سلیمان شهر اولین ها است. جایی که اولین چاه نفت، اولین زمین گلف، اولین زمین فوتبال، اولین چاه گاز، اولین فرودگاه، اولین خط آهن، اولین بیمارستان و چندین اولین دیگر کشور در آنجا برپا شد تا این شهر کوچک تاریخی، لقب پیشتازترین شهر ایران را در حکومت های پیشین بگیرد.با این حال، سراغ قدیمی ترین اثر تاریخی این شهر را باید در شمال شرقی این شهر و در محله سرمسجد بگیرید. محله ای که به نام معروف ترین اثر باستانی اش شناخته شده و یکی از معابد قدیمی کشور را در خود جا داده است: آتشکده سرمسجد که به نام آتشکده جاویدان و صفه سرمسجد هم شناخته می شود.

تاریخ آتشکده سرمسجد را به قرن هفتم قبل از میلاد نسبت می دهند. یعنی حول و حوش زمان استقرار یکی از قبایل پارس در مسجدسلیمان. بعضی از کارشناسان باستان شناسی معتقدند که معماران برای ساخت تخت جمشید از این بنا الهام گرفته‌اند. مثل پروفسور گیرشمن، باستان‌شناس فرانسوی که در کتاب «ایران از آغاز تا اسلام» خود نوشته است که تخت جمشید نیز با استفاده از همین الگو ساخته شده است.نوع معماری این بنا، آتشکده جاویدان اورارتویی است که مهمترین مشخصه آن استفاده نکردن از ملات و گذاشتن سنگ خشک روی سنگ خشک دیگر است. به این ترتیب حتی اگر از تاریخ طولانی این آتشکده هم چشم پوشی کنیم، معماری عجیب این بنا دلیلی برای شگفت انگیز لقب گرفتن این آتشکده سنگی است.

آتشکده سرمسجد، به دستور یکی از پادشاهان بزرگ هخامنشی که نامی از او به جا نمانده ساخته شده و هر کدام از سنگ‌های بزرگ معدنی به کار رفته در آن 4 تا 5 تن وزن دارد. این معبد مشرف به صفه سرمسجد است و به گفته مورخان مقر حکومتی پارس‌ها بوده است.بررسی های انجام شده نشان می دهد که قدمت محراب آتشکده به قرن 7 یا 8 قبل از میلاد می رسد. این محراب یک سکو دارد و در بخش شرقی آن، یعنی قسمتی که امروز آتشکده قرار دارد، مکانی برای برای عبادت مردم بنا شده است. در سمت غربی آتشکده 3 معبد برای 3 تن از خدایان قدیم اختصاص داشته که 2 نفر از آنها هراکلیوس و آتنا هستند.

کمی جلوتر، یک پلکان به عرض 25متر عبادت کنندگان را به روی صفه نزدیک محل مقدس هدایت می کرد و از آنجا که در پایان مراسم نیایش نبایستی از راه آمدن بازگردند، یک پلکان دیگر در گوشه دیگر ضلع شرقی برای پایین رفتن ساخته بودند.

مقدس بودن این مکان عبادتی دلیل خوبی بود تا ایرانیان باستان ظروف سفالی، سکه‌های ارزشمند، مجسمه‌های باستانی و آثار گرانبهای خود را در جای جای آتشکده نگهداری کنند و به همین دلیل کاوش های باستان شناسان از این آتشکده همیشه منجر به اکتشاف بخشی از ابزار و ادوات پارسیان قدیم بوده است.
89562389 - ایران - نجف آباد
درود بر مهندسانی ایرانی.تو جنگ هم از این مهندسا بودند با چند تا شون من رفیقم.
یکشنبه 28 فروردین 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
اینها را حتما مدیون تاتارهای وحشی و مغولها هستیم تو دربار هم ترکی صحبت میکردن
یکشنبه 28 فروردین 1390

sh_v - ایران - تهران
ای پادشاه خوبان داد ازغم تنهایی / چان بی تو به سر امد وقت است که باز ایی
یکشنبه 28 فروردین 1390

یک شهروند - ایران - تهران
zartusht67 - المان - فرانکفورت ، متلک خیلی چیپی بود ولی شما گذشته رو سفت بگیر که گرفتنو خوب بلدی.
یکشنبه 28 فروردین 1390

SSEPEHR - ایران - زیر گنبد کبود
تخت جمشید یادگار شکوه ایرانیان باستان که چنان نگینی بر تارک ایران زمین میدرخشدای کاش قدر آثار باستانی را بدانیم وبرای بقایش بکوشیم .نمیشود گذشته را نادیده گرفت که نادیده گرفتنش بی هویتی ملتی را رقم میزندامیدوارم مسئولین محترم میراث فرهنگی کشور به نگهداری همه آثار باستانی کشورمان با عشق ومحبت وعزمی جزم بکوشند که شرمنده گذشتگان وآینده گان نباشیم!
یکشنبه 28 فروردین 1390

raha1984 - المان - هامبورگ
zartusht67 از دید یک بی هویت اینجورهست هموطن عزیز ! تاریخ و هویت ایران و ایرانی رو تمامی مردم باسواد و دانامیشناسند ! ایران نیازی برای اثبات موجودیت و هویت نداره چون از تاریخ هم کهن تر هستش این گوهر پیر مشرق
یکشنبه 28 فروردین 1390

Pezhman - اتریش - وین
هیچ به این گهواره تمدن ایران نمی رسند.فکرشان گنبد برای دشمنان ساختن است.حیف از ایران که ویران شود.
دوشنبه 29 فروردین 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
یک شهروند -ایران -تهران برای ادمهای cheap ... باید همینطوری صحبت کرد. چیپ را به انگلیسی اینطور مینویسند
دوشنبه 29 فروردین 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
raha 1984 -المان - هامبورگ عزیزم برای همین تاریخ و فرهنگ و اولین تمدن بشریست که یک سری با پوزش حـ... وطن فروش حسادت و رشک میورزند ضمنا برنامه تلویزیونی 3sat المان در برنامه DIE VIELFALT DES ORIENTS بجای خلیج فارس کلمه خلیج ع.ر.ب.ی را به کار برد همه میتوانیم اعتراض کنیم به ایمیل info@3sat.de همه ایرانیان اعتراض کنن
دوشنبه 29 فروردین 1390

iranynab - ایران - تهران
ایول تخت جمشید خودموووووووووون. شماها هم بهتره از کاخ الیزه و چه میدون ساعت بیگبن خبر بزارید. این چیزا چش به شما خارجی ها??? . دفعه آخرتون باشه در مورد شاهکارهای هنری ایرانی حرف میزنید. دهههههههههههه.آقایون مدیر سایت بیزحمت از این آیکون ها هم بزارید استفاده کنیم
دوشنبه 29 فروردین 1390

یک شهروند - ایران - تهران
raha1984 - المان - هامبورگ هموطن گرامی ، گذشته همانند کتابی هست که گهگاه خوانده میشه برای عبرت گرفتن نه برای اهانت و تاختن به دیگران. اینکه چه ها بوده و چه شده که تو افغانستانش به سفارت مملکت اهانت میشه برای هر کسی تاسف برانگیزهست همانطور که برای من و سایر کسانی که در چارچوب ایران زندگی میکنن . تعجبم از کسانی هست که در دنیای ازاد زندگی میکنند ولی تفکری شایسته کشوری با این تاریخ رو ندارن.
دوشنبه 29 فروردین 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
raha 1984 المان- هامبورگ درود بر شما میهن پرست تندرست باشی
دوشنبه 29 فروردین 1390

danube abi - اتریش - وین
از مسئولان سایت خواهشمندم اگر مطلبی گذاشته میشود لطفا با ذکر منبع باشد که امکان پیگیری و اطمینان از درست بودن مطلب وجود داشته باشد. متن بالا در مواردی نادرست است. در دوره زمانی ذکر شده (هخامنشی ) ایرانیان زرتشتی بودند و دین پاک اشو زرتشت اولین دین یکتا پرستیست . بر طبق این اصل وجود "خدایان" بی معناست.3 تن از خدایان قدیم و ان هم با نامهای هراکلیوس و آتنا!!! چه ربطی به اتشکده و عبادتگاه ایرانیان دارد???? لطفا در نوشته های خود که بی شک ازخواننده های بیشماری هم برخوردار هستند بیشتر توجه کنید. باسپاس
دوشنبه 29 فروردین 1390

یک شهروند - ایران - تهران
zartusht67 - المان - فرانکفورت، ... اگر از دوستای بی شمارت تلفن نداشته باشی حتما دست کم ایمیلی و اس ام اس دریافت میکنی- البته فقط از نوع اسپم و تبلیغاتی. از کوزه همان برون تراود که در اوست
دوشنبه 29 فروردین 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
یک شهروند - اندیشه های خانم رها از آلمان هیچ مشکلی ندارد و بسیار هم باز و مدرن است. بجای دعوا کردن با کاربران سکولار این سایت برو یک فکری به حال خودت بکن.
دوشنبه 29 فروردین 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
یک شهروند -ایران - تهران ...خدا کمکت کنه ناامید نباش تلاش بیشتر کن
دوشنبه 29 فروردین 1390

یک شهروند - ایران - تهران
arashbehdin - امریکا - اتلانتا و zartusht67 - المان - فرانکفورت؛ ناسزا گویی در شان من نیست حتا نوشتن حرف اول و بعدش سه نقطه. ولی باید در برابر بدگویی و توهینها ایستاد که اگر این کار رو کرده بودیم الان وضعیت اینگونه نبود که در رسانه ها علنی توهین میشه به یک ملت و این کار دعوا با سایر کاربران نیست بلکه دفاع از خود و پاسخ به اهانتهاست. اینی که میگم نصیحت نیست بلکه صحبتی به شیوه خودم هست که به زندگی من و شما شاید جلایی بده اگر سکان هدایت شکسته باشه و افق نادرست رو هم بگیری به ساحل نمیشه رسید اگر وجدان انسان در برابر اندیشه های نادرست تلنگری نزنه و ساکت باشه خیلی چیزها رو از الفبا باید شروع کرد به آموختن.برای همه مان بیداری آرزو میکنم.
سه‌شنبه 30 فروردین 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
یک شهروند - حناق گرفتن هم زیر نام ادب داشتن و گفتار نیک و ....شایسته نیست و بر ایرانیان است که با ناسزا گویان و دشمنان ایران و فرهنگ و زبان و منش ایرانی برخورد نمایند و برخورد نیز توهین و دشنام دادن نیست.
سه‌شنبه 30 فروردین 1390

یک شهروند - ایران - تهران
arashbehdin - امریکا - اتلانتا ؛ اینگونه اصلاح میکنم: حناق گرفتن هم زیر نام ادب داشتن و گفتار نیک و ....شایسته نیست و بر هر کسی است که با ناسزا گویان و دشمنان فرهنگ و زبانش برخورد نمایند و برخورد نیز توهین و دشنام دادن نیست. این تکه آخر کاری هست که شما هر جا که میتونین انجام میدین و نه ما.
چهار‌شنبه 31 فروردین 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟