بهشت گم شده گیلان


بهشت گم شده گیلان

در دل جاذبه های سرسبز گیلان، شهری جا خوش کرده که به بهشت گم شده گیلان معروف است. شهری به نام ماسال که تماشای آن حتی برای کسانی که سالها در این منطقه زندگی کرده اند هم تازگی دارد.

ماسال با جنگل های سر به فلک کشیده، درختان تنومند، آبشارهای طبیعی، غارها، حیات وحش و مراتع سرسبزش شاید یکی از بهترین گزینه هایی باشد که می توانید برای سفر طبیعت گردی تان روی آن فکر کنید.

ماسال را باید در غرب گیلان و در تالش مرکزی ببینید. شهری با مساحت 622 کیلومتر مربع و با جمعیتی حدود 50 هزار نفر که به زبان «تالشی» صحبت می کنند و هرچه در توان دارند برای پذیرایی از شمابه کار می بندند.

شاید تا به حال نشنیده باشید اما ماسال به دلیل داشتن آب و هوایی معتدل جنگل ها، مراتع و ییلاق های باشکوهی دارد و به همین دلیل یکی از اصلی ترین مناطق گردشگری گیلان به شمار می رود. اما این شهر سرسبز  جاذبه های تاریخی زیادی هم دارد که قلعه کول، شهرگاه، گورستان دوره اشکانیان در اسبه ریسه، دره خون، منطقه باستانی خندیله پشت، منطقه ییلاقی درآ، النزه و ساختمان قدمیمی خاندان رحیمی در بیتم شاندرمن و ... بخشی از آنها هستند.

شهر آبشارهای بلند

اگر گذارتان به ماسال افتاد حتما سری هم به بام سبز این شهر بزنید که چشم انداز زیبای شهر را به شما نشان می دهد. این مجموعه در یک کیلومتری شهر قرار دارد و هنوز به بهره برداری کامل نرسیده اما تا چندی دیگر یکی از بی نظیر ترین مناطق گردشگری استان خواهد بود که علاوه بر جلگه شهر ماسال بخش هایی از شهرستان های صومعه سرا و بندرانزلی را هم به شما نشان خواهد داد.

ماسال همچنین آبشارهای زیادی دارد که می توانید آنها را در گوشه و کنار شهر ببینید. مثل آبشار ویوز در مجاورت منطقه ییلاقی النزه در شاندرمن، آبشارخون با ارتفاع بیش از 15 متر، آبشار تولی نساء و آبشار رامینه با ارتفاع 10 متر  و...

بزرگترین غار ماسال

در ماسال حدود 17 غار شناسایی شده که بزرگترین و مهمترین آنها غار آویشو است.  این غار در 22 کیلومتری شهر ماسال قرار دارد و از دهانه ای به ارتفاع 15 متر و دهلیزهای به ارتفاع 50 سانتیمتر تا 30 مترتشکیل شده است.اگر گذارتان به آویشو بیفتد، می توانید در داخل آن رودخانه ای را ببینید که در ادامه به چند آبشار بلند می رسد. در داخل غار قندیل های آهکی تشکیل شده که بلندی برخی از این قندیل ها بیش از یک متر است و طول این غار تا هزار و 700 متر قابل دسترس برای غارنوردان بوده و هنوز قابل استفاده عموم نیست.

غارهای دیگری مثل غار باستانی خندیله پشت، غار چسلی، غار کلچال  هم از دیگر غارهای دیدنی این شهر هستند.

از گوشه و کنار ماسال

«پارک ساحلی ماسال»  هم در کنار رودخانه خالکایی قرار دارد و جای مناسبی است که می توانید در آن یک روز تفریحی را همراه با خانواده تان داشته باشید.

علاوه بر این، «ارتفاعات آلاله پشته» هم از دیدنی های این منطقه است که میرزاکوچک خان جنگلی در ارتفاعات آن بر اثر کولاک و یخبندان از بین رفت. اگر گذارتان به آلاله پشته افتاد حتما سری هم به سنگ یاد بود او بزنید که محل مرگ او را نشان می دهد و هرسال هزاران نفر از گردشگران از آن محل بازدید می کنند.

«دیواره سنگی اسبه ریسه ماسال» هم یکی از صخره های بلند سنگ نوردی کشور است که نه تنها فرصت سنگ نوردی را به حرفه ای های این ورزش می دهد، بلکه امکان کایاک سواری را هم به قایق ران هایی می دهد که دوست دارند در رودخانه خروشان پایین صخره ورزش کنند.

khosh bavar - ایران - یزد
شمال یعنی بهشت, بهشت هم یعنی شمال ! شاد و شمالی باشیم .
یکشنبه 21 فروردین 1390

porharfi - هلند - آرنم
اینقده از جنگل ها و سرسبزی ننویسید !! قاتلان درختها به جان درختها می افتند
یکشنبه 21 فروردین 1390

shahab46 - المان - هانوفر
دلم خیلی تنگ ایران است ولی تا این عرب های وحشی بر ایران حکومت می کنندپا انجا نمیگذارم.این ترانه را گوش کنید وبر روح خمینی لعنت بفرستید
یکشنبه 21 فروردین 1390

simsim1980 - ایران - تهران
با سلام . براتون عکس از ماسال می فرستم تا بیشتر به زیبائیها و جاذبه های طبیعی شهر کوچک من پی ببرید.
دوشنبه 22 فروردین 1390

perfectman - هلند - آرنم
یه وقتی تلویزیون ایران یه برنامه نشون داد و به مردم تنگه واشی را معرفی کرد که نزدیک تهرانه بعد از اون اینقدر مردم اونجا رفتندو کثیف کردند محیط رو که دیگه چیزی باقی نمونده از اونجا، خواهش میکنیم معرفی نکنید
دوشنبه 22 فروردین 1390

mos - کانادا - تورنتو
حکومت اخوندی تا حالا حواسش به این نبوده حالا متوجه میشه و فردا دیگه درختی ازش باقی نمی مونه و به جهنم تبدیلش می کنند.
دوشنبه 22 فروردین 1390

freedom-is-not-free doom - ایران - تهران
گذاشتید تعطیلات که تموم شد یاد ماسال افتادید!؟
دوشنبه 22 فروردین 1390

SSEPEHR - ایران - زیر گنبد کبود
چه جالب اتفاقاجای همه دوستان خالی دیروز رفتیم ماسال وبه گشت وگذارادر ییلاقات آنجا پرداختیم به راستی که بهشت گم شده اسم با بامسمایی برای این شهر زیبا واطراف آن است اما افسوس که حتی در مناطقی که بنظر بکر می آمد زباله ها در آنجا هم خودنمایی میکرد!!دیدن این صحنه ها هر دوستدار محیط زیست را اندوهگین میکند امیدوارم طبیعت را هم مانند خانه خود بدانیم ودر پاکیزه نگه داشتنش بکوشیم. پیروز سربلند ایران وایرانیان.
دوشنبه 22 فروردین 1390

bawafa1385 - المان - هامبورگ
این خبر را ذر حالی مطالعه میکنم که رادیو گلها طبق معمول اهنگ بسیار زیبائی را گذاشته و راوی این سطور با حظ بصر ار تصویر بسیار زیبای این صفحه که بیشتر به زیبائیهای کوههای الپ المان و ایتالیا شبیه میباشد و همچنین با استفاده و همکاری شیطان رحیم در نوشیدن جامی که فقط لذت انرا در عرفان میتوانید دید مشغولم . و ضمن بر اورد فکری که در یک زمان خاص موفق شویم ار همین کوههای ماسال خودمان ضمن اماده بودن کباب گوسفندی و خدائیش همراه با ان اب بهشت موعود چند روزی را خارج از هر گونه گرفتاریها در ان منطقه سپری نمائیم .اما ناگهان چشمم بنام بی مسمائی که قدمگاه یا قتلگاه یک وطن فروش شناخته شده بنام میرزا کوچک افتاد . جناب نویسنده مقاله با تمام خوش ذوقی خودت اینجا را خراب کردی . حالمان را گرفتی داداش. اخه میرزا کیه که ادم ضفای زندگی را در ان ریبائی بگذارد و قتلگاه یک شارلاتان را ببیند . رنده باد smerinof .و یا َAbsolut داداش . مرام ترا شکر . میرزا کوچک میرزا بزرگ کوتاه بیا داداش جان مولا. عمر کجاست که ادم به بطالت بگذراند . میرزا کوچک
دوشنبه 22 فروردین 1390

atena10 - ایران - تهران
shahab46 - المان - هانوفر، این چه حرفیه شما باید برید ایران نه برای اونهایی اونجا دارند حکومت می کنند برای اینکه ایران کشور ماست وطن ماست
دوشنبه 22 فروردین 1390

SSEPEHR - ایران - زیر گنبد کبود
kb گرامی یاد ترانه داریوش افتادم شمالی گفتی وشعر یادم اومد مثل شیرین که بود فرهادم اومد بلند گفتم آهای مردم چه ساده اند.....شاد و خوش وچونسیم شمالی باشیم وچون خوش باور عزیز.راستی منهم در شمال زندگی میکنم تشریف بیارید
دوشنبه 22 فروردین 1390

patris - ایران - گرگان
عکس شماره 2 مربوط به آبشارشیرآباد خان ببین دراستان گلستان میباشد.
دوشنبه 22 فروردین 1390

khosh bavar - ایران - یزد
ss عزیز, دست به دست شادی کونان بریم تی خانه نه می خانه امی تازه خانه ! از اشنایی با شما و دعوت صمیمانه تان بسیار خوشحالم ! میتونم اسم شما را سوال کنم که حتما باید اسم زیبا و مهربونی مثل خودتان داشته باشید ! شاد و باهم باشیم .
دوشنبه 22 فروردین 1390

SSEPEHR - ایران - زیر گنبد کبود
شما را به هر کی می پرستید در پاکیزه نگه داشتن طبیعت کوشا باشید و وقتی به دامن طبیعت پناه میارید زباله هاتون رو اونجا رها نکنید من همیشه یه کیسه زباله میارم تا آت واشغالها رو بریزم توش وبعدش در جایی که سطل زباله باشه میاندازمش اصلا هم کاری نداره!!! اگه همینطور ادامه بدیم واهمیتی به پاکیزگی محیط زیست ندهیم در نهایت ضررش به خودمون برمیگرده .امیدوارم این فرهنگ یعنی دوستدار محیط زیست بودن در کشور زیبای ما جا بیفتداگر براستی ایران را دوست داریم به این امر مهم مبادرت بورزیم پیروز باشید.
دوشنبه 22 فروردین 1390

SSEPEHR - ایران - زیر گنبد کبود
خوش باور جان شمابنده را به اسم سپهر بشناس!!البته اسمم این نیست حالا بماند!!تی فدا!
دوشنبه 22 فروردین 1390

khosh bavar - ایران - یزد
پاسخ سوال اشتباه, جواب اشتباه خواهد بود ! با اشنایی شما خوشحالم, تی قربان فرهاد !
دوشنبه 22 فروردین 1390

Pezhman - اتریش - وین
یاد استاد نوری افتادم.یادش گرامی وجاودان.آهنگ زیبای آی گیلان جان, آی گیلان,تاج سر خوشکلان...البته اگر مسئولین سایت سانسور نکنند لینکش را میگذارم. زیرا واقعا"مناسبت داره. شنیدن زیباییهای گیلان از زبان فرزندش. https://www.youtube.com/watch?v=7Z2csPwzDWUfeature=related
دوشنبه 22 فروردین 1390

SSEPEHR - ایران - زیر گنبد کبود
آقا فرهاد گرامی منهم از آشنایی با شما خوشحالم
سه‌شنبه 23 فروردین 1390

khosh bavar - ایران - یزد
پژمان عزیز, دمت خیلی خیلی گرم و دستت درد نکنه, کار بسیار خوبی کردی که این ویدئو کلیپ را در این topic گذاشتید که واقعا به ان هم میخورد و از مسئولان محترم سایت هم نهایت تشکر را دارم که اجازه این لینک را دادند ! شاد و دوست باشیم .
سه‌شنبه 23 فروردین 1390

aryoobarzan - ایران - تهران
نظر اولی خیلی باحاله ، شاد و شمالی هههههههههههه
سه‌شنبه 23 فروردین 1390

kooroshebozorg - ایران - رشت
بهشت یعنی این. حالا کرمانشاهی ها برن سفره هفت سین بسازن به اون بزرگی . یه کار بیخود
سه‌شنبه 23 فروردین 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟