سراب نیلوفر؛ پهنه آبی مبهوت کننده کرمانشاه در فصل بهار


سراب نیلوفر؛
 پهنه آبی مبهوت کننده کرمانشاه در فصل بهاراستان کرمانشاه یکی از زیباترین استانهای ایران از نظر جاذبه های گردشگری است، این استان با پیشینه ای کهن و ساختار تاریخی و طبیعی که دارد هر ساله گردشگران بی شماری را از نقاط مختلف به سمت خود می کشاند.

ازجاذبه‌های طبیعی بسیار استان کرمانشاه، می‌توان از سراب نیلوفر به عنوان فضایی مبهوت کننده نام برد که در فصل بهار با زیبایی مثال زدنی اش چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند، این سراب یکی از زیباترین سراب های متعدد کرمانشاه است که همه ساله به ویژه در ایام نوروز، آغوش خود را به روی میهمانان و گردشگران داخلی و خارجی می گشاید.

سراب نیلوفر در14 کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه، در ابتدای منطقه سنجابی و در دامنه کوه کماجار درارتفاع 1331 متری از سطح دریا و در مساحتی در حدود 25 هکتار واقع شده است.

این سراب به صورت استخر وسیعی است که مملو از گل های نیلوفر است که غنچه ها و برگ های آن سر از آب برآورده و سطح وسیعی از سرآب را پوشانده است.

تمایز منطقه بی نظیر سراب نیلوفر با سایر پدیده های مشابه در برخورداری از گونه گیاهی نادر، زیبا و بدیع

نیلوفراست که خود به تنهایی قادر به جذب گردشگران منطقه ای و فرا منطقه ای جهت بازدید از این گل است.

نیلوفر یکی از زیباترین گلهایی است که به دلیل تقدسی که دارد، دارای جایگاه ویژه ای در بین سایر گلهاست که زیباترین مجموعه آن را در سراب نیلوفر کرمانشاه می توان نظاره گر بود.

گل نیلوفر به دلیل تقدسی که دارد و با توجه به اینکه این تقدس ریشه در اعتقادات و باورهای مردم این سرزمین دارد، دارای جایگاه ویژه ای در ادیان، نقوش و معماری ایران باستان است که یکی از نمونه های بارز آن را در نقوش طاق بستان کرمانشاه می توان دید.

نیلوفر مظهر صلح و صفا و هدیه ای شاهانه جهت پیشکشی برای شرفیاب شدن است. گذشته از باورهای باستانی رویش نیلوفر آبی که بصورت انبوه تنها در تالاب انزلی در استان گیلان وجود دارد، موجب جذب گردشگران و علاقمندان است، ماه گل دهی این گیاه، زیباترین منظره طبیعی را به نمایش می گذارد و سراب نیلوفر در واقع ارزش وجودی خود را مدیون نیلوفر های آبی آن است و این شکنندگی زیست محیطی لزوم توجه پیش از پیش برای حفظ وجلوگیری از تخریب و انقراض این پدیده نادر و با ارزش را می رساند.

طبق افسانه های قدیمی کرمانشاه گنجینه ای از خسرو پرویز شاه ساسانی در اعماق این سراب وجود دارد، عمق بعضی از جاهای این سراب به بیش از 32 متر ثبت شده و دارای غارهای زیر زمینی هم هست.

سراب زیبای نیلوفر دارای چند چشمه جوشان است که آب این سراب را تامین می کند، آب سراب نیلوفر آنچنان زلال است که ساقه گل های نیلوفر از زیر آن به وضوح نمایان است و با وزش نسیم و حرکت آب، این گل ها به رقص درآمده و اوج آرامش را به انسان می بخشند.

همچنین این سراب وسیع که به صورت یک استخر بسیار بزرگ است برای انواع ورزش های آبی، از جمله قایقرانی و شنا نیزمناسب است.

سراب نیلوفر کرمانشاه ظرفیت بهره دهی آب فراوان دارد و برای پرورش ماهی نیز مناسب است، در سال های اخیر جهت رفاه بازدیدکنندگان در اطراف این سراب تأسیسات و پارکی احداث شده است.

در حال حاضر سراب نیلوفر یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری استان کرمانشاه و یکی از مناطق نمونه گردشگری کشور محسوب می شود.

در استان کرمانشاه 550 سراب و چشمه بزرگ و کوچک وجود دارد که از آن جمله می توان به سرابهای روانسر، بیستون، سنقر، هرسین، دربند، قنبر، خضر زنده و ... اشاره کرد.


diyarim - اذربایجان - باکو
یادش بخیر.کنار همین سراب سربازی کردم جایه واقعا زیباییه. مردم کرمانشاه خیلی خون گرمن دوسشون دارم. ممنون IranianUK تجدید خاطره زیبای بود.
جمعه 12 فروردین 1390

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
کرمانشاه= کرماشان= کارماسیان= سرزمین ماد. که اولین مولاژ انسان با قدمت 9000 ساله بر اساس یافت شده در کرمنشاه ساخته شده است. کرمانشاه جایگاه شاهان گوتی کاسی پیشدادی و کیانی وساسانی است. کیومرث یا دیاکو تا فریدون و جمشید و گودرز تا ..... همه از این دیار هستند. دو تبر سنگی یافت شده در کرماشان به دویست هزار سال پیش متعلقست. دارای اثار دوازده هزار سال یا بیشتر از تمدن انسان در دینور و .. دارد. اما از قادسیه اول که اسلام امد این دیار توسط اعراب با خاک یکسان شد. در قادسیه دوم صدام حسین ان را به خاک و خون کشید. از زمان قاجار تاکنون همت به حذف کرد وفرهنگ کردی از این دیار بسته اند. اما نسل جوانش بیدارند تا نام ایران که ازاردشیر بابکان بزرگ شده معبد اناهیتا کنگاور کرماشانست را با نام کرد که سازندگان ایران زمینند پاس بداند. زنده و جاویدان سرزمین ماد کرد ایران- کرماشان
جمعه 12 فروردین 1390

khosh bavar - ایران - یزد
diyarim - : پایگاه قصرشیرین را عشق است ! ولی نه از فرهاد خبری بود و نه از شیرین ! نمیدانم خدایا, شاید شیرین واقعیت نداشته باشه که خودمو سرگردانش کردم ?! شاد و شیرین باشیم .
جمعه 12 فروردین 1390

Negah* - المان - فرانکفورت
Bah.....Bah. merciiiiiiiiii. سلامی گرمتر ز آتش بکرمانشاه و مردانش*. درودی پاکتر از گل نثار جمله پاکانش*. برای آسمان صاف او از عشق من بادا*. پیامی بسته بر بال پرستوی بهارانش*. ღღღ . نسیمی از بهشت آرد ، دم اردیبهشت او*. هنوز از نام شیرین بوی عشق آید زدامانش*. نشان مردمی در صدر مردانش چنانستی*. که سعدی آدمیت را کند معنی بدیوانش*. ღღღ .
جمعه 12 فروردین 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
کرمانشاه مهد پهلوانان و وطن پرستان است
جمعه 12 فروردین 1390

yeki-2 - قطر - دوحه
یادش بخیر واقعا قشنگههههه.......
جمعه 12 فروردین 1390

kian ahvaz - ایران - اهواز
یادش به خیر بهار 79 در کنار همین دریاچه زیبا خدمت اجباری کردم روزهایی از بهترین دوران زندگیم که به زور در زیر بیرق صیدعلی اقا قرارمان دادند ولی باور کنید دوستان با هر وسیله و امکاناتی که در دسترسمان قرار میگرفت نشان میدادیم که ما به میل خود اینجا نیستیم....گواه حرفم را خوبرویان مه لقاهایی که برای تفریح به کنار دریاچه می امدند هستند....
شنبه 13 فروردین 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟