مردم کمتر سفر کردند، کمتر کشته شدند


مردم کمتر سفر کردند، کمتر کشته شدند

سوانح و تصادفات جاده ای از آغاز تعطیلات نوروزی در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲۰ درصدکاهش یافته است.

هرسال با آمدن نوروز و شروع سفرهای نوروزی مردم به شهرهای مختلف، آمارهای مختلفی در مورد تصادفات، میزان سفرها، استفاده از هتل‌ها، دیدار از مکان‌های تاریخی و … از سوی مسئولان مختلف اعلام می‌شود که گاه شنیدن این آمار و اخبار بیشتر از آنکه جنبه مثبت داشته باشد، تعجب برانگیز و یا حتی ناراحت‌کننده است. اگر از اخبار مربوط به تعداد کشته‌ها در تصادفات جاده‌ای تعطیلات نوروزی بگذریم، موضوعی که در این میان دیگر تقریبا هرسال سر و صدا راه می‌اندازد، آماری است که از سوی مسئولان سازمان گردشگری اعلام می‌شود و اصراری که در میان اظهارنظرهای آنان بر افزایش یافتن تعداد سفرهای نوروزی وجود دارد.

امسال هم با گذشتن یک هفته از تعطیلات نوروزی، دوباره حرف و حدیث‌ها در مورد تعداد سفرهای نوروزی به راه افتاده است. بعد از آنکه سال پیش و بعد از تعطیلات نوروز، اعلام شد که تعداد سفرها در نوروز ۸۹ به ۱۲۰ میلیون رسیده است و این اعلام آمار باعث انتقاداتی از سوی برخی کارشناسان گردشگری شد، امسال هم و بعد از گذشتن دو سه روز از تعطیلات نوروزی، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از رشد ۲۹ درصدی آمار مسافرتهای نوروزی طی دو روز نخست سفرهای نوروزی در کشور خبر داد و اعلام کرد که اسکان موقت مسافران در ایام نوروز ۴۵ درصد افزایش داشته است.

با اینکه بعد از آن هنوز آمار دقیقی از تعداد دقیق سفرها در نوروز امسال منتشر نشده اما اینطور که از آمار تصادفات و کشته شدگان از یک سو و میزان استفاده مردم از بنزین تا پایان هفته اول تعطیلات نوروز برمی‌آید، سفرهای نوروزی امسال، چندان افزایشی نشان نمی‌دهد.

بنزین نیست، مردم سفر نمی‌کنند

آنطور که سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفته، مصرف بنزین در هفته نخست نوروز ۹۰ کاهش بی سابقه داشته است به طوری که صف‌های بنزین در تمامی جایگاههای کشور شکسته شده است.

محمد ناصری درباره آخرین وضعیت سوخت رسانی به خودروها در ایام تعطیلات نوروز، گفت که « از ابتدای فروردین ماه سالجاری تاکنون به طور متوسط روزانه حدود ۶۳ میلیون لیتر بنزین در سطح کشور مصرف شده است که مصرف این فرآورده نفتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۶ میلیون لیتر در روز کاهش یافته است.»

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با تاکید بر اینکه متوسط مصرف بنزین در هفته نخست فروردین ماه سال گذشته ۶۹ میلیون لیتر در روز بوده است، گفت: « اما امسال با وجود اختصاص سهمیه نوروزی مصرف بنزین حدود هشت درصد کاهش پیدا کرده است.»

هرچند بر اساس آخرین گزارش رسمی وزارت نفت در روزهای پایانی اسفند ماه امسال میزان بنزین یکصد تومانی ذخیره سازی شده در کارتهای هوشمند سوخت به کمتر از ۵۰۰ میلیون لیتر کاهش یافته و به عبارت دیگر در شرایط فعلی در بیش از ۹۷ درصد کارتها هیچگونه بنزین یارانه ای ذخیره نشده است.

سفر کمتر، کشته‌شدگان کمتر

از سوی دیگر کاهش چشمگیر تصادفات و به تبع آن کشته‌شدگان و مجروحان را شاید باید نتیجه کمتر سفرکردن مردم در نوروز امسال دانست.

براساس آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور در ایام ۲۵ اسفند تا ۱۵فروردین سال‌ ۸۹ بالغ بر یک هزار و ۳۹۱ نفر بر اثر حوادث رانندگی کشته شده‌اند که در مقایسه با ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین ایام نوروزی ۸۸ که بالغ بر یک هزار و ۳۶۸ کشته بودند این رقم، رشد ۱٫۷درصد ازایش داشته است. در ایام نوروز سال ۸۹ به طور متوسط روزانه ۶۹٫۶ نفر جان خود را بر اثر حوادث ناشی از تصادفات رانندگی از دست دادند که این آمار در ایام نوروز سال ۸۸ روزانه۶۵٫۱ نفر بود. در حالی که بر اساس آمارها در پی حوادث رانندگی نوروزی در کشور از تاریخ ۲۵ اسفند ۸۹ تا صبح روز۷ فروردین سال جدید، در اثر حوادث رانندگی ۱۹۵ نفر کشته و دو هزار و ۶۷۱ نفر نیز مجروح شده‌اند.

به گزارش مهر، از آغاز طرح ملی امداد و نجات نوروزی سال ۹۰ ، طی ۱۲ روز گذشته یک هزار و ۱۵۵مورد عملیات امداد و نجات توسط امدادگران جمعیت هلال احمر در سراسر کشور انجام شده‌ که یک هزار و ۱۸۶ مورد خانوار و چهار هزار و ۱۴۷ نفر آسیب دیده‌اند.

جانشین فرماندهی راهور ناجا نیز گفته است که « از آغاز تعطیلات نوروز امسال ، روزانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ تصادف در محورهای مختلف کشور روی داده که بیشتر آن ها در محورهای پر تردد و لغزنده کشور بوده است. با این وجود سوانح و تصادفات جاده ای از آغاز تعطیلات نوروزی در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲۰ درصدکاهش یافته است.»

اگر این موارد را در کنار خالی ماندن تعدادی از صندلی‌های هوایپماها و اتوبوس‌ها بگذاریم، شاید تا پایان تعطیلات نوروزی امسال، کاهش چشمگیر سفرهای نوروزی دور از انتظار نباشد. آنطور که از آمارهای پروازهای نوروز سال پیش برمی‌آید به خاطر زیاد بودن تعداد درخواست‌ها برای تهیه بلیت، هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با توجه به افزایش مسافرت در ایام نوروز تعداد ۳۸ پرواز فوق العاده برای این ایام برنامه ریزی کرد به طوری که هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با توجه به افزایش مسافرت در ایام نوروز تعداد ۳۸ پرواز فوق العاده را در نظر گرفن؛ اما نوروز امسال هنوز از اضافه کردن بلیت‌های فوق‌العاده خبری نیست و حتی بنابر خبرهای غیررسمی، پروازهای معمولی شرکت‌های هواپیمایی نیز بلیت اضافه برای فروش دارند.

البته این آمار مقابل آمار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار می گیرد که خبر از افزایش سفرهای نوروزی دارد.

aria-aria-nl - هلند - روتردام
تو رو خدا استدلال را نگاه مردم کم سفر کردن کمتر کشته شدند بابا جاده هاتون را امن کنید تا مردم در امنیت کامل سفر کنند تا بلایی سرشون نیاد چشم دیدن دو روز خوشی اون مردم دربند رو هم ندارن.
چهار‌شنبه 10 فروردین 1390

porharfi - هلند - آرنم
اگه اینجوریه؟؟...ایـــران* را از بنــــــــزین$ پاک کنید!!!.....
چهار‌شنبه 10 فروردین 1390

khosh bavar - ایران - یزد
اسلام اخوندی کمتر, شپش کمتر , مفتخور کمتر, گرانی کمتر, جنایت کمتر, ازادی بیشتر, زندگی بیشتر, محبت بیشتر, شادی بیشتر و و و ! شاد و سکولار باشیم .
چهار‌شنبه 10 فروردین 1390

iranazadiran - ایران - تهران
مردم کمتر سفر کنند کمتر بخورند کمتر استراحت کرده و چند شیقت کار کنند کمتر فکر کنند اصلا اعتراض نکنند تا از همان یک لقمه ی بخور و نمیر نفس نیمه کاره نمانند تا از آن سو ضحاکیان تمام ثروت و سرمایه ی مردم را به میل خود ریخت و پاش کنند و به کسانی بدهند که نوکری و مدحشان را بکنند تا انواع جنایات و تجاوزات را بکنند تا خود انتخاب کنند و مردم را صاحب رای ندادند . به خدای یکتا سوگند که اگر امام علی که این دد و دیوان دم از شیعه او بودن میزنند در زمان حال بود با شمشیر حقش ذوالقفار سر یک تن از این ناکسان رذل شیطان صفت را بر تنشان نمی گذاشت. بتازید تا جائیکه در توان دارید و خصلت های پلیدتان را هر چه بیشتر نمایان کنید که از عذاب و عقاب خداوند هیچ راه گریزی ندارید. وای بر شما و احوالتان و امان از غفلتی که همه ی قلب تاریکتان را گرفته.
چهار‌شنبه 10 فروردین 1390

SSEPEHR - ایران - زیر گنبد کبود
بسیار سفر باید کرد تا پخته شود خامی اگه تعطیلات نوروز هم سفر نکنیم وبه اقوام ودوستان وشهرهای قشنگ سرزمینمون سر نزنیم پس کی باید به این عمل پسندیده مبادرت ورزیم؟!!!بقول دوستمون جاده ها باید ایمن بشند ماشینهای ایران خودرو وسایپا و..........باید مطابق استانداردهای جهانی ساخته بشند تامردم بدون مشکل مسافرت کنند!!!!!!!
پنج‌شنبه 11 فروردین 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟