زلزله تخت جمشید را تهدید می‌کند


زلزله تخت جمشید را تهدید می‌کند!

مشاور معاون حفظ، احیا و ثبت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرد: شرایط بخش‌هایی از دیوار ورودی پله‌های تخت جمشید چنان بحرانی است که با کوچک‌ترین زلزله، احتمال ریزش آنها وجود دارد.

دکتر سیدعبدالعظیم امیرشاه‌کرمی در گفت‌و‌گو با ایسنا، افزود: در قسمت چپ پله‌های ورودی تخت جمشید، تعدادی از سنگ‌های دیوار دچار هوازدگی شدید شده و علاوه بر پوسیدگی و هوازدگی سنگ‌ها، ترک‌هایی در سه نقطه از دیوار به‌وجود آمده است. به همین دلیل، استحکام‌بخشی و مرمت این نقاط که حالت بحرانی دارد، باید در اولویت قرار گیرد، زیرا احتمال ریزش آنها با کوچک‌ترین زلزله وجود دارد.

این متخصص سازه، ژئوتکنیک و مدل‌سازی توضیح داد: به‌لحاظ مهندسی، مهم‌ترین بخش سازه‌های تخت جمشید، دیواری است که صفه، پشت و درون آن قرار گرفته است. این دیوار علاوه بر وزن خود و تأسیسات روی آن، نیروی رانش مصالح پرکننده پشت آن را نیز تحمل می‌کند.

او ادامه داد: عوامل آسیب‌رسان به این دیوار شامل زلزله (تخت جمشید دست کم روی دو گسل فرعی قرار دارد)، شیب دامنه و احتمال اختلاف نشست، رطوبت زمین و داخل صفه و تبخیر از سطح دیوار به‌علت خشکی هوا و وزش باد است.

شاه‌کرمی با بیان این‌که برای حفاظت و بهره‌گیری از تخت جمشید باید آن را از منظرهای مختلف نگاه و راه برخورد با آن را انتخاب کرد، گفت: برای این کار، استعدادهای نهفته در تخت جمشید که براساس آنها، این بنا برپا مانده، با توجه به این‌که در شرایط سخت زمین‌شناسی و آب‌وهوایی است، باید شناسایی و بازخوانی شود تا از تخت جمشید بتوان حفاظت کرد.

شاه‌کرمی ادامه داد: تخت جمشید از منظر مهندسی، سازه‌ای پیوسته، نرم و با عملکرد بسیار مناسب در مقابل بارهای زلزله و دفع رطوبت است. سازه باربر آن فقط از دو نوع مصالح، یعنی سنگ معدنی آهکی و برحسب مورد، ماسه‌سنگ (در مکان‌هایی خاص) و بست‌های فلزی ساخته شده است. هم‌چنین ابتکار اصلی، در طرح اتصالات اصطکاکی بدون ملات است. علاوه بر این، دیوارهای داخلی خشتی هستند و در شرایط زلزله درون قاب‌های سنگی محبوس شده‌اند.

وی درباره نقاط بحرانی تخت جمشید توضیح داد: با توجه به این‌که دیوارهای باربر و برشی تخت جمشید، خشتی و بسیار قطور هستند و بین کلاف‌های سنگی مانند قاب‌های سردرها قفل و بست شده‌اند، این دیوارها براثر فرسایش و تخریب به خاک رس و با گذر زمان و ایجاد مواد ارگانیک مانند ریشه گیاهان به عوامل آسیب‌رسان تبدیل و اکنون این آلاینده‌ها (خاک‌های آلوده) به داخل صفه و پشت دیوارها هدایت شده‌اند.

او اظهار کرد: سیستم حفاظتی طراحی‌شده در بخش شمالی دیوار تخت جمشید، در سمت چپ پلکان از کار افتاده و این ناحیه در شرایط بسیار بدی است. البته فرسایش در دیوار سمت چپ به‌علت خاک‌های رس روی صفه بسیار شدیدتر و بحرانی‌تر از سمت راست است، یعنی سیستم حفاظتی سمت راست پلکان هنوز فعال است. هم‌چنین سنگ‌های دیوار، آهکی است و فرسایش شیمیایی، هیدرولوژیکی، حرارتی و مکانیکی (تنش زیاد) سبب شده است که در سه محل از دیوار سمت چپ شرایط بحرانی به‌وجود آید.

این متخصص سازه، ژئوتکنیک و مدل‌سازی تأکید کرد: در این راستا، دو موضوع اورژانسی را باید در نظر گرفت و به آنها عمل کرد؛ نخست این‌که باید به فکر راه‌اندازی و مرمت مهندسی حفاظت از صفه در سمت چپ پلکان بود، یعنی سیستم هوادهی درون صفه (گربه‌روها) دوباره باید احیا و آلاینده‌های روی صفه (خاک‌های رس با بقایای بیولوژیکی) منتقل شود. دیگر این‌که استحکام‌بخشی و مرمت سه نقطه از دیوار سمت چپ پله‌ها که حالت بحرانی دارد و احتمال ریزش آنها در کوچک‌ترین زلزله وجود دارد، باید در اولویت قرار گیرد.

khosh bavar - ایران - یزد
شایعه پراکنی میکنند, زیرا بطور غیرمستقیم دارند به خانمهای شیرین زبان شیرازی هشدار میدهند, حجابتان را محکم نگاه دارید که فرهنگ 2500 ساله در خطر است °!
سه‌شنبه 7 دی 1389

aryamanesh2 - نیوزیلند - اکلند
بنظر من که بیشترین تهدید واسه تخت جمشید این رژیم جمهوری اسهالی و خامه انی و احمقی نژاد هستند .
سه‌شنبه 7 دی 1389

artosh - ایران - تهران
یه سر به موزه ملی ایران بزنید، با دیدن مجسمه داریوش و ستونی از تخت جمشید چنان تحت تاثیر ابهت ایران گذشته قرار میگیرید که با شنیدن این خبر بغضتون میگیره. ننگ بر کسانی که برای اثبات خود، بزرگان را نابود میکنند. اما غافل از اینکه همیشه کوچک میمانند.
سه‌شنبه 7 دی 1389

ام البنین - ایران - تهران
تخت جمشید باید آیینه عبرت دنیادوستان باشه تا دست از این فتنه جویی و آشوبگری و تفرقه اندازی بردارند تا بدانیم که این دنیا فانی است و همه رفتنی هستیم و باید طبق دستورات انسانی اسلام زندگی کنیم تا در بهشت خدا به آرامش برسیم . تخت جمشید هم مثل ایوان مدائن و مثل کاخ صدام ملعون و یزید خائن و مجنون هست و یک مخروبه که باید از اون درس بگیریم
سه‌شنبه 7 دی 1389

ام البنین - ایران - تهران
یادم رفت بنویسم که اثر باستانی که باید باعث عبرت ما بشه و نشده ، خراب شدنش بهتر از آبادی اون هست . کجاست کوروشی که روزی دنیا را قلمرو خود میخواند و کجاست ماندانا شاهزاده ایرانی و کجاست تاج و تخت و شکوهشان .
سه‌شنبه 7 دی 1389

پارسی بوم - ایران - مازندران
بـــله! خواهشاً وقتی هر جا که دوست دارین رو طلا میگیرین (که اصلا ربطی به ما و تاریخ ما نداره) یه فکری هم به حال این تخت جمشید بکنید!!! این میراث اجداد ماست.. یه کم از اون سرمایه رو هم اینجاها خرج کنید.... نذارید هویت مردم زیر خاک بمونه.... "زنده باد پارس و مردم پارسی"
سه‌شنبه 7 دی 1389

mori021 - دانمارک - ارهوس
اوسکولبنین اون مغزه نداشتت رو و اون وقته نرفتت رو بذار واسه دولا راست شدنت /این قدر انسان بی شخصیت میشه? که حتی اونائی که فقط بیشتر کامنت میخونن 6ماه یکبار کامنت نمیدن بیان به رنگه ق..ه..و...ه...ا...ی. در بیارنت ای بابا پدر این پول مفت و ساندیس بسوزه که چه کارا میکنه
سه‌شنبه 7 دی 1389

Neda02 - کانادا - اتاوا
ام البنین - ایران - تهران تو یا یک زن عرب ...ی (از اسمت برمی‌اید) یا زن یک عرب ...ی (از دستمال به دست بودنت برمی‌اید) یا به دلیل بلاهت مفرط قاشق قاشق از .. اعراب کثیف می‌خوری. فقط می‌تونم بگم که خیلی حقیرتر از اونی که بشه حتی به حال فکر پوسیده‌ات تاسف خورد.
سه‌شنبه 7 دی 1389

Neda02 - کانادا - اتاوا
mori021 - دانمارک - ارهوس. مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی
سه‌شنبه 7 دی 1389

feminism - انگلستان - لندن
ام ال انی_ ایران_ ای از زمان عقب مانده, کجاست خمینی دجال و بیرحم ! کجاست محمد شهوت پرور ! کجاست علی دو تیغه با اون ارّ وگوز ! کاتبان و دانایان این گیتی پهناور ,از کورش بزرگ به مهربانی, عظمت, شکوه و بزرگ منشی یاد میکنند. پس بهتره خاموش باشی یاوه سرائی نکنی .
چهار‌شنبه 8 دی 1389

mori021 - دانمارک - ارهوس
neda02-کانادا-اتاوا خواهش میکنم ممنون از لطف شما
چهار‌شنبه 8 دی 1389

mori021 - دانمارک - ارهوس
neda02-کانادا-اتاوا خواهش میکنم ممنون از شما (شما هم خوب رنگیش کردی)
چهار‌شنبه 8 دی 1389

MNS - امریکا - مورگن هیل
دروغ محض 2560 سال زلزله ای انجا نیامده و من جایی خواندم که این بنا در محلی ساخته شده که زلزل خیز نیست ولی این بی شرافتا به فکر تخریب انجا هستند و میخوان با یه ازمایش هسته ای ویرانش کنند مثل ارگ بم . مورگن هیل
چهار‌شنبه 8 دی 1389

a.ahooraei - المان - کلن
ام النبین/ برو ... این آثار متعلق به جهان متمدن تمامی انسانهاییست که در روی زمین مثل یک انسان زندگی کنند ونه مثل تو اینجا بکشن و حبس کنند و شلاق بزنند که آخرت موعود را, ارواح ..., داشته باشن. مرد ناحسابی تو چی راجع به جهان و انسانیت میدونی؟ تو فقط از ترس معلق شدنت بر روی پل سراط و با مغز افتادن توی جهنم ساختۀ چند شارلاتان به این چرندیات معتقدی و نه با عقل سلیم.
چهار‌شنبه 8 دی 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
ام البنین - ایران - تهران . شما بشارت دهنده نیستید و نذیر هم نیستی , مهاجری هستی که قدر صاحب خانه و خانه نمیداند, انها رفتند وشما هم میروید, اما پند شما از حسادت است, چرا که منارهای طلا میسازید و بت کعبه میپرستی و هر چه عربی است توتیا چشمتان میکنید نه بخاطر اسلام بلکه بخاطراجدادتان, شما عمیقا ودر درون نژاد پرستی و نژاد وتاریخ عرب را برتر میدانید, دراسلام نمک نشناسی, بیحرمتی به اهل قبور, و نژاد پرستی حرام است, امیدورم خداوند شما راه به راست هدایت کند.
چهار‌شنبه 8 دی 1389

prhm - ایران - رشت
این امل بانو رو جدی نگیرین یه عده تو ایران پول می گیرن واسه این کارا ( احتمالا یکی از سربازای گمنامه اما زمانه )
چهار‌شنبه 8 دی 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
ام البنین - ایران - تهران ,, باز رجزخواندی که باید طبق دستورات انسانی اسلام زندگی کنیم تا در بهشت خدا به آرامش برسیم. اسلام تو و رژیم آخوندی انسانها را به ,جنایت, کشتار, حماقت ,انتحاری ,دعوت میکند و اگر گوربه گور شد ....(تو که از اجداد عرب و سوسمارخور هستی و ایران ما را اشغال کرده ای تو چه به آثار متمدن انسانیت, . برو همون کربلاونجف را بچسپ بهتر از گدایی ایران, چون آثار تخت جمشید مال ایرانی نه مال عرب بچه سوسماری امثالهم,, و ما این آثار را به تمام امامان خیالی شما عوض نمیکنیم .
پنج‌شنبه 9 دی 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟