دادستان تهران بازداشت کارشناس اقتصادی منتقد را تایید کرد


دادستان تهران بازداشت
 کارشناس اقتصادی منتقد را تایید کرد

مقامات ایران بازداشت یک اقتصاددان منتقد دولت را تایید کردند. ازعباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران تایید کرده است که سخنان انتقادی فریبرز رییس دانا از طرح موسوم به هدفمندی یارانه ها، علت بازداشت این پژوهشگر اقتصادی بوده است.

آقای رییس دانا ۲۸ آذرماه در منزلش بازداشت شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دادستان انقلاب تهران روز یکشنبه درباره بازداشت آقای رییس دانا گفت: «مصاحبه وی با رسانه های بیگانه دستگیری وی را تسریع کرد چون وقتی در آستانه اجرای طرح بزرگی هستیم حق نداریم در آن اخلال ایجاد کنیم.»

مقامات قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی پیش از این از برخورد با کسانی خبر داده بودند که از آنان به عنوان «اخلالگران اقتصادی» یاد کرده اند. آقای جعفری دولت آبادی روز یکشنبه گفت:«وقتی در آستانه اجرای طرح بزرگی هستیم حق نداریم در آن اخلال ایجاد کنیم.»

دولت ایران از چند روز قبل، قیمت سوخت را ۴۰۰ درصد و قیمت نان را حدود دو برابر افزایش داد.

فریبرز رییس دانا، ساعتی پیش از بازداشتش، در مصاحبه ای با تلویزیون بی بی سی فارسی، اعلام کرد طرح دولت محمود احمدی نژاد برای حذف یارانه ها، «پیامد مثبتی برای رفاه همگانی ندارد».به گفته آقای رییس دانا، مسئله هدفمند سازی نیست بلکه تنها می خواهند یارانه ها را حذف کنند.

این پژوهشگر اقتصادی، دولت کنونی را متهم کرد که با پرداخت های ماهانه، در بخشی از اقشار توهم پولی ایجاد کرده است. به گفته آقای رییس دانا، مقامات «به تدریج و قطعه قطعه یارانه ها را حذف کردند مقداری هم پول به حساب ها ریخته اند و از توهم پولی مردم محروم استفاده کردند.». وی همچنین گفت که دولت از امکانات نظامی لازم برای اجرای این طرح برخوردار است.

دادستان تهران گفته است پرونده این پژوهشگر اقتصادی «در دستور کار نیروهای اطلاعاتی و قضایی است.» بازداشت آقای رییس دانا انتقاد استادان دانشگاه و پژوهشگران اقتصادی را به دنبال داشت.

sharmant - ایران - تهران
این را دیگه همه میدونند که این دولت دیکتاتور میخواد مردم را زیر فشار اقتصادی قرار بده و مردم بیشتر در مشکلاتشون غرق بشن و کاری به کار دولت نداشته باشن تا اونها به دزدیهاشون و جنایتهاشون برسن. ............در ضمن مردم مظلوم بم را که در زلزله بم که در تاریخ 5دی ماه 1382 رخ داد و باعث از بین رفتن بیش از چهل هزار نفر از عزیزانشان شد از یاد نبریم و با نوشتن چند سطری هم از انها یادی بکنیم. نه مثل دولت که تا زمانی که مردم احتیاج داره از مردم تعریف و تمجید میکنه و وقتی که مردم را برای خودش دردسر میدونه حاضره که حتی نامی از انها در تاریخ نمونه.
دوشنبه 6 دی 1389

اتیلا - ژاپن - توکیو
گسترش اعتراضات و واکنش سراسیمه و حیله گرایانه دولت نشان می دهد که علیرغم تمامی تبلیغات دروغین حکومتی و به رغم تمرکز فوق العاده ی پلیسی، مقاومت در برابر سیاست خانمان برانداز و ویرانگر حذف یارانه ها، هر چند آرام اما رو به گسترش است. این مقاومت، هر چه گسترده تر شده و به بخش های گوناگون تولیدی و خدماتی کشیده شود، قدرت تاثیرگذاریش نیز افزایش خواهد یافت. اگر مقاومت بخش های تولیدی و خدماتی با مقاومت مدنی مردم زحمتکش در محلات پیوند بخورد آنگاه قدرت آن به حدی خواهد بود که دولت اسلامی علیرغم تمامی بسیج امنیتی و انتظامی اش کاری از پیش نخواهد برد. همان گونه که مردم در یک بی اعتنائی آشکار به سخنان احمدی نژاد در جلو بانک ها و خودپردازها صف کشیدند تا مبالغ ناچیز یارانه های نقدی را دریافت کنند، وقتی به صورت متحد و هم بسته از پرداخت قبض های برق و گاز و آب خودداری کنند، امکان سرکوب آن ها به حداقل خواهد رسید. دولت اسلامی برای این که اجازه حرکت متحد را از مردم بگیرد، همراه با حضور سنگین نیروهای سرکوب در محلات شهرها، سیاست اعدام های گسترده را نیز در دستور قرار داده است. اعدام ۱۱ جوان بلوچ در زاهدان، و
دوشنبه 6 دی 1389

siavash siavash - انگلیس - لندن
درود بر این استاد فرهیخته و استکبار ستیز. تف و نکبت بر این جمهوری اسلامی.
دوشنبه 6 دی 1389

shown - ایران - دیترویت
توایران هرکی حرف حق بزنه عاقبتش همینه
سه‌شنبه 7 دی 1389

ناگفتنی - ایران - یزد
قانون هدفمند کردن یارانه ها فقط برای به نمایش گذاشتن قدرت بود تا مردم را تضعیف کند .اما مردم هرروز آگاهتر و روشن تر خواهند شد و این بازداشت ها و زندانی کردن ها نشانه آن است.آقای دانا شما تنها نیستی .مردم در کنار شما عزیزان هستند.
سه‌شنبه 7 دی 1389

1k adame sadegh - کانادا - تورنتو
عجب دیکتاتورهائی هستند.ایشان فقط نظرشان را دادند به عنوان یک اقتصاد دان. ای دستمال بدست افت الله های زمانه داستان نویس انقلاب اقای دولت را چاپیدی حقیقت خیلی تلخه به قول انتری نژاد اب را انجات بریز که داره میسوزه.دهن یک نفر را میبندی با 60 میلیون دیگه میخواهی چه کار یکنی?حتما مثل مهدی غیبشون میکنی.
سه‌شنبه 7 دی 1389

DADA_ST - هلند - آمستردام
ام البنین - ایران - تهران رو این جان نمی‌بینم . یارانه به دست رفته چی‌ بخره ؟
سه‌شنبه 7 دی 1389

Aida joon - ایران - تهران
نصر من الله و فتح غریب مرگ بر این دولت مردم فریب ...
چهار‌شنبه 8 دی 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.