میانگین مهریه زنان ایرانی ۲۶۰ تا ۳۵۰ سکه طلاست


میانگین مهریه زنان ایرانی 260 تا 350 سکه طلاست


معاون پژوهشی مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه گفت:‌ میانگین مهریه زنان در ایران بین 260 تا 350 سکه طلاست.

شهلا کاظمی‌پور با اشاره به یافته‌های آخرین پژوهش‌های انجام شده در مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه، میانگین سن ازدواج پاسخگویان مرد را 25 سال و زنان را 21 سال اعلام کرد.

وی گفت: در این تحقیق که از میان بیش از هزار و 200 زن و مرد متأهل بین 18 تا 40 سال در حدود 12 استان کشور صورت گرفته است، میانگین مهریه‌ای که از سوی زنان اعلام شده، 350 سکه یا 18 میلیون تومان و از سوی مردان 260 سکه یا حدود 10 میلیون تومان است.

معاون پژوهشی مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه اظهار داشت: براساس یافته‌های این پژوهش که به‌تازگی پایان یافته است، روند تورمی مهریه در چند سال اخیر، چند برابر گذشته شده است به طوری که میزان میانگین مهریه در 20 سال قبل 150 سکه طلا بود اما در 5 سال اخیر، این میزان به 450 سکه طلا افزایش یافته است.

وی افزود: میزان میانگین مهریه زنان طی 30 سال از 150 سکه به 300 سکه افزایش یافته است اما تنها در 5 سال اخیر میانگین مهریه زنان از 300 سکه به 450 سکه طلا رسیده است.

کاظمی‌پور در پایان ادامه داد: نتایج این پژوهش نشان داد که میانگین میزان مهریه زنان با تحصیلات ابتدایی 52 سکه طلا، راهنمایی 208 سکه و زنان دارای مدرک لیسانس و بالاتر 400 تا 500 سکه طلاست.
شکلات - ایران - تهران
خوش به حال هر کی مهریه داره .عروسی واسش می گیرن . به من که هر کی میرسه نه به مهر اعتقادی داره و نه به عروسی و خرید عروسی . زندگی همه ش شانسه که ما نداریم
یکشنبه 5 دی 1389

naslesookhteh - ایران - تهران
آقا یه زن میخواستیم با تحصیلات زیر ابتدایی. اگه کسی هست که سواد بهش بدهکار باشه بهتره. فکر کنم در این حالت میزان مهریه صفر یا شایدم منفی باشه. (یعنی مهریه رو داماد میگیره)
یکشنبه 5 دی 1389

khosh bavar - ایران - یزد
میانگین مهریه زنان ایرانی, که برای یکساعت و چند ماه ازدواج موقت میکنند چقدر است? لطفا اعلام بفرمایید که اینجناب شخص خوشباور, میخواهم از حقوق این زنان موقتی دفاع کنم. بسیار متشکرم از کمکتان, زیرا زنان موقتی هم باید دارای مهریه موقتی باشند !
یکشنبه 5 دی 1389

NORWAY_BERGEN - نوروژ - برگن
برگن
یکشنبه 5 دی 1389

nima1761363 - ایران - اصفهان
عجب آمار دقیقی : قیمت هر سکه در ایران 350 هزارتومانه یعنی 350 سکه میشه 350*350000 یعنی 122 میلیون و500. این رقم برای من که یک مرد. مهندس برق هستم معادل حقوق 170 ماه کارمه!!!!!!!!!. یعنی 14 سال کار مداوم بدون هیچ خرجی!!!!! واین یعنی ضایع شدن حقوق زن در جمهوری اسلامی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
یکشنبه 5 دی 1389

babak1362 - ایران - تبریز
بنده یه ماه پیش 5 میلیون مهریه دادم البته به اضافه خرج عروسی و کفن و دفن خودم 15 میلیونی میشه اونم واسه 2 ماه زندگی مشترک!!!! امیدوارم نوش جونش بشه...
یکشنبه 5 دی 1389

feminism - انگلستان - لندن
مهریه یعنی به زن بعنوان کالا نگاه کردن و بر آن قیمت گذاشتن ! بی احترامی مطلق و ناچیز شمردن وجود زن !
یکشنبه 5 دی 1389

sapho - ایران - اصفهان
کجای پولو سکه میتونه جبران حقوق انسانی ضایع شده ی مارو بگیره. خیلی از زنا اصلا این کارو قیمت گذاشتن رو انسان و توهین به جنس مونث میدونند( مخصوصا وقتی بر اساس کیفیت بسته بندی روی این جنس قیمت می گذارند!! )فراموش نشه دخترا از نظر قانونی حق ازدواج به اجازه ی خودشونو ندارند ( در کل سن استقلالی ندارند) در نتیجه خودشون هم حق تعیین مهریه ندارند. مردایی که روانه ی زندان برای مهریه میشند یا به دلیل مهریه سنگین همسر مجبور به ادامه ی زندگی که نمی خواند میشند حداقل بیشتر مسوول مشکلشونند چون اونا هم حق انتخاب همسر دارند و هم آزادی های بیشتر در دران تجرد.
یکشنبه 5 دی 1389

Fareed - ایران - تهران
واقعا مهریه یه فرهنگ زشته . اصلا یعنی‌ چی‌ مگه قراره خریدو فروشی انجام بشه . زن با ارزش تر از اینهاست که بشه روش قیمت گذاشت .
یکشنبه 5 دی 1389

ساعت 12 - ایران - تهران
babak1362 - ایران - تبریز ، دوست عزیز امیدوارم روزی برسد که دختری ,عاقل و با اصالت نصیبت بشود،غم نخور که این دوران هم می گذرد.
دوشنبه 6 دی 1389

bita tehrani - کانادا - ونکوور
مهریه هدیه اسلام عزیز به زنان است.برده داری جنسی به شیوه مثلا مقدسسسس.
دوشنبه 6 دی 1389

farzad_s - ایران - تبریز
شکلات - ایران - تهران---نکنه مدرک تحصیلی شما دکترا و یا بالاتر ه یعنی مهریه حول وحوش 1000 سکه یعنی در این جور مواقع آدم بی اعتقاد میشه به رسم ورسوم
دوشنبه 6 دی 1389

bluestar - ایران - تهران
از بس که دختران ایرانی مورد ظلم هستند!!! برای یک رابطه دوطرفه پول خون 20 تا آدم طلب میکنند.
دوشنبه 6 دی 1389

Pezhman - اتریش - وین
feminism - انگلستان - لندن. Fareed - ایران - تهران ..sapho - ایران - اصفهان ..درود برشما.باید خرید وفروش برده ممنوع شود.واین به آن معنی است که قوانین ودرنتیجه اسلام وتازینامه را کنار بگذاریم. انگار میخواهند شتر بخرند.
دوشنبه 6 دی 1389

Neda02 - کانادا - اتاوا
feminism - انگلستان - لندن. این طور نیست. مهریه واقعا مقوله پیچیده‌ای است. گاهی زمینه سوء استفاده را برای دختر‌ها آماده می‌کنه. از طرفی زنان با تحصیلات نه چندان زیاد و بی‌کار هیچ تامینی ندارند. درسته که مهریه به ارزش آن‌ها اضافه نمی‌کنه ولی اگه حتی ۱ هم درصد باعث نجات زندگی یا بستن راه‌های ظلم به زن‌ها بشه واقعا لازم هست.
دوشنبه 6 دی 1389

babak1362 - ایران - تبریز
ساعت 12 - ایران - تهران به خاطر همدردیت یاشاسین و البته به کوری چشم دشمنان غم نمیخمورم که هیچ،خوشحال هم هستم که تولدی دوباره داشتم...
دوشنبه 6 دی 1389

شکلات - ایران - تهران
farzad_s - ایران - تبریز نه دوست من ، مدرک تحصیلی من دکترا نیست اما شانس اصلا ندارم و هر کی به من میرسه طلبکاره
دوشنبه 6 دی 1389

feminism - انگلستان - لندن
Neda02 شما و دیگرانی که مانند شما فکر میکنند قیمت مشخصی دارید که گاهی با چونه زدن هم میشه تخفیف گرفت. مقوله مهریه از زمانی رایج شد که عربها برای خرید و فروش شترهایشان مبلغ پولی را که از فروشنده شتر میگرفتند" مهریه" مینامیدند. پس چنان مقوله پیچیده ای هم نیست, کتاب بخوانید و تحقیق کنید تا به واقعیتها قدمی نزدیک بشین.
دوشنبه 6 دی 1389

bluestar - ایران - تهران
feminism - انگلستان - لندن دوست گرامی و بی ادب! لطفا به زنانی که مهریه میگیرند یعنی حداقل 90 درصدزنان ایرانی توهین نکنید. اگر دیدگاه شما در مورد مهریه اینه حتما شما که مهریه نمیگیرید کالای رایگان هستید؟
سه‌شنبه 7 دی 1389

Fareed - ایران - تهران
bluestar - ایران - تهران : دوست محترم یعنی اگه 90 درصد یه جامعه بت پرست بودن پس کارشون درسته . feminism منطقی حرف میزنه . انسانی است که خرید و فروش میشه برده هست و شما مقام زن رو تا حد برده تنزل دادید واقعامتاسفم براتون.
سه‌شنبه 7 دی 1389

bluestar - ایران - تهران
Fareed - ایران - تهران - من نگفتم چون 90 درصد این کار رو کردند پس کارشون درسته. به ایشون یادآوری کردم که ادب داشته باشه وبه 90 درصد جامعه توهین نکنه. هرچند در یک جامعه سکولار نظر اکثریت جامعه باید اعمال بشه ولی در هر حال به بت پرستها هم نباید توهین کرد. من هم با منطق خودشون جواب دادم. سعی نکنید به زور مهریه را با پول برده داری یکی کنید. هیچ کس به خود برده پول نمیده و این پول به صاحب قبلی پرداخت میشه. پس زنانی که مهریه میگیرند برده نیستند. اگر به نظرتون حرف ایشان منطقیه پس ناچارید جواب من رو هم قبول کنید و منطقی بدونید. ایشان و دیگرانی که مثل ایشان مهریه نگرفتند کالای رایگان ودر واقع آنها برده هستند. برده های مجانی.لطفا برای خودتان متاسف باشید
چهار‌شنبه 8 دی 1389

Pezhman - اتریش - وین
Fareed - ایران - تهران..درود برشما. این بلواستار هوای پاک تهران روش اثر گذاشته آمارآلودگی هوا را با موضوع بحث بهم آمیخته هذیان میگه.اینطور پیش برود,جای احمدی نژاد را خواهد گرفت وهاله نور 90 درصدی دوروبرش را احاطه خواهد نمود.علائمش ظاهر شده.طفلک مدتی عاقل شده بود.گویا موجیه هرچند وقت یکبار درد اسلامش اوت میکنه.فکر میکنه همه خریدنی هستن.غافل از اینکه پول خوشبختی نمیاره.وشرافت را باپول نمیشودخرید .شاد باشید.
چهار‌شنبه 8 دی 1389

Fareed - ایران - تهران
Pezhman جان سلام خوشحالم که هم عقیده هستیم شاد و سرافراز باشید در اتریش دوست عزیز.
چهار‌شنبه 8 دی 1389

Fareed - ایران - تهران
bluestar - ایران - تهران : کسی نگفت به کسی باید توهین کرد دوست عزیز عقب موندگی ما دلیل همین فرهنگ و تفکر غلط ماست هر انتقادی توهین نیست .کالا قیمت داره حتی اگه رایگان بدست شما برسه برای تولیدش هزینه شده. شما میدونی اگه مردی با زنی ازدواج کنه و باهاش رابطه کامل جنسی بر قرار نکنه لازم نیست کل مهریه رو پرداخت کنه . میزان مهریه بستگی به مقدار سکسیه که شما با زن دارید و فقط بکارتش قابل اثباته. اصلا میدونید تن فروشی یعنی چی؟
پنج‌شنبه 9 دی 1389

bluestar - ایران - تهران
Fareed - ایران - تهران - فرمودید هر انتقادی توهین نیست. میخوام ببینم دیگران را با شتر مقایسه کردن توهینه یا انتقاد؟؟؟. فرمودید : ((میزان مهریه بستگی به مقدار سکسیه که شما با زن دارید)) این حرف شما مغالطه آمیزه. اگر کسی ندونه از ادعای شما نتیجه میگیره مقدار مهریه با تعداد عمل سکس افزایش و کاهش پیدا میکنه. در صورتی که اینطور نیست. قبلا در صورت طلاق بدون رابطه جنسی مهریه نصف میشد. ولی در حال حاضر حتی در صورت عدم رابطه جنسی مهریه بایدکامل پرداخت بشه. این رو مطمئنم. میتونید از حقوقدان سوال کنید. زن کالا نیست که مهریه قیمتش باشه. در فرهنگ خیلی از کشورهای غیر مسلمان این مردان هستند که به زنان هدیه مادی میدهند. مهریه هم در فرهنگ اسلام همینطور است. اکثر کسانی که به مهریه ایراد میگیرند به دنبال دستاویزی برای اشکال تراشی از فرهنگ اسلام هستند و گرنه در مورد دیه یا جریمه قتل که در بسیاری کشورهای غیر اسلامی هم وجود داره میشه همین ادعا رو کرد. Pezhman - اتریش - وین-شرافت را باپول نمیشودخرید // اگر خریدنی بود میشد به شرافتت امیدوار بود ولی برات متاسفم که خریدنی نیست..
جمعه 10 دی 1389

feminism - انگلستان - لندن
bluestar_ایران, من همین الان متوجه نظرتون راجع به مهریه شدم و خرسندم که pezhman و Fareed عزیز جواب تو رو دادن . متاسفم که مغز خُرد تو پذیرای فهم و درک نظریه من نیست, من هرگز خودم را کالا نمیدانم و بهمین جهت اینگونه می اندیشم و مخالف مهریه هستم!
جمعه 10 دی 1389

bluestar - ایران - تهران
feminism - انگلستان - لندن - هیچ انسانی خود را کالا نمیداند. زنان مسلمان هم خود را کالا نمیدانند. ولی متاسفانه شما به خاطر طرز فکر خودخواهانه زنانمسلمانرا کالا فرض کردید وبدتر از آن آنها را با شتر مقایسه کردید. در صورتیکه از لحاظ عقلی شما خودتان به شتر و حتی پایینتر از شتر شباهت دارید.
شنبه 11 دی 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.