ایران «ماهواره شناسایی» به فضا می‌فرستد


ایران «ماهواره شناسایی» به فضا می‌فرستدایران در ماه بهمن آینده و به مناسبت سی و دومین سالگرد انقلاب ۵۷، دو ماهواره به فضا پرتاب خواهد کرد که یکی از آنها به نام «فجر» یک «ماهواره‌ شناسایی» است.

این خبر را احمد وحیدی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران روز شنبه در مصلای تهران به خبرگزاری‌های داخلی اعلام کرد.

وی افزود: «دیگر ماهواره پرتابی به فضا، ماهواره رصد نام دارد که امیدواریم تا دهه فجر به وزارت ارتباطات تحویل و پرتاب شود.»

«رصد ۱» ماهواره‌ای است که تاریخ پرتاب آن برای اوت ۲۰۱۰ زمان بندی شده‌بود ولی پرتاب آن تاکنون به تعویق افتاده‌است.

به گفته وزیر دفاع ایران ماهواره «فجر» با سلول‌های خورشیدی کار می‌کند و «دارای قدرت ماندگاری و پایداری بالایی است و می‌تواند ضمن حرکت در مدارها انتقال مداری را هم انجام دهد.»

ماهواره شناسایی که بسته به کاربرد، «ماهواره جاسوسی» نیز نامیده می‌شود نوعی از ماهواره است که تلسکوپ‌های آن نه رو به فضا بلکه رو به زمین کار گذاشته شده و برای رصد و مشاهده اجسام در سطح زمین به کار می‌رود.

به گفته احمد وحیدی، سامانه انرژی این ماهواره‌ها بهبود پیدا کرده‌است و «این ماهواره‌ها تمایز فراوانی با نمونه‌های قبلی دارند و از نظر ماندگاری می‌توانند مدت طولانی‌تری در فضا بمانند.»

وی هم‌چنین از «پرتاب کاوشگر با محموله‌های زیستی» در سالگرد انقلاب خبر داد و افزود که «ماهواره‌های مختلفی در حال ساخت است که تا پایان سال حداقل دو ماه ماهواره به فضا پرتاب خواهند شد.»

ایران در فوریه سال ۲۰۰۹ نخستین ماهواره ساخت داخل خود را به نام «امید» سوار بر موشک ماهواره‌بر «سفیر» به فضا فرستاد و یک سال پس از پرتاب این ماهواره، پرتاب آزمایشی موشک ماهواره‌بر «کاوشگر ۳» را نیز انجام داد. در همان روز رونمایی از «جدیدترین ماهواره‌بر جمهوری اسلامی با نام سیمرغ» نیز انجام شد.

مقامات دولت ایران ماهواره امید را «پژوهشی و مخابراتی» توصیف کرده‌اند اما انتشار اخبار مربوط به پرتاب این ماهواره با استفاده از موشک ایرانی، واکنش‌های گسترده‌ای از سوی کشورهای غربی به دنبال داشت که نگران توسعه برنامه موشکی ایران هستند.

پیشتر نیز کارشناسان سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، اعلام کرده بودند که با انجام تغییراتی در موشک‌های ماهواره‌بر ایران می‌توان موشک‌های بالیستیکی ساخت که کشورهای جنوب شرقی اروپا را در بُرد خود قرار دهد.

اسرائیل تیرماه جاری ماهواره‌ای اطلاعاتی به نام «افق ۹» را به فضا پرتاب کرد و اعلام کرد که این ماهواره قادر است تمامی نقل و انتقالات اتمی ایران را رصد کند.

آذرماه امسال نیز ایالات متحده بزرگ‌ترین ماهواره جاسوسی خود به نام «اِن‌رول-۳۲» را به فضا فرستاد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، مردادماه امسال گفته‌است که «ایران تا پایان سال ۲۰۱۹ اولین فضاپیمای حامل انسان را به کره ماه خواهد فرستاد.»

وی تسریع پنج ساله در اجرای این پروژه را پاسخی به «قطعنامه‌های دشمن» عنوان کرد و افزود: «پروژه اعزام فضانورد به فضا قرار بود تا سال ۲۰۳۵ محقق شود اما اکنون در جلسه این هفته هیئت دولت این زمان به سال ۲۰۱۹ انتقال یافت».
khosh bavar - ایران - یزد
«ماهواره‌ شناسایی» !? شناسایی از چی و از کی !? ما همه جا هستیم و تا اخرین نفس بر ضد تو و ال تو میجنگیم ! ادرس ما : در خیابان, در دانشگاه, در زندان, در قبرستانها, در جنگل, در دریا و حتی در این سایت, خودتانرا به کوری و کری نزنید: ما بیشماریم V .
یکشنبه 5 دی 1389

شکلات - ایران - تهران
گooز فندقی شنیدین ؟!
یکشنبه 5 دی 1389

شکلات - ایران - تهران
لابد هم این تاپاله که عکسش اون بالاس میخواد بفرسته هوا با اون نعل خری که داغ کرده و کوبیده وسط پیشونی ش . همون گooز فندقیه . آخه اینها با دهنشون حرف نمی زنن که میگooزن!
یکشنبه 5 دی 1389

majid63 - فرانسه - پاریس
سالی که نیکوست از بهارش پیداست . از اولی دومی معلوم شد که حالا حالا باید. بدوید که یک ماهواره بفرستید روی پشتبام خودتون.از قیافه نحس و عملتان هیچوقت موفق نمیشوید.عقب افتادهای روزگار.
یکشنبه 5 دی 1389

shir o khorshid - ایران - اصفهان
وامصیبتا ام القرای اسلام قصد فرستادن انسان به فضا را دارد .خوب اگه این کارا بکنید نماز و تکالیف این فضانورد چی میشه به کدوم طرف باید نماز بخونه.ما کاربران سایت ایرانیان انگلیس از ریاست جمهوری محترم تقاضامندیم دست به چنین عمل ناشایستی نزنند.ومن الله توفیق
یکشنبه 5 دی 1389

ItsMeWT - آلمان - کلن
با تشکر از دانشمندان کره شمالی. همون آدمهای بی دین و ایمان کمونیست که رابطه با اونها بخاطر آرمانهای انقلاب اسلامی همیشه مخفی باقی خواهد ماند. ولی خوب مهم نیست وقتی پای بودن یا نبودن در میون باشه اینا دین و مذهب هم دیگه براشون مهم نیست.
یکشنبه 5 دی 1389

hassan5 - ایران - تهران
حتما قمر بنی هاشمه
یکشنبه 5 دی 1389

potatis - سوئد - مالمو
ساندیس خور ها بشتابید برای کامنت گذاشتن هورا دوباره ماهواره فرستادن هوا ,به درک که مردم از زور گشنگی کلیه هاشون را میفروشن,ماهواره رو بچسب (زنم بهم میگه تو چیکار داری که ایران مردم چطور زندگی میکنن ولی چه کنم که حس وطن پرستی ولم نمیکنه)
یکشنبه 5 دی 1389

love-iran - ایران - مشهد
potatis - سوئد - مالمو. تو اگه وطن پرست بودی پشت در سفارت ها التماس اقامت نمیکردی دوست عزیز و ابرو ایرانی رو ببری مرگ بر اخوند مرگ بر امریکا من حاضرم نان خشک بخورم اما کشورم ابرو داشته باشد
یکشنبه 5 دی 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
ماهواره با تسبیح و مهر و جانماز البته افتابه بزرگترین اختراع اسلامی فراموش نشود.. با یک قل هوالله..منفجر.
دوشنبه 6 دی 1389

last minute - امریکا - تهران
دوست عزیزم اگه روزی یک گونی نون خشک هم بخوری فایده نداره.تو باید یاد بگیری به همه احترام بزاری.ایران مال همه ایرانیاس .
دوشنبه 6 دی 1389

potatis - سوئد - مالمو
love-iran - ایران - مشهد . مرگ بر آمریکا؟ این شعار خمینی بود که.. خمینی هم که آخوند بود. مطمئنم مرگ بر آمریکا رو از خمینی یاد گرفتی. بلاخره مرگ بر آخوند یا مرگ بر آمریکا؟ به نظر میرسه با همه درگیری. من, خودت, آمریکا و آخوند. در ضمن اینو از من بشنو راستشو بخوای آبرویی برای ایران دیگه نمونده مگر اینکه رژیم فسیل شده ی اسهالی به زباله دان تاریخ بپیونده. ضمنا من متولد سوئدم, پدر و مادرم هم با احترام اومدن سوئد. لطفا از این به بعد موفع کامنت نوشتن از مغزت هم استفاده کن.
دوشنبه 6 دی 1389

potatis - سوئد - مالمو
love-iran - ایران - مشهد . اگر دارم اینجا وقت خودمو تلف میکنم فقط به خاطر تعصبیه که به ایران دارم. همین نون خشک خوردناست که باعث میشه مغز آدما از کار بیوفته.
دوشنبه 6 دی 1389

Nani2008 - انگلستان - لندن
love-iran عزیز! لطفاً وقتی کسی را به درستی نمیشناسید تهمت نزنید. جنبش سبز و مردمی در داخل و خارج کشور همه در یک صف هستند هیچ فرق نمیکنه. همانطور که حضرت پیامبر (ص) به مهاجرین و انصار به یک اندازه ارزش و احترام قائل بودند. خانواده های عزیزی که از ترس جان و مال و ناموسشون ناچاراً به خارج از کشور پناه بردند یا به دلایلی در آنجا اقامت دارند و پیام مردم ایران را از نزدیک به گوش جهانیان می‌رسانند، این کارشون صد البته هم قابل تقدیره. مخصوصاً آندسته از افراد مثل potatis که با هوشیاری و آگاهی از اخبار حقیقی مانع بروز و پخش اخبار و شایعات کذب در خارج کشور می‌گردند. بچه ها انشاءالله بعد از بازپس گرفتن زمینها، املاک و اموال مصادره شده و نیز تأسیسات زیرزمینی و مخوف از چنگال استبداد، این تجهیزات جاسوسی و پارازیت انداز هم به تصرف لشکر مردمی در خواهد آمد. توکل به خدا- علی (ع) نگهدارتون.
دوشنبه 6 دی 1389

yashainiran - ایران - ایران
جان چی گفتی؟ ماهواره شناسایی !!!؟؟؟ یا جاسوسی؟
دوشنبه 6 دی 1389

potatis - سوئد - مالمو
Nani2008 - انگلستان - لندن . ممنون دوست عزیز
دوشنبه 6 دی 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.