حمله به کوی دانشگاه؛ پرونده‌ای که ۱۸ ماه بی‌نتیجه مانده است


حمله به کوی دانشگاه
 پرونده‌ای که ۱۸ ماه بی‌نتیجه مانده است
حدود ۱۸ ماه پیش نیروهای ویژه و لباس‌شخصی‌ها در جریان ناآرامی‌های پس از انتخابات، به کوی دانشگاه حمله کرده و دانشجویان معترض را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

پس از این حمله علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، برخورد با دانشجویان را نسنجیده و نادرست خواند و  دستور تشکیل کمیته ویژه‌ای در مجلس برای رسیدگی به این پرونده را به ریاست محمد حسن ابوترابی‌فرد، نایب رئیس مجلس صادر کرد.

آقای لاریجانی به این هیئت مأموریت داده بود که در اسرع وقت گزارشی جامع و بی‌طرفانه از اتفاقات ناگوار در برخی از نقاط از جمله کوی دانشگاه تهیه کند.

در ۱۸ شهریور ماه ۸۸ آقای ابوترابی‌فرد گزارش این کمیته را در جلسه غیرعلنی مجلس قرائت کرد و گفت افرادی سازمان یافته بدون داشتن مجوز وارد کوی دانشگاه شده و همین افراد گویا اغتشاش‌ها بعدی را نیز دامن زده‌اند.

ارائه این گزارش باعث اعتراض نمایندگان طرفدار محمود احمدی‌نژاد و تنش در مجلس شد.

اکنون نیز پس از گذشت ماه‌ها از واقعه حمله به کوی دانشگاه، نماینده زنجان در مجلس گفته است چنین کمیته‌ای دیگر فعال نیست و نباید منتظر ارائه گزارشی دیگر از آن بود.

این در حالی است که حمله به کوی دانشگاه در شهریور ماه ۸۸ آشکارا توسط آیت‌الله خامنه‌ای محکوم شد و رهبر جمهوری اسلامی قول پیگیری و مجازات حمله‌کنندگان را داد.

آیت‌الله خامنه‌ای در آن زمان در حالی که بیش از دو ماه از این حمله می‌گذشت، در جمع نخبگان علمی کشور گفت که «اشاره کردید شما به مسائل کوی دانشگاه. یا از این قبیل مسائل، حالا کوی دانشگاه را تکرار کردید. تخلفات و حتی جنایاتی در خلال این حوادث از سوی نیروهای ناشناس انجام گرفته...»

فیلم‌هایی که بعداً از این حمله منتشر شد نشان داد که بر خلاف گفته آیت‌الله خامنه‌ای، این افراد نه تنها «ناشناس» نبوده‌اند بلکه نیروهای بسیجی و یگان ویژه تهران به فرماندهی سرتیپ عزیرالله رجب‌زاده بوده‌اند.

با این وجود آیت‌الله خامنه‌ای قول داد که این پرونده را پیگیری کند و عوامل حمله‌کننده به کوی دانشگاه را مجازات نماید.

وی در همان سخنان در این زمینه گفت: «این را به طور قاطع بدانید با اینها برخورد خواهد شد. منتها کارها را باید درست و با دقت و با مراقبت پیش بروند، در کوی دانشگاه قطعاً تخلفات بزرگی انجام گرفته. کارهای بدی انجام گرفته. ما گفتیم پرونده ویژه‌ای برای این کار تهیه شود و به طور دقیق دنبال کنند و پیدا کنند مجرمان را...»

اما حالا ماه‌ها از این سخنان آیت‌الله خامنه‌ای گذشته است و هنوز این پرونده به جایی نرسیده است.

اگر چه قوه قضائیه در مهرماه ۸۹ اعلام کرد که در دادگاهی غیرعلنی ۲۷ نفر را به اتهام حمله به کوی دانشگاه محاکمه کرده است، با این وجود علی افشاری، عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت که هم اکنون ساکن آمریکاست می‌گوید که برای روشن شدن واقعیت به این نوع دادگاه‌ها نمی‌توان اعتماد داشت.

آقای افشاری به رادیو فردا می‌گوید: با توجه به اینکه روال این دادگاه‌ها به صورت غیرعلنی است و اطلاعاتی از موضوعات مطرح در دادگاه یا مفاد رسیدگی، عنوان نمی‌شود و امید چندانی هم نیست و با توجه به شکل و روالی که دادگاه تا کنون طی کرده و اطلاع‌رسانی هم در این مورد صورت نگرفته است و اراده جدی برای مجازات متخلفین و مختومه شدن این نوع برخوردها در روال عادی دستگاه‌های امنیتی کشور وجود ندارد، من امید چندانی نمی‌بینم.

۱۱ سال قبل نیز که دانشجویان ساکن در کوی دانشگاه مورد حمله افراد لباس شخصی قرار گرفتند، آیت‌الله خامنه‌ای گفت این حمله غیر قابل قبول بوده است...

آیت‌الله خامنه‌ای در آن زمان گفته بود: «انسان دلش خون می‌شود از بعضی از این قضایا. بروند توی کوی دانشگاه، جوان‌ها را، آنهم دانشجویان مؤمن و حزب‌اللهی را، نه آن شلوغ‌کن‌ها را، مورد تهاجم قرار بدهند؟...»

اما در سال ۱۳۷۸ نیز که آیت‌الله خامنه‌ای قول پیگیری این پرونده را داد در نهایت سطح مجازات حمله‌کنندگان، به مسائلی نظیر دزدیده شدن ریش‌تراش و محکوم شدن برخی سربازان ساده ختم شد.

با این حال به تازگی در شرایطی که معلوم شده است که حمله‌کنندگان به کوی دانشگاه اعضای بسیج و نیروهای ویژه پلیس بوده‌اند، آیت‌الله لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، گفته است که برخی نیروهای امنیتی همکاری لازم را در این پرونده با قوه قضائیه انجام نمی‌دهند.

اما این افرادی که مانع پیگیری جدی این پرونده می‌شوند چه کسانی هستند؟ و چرا از چنین قدرتی برخوردارند؟

علی کشتگر، فعال سیاسی در پاریس به این سؤالات چنین پاسخ می‌دهد: این به اصطلاح جناح بسیار تندرو به رهبری احمدی‌نژاد است که مسبب هم مسئله کهریزک و هم مسئله حمله به کوی دانشگاه بوده است و آقای خامنه‌ای صلاح دیده که بپذیرد که این پرونده به جریان بیافتد.

آقای کشتگر ادامه می‌دهد:‌ آقای خامنه‌ای می‌خواهد نشان دهد که حکومت معتقد به قانون و عدالت است و به جامعه دانشجویی هم اطمینان بدهد که این پرونده به جریان افتاده است و دیگر آن فجایعی  که در گذشته رخ داد، تکرار نمی‌شود.

اما در نهایت حالا ۱۸ ماه از حمله به کوی دانشگاه و ۱۷ ماه از واقعه بازداشتگاه کهریزک گذشته است.

باور برخی در ایران این است که این دو پرونده به دلیل اینکه پای بسیج و فرماندهان نیروی انتظامی و حتی قضایی همچون قاضی مرتضوی در میان است، در نهایت به جایی نخواهد رسید.

در مقابل، حکومت ایران برای نادرست خواندن این باور، یکسال و نیم گذشته را از دست داده است.
xtooy - ایران - تهران
معاون بسیج منطقه مربوطه به نام خلیل بسطامی سرکرده گروه حمله کننده بوده که فردی بسیار زیرک و البته تحصیل کرده و باهوش میباشد و خود فروخته ملت عزیز ایران
دوشنبه 6 دی 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.