هشدار در مورد وضعیت میراث فرهنگی به آیت‌الله خامنه‌ای


هشدار در مورد وضعیت میراث فرهنگی ایران
 به آیت‌الله خامنه‌ای


تعدادی از استادان باستان شناسی، فلسفه و تاریخ در ایران در نامه ای سرگشاده به آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، نسبت به وضعیت نامناسب حفاظت از میراث تاریخی ایران هشدار داده اند.

امضاکنندگان این نامه که در روز شنبه ۴ دی (۲۵ دسامبر) منتشر شده است، با اعتراض شدید به آنچه "انهدام" سازمان میراث فرهنگی ایران و "متفرق کردن" کارکنان آن خوانده اند، انتصاب مدیران غیرمتخصص در این حوزه را عامل بروز آسیب های جبران ناپذیر در آینده دانسته اند.

در بخشی از این نامه آمده است: "تصمیمات جدیدی بر مبنای استدلال های ناصواب در عرصه میراث فرهنگی ایران به مرحله اجرا گذاشته شده که تبعات آن نه تنها رسیدگی به وضعیت مواریث مدنی و معنوی و محوطه های باستانی و یادمان های تاریخی ما را در کوتاه مدت بیش از این تضعیف یا مختل خواهد نمود، بلکه در دراز مدت چه بسا تمامیت ارضی و هویت ملی کشور را در معرض تهدید قرار خواهد داد".

به نظر می رسد انتقاد اصلی امضاکنندگان نامه به تصمیمی است که دولت ایران در چندماه گذشته گرفته و بر اساس آن از کارکنان خود خواسته است که از تهران به شهرهای دیگر ایران منتقل شوند.

سازمان میراث فرهنگی ایران خود را در اجرای این تصمیم دولت پیشرو می داند و بسیاری از کارکنان خود را به شهرهای دیگر منتقل کرده است.

گزارش ها از ایران حاکی است که این تصمیم باعث نارضایتی عده زیادی از کارکنان سازمان میراث فرهنگی و قطع همکاری عده ای از آنها با سازمان شده است.

امضاکنندگان نامه سرگشاده به آیت الله خامنه ای در بخشی از این نامه نوشته اند: "زنگ خطر فروپاشی ملت ها و فرهنگ ها و انحلال جامعه ها و حتی افول و انحطاط تمدن ها هنگامی شنیده شده که جامعه ای، از درون، ریشه های اصالت و هویت و ارزش های خود را نشانه گرفته و دست تجاوز و تخریب به سوی مواریث مدنی و معنوی اش گشوده است".

آنها از رهبر ایران خواسته اند که به مسئولان امر دستور دهد که از "فروپاشی" سازمان میراث فرهنگی جلوگیری کنند.

رضا داوری اردکانی (استاد فلسفه و رئیس فرهنگستان علوم ایران)، احمد احمدی (عضو شورای انقلاب فرهنگی و استاد فلسفه)، غلامحسین دینانی (استاد فلسفه دانشگاه تهران)، هایده لاله (رئیس موسسه باستان شناسی دانشگاه تهران)، غلامرضا اعوانی (رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران)، حکمت الله ملا صالحی (استادیار گروه باستان شناسی دانشگاه تهران)، محمدرحیم صراف (باستان شناس)، کمال الدین نیکنامی (عضو هیأت علمی گروه باستان شناسی دانشگاه تهران) و حمید خطیب شهیدی (استاد باستان شناسی دانشگاه تربیت مدرس) از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.
khosh bavar - ایران - یزد
هشدار به شخص اشتباهی دادید, زیرا میراث فرهنگی این ضحاک صحرای بی اب و علف کربلا و شام میباشد, شاد و هشدارگر باشید °!°
یکشنبه 5 دی 1389

chengiz_khan - روسیه - مسکو
همه چیزهامون را ازمون گرفتند.جوانیهامون را و خوشگذرینیهمامون را و تفریح هامون را تاریخ کهنمون را و ابرومون را احتراممون را و.. همه چیزهامون را. حاظرم شرط ببندم که این نامه را که واسه این گوساله نوشتند پاره کرده و ریخته توی اشغال.ایران دیگه خیلی سال هست که خراب شده.
یکشنبه 5 دی 1389

koorosh-ir - ایران - تهران
با این نامه قلب اقا به درد امد.اقا اقتصاد پرستیژ بین المللی ازادی های مدنی و.. همه داره میره میراث فرهنگی هم روش.فکر کردین حالا چی میشه نهایتا میندازن گردن شاه و امریکا.خانه از پایبست ویران است.
یکشنبه 5 دی 1389

hassan5 - ایران - تهران
جواب ایت الله خامنه ای.....فرهنگ ایرانی؟؟؟؟؟ نمنه
یکشنبه 5 دی 1389

pelle - سوئد - استکهلم
یک ریزه آبرو داره یک دنیا رو ، قلب سیاهی داره ونخودی مغز، یک دست چلاق دارد یک دنیا توهم ، جسم بیماری دارد و یک دنیا علاقه برای کشیدن چارپایه از زیر پای اسیرانش . آخه از این خاک بر سر چه کاری بر می آید که بهش هشدار میدهید.
یکشنبه 5 دی 1389

Pezhman - اتریش - وین
دل ضحاک علی را اندوهگین کردید.
دوشنبه 6 دی 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
شکایت ناله های دردالود بره ی در حال دریدن را به گرگی!!!!!
سه‌شنبه 7 دی 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.