وقتی زنان وادار به خوکشی می‌شوند


وقتی زنان وادار به خوکشی می‌شوندترجمه ی کانون زنان ایرانی: «در بسیاری از جنایت‌هایی که ریشه در موارد ناموسی یا رسوم عشیره‌یی دارد، با هدف جلوگیری از مجازات یا متضرر شدن مرد عضو عشیره، یا زن را وادار به خودکشی می‌کنند یا صحنه قتل را چنان ترتیب می‌دهند که حادثه، خودکشی به نظر برسد.» معاون دانشگاه «دجله» - در ترکیه – پروفسور «آی‌تکین سیر» با اشاره به آمار بالای خودکشی زنان در منطقه می‌گوید: «طبق بررسی‌های به‌عمل‌آمده، زنان دو برابر بیشتر از مردان دست به خودکشی می‌زنند.»

او با اشاره به مسائل فوق می‌افزاید: «مرد با گندم زهرآلود نان می‌پزد و زن را وادار به خوردن آن می‌کند. بعد هم زن را به دلیل خوردن «مرگ موش» به بیمارستان می‌رساند! این زن‌ها شانس زنده ماندن ندارند. گاهی هم مرد خطاب به زن می‌گوید: «خودت را بکش تا دامنت پاک شود!» شوهر یا والدین زن، با ایجاد یک فضای خاص، از نظر روانی زن را برای خودکشی آماده و ترغیب می‌کنند. سرانجام، داشتن رفتارهای نامناسب و وارد کردن فشارهای روزافزون، ادامه زندگی را برای زن غیرقابل تحمل می‌کند. اگر زنی قدرت تحمل این فشارها را نداشته باشد، خودکشی را به عنوان شیوه‌ای برای رهایی برخواهد گزید. آشکار شدن راز نهفته در پشت خودکشی‌ها به صورت موردی، اتفاق نادری به حساب می‌آید؛ چراکه دلیل و مدرکی در این خصوص نمی‌توان ارائه کرد. به هر حال بایستی موارد خودکشی زنان با دقت و ریزبینی مورد پیگیری قرار بگیرد.»

رئیس گروه جامعه‌شناسی دانشکده ادبیات دانشگاه دجله، دکتر «رستم ارکان» نیز با اشاره به برخی خودکشی‌های مشکوک بین زنان تصریح می‌کند: «وقتی سال‌های 2000 و 2001 در منطقه «باتمان» روی موضوع خودکشی زنان کار می‌کردیم، نمونه‌هایی را دیدیم که کاملا شبهه‌برانگیز بود و بعدها ثابت شد برخی از این موارد، نه خودکشی، که جنایت بوده است.»

«ارکان» که پرت‌شدن از بلندی و تنظیم صحنه قتل به صورت انتحار را به عنوان شیوه‌هایی رایج برمی‌شمرد، از مساله وادارکردن زنان به خودکشی نیز سخن گفته، می‌افزاید: «بیشتر زنانی که خودکشی می‌کنند، درواقع وادار به انتحار می‌شوند. وقتی مساله‌ای ناموسی پیش می‌آید، مردی از خانواده بایستی زن را به قتل برساند. ازآنجاکه انجام قتل مجازات قاتل را در پی خواهد داشت، از زن خواسته می‌شود، با دست خودش به حیات خود خاتمه بدهد. پنهان نگه داشتن چنین مواردی، به‌خصوص در نواحی عشیره‌ای کار بسیار ساده‌ای است. بین فراوانی انتحار زنان و اجبار آنان به خودکشی از طرف شوهر یا والدین، رابطه‌ مشخصی وجود دارد. البته قضیه به این سادگی‌ها هم نیست که آن‌ها فرمان انتحار بدهند و زن نیز اطاعت کند! در واقع زن به وضعیتی رسانده می‌شود که تمایلش به ادامه زندگی را از دست می‌دهد و چون راه فراری از حلقه تنگ محاصره نمی‌یابد، کم‌کم مجاب به خودکشی می‌شود. مثلا مدت‌ها به او اجازه خروج از منزل را نمی‌دهند و در خانه زندانی‌اش می‌کنند. اگر زنی تحت فشار روانی به شکل پیوسته در خانه حبس باشد، به سمت خودکشی متمایل خواهد شد. برملاشدن راز این قبیل خودکشی‌ها به ندرت اتفاق می‌افتد. در گزارش‌های رسمی نیز به این وقایع نام خودکشی اطلاق می‌شود. از طرف دیگر قتل‌هایی هم هست که شوهر یا خانواده، پس از ارتکاب، جلوه خودکشی به آن می‌دهند. البته حقیقت در مورد اخیر از شانس فاش شدن بیشتری برخوردار است. اما چه‌طور می‌شود وادار شدن زن به انجام خودکشی را بر اساس مدارک مادی به اثبات رساند؟!»

«برای مقابله با جنایت‌های ناموسی یا قتل‌هایی که ریشه در باورهای سنتی دارد، چاره‌ای جز ایجاد تغییر در ساختار جامعه نداریم. تغییر ساختار عشیره‌ای به خانواده متمرکز و تقویت جایگاه فرد، شیوه‌ای است که برای حل این معضل باید در پیش گرفت.» ارکان پس از بیان دیدگاه بالا خاطرنشان می‌کند: «وقتی کل یک عشیره خود را شریک رفتار یا تصمیم یکی از مردان عشیره می‌داند، زنان فشار بیشتری متحمل می‌شوند. اگر ساختار خانواده‌ها به شکل خانواده‌های متمرکز تغییر کند، زنان نیز خواهند توانست از شرایط زندگی بهتری برخوردار شوند. به‌خصوص اگر با خودکشی زنان جوان روبه‌رو شویم، ضروی است با تردید کامل حادثه مورد بررسی قرار بگیرد. باید بدانیم در اطراف و محیط زندگی او چه شرایطی حاکم بوده. حتما وضعیت و ساختاری بوده که زن را به نقطه انتحار رسانده. به یاد داشته باشیم خودکشی یک رویداد طبیعی نیست.»

مدیر خانه زنان شهرداری «باغلار»، «مقدس آلاتاش» با اشاره به مواردی دیگر می‌گوید: «پیش از آنکه مجازات قتل‌های ناموسی سنگین شود، گاه حتی کودکان 15- 14 ساله را وادار به قتل زنان می‌کردند تا مردان بزرگ‌تر طایفه از مجازات در امان باشند. اما وادار کردن به خودکشی و تنظیم صحنه قتل به صورت انتحار، موارد پیچیده‌تری هستند که بعد از تشدید مجازات‌ها بیشتر با آن روبه‌رو شده‌ایم.»

منبع: ntvmsnbc.com
اتیلا - ژاپن - توکیو
حتّی تصورش هم برایم دردناک است ،!
یکشنبه 5 دی 1389

shirzan48 - بلژیک - بروکسل
مردهای ترک ترکیه , وحشتناکند وحشتناکککک !!!!!! جلاد , وحشی , کله شق و نفهم و بی شعور , بیچاره زنها و خانواده هاشون من با خانواده های ترک ترکیه زیاد در ارتباطم. همشون میخوان از دست شوهراشون خودکشی کنند . فقط بخاطر بچه هاشون تحمل میکنند. اینجا هم که سرپرست خونه باید کار کنه میترسند جدا بشند نتونند کار کنند و زندگی رو تنهایی بچرخونند . اصلا یه روز خوش ندارند .من دوستهای زن ترک را به خونم دعوت می کنم با اینکه از خونه هاشون یک ایستگاه اتوبوس فاصله داره ولی می ترسند بیان میگن اگر شوهرمون یا دوستهای شوهرمون یا فامیلهای شوهرمون ما را در محله شما یا در یک خیایان یا کوچه کمی دروتر از خانمهامان ببینند ما را همینجا می کشند .
یکشنبه 5 دی 1389

ساعت 12 - ایران - تهران
ای کاش قاطی رجبی هم خودکشی می کرد.
یکشنبه 5 دی 1389

parnian20 - اتریش - وین
لعنت بر تمام نامردهای ایرانی...البته مردی وجود نداره...
یکشنبه 5 دی 1389

arash-eindhoven - هلند - ایندهوفن
اکثرمردهای ترکیه که میشناسم عرق میخورند زنا میکنند دزدی میکنند در زیر اتاق شیروانی شان حشیش و هنب میکارند حقوق سوشیالی میگیرند-دروغ میگویند دنبال هر کثافتکاری هستند اما دم شون گرم ! لب به گوشت خوک نمیزنند.
یکشنبه 5 دی 1389

ARTEMIS-SW - .فرانسه - پاریس
ترکیه عراق ایران پاکستان اردن مصر بنگلادش مراکش سودان تونس الجزایر و و و همه در ازار زنان و مردسالاری مشترک چون در اسلام دین- ضد زن شریکند البته شدت و ضعف دارد مثلا مردسالاری در کردهای عراق سوریه و ترکیه بیشتر از کردستان ایران و در پاکستان و افغانستان بیشتر از ایران...عربستان مهد اسلام سر امد همه...ننگ و نفرت
یکشنبه 5 دی 1389

iranking - المان - مونیخ
ادم وقتی الاغ باشه نمیفهمه که این نوشته در مورد مردهای ترکه و نه ایرونی و الکی لعنت میفرسته به مردهای ایرونی ....
یکشنبه 5 دی 1389

feminism - انگلستان - لندن
parnian 20 متن رو یکبار دیگه بخون بعدش هم تخته گاز نرو خانم !! اگر اطرافیان سرکار نابکار و لعنتی هستند دیگر مردان را در اون رده قرار ندهید ! در هر قشر, طایفه, ملیت و فرهنگی مردان خوب و بد وجود داره ولی چیرگی ,حکمفرمائی و تسلط در مردان اسیائی چشمگیرتر است.
یکشنبه 5 دی 1389

mashady - انگلیس - منچستر
زنی که بلد نباشه به شوهرش برسه همون بهتر که خودشو بکشه
یکشنبه 5 دی 1389

iranking - المان - مونیخ
feminism - انگلستان - لندن . منم منظورم همون بود .
دوشنبه 6 دی 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
mashady - انگلیس - منچستر . می خواهی خودت را ضد اسلام جا بزنی همزمان فحاشی شنیع به شاه فقید ولی کامنهائی چون بالا افکار ضد زن- اسلامیت را فاش میکند--- گور بابای مردی که زن را فقط برای کلفتی و کارخانه ی بچه سازی و برده ی بستر بخواهد .چنین مردی بمیرد بهتر است.
دوشنبه 6 دی 1389

parnian20 - اتریش - وین
آقای که از لندن تشریف داری.......من اینجا نوشتم که یه نفر خاص بیاد ببینه...که فکر کنم هم دیددددددددددد...همچنین شما هم بخودتون این حرفهای منو گرفتید ....بعدش هم من گفتم نامردهای ایرونی ...اگه شما مردی چرا بدتون میاددددددددددددددددد؟؟؟
دوشنبه 6 دی 1389

parnian20 - اتریش - وین
معلوم شد مردی وجود نداره...وگرنه شما اقایون که به حسابه خودتون مردید..ناراحت نمی شدید...فقط بلد هستین زنهای بیچارتون را گول بزنید و یا دوست دختراتون را قال....اون مردای قدیم که جز به زن و زندگی و بچه هاشون فکر میکردند دیگه وجود ندارند...اره دله من پر هست میخوام اینجا بنویسم که همه بدونند که همه مردای ایرونی کمبود دارنددددددددددددددد
دوشنبه 6 دی 1389

MNS - امریکا - مورگن هیل
مردهای کرد ایرانی را لطفا با مردهای عراقی وترک در یک ظرف قرار ندید مرد کرد ایرانی انقدر مرده که به زنش ودختراش فشارروحی روانی نمیاره ودست دراز کردن روی زن براش ننگه و با تمام جذبه اش انقدر مهربونه که خانواداش عاشقش هستن من که عاشق پدرم بودم خدا رحمتش کنه. بقیه مردان فامیل هم همینطور بودن وهستن البته هر قومی استسنا ئ داره.
دوشنبه 6 دی 1389

babak1362 - ایران - تبریز
parnian20 - اتریش - وین عزیزم واسه دلت که پره نبات داغ تجویز میکنم حتما" بهتر میشی.فرمودین مردای دیروزی ال و بل.. زنهای امروزی جز ختنه کردن دماغ و آیروبیک و کباب کردن بدنشون کار دیگه ای هم میکنن؟؟؟؟؟؟!!!!!!
دوشنبه 6 دی 1389

bi taraf - فنلاند - اسپو
parnian20 - اتریش - وین عزیزم باهات موافقم در صورتی که دایر رو وسیعتر کنی,یعنی نامردای اسیایی نامرداش
سه‌شنبه 7 دی 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
parnian20 - اتریش - وین . دختری هم وجود نداره , همه ماشالله خانم هستند!در مورد کمبود اصولا انسان موجودی است نیازمند و به همه چیزنیاز داره البته اگه به خرید کردن باشه مقدار خرید خانمها نشون میده کمبود بیشتر در خانمهاست, نیازها زنها به مرد هم بیشتر هست, کلمه مرد و تعریف مرد و نامردرو هم شخص شما نیستید که تعیین میکنید, شماهر وقت تعریفی از زن ارائه دادید انوقت ما مرد را تعریف میکنیم! .
چهار‌شنبه 8 دی 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
MNS - امریکا - مورگن هیل . اون مرد خوب هم که شما میفرمائین, برای زنی که که خوب و نجیب بوده مرد بوده , نه برای هر زن نانجیب والکلی دهن دریده و بی حیا, اگه مرد قدیم خوب بود بخاطر این بود که زن قدیم تا صبح توی کلوپ شبانه نبود. مردها بهتر از هرکس میدونن باهر زنی چطوررفتار کنن!.
چهار‌شنبه 8 دی 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.