بهترین و بدترین ابداعات گوگل در سال ۲۰۱۰


بهترین و بدترین ابداعات گوگل در سال ۲۰۱۰

گوگل غول بزرگ اینترنت و تکنولوژی جدید در سال ۲۰۱۰ تعداد زیادی از محصولات و ابزارهای جدید خود را به بازار عرضه کرد ولی تمام آنها با موفقیت و استقبال روبرو نشدند. وب سایت « پی سی ورلد» نگاهی دارد به ده مورد از این محصولات جدید گوگل و هر یک را براساس درجه موفقیت آن در دو گروه « داغ» و یا «منفی» دسته بندی کرده است.

اتومبیل خودران گوگل- داغ

اتومبیل خودران ممکن است ابزاری برای آینده های دور به نظر بیاید ولی شرکت گوگل در ماه اکتبر امسال تکنولوژی لازم برای ساختن چنین اتومبیل هایی را تکمیل کرد و ثابت کرد که ساختن چنین اتومبیلی شدنی است.

این اتومبیل های خودران با استفاده از دوربین، رادارهای مسیر یاب و چشم های الکترونیکی که با لیذر کار می کنند رفت و آمد و وجود اتومبیل ها و اشیا دیگر را تشخیص داده و با کمک نقشه الکترونیکی کاملی از سیستم راهیابی، مسیر خود را تشخیص می دهند. شرکت گوگل می گوید این نوع اتومبیل ها تاکنون مسافتی نزدیک به سیصد هزار کیلومتر را طی کرده اند.

شبکه تلویزیونی گوگل- داغ

شرکت گوگل با راه اندازی شبکه تلویزیونی خود اعلام کرد که این ابزار در حقیقت شیوه جدیدی از به کارگیری تلویزیون است که در آن استفاده از تلویزیون و اینترنت ترکیب شده است.

کاربران با تایپ کردن برنامه مورد نظر خود به این تلویزیون هوشمند فرمان می دهند تا آن برنامه را از میان شبکه های تلویزیونی موجود، وب سایت هایی مثل یوتیوب و برنامه های ضبط شده در حافظه این دستگاه پیدا کند.

علاوه بر این می توان برنامه های مورد علاقه را در حافظه این دستگاه ضبط کرد تا در هر لحظه امکان دسترسی به آن ساده تر شود. برخی از تلویزیون های جدید از این پس با این ابزار جدید ساخته خواهند شد و در غیر این صورت علاقمندان می توانند یک وسیله جداگانه خریداری کرده و با متصل کردن آن به تلویزیون قدیمی از این امکان بهره مند شوند.

گوگل باز- منفی

شرکت گوگل در ماه فوریه این ابزار جدید را رونمایی کرد که کاربران با استفاده از جی میل می توانند عکس، ویدئو، پیامک و لینک های مورد نظر خود را برای کاربران دیگر ارسال کرده و این اطلاعات را با یکدیگر شریک شوند. اما به فاصله کوتاهی پس از رونمایی این ابزار، گوگل به خاطر عدم توجه به رعایت حریم خصوصی و اطلاعات کاربران شدیدا مورد انتقاد قرار گرفت.

پس از چندین مورد دعاوی حقوقی، گوگل ناگزیر شد کارکرد «باز» را به چهارچوب جی میل محدود کرده و آن را در همان سرویس بگنجاند.

گوگل ریپلی ( باز پخش)- داغ

در سال های اخیر شبکه پیام رسانی توئیتر به مهمترین ابزار انتقال اخبار و تفاسیر تازه بدل شده است. در حوادث مهمی مثل زلزله هاییتی و یا عملیات نجات معدنچیان در شیلی توئیتر نقش مهم خود را به خوبی نشان داد.

گوگل با الهام گرفتن از این تحول شروع کرد به بایگانی کردن تمام پیامک های توئیتر و با اختراع این ابزار جدید (ریپلی ) یا بازپخش این امکان را فراهم کرد که هر کاربری بتواند براساس انتخاب موضوع و یا دوره های زمانی به تمام پیامک های بایگانی شده شبکه توئیتر دسترسی پیدا کند.

اولویت در تفکیک ای میل های دریافتی – داغ

تشخیص اولویت و اهمیت ای میل های دریافتی برای کسانی که ای میل زیادی دریافت می کنند یک کار وقت گیر است.

گوگل تابستان امسال ابزار جدیدی را به جی میل افزود که می تواند ای میل های آشغال را از ای میل های مهم تفکیک کرده و به کاربران کمک می کند تا روی ای میل های مهم تمرکز کنند.

هر کاربری با کلیک کردن روی یکی از دکمه های مثبت و یا منفی در کنار ای میل دریافت شده نشان می دهد که کدام یک از ای میل ها برای وی مهم هستند و جی میل به مرور زمان اولویت های آن کاربر را تشخیص داده و ای میل های دریافت شده را بر آن اساس طبقه بندی می کند.

گوگل ویو – منفی

یکی از ابزارهای ناموفق گوگل در سال جاری گوگل ویو بود. این نرم افزار جدید اینترنتی قرار بود به کاربران این امکان را بدهد که در زمان واحد بتوانند با یکدیگر در تماس باشند. اما در عمل انطباق آن با روش های فعلی کار گوگل ممکن نشد. وب سایت گوگل ویو هنو هم به کار خود ادامه می دهد ولی گوگل تصمیم گرفت که آن را به عنوان یک سایت مستقل ارائه نکند.

نمای خیابانی – داغ

گوگل ابزار «نمای خیابانی» را در سال ۲۰۰۷ عرضه کرد ولی در آن زمان تصاویری که در این برنامه وجود داشت به نمای خیابان های چند شهر آمریکا محدود بود. اما اکنون پس از گذشت سه سال این ابزار تقریبا تمام هفت قاره از جمله قطب شمال و جنوب را پوشش می دهد. با استفاده از این ابزار می توان از کوچه های شهرهای هند گرفته تا سواحل برزیل و حتی کوه های یخ قطب شمال و جنوب را دید.

تماس تلفنی با جی میل – داغ

کسانی که در ادارات کار می کنند بخش اعظم ساعات فعال روز را پشت کامپیوتر سپری می کنند. تابستان امسال گوگل ابزار جدیدی را عرضه کرد که با استفاده از میکروفون و بلندگوی کامپیوتر می توان با هر کسی روی شبکه جی میل تماس تلفنی گرفت.

تماس تلفنی با آمریکا و کانادا مجانی خواهد بود و در مورد کشورهای دیگر بسیار ارزان قیمت است. استقبال کاربران جی میل از این ابزار جدید بسیار مثبت بود.

گوگل ریدرپلی – داغ

کاربران در گذشته نیز می توانستند با استفاده از ابزار «گوگل ریدر» جستجوی خود روی اینترنت را تا حدی ارتقا دهند ولی معمولا نتیجه کار با این ابزار همیشه یکسان بود و شاید سلیقه گوگل در تشخیص منابع و مطالب به کاربران تحمیل می شد.

اکنون با استفاده از ابزار جدید «ریدرپلی» هر کاربری با مراجعه به مطالب مورد نظر خود روی اینترنت یک نوع سابقه ای از علائق و الویت های خود به جا می گذارد و بر آن اساس این ابزار جدید در موارد بعدی کاربران را به سوی مطالب مشابه راهنمایی خواهد کرد.

نکسوس وان – منفی

دستگاه تلفن موبایل گوگل، نکسوس وان ، نتوانسته است مثل «آی فون» و یا «بلک بری» موفق شود. در همان دوره زمانی که شرکت اپل یک میلیون آی فون را فروخت تعداد فروش تلفن های موبایل گوگل فقط صد و سی پنج هزار دستگاه بود.

در ماه ژوییه گوگل اعلام کرد که با پایان ساخت آخرین تلفن های موبایل، فروش آن در آمریکا متوقف شده و فقط در اروپا و کره جنوبی عرضه خواهد شد.
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.