لیسانس در دو سال، پیشنهاد نماینده رهبری


پیشنهاد نماینده رهبری در دانشگاه‌ها:
تحصیلات، دوساله شود


رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها، دوره چهار ساله دانشگاهی را عامل «هدررفتن وقت دانشجویان» بر شمرد و پیشنهاد داد با وضع یک نظام آموزشی جدید، دوره تحصیلات دانشگاهی از چهارسال به دو سال کاهش داده شود.

محمد محمدیان، دیروز پنج‌شنبه دوم دی ماه، در اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت که در رشته‌هایی به جز پزشکی، بیش از 70 درصد فرصت دانشجویان در طول سال تحصیلی هدر می‌رود.

طبق اساسنامه نهاد نمایندگی رهبری که در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده است، «پیشنهاد برنامه محتوایی و طرح‌‌های اجرایی برای تصویب در شورای نمایندگان این نهاد» بخشی از اختیارات رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها است.

دوره تحصیلات کارشناسی یا لیسانس در ایران به‌طور معمول چهار ساله است اما این دوره در برخی از کشورها ازجمله بریتانیا سه ساله است.

در آمریکا نیز دوره تحصیلات کارشناسی معمولا چهارساله است که دو سال آن در کالج و دو سال دیگر آن در دانشگاه است اما اگر دانشجویی تنها دو سال کالج را بگذارند به او «فارغ‌التحصیل کالج» می‌گویند.

رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها در بخش دیگری از سخنان خود جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها در زمان دولت‌های پیش از دولت نهم را «مشکل» این حوزه دانست و از تمام دانشگاه‌های کشور درخواست کرد که برای جذب اعضای هیئت علمی با روند جدید دولت دهم همکاری کنند.

براساس طرحی که وزارت علوم به‌تازگی به اجرا گذاشته است بر خلاف گذشته که دانشگاه‌ها مستقیما اعضای هیئت علمی خود را انتخاب می‌کردند، ابتدا متقاضیان باید به تایید وزارت علوم برسند و پس از آن توسط دانشگاه‌ها انتخاب و جذب شوند.

کامران دانشجو، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مرداد امسال اعلام کرد: در گذشته متقاضیان مستقیم به دانشگا‌ه‌ها مراجعه می‌کردند اما با اتخاذ این راهکار، سعی شده است تا شرایط برای جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌های سراسر کشور تسهیل شود زیرا از این پس تنها کانال جذب اعضا همین روش خواهد بود.

با پیشنهاد آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در برخی دروس دانشگاهی بازنگری شده است و برخی از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها اخراج شده‌اند.

سعید حجاریان، محسن کدیور، محمدتقی احمدی، ابوالفضل شکوری، هاشم آقاجری، مسعود غفاری و حاتم قادری ازجمله منتقدان دولت آقای احمدی‌نژاد هستند که از تدریس منع شده‌اند.

آقای محمدیان، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در دانشگاه‌ها، همچنین پیشنهاد داده است که روند نقل و انتقال دانشجویان تسهیل شود زیرا به گفته او «دانشجویانی که در شهر خود نیستند و در خوابگاه‌ها به سر می‌برند، با مشکلات روانی و افسردگی روبه‌رو هستند که این امر نیازمند ملاحظات و توجه جدی است.»

شهریور امسال وزارت علوم اعلام کرده بود که قصد دارد دانشجویان دختر را به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی که نزدیک‌ترین فاصله را به محل سکونت‌شان دارد، منتقل کند.

سال گذشته نیز حبیب محمدنژاد، معاون پژوهشی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها، «اختلاط» پسران و دختران در دانشگاه‌ها را مشکل‌ساز خوانده و گفته بود‌ در دوره دانشگاه، زمانی که محرک‌های جنسی در جوانان به حد اعلای خود رسیده است، اختلاط آن‌ها در دانشگاه‌ها باعث افت تحصیلی دانشجویان شده است.
شکلات - ایران - تهران
اوه اوه چه شود . یه مشت خنگ مطلق از همه جا رونده و مونده میریزین و نخوری میخورنت !
شنبه 4 دی 1389

khosh bavar - ایران - یزد
چرا نه ?! رهبرمان ضحاک, 1 شبه شده نایب امام ! عدالت عدل علی به این میگویند, که 1 شبه نایب امام جهان شویم و 2 ساله لیس انس بشویم , و یک ساعته رای احمقی نزاد از 6 میلیون به 23 میلیون صعود میکنه ! هنر نزد ایرانیان است و بس ! خودمانرا یک اسپند دود بگیریم ^ ! °
شنبه 4 دی 1389

bita tehrani - کانادا - ونکوور
به این میگن لیسانس شکسته!!!
شنبه 4 دی 1389

sanamirani - هلند - آمستردام
خوبه خودتونم اعتراف کردید که یه مشت اراجیف تحویل بچه‌ها میدید از جمله معارف اسلامی یا تنظیم خانواده یا وصیت امام....البته شما میتونید یک ساعته به یکی‌ دکترا بدید در اون که شکی‌ نیست از این حکومت همه چی‌ بر میاد...
شنبه 4 دی 1389

sir_reza - ایران - تهران
به نظر من اگه باعث حذف درس های مزخرفی مثل انقلاب اسلامی و متون عربی و معارف اسلامی و ادبیات و .. بشه و تمرکز بیشتری بر روی واحدهای اصلی هر رشته ای بشه، در کل ایده بدی نیست.
شنبه 4 دی 1389

شیر بیشه مازندران - ایران - مازندران
کم لیسانس بیکار توی اون مملکت داریم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شنبه 4 دی 1389

SHIRZAN48 - بلژیک - بروکسل
حالا چی شده تا قبل از انتخابات همه چیز شما در دانشگاه پرفکت بوده و مشکلی نداشته ولی حالا دارید دانشگاه تونو برای توجیه فریب مردم با آمریکا و اروپا مقایسه می کنید خوب وقتی که مثلا در رشته علوم انسانی همه چیزو به فرمان رهبر و دولت عقب مانده تون حذف کردید پس دانشجوها بیان تو کلاس واسه چی بیکار بشینند فکرشو کنید از 150 واحد درسی بشه 75 واحد درسی , از این 75 که هر چی مخالف حکومت شماست و اسمی از آگاهی و تحقیق و مباحثه است حذف شده و 75 تای دیگر لابد تغییر کرده به هر چی که شما از دین قلابی یتون ساختید از فرمولهای ریاضی و شیمی و فیزیک و پزشکی و ادبیات و هنر و غیره , آره جای تعجب نداره که همه این فرمولهارو بسازید و جونارو مثل خودتون و برای خودتون استعمار کنید. خاک بر سرتون فقط فکر و ذکرتون اینه که دخترهارو از پسرها جدا کنید .
شنبه 4 دی 1389

davidmoor - سوئد - گوتبورگ
خدا عمر بده گوهمنه ای رو چندسال دیگه لیسانس ودکترا تو سوپری و بغالی میدند چرا مردم وقتشونو هدر بدن فقط پول بدند دکتربشن
شنبه 4 دی 1389

ساعت 12 - ایران - تهران
از فردا زغال فروشها را به جای اساتید دانشگاه می آورند و استاد دانشجویان می کنند تا آنها را در روشهای نوین لیسیدن رهبر و رئیس جمهورش راهنمایی کنند.
شنبه 4 دی 1389

ساعت 12 - ایران - تهران
اینجا دیگر ایران نیست اینجا به معنای کامل کلمه کفرستان است و بت بزرگ آن هم چلاغعلی گنده دماغ است.
شنبه 4 دی 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
آخه یک آخوند 2 قروشی که در حوزه علمیه خران مغز گندیده اش را شستشو داده اند, بیشتر از این توقعه ای نیست, بامید نابودی هر چی مفتخور و کفتارصفته.
شنبه 4 دی 1389

Ahoora Mazda - نیوزیلند - آوکلند
از دانشگاه و دانشجو میترسن, میخان دانشکاه و دانشجو رو از بین ببرن تا صدای اعتراض رو خفه کنن, تجربه زمان شاه دارن
یکشنبه 5 دی 1389

marjamak - نروژ - اسلو
باورکنید این حکومت خون وجنون برای نابودی ایران و ایرانی امده اند برای نابودی ارزشها امده اند باید به فکر براندازی این حکومت جهل وخون بود همین و بس.
یکشنبه 5 دی 1389

omide azadi - ایران - تهران
Ahoora Mazda - نیوزیلند - آوکلند - marjamak - نروژ - اسلو : با پیام هر دوی شما موافقم.البته اینا فقط از دانشگاه نمی ترسن.این حروم لقمه های بی صفت از سواد می ترسن.حالا چه دانشگاه و چه مدرسه.چون پایه ی دانشگاه مدرسه است.من فکر می کردم که ما از اول راهنمایی تا الان که داریم کارشناسیو تموم میکنیم بهمون انگلیسی تدریس میکردن.من یا امثال من هنوز نتونستیم راحت انگلیسی صحبت کنیم.ولی شما سر جمع اگر 2 سال برید تافل خیلی بهتر از ...
یکشنبه 5 دی 1389

omide azadi - ایران - تهران
.. این چند سال می تونید انگلیسی یا صحبت کنید یا حداقل ترجمه تون خوب میشه.حالا برقیه ی واحد های تخصصی بماند که به همین صورته.این بی صفت ها نمی زارن مردم سواد داشته باشند تا نفهمند این حروم زاده ها چه غلط هایی دارن میکنن.واقعا هم اگر دقت کنید اون قشر مردمی که بی سوادن می گن اینها خوبن.دقیقا یاد حرف آغا محمد خان قاجار افتادم که به فتحعلی شاه گفته بود اگر می خواهی حکومت کنی کاری کن مردم گرسنه و بیسواد بمانند.
یکشنبه 5 دی 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.