نماد جنبش سبز کیست؟


نماد جنبش سبز کیست؟1-  در بیش از یک ماه گذشته، در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی، مراسم و یابودهایی برای "سکینه محمدی آشتیانی" برگزار شد. حجم تبلیغات درباره وی تا آن حد زیاد شد که بسیاری از مسوولان رده بالای کشورهای مختلف – هم چون سارکوزی، رییس جمهور فرانسه – به موضع گیری مستقیم درباره این قضیه پرداختند. وزیر امور خارجه فرانسه هم تهدید کرد که در صورت "کم شدن یک تار موی سکینه" روابط ایران و فرانسه دگرگون خواهد شد. مساله ای که به ندرت برای زندانیان دیگر اتفاق افتاده است.

اما سکینه محمدی کیست؟ زنی که به اتهام قتل – یا مباشرت در قتل – همسر خود و رابطه نامشروع، به زندان رفته است. وی در ابتدا به سنگسار محکوم شد که این حکم، جار و جنجال های زیادی در سطح جهان به پا کرد. اعتراضات گسترده جهانی، باعث لغو حکم سنگسار شد، اما وی همچنان، متهم به قتل یا مباشرت در قتل است. با تاکید بر لزوم رعایت تمامی موارد قانونی در محاکمه سکینه محمدی، سئوالی که وجود دارد این است که آیا سکینه محمدی، نمادی از جنبش سبز و الگویی برای دموکراسی خواهان ایرانی است؟

2- حدود دو ماه پیش، چند روزی تمام رسانه های ایرانی – خارج و داخل –مشغول مرثیه‌سرایی برای شهلا جاهد، متهم به قتل همسر ناصر محمدخانی، از مربیان فوتبال، بودند. شهلا جاهد پس از تحمل چندین سال زندان، پس از نامه به رییس قوه قضاییه، اعدام شد.

فارغ از روند جنجالی پرونده و اشکالات آن، شهلا متهم اصلی یا یکی از متهمان پرونده قتل لاله سحرخیزان بود. ایجاد کمپین گسترده برای شهلا جاهد البته در نوع خود قابل تحسین و ستایش بود. اما حجم گسترده تبلیغات درباره شهلا جاهد، نام او را در بسیاری از رسانه های جهانی مطرح و چند روزی همه را به موضوع پرونده وی مشغول کرد. آیا شهلا جاهد نماد جنبش سبز ایران است؟

3- در روزهای گذشته، چند تن از زندانیان سیاسی، دست به اعتصاب غذا زدند: نسرین ستوده، غلام‌حسین عرشی، رضا شهابی، آرش صادقی و محمد نوری زاد. محمد نوری زاد اعلام کرده بود که اعتصاب غذای خود را تا مرگ ادامه خواهد داد. از آرش صادقی، رضا شهابی و غلام حسین عرشی تقریبا هیچ خبری منتشر نشد. آن چه بود و ماند، تنها و تنها پروپاگاندای عظیم درباره اعتصاب غذای نسرین ستوده بود. نسرین ستوده به عنوان یک وکیل و مدافع حقوق بشر، البته حق بزرگی بر گردن مدافعان حقوق بشر در ایران دارد. اما چه دلیلی دارد که برای همبستگی با اعتصاب غذای زندانیان، تنها به ذکر نام نسرین ستوده اکتفا شود و نامی و یادی از دیگر اعتصاب کنندگان نشود؟ البته شکی نیست که باید نهایت تلاش را برای نجات جان نسرین ستوده و آزادی وی از زندان انجام داد، اما چه دلیلی دارد تلاش برای نجات نام نسرین ستوده، باعث شود که دیگر زندانیان را فراموش کنیم؟ آیا میان جان نسرین ستوده با جان غلامحسین عرشی، تفاوتی وجود دارد؟

4- برخی معتقدند برای جلب توجه نهادها ودولت های غربی، برای توجه به وضعیت ناگوار نقض حقوق بشر، لازم است افرادی مطرح شوند که قابلیت جذب مخاطب غربی را داشته باشد. این جا، سئوالی که مطرح می شود این است که چه معیارهایی برای "قابلیت جذب" وجود دارد؟چرا تاکنون هیچ یک از کمپین های تشکیل شده در خارج از کشور، به وضعیت احمد زیدآبادی نپرداخته اند؟ آیا آنچه که از 23 خرداد 88 بر زیدآبادی رفته است، قابلیت جذب مخاطب ندارد؟ آیا شرح شکنجه ها، وضعیت زندان، دادگاه و حکمی که برای احمد زیدآبادی صادر شده، نمی تواند مخاطب غربی را جذب کند؟

چند نفر تاکنون به وضعیت حشمت طبرزدی در زندان توجه کرده اند؟ آیا کسی از وضعیت وی در زندان خبر دارد و آنچه که بر وی رفته است؟ کسی از خانواده او خبر دارد؟ آیا حشمت الله طبرزدی که قسمت اعظم دهه هفتاد و هشتاد را در زندان و بازجویی گذرانده، قابلیت آن را ندارد که کمپینی برای وی تشکیل شود؟

نمی دانم چند نفر تاکنون نام عماد بهاور را شنیده اند؟ آیا کسی خبر دارد که این عضو شاخه جوانان نهضت آزادی، به ده سال زندان محکوم شده تنها به این دلیل که از مصاحبه تلویزیونی علیه میرحسین موسوی و نهضت ازادی امتناع کرده است؟ کدام قانون و عرف می گوید که عماد بهاور، جوان دانشجویی که از اردیبهشت ماه سال گذشته تاکنون 4 بار بازداشت شده است، قابلیت ایجاد کمپینی گسترده را ندارد؟

این لیست سر دراز دارد: مهدی خدایی، ضیا نبوی، مجید دری، آرش صادقی، عبدالله مومنی، علی ملیحی، علی جمالی، حسن اسدی زیدآبادی، عدنان حسن پور، داوود سلیمانی، ابوالفضل عابدینی، حسین رونقی ملکی، مهدی اقبال و... همه و همه در شرایط ناگواری قرار دارند که توجه کافی به سوی آن ها جلب نشده است. شاید اگر آنان که در فکر تشکیل کمپین هستند، کمی از منافع شخصی بگذرند و به منافع زندانیان فکر کنند، اوضاع برای همه مان بهتر شود.

آرش بهمنی
shirzan48 - بلژیک - بروکسل
خدا بده شانس , البته باعث افتخار ما ایرانیان است که همه پرزیدنتهای کشورهای جهان برای آزادی یک زن امی و خانه دار اینگونه به تب و تاب افتاده اند. اگر بر سر ایشان یک تاج بگذارند و در یکی از این کشورها ملکه ای . زن شایسته ای . قهرمانی چیزی بکنند که اینگونه که شرح حال زندگی این لیدی خوشبخت نشان میدهد بعید نیست چه بسا در اینده ای نه چندان دور به این مناصب دست پیدا کند . پس شهلا جاهد و شهید ندا اقاسلطان و جعفر پناهی و نسرین ستوده که در زندان بر اثر اعتصاب غذا در حال مرگ است و .... چی میشن.
پنج‌شنبه 2 دی 1389

گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز
غربیها و در راس آنها فرانسه با موضع گیری در مورد سکینه آشتیانی زنی که هم زنا محصنه انجام داده و هم قتل و با دفاع از وی دیگر مواضع خود را زیر سوال بردند.آخه یکی نیست به اینا بگه از نظر شما جرم یه قاتل خائن زناکار چیه؟
پنج‌شنبه 2 دی 1389

khosh bavar - ایران - یزد
مردم مبارز, ما نباید خودمان را الکی با این بحثهای پوچ سرگرم نکنیم که جهان چه در مورد ما فکر میکند !? جهان, فقط بفکر منافع اقتصادی خودش است و علاقه ای به حقوق بشر و انهم در کشورهایی اسلامی ندارد زیرا از طریق صلح و رعایت حقوق بشر در این کشورها, کارخانه های اسلحه سازیشان راکد خواهد شد که در این شرایط که بحران اقتصادی مانند ویروس از USA به اروپا سرایت کرد و همانند دفاع از حقوق بشر در چین, زیرا از 15 سال پیش میدانستند چین امروزی بزرگترین رقیب اقتصادی انان خواهد شد و الان هم تبدیل به ابرقدرت جهان شده که نبض USA و اروپا در دست بانکهای چین میباشد. جان کلام اینکه, چشم ابیها, فقط بفکر خودشان هستند که با درست کردن بحث بخطر افتادن امنیت جهانی از طریق بمب اتمی اسلامی, باعث فروش مهمات جنگی خودشان هستند با توجه به اینکه خود امریکاییها تکنیک بمب اتمی را از طریق یک دانشمند فیزیک ایرانی مقیم USA به ایران تحویل داده شده. پس مردم عزیز, باید خودمان به خودمان کمک کنیم, زیرا ایران دشمن بسیار زیاد دارد چه داخلی و چه خارجی.
پنج‌شنبه 2 دی 1389

khosh bavar - ایران - یزد
قسمت 2): و با فرود اوردن سر تعظیم در مقابل حامیان سبز, از موسوی و کروبی نباید انتظار " دگرگونی " بنیادی را داشت زیرا حمایت از انان همانند, از چاه به چاله افتادن هست و یا خر همان خر است که فقط زینش عوض شده. شاد و پیروز باشید ♥
پنج‌شنبه 2 دی 1389

گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز
khosh bavar - ایران - یزد بخش اول حرفات واقعیاتی است که من با آنها موافقم.با تشکر از شما
پنج‌شنبه 2 دی 1389

فریدون شیرازی - ایران - شیراز
khosh bavar - ایران - یزد / ادب از که اموختی از بی ادبان!!! من بهت تسلیت میگویم که نظرت به تصویب این بسیجی پشمالو (گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز )رسید.ببین کارت جایی مشکل دارد
پنج‌شنبه 2 دی 1389

khosh bavar - ایران - یزد
فریدون شیرازی - ایران - شیراز: من نه با تائید گل دختر تبدیل به گل پسر میشم و نه با تکذیب فریدون شیرازی بد باور ! خودت باش و حقایق را پیدا کردی افشا کن حالا از Wikileaks بگیر که با افشاگریش دنیا را تکان داده و باعث خشم و غضب حامیان به اصطلاح حقوق بشر شده و به مزاقشان خوش نیامده و خواهان اعدام او هستند و از Assange شکایت دارند که باعث خوشحالی طالبان و دشمن USA میشود !?
پنج‌شنبه 2 دی 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
من تعجب میکنم چرا کشورهای غربی در برابر اعدام پری بلنده و اشرف چهار چشم سکوت کرده بودند.???????
پنج‌شنبه 2 دی 1389

ARTEMIS-SW - .فرانسه - پاریس
oghab - فنلاند - هلسینکی . مگر ان دو زن تیره روز که اوایل ع.قلابت اعدام شدند قتلی ثابت شده//نه مثل سکینه و شهلا / مرتکب شده بودند که رژیم بی پدر مادرت اعدامشان کرد???تن فروشی یک امر شخصی و به هیچ ابله اسلامی مربوط نیست فکر نمی کنم کثیفتر از جهاد- بچه بازی- و برده داری در دینت باشد
پنج‌شنبه 2 دی 1389

تی تی - اکراین - کیف
ارش سلام مقالات رو خوندم. تعجب کردم . وخوشحال شدم ,با هام تماس بگیر ,
پنج‌شنبه 2 دی 1389

ساعت 12 - ایران - تهران
khosh bavar - ایران - یزدv ،آفرین بر شما نظرات شما کاملاً با نظرات من منطبق است ،دوستان عزیز خوش باور عزیز از آن آدمهایی است که چشمها را شسته و( با دیدی عمیق و نافذ )به آن مسایلی توجه می کند که کمتر کسانی در جامعه به آن توجه میکنند ،((هیچ گربه ای در راه رضای خدا موش نمی گیرد)) دشمنان ذاتی ایران بدون شک روسیه و انگلیس و آخوند خرمذهب است و آمریکا میانه حال است که ایران با سیاستهای درست باید کاری کند که از دوستی آمریکا تا حد مکفی بهره برداری نماید تا خود قوی شود نه اینکه با عناد با آمریکا از دشمنی آمریکا بهره مند شده و باعث فرصت سوزی و قوی شدن سایر دشمنان از این عناد جاهلانه حکومت ایران قوی و قوی تر شود.
پنج‌شنبه 2 دی 1389

ساعت 12 - ایران - تهران
ARTEMIS-SW - .فرانسه - پاریس ،دوست عزیز بعضی از حکومتی ها چه در ابتدای انقلاب و چه بعد از آن برای پاک نشان کردن خود ناپاکشان ،مجرمینی که در عرف به مذاق مردم خوش نیستند را می کشند تا برای خود در بین مردم مقبولیتی یافته و به حساب فکر می کنند بخشی از گناهان کثیف خودشان با این عمل پاک می شود. در مورد سکینه محمدی به نظر من باید پرونده سکینه محمدی در یک دادگاه عادل و بی طرف بررسی شود و چنانچه قتل مرتکب شده به مکافات عملش برسد ،در دادگاههای ایران بدلیل کم سوادی ، مذهبی و حکومتی بودن قاضیان بی دادگر ،اکثرا ًخلافکاران تبرئه و بی گناهان متهم می شوند،البته پرونده سکینه محمدی بودار است و نمی توان او را در جرم قتل بی دلیل تبرئه کرد مگر اینکه در یک دادگاه واقعی به اثبات و یا عدم اثبات رسید.
پنج‌شنبه 2 دی 1389

sapho - ایران - اصفهان
khosh bavar ایران.یزد. خوش باور جون من هم با شما موافقم و از کامنت شما ممنونم هر چند من بر عکس گل دختر عاشق رهبر و همفکر شما ضد جمهوری اسلامی هستم مرسی که با شجاعت حرفتون را می زنید و به همچنین ازش دفاع می کنید
پنج‌شنبه 2 دی 1389

sasan4 - ایران - تهران
بدون شک نماد جنبش سبز ندا آقا سلطان و تمام شهدای راه آزادی اسیران و تمام سیلی خوردگان این رژیم مرده پرست ریاکارند.
پنج‌شنبه 2 دی 1389

khosh bavar - ایران - یزد
ساعت 12 - ایران - تهران, sapho - ایران - اصفهان : مرسی از پشتبانی شما عزیزان, که باعث دلگرمی و شجاعت من میشه که با توجه به انشا ضعیف من مثل کامنت اولی, به من جرات میده که حقایقی که خوندم و دیدم برای بقیه عزیزان عنوان کنم. راستی, sapho عزیز چرا کم پیدایی ?!
جمعه 3 دی 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
ساعت 12 - ایران - تهران . دوست عزیز مقصودم سکینه نبود بلکه دو تن فروش بود که با چند نفر دیگر اوایل ع.قلاب ناجوانمردانه اعدام شدند ایا می دانید این جانوران اسلامی برای ازار بانو فرخرو پارسای وزیر اموزش و پرورش او را با پری بلنده//که جانور بالا// نام برد اعدام کردند ایا می دانید که وقتی فرخرو ان زن تن فروش را دید که می گرید او را در اغوش گرفت و گفت مرگ یک لحظه است نترس.مرگ بر این دین وحشت./ در ضمن من با اعدام مخالفم و دادگاههای ایران هم بیدادگاه.
جمعه 3 دی 1389

bluestar - ایران - تهران
هیچ شکی نیست که کشورهای غربی کوچکترین اهمیتی به حقوق بشر در کشورهای خاورمیانه نمیدهند و فقط سوژه هایی برای آنها مهم است که بتوانند از طریق آن دست به تبلیغات و هوچیگری بزنند. نمونه آن هم دختر ایرانی که به خاطر اسیدپاشی از هر دو چشم نابینا شد. خودش در مصاحبه با رادیو فردا میگفت زمانی که در بیمارستان بستری بود از همه سازمانهای حقوق بشر تقاضای کمک کرد ولی هیچکدام حاضر به پرداخت وام به او نشدند تا اینکه این مهندس جوان ایرانی به خاطر بی پولی هر دو چشمش را از دست داد. ولی همین سازمانها به خاطر تبلیغات خودشان حاضر شدند هزینه سفر و اقامت و درمان بینی یک دختر افغانی بینی بریده را بپردازند.
جمعه 3 دی 1389

afshin7174 - ایران - تهران
همه میدونند که نماد جنبش سبز قاره سبز ( اروپا) و دولت آمریکا بوده. ولی خوب کسی به روی خودش نمیاره. به هر حال به عنوان بسیجی افتخار میکنم که به سهم خودم جلوی این خیانت سبز رو گرفتم. هر کی هم از این کامنت ناراحت شده بیاد اوین دعوا کنیم. منتظرم. لوووووووووووووول
جمعه 3 دی 1389

khosh bavar - ایران - یزد
afshin7174 - ایران - تهران : چه به اسانی با واژههای مقدس بازی میکنی : جنبش سبز = قاره سبز + usa و afshin7174 = برادر بسجی = اوین =شکنجه و اعدام ! فهم و شعور هم خوب چیزیه که اینطور با احساسات 60 میلیون ایرانی اینطور بی احترامانه برخورد کنی ولی برای ایده 72 نفر + امام حسین ات هنوز ناله ها میکنی !? دمکراسی ناب محمدی !
جمعه 3 دی 1389

sapho - ایران - اصفهان
khosh bavar ایران. یزد. درود خوش باور جون مرسی که به یاد من هستید. غیر وقتایی که مشغولمو نمیام تو نت یه وقتایی آدم حرف جالبی نداره بزنه یه موقعی هم دلم گرفته و کم حوصله ام برا همین کامنت گذاشتنم نمیاد. ممنونم از محبتتون
جمعه 3 دی 1389

MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
اگه پورنو گرافی وسکس(بعضا با حیوانات وغالبا با دو یا چند پارتنر)رو از دموکراسی غربی بگیرن چیز زیادی ازش باقی نمی مونه.
جمعه 3 دی 1389

khosh bavar - ایران - یزد
sapho - ایران - اصفهان: sapho جون, هر کجا که هستی شاد و پیروز باشید هر چند برای خود خوشباور هم سخته که همیشه شاد و پیروز باشم, پس ان قسمت منفی زندگیمان به ما معنی و مفهوم زندگی مثبت را توجیه میکنه, پس سعی کن گاهی اوقات سری بما بزنی °!° بهرحال برای شما و همه عزیزان سایت و از مهمتر به مسئولان زحمتکش سایت عید کریسمس را تبریک عرض میکنم. شاد و نو باشیم ^! ^
جمعه 3 دی 1389

azadi2011 - ایران - تهران
تبریک میگم به همه تان با این همه نظرات خوب .راه نجات کشورمان همین گفتگوها ست و یک سخن کوچک برای khosh bavar ایران. یزد. حرفهای خوبی داری ولی کمی با منطق تردر مورد دسیسه های غربیها سخن بگو. باهات موافقم که این اسلام ساخته ی خود همین غربیهاست
شنبه 4 دی 1389

ساعت 12 - ایران - تهران
ARTEMIS-SW - .فرانسه آرتمیس جان با شما موافقم و می دانم که آن زنان حکمشان با سکینه متفاوت است ،همانطور که گفتم کسانی که بسیار ناپاک و ریا کارند به خیال(خرمذهبی) خود می پندارند با اعدام همچون اینانی گناهان ننگین خودشان را پاک می کنند و باز به ظلم و ستم خود ادامه می دهند.
شنبه 4 دی 1389

ساعت 12 - ایران - تهران
قسمت دوم: در مورد زنان تن فروش ، در اصل نباید به چنین زنانی زیاد ایراد گرفت چون به جامعه خدمت می کنند و باعث پاک شدن جامعه از عوارضی دیگر می شوند ، (حتی آقای طالقانی نیز این مطلب را تایید کرده و میگفت این افراد به جامعه خدمت می کنند) چون تجربه عملی جمهوری اسهالی نیز آنرا اثبات کرد بدینگونه که :مردان غرض ورز به جای اینکه جایی برای اطفاء شهوت خود داشته باشند و نبود چنین مکانهایی ، باافتادن دنبال زن و دختر مردم و متلک پرانی و.. برای یافتن شخص مورد نظر، جامعه ای و نسلی را به تباهی کشاندند و دختران بسیاری از راه به در شدند ،زمان شاه فساد کم و آشکار و اکنون فساد فراوان و مخفیانه است و از دیگر مضرات آن دزدیدن دختران مردم برای این کار با آمار بالاتر از حد معمول،و بعد از آزار و اذیت جنسی دزدیدن جواهرات ایشان و حتی قتل ایشان در صورتیکه اگر چنین مراکزی با چنین زنانی دائر بود آمار جرم و جنایت اینچنینی بسیار کاهش یافته و سلامت اجتماعی جامعه حفظ میشد.سلامت و پاینده باشید.
شنبه 4 دی 1389

prhm - ایران - رشت
ایران یه لجنزار بزرگه، پر از داستان مکرر بی عدالتی،زندگی هیچ آدمی بی ارزشتر از بقیه نیست زمانی ضیا نبوی رو از نزدیک می دیدم ولی دلیل نمی شه بگم زندگی ضیا مهمتره محمدی رو به جهنم که سنگسار می کنن در مورد دولت های غربی هم یک مو از خرس کندن هم غنیمته، ( در ضمن مموتی همیشه یه سوژه تو جیبش هست خوب می دونه دنیا رو سنگسار حساسه هر وقت لازمه یه برگ سنگسار رو می کنه ولی اگه واکنشی نباشه جدا حکم رو اجرا می کنه )
شنبه 4 دی 1389

khosh bavar - ایران - یزد
azadi2011 - ایران - تهران: ای کاش واضحتر منظورتان را عنوان میکردید که من شاید میتونسم بهتر منظور شما را فهمیده و جوابتان را میدادم. azadi گرامی, منظور و لپ مطلبم در این نهفته: مردم ایران باید به خودش متکی باشند, زیرا دولتمردان غرب به داد و نیاز مردمشان هم نمیرسند و روز به روز شاهد " کوتاه " کردن دست مرم از ازادی بیان و عقیده هستیم, چه از سارگوزی گرفته که ازادی مطبوعات زیرفشار رفته بدستور کوتوله سارگوزی, و چه به تازه گی در مجارستان که با شدیدترین قانون مطبوعاتی داد پارلمان اروپا را در اورده, و چه از Murdoch که مطبوعات استرالیا, انگلیس و کانادا در دستش هست که با نفوذش باعث انتخاب رئیس جمهوری بلر یا کامرون میشود و یا Gussinski که بزرگترین روزنامه های و افکار عوام اسرائیلی را تحت تاثیر قرار میدهد و usa هم از Assange وحشت انچنانی که تعدادی از نمایندگان خواهان اعدام این شخص " ازادمنش " هستند !?
شنبه 4 دی 1389

khosh bavar - ایران - یزد
قسمت 2): جان کلام : دشمن " دیروز " ایران, نمیتواند دوست " امروز " ایران باشد ! و غرب هم " نقش " اتش زن و هم نقش اتشنشانی را بازی میکند ! 32 سال مردم ایران خواهان کمک از حقوق بشر و حمایت غرب بودند, که هیچ کمکی از انان ندیدیم و نشنیدیم ! شاد و کنجکاو باشید *!*
شنبه 4 دی 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.