جلوگیری ایران از ورود سه هزار تانکر سوخت به افغانستان


جلوگیری ایران از ورود سه هزار
 تانکر سوخت به افغانستانیک مقام وزارت تجارت افغانستان روز چهارشنبه اعلام کرد که ایران از دو هفته پیش از ورود سه هزار تانکر سوخت به افغانستان جلوگیری کرده است. مقامات ارشد افغانستان می‌گویند جمهوری اسلامی به دلیل احتمال استفاده از این سوخت برای مقاصد نیروهای ناتو، دست به چنین اقدامی زده است.

به گزارش آسوشیتد پرس، رئیس بخش روابط خارجی وزارت تجارت افغانستان روز چهارشنبه، اول دی‌ماه، با اشاره به اینکه از دو هفته پیش، ایران جلوی ورود این تانکرها به افغانستان را در کنار خط مرزی دو کشور گرفته است، افزود که به مسئولان این وزارت خانه گفته‌شده که این تصمیم از سوی مقامات امنیتی جمهوری اسلامی گرفته شده است.

با اینجال روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال نوشته است اگرچه تهران تا کنون هیچ توضیح رسمی در این مورد به کابل نداده است، اما مقامات ارشد دولت افغانستان گفته‌اند که برخی مسئولین جمهوری اسلامی طی مذاکرات غیر رسمی اعلام کرده‌اند به دلیل اینکه احتمال می‌رود این سوخت توسط نیروهای ناتو در افغانستان مورد استفاده قرار گیرد، از ورود این محموله به خاک افغانستان جلوگیری به عمل آمده است.

این در حالی است که به گفته افغانستان این سوخت تنها برای مقاصد شهروندی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به گفته سعید شریفی، معاون وزیر تجارت افغانستان، این اقدام ایران به مردم عادی افغانستان ضربه خواهد زد.

مقامات افغانستان تصریح کرده‌اند که سوخت‌ وارداتی از ایران به همراه سوخت‌ ارسالی از عراق و عربستان سعودی که آن‌ها نیز از طریق مرز ایران و افغانستان وارد این کشور می‌شوند، تماماً برای مقاصد شهروندی از قبیل گرم کردن منازل مسکونی و تأمین سوخت پرواز برای هواپیماهای مسافربری، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین به نوشته وال استریت جورنال، به دنبال جلوگیری ایران از ورود سوخت به افغانستان، میلیون‌‌ها دلار به درآمد بخش گمرک افغانستان نیز زیان وارد شده است.

به گفته وزارت تجارت افغانستان، حدود ۳۰ در صد از سوخت وارداتی افغانستان از طریق مرز ایران وارد این کشور می‌شود.

وال استریت جورنال نوشته است که نیروهای ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا در افغانستان، در پاسخ به این پرسش که آیا بخشی از سوخت مورد نیاز این نیروها از طریق مرز ایران وارد افغانستان می‌شود یا خیر،‌ اعلام کرده‌اند که به دلایل امنیتی قادر به توضیح در مورد محل تأمین سوخت نیروهای ناتو و مسیر ورود آن‌ها به افغانستان، نیستند.

این در حالی است که به گفته مقامات افغانستان، سوخت مورد نیاز نیروهای ائتلافی، از سوی برخی از کشورهای عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق در آسیای مرکزی، به افغانستان صادر می‌شود.

نیروهای ائتلافی مستقر در افغانستان همچنین اعلام کرده‌اند که این اختلال در ورود سوخت به افغانستان، لطمه‌ای به عملیات ناتو در این کشور وارد نخواهد کرد.
afshin7174 - ایران - تهران
خوشم اومد دیگه قیمت نفت و بنزین هم طوری نیست بی حساب کتاب سوخت بگیرن بعد تروریست بفرستن ایرانیها رو بکشن. یا مواد مخدر صادر کنن. درود به احمدی نژاد که سیاست درستی رو اجرا کرد.
پنج‌شنبه 2 دی 1389

matin_mus54 - مالزی - کوالالمپور
دم شون گرم اخرش تو این همه سال یکی پیدا شد که یکم جربزه داره ایول . خیلی خوشم اومد
پنج‌شنبه 2 دی 1389

piade - ایران - تهران
حتما افغانستان میخواد از این طریق تقاضای خسارت میلیونی هم از ایران بکنه. این 30 درصد سوختی که از مرز ایران رد میشده چطور تا حالا مشکل ساز نبوده.
پنج‌شنبه 2 دی 1389

mortaza_hrt - افغانستان - هرات
afshin7174 - ایران - تهران این تروریستی که شما میگید ساخته خود احمدی نژاد است که به مردم ایران رحم نداره چه برسه یه مردم افغانستان در ضمن دولت ایران همیشه به فکر ضریه زدن به مردم افغانستان است
پنج‌شنبه 2 دی 1389

khan.dadashh - ایران - تهران
اگه سوخت مجانی می گرفتین کوفتون بشه الهی.
پنج‌شنبه 2 دی 1389

bg_m - بلغارستان - صوفیا
afshin7174 - ایران - تهران عزیز شما پاکستان رو با افغانستان که هم زبان و هم فرهنگ ما هستند اشتباه گرفتی ، اینها زورشون به پاکستان نمیرسه جزاشو میدن به افغان های بیچاره . همه خوب میدونن که دولت ایران همیشه از خود کش بیگانه پرست بوده . میگی نه نگاه کن تو سیل پاکستان رسما ۲۰۰ میلیون دلار کمک نقدی کردن ( حالا غیر رسمیشو خدا میدونه ) بیا الان تو ایران زلزله اومده ببین اگه ۲۰ میلیون تومان کمک کردن
پنج‌شنبه 2 دی 1389

AFGPersian - سوئد - مالمو
درود بر شعورت afshin 7174 . مردم افغانستان چی؟
پنج‌شنبه 2 دی 1389

mo.miyai - نروژ - اسلو
من فقط میگم خیلی احمقی
پنج‌شنبه 2 دی 1389

davidmoor - سوئد - گوتبورگ
لطفا مجوسی ها نظرندند (ایرانی ها)
پنج‌شنبه 2 دی 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
davidmoor - اینجا سایت ایرانیان وبرای رد و بدل نظر میان ایرانیان است. اتفاقا وهابی هایی بدوی مانند تو نظر ندهند سنگین ترند چون ایرانی ها بدجوری حالش را میگیرند.
پنج‌شنبه 2 دی 1389

malek khorshid - هلند - روتردام
davidmoor - سوئد - گوتبورگ. تو خفه شو مزدور وطن فروش..درود به هرچی فارسی(پارسی) زبانه. چه ایرونی چه افغانی یا تاجیکی و ...
جمعه 3 دی 1389

bluestar - ایران - تهران
این نشون میده مقامات ارشد افغانستان در قاچاق سوخت از ایران دست دارند.
جمعه 3 دی 1389

afghn boy - دنمارک - ویبورگ
خب که چی?!!! این یک محموله سرقتی یا قاچاق نبوده که اینها توقیفش کنند وشماها هم که دارید از خوشحالی گریبان میدرید!!!
جمعه 3 دی 1389

pepero - دانمارک - کپنهاگن
سلام آقای افشین اگه فکر میکنی‌ این سوختا هزینهٔ پرورش تروریستها در افغانستان می‌شه کاملا در اشتباهی‌ تمام عملیات بمب گذاری یا تروریستی که در ایران می‌شه توسط کردهای ایران و افراطیون ایران و خود سپاه ایران انجام می‌شه این جواب شما دوست عزیز . آقای متین موس ۵۴ اگه نشون دادن جور بزه اینجوریه واقعا منم میگم ایول. خان داداش اگه مفتم بده به قول خودتون سلام گرگ بی‌ طمع نیست و آقای آرش بهدین یا عاقلانه صحبت کن یا عاقلانه سکوت کن . با تشکر از همه.
جمعه 3 دی 1389

katrina - اسکاتلند - گلاسگو
arashbehdin - امریکا - اتلانتا-دروددوست عزیزکه به موقع جواب این بی همه چیزهارومیدهی متاسفانه این سایت روند بدی رودرپیش گرفته کامنتهایی که توهین به ایران وایرانی هست رودرج ومثلا اگربخواهم جواب این بی شرفهارابدهم سانسورمیکنند متاسفم سایت عربی افغانی UK/
شنبه 4 دی 1389

Pezhman - اتریش - وین
بخش نخست .. معمولا"قاچاق سوخت به این صورت(سه هزار تانکر سوخت !!! ) بدون دست داشتن باندهای مذهبی دولتی ایران غیر ممکن است.تحریمها برای دگمهای مذهبی غافلگیر کننده ودرد آور بوده.بهمین دلیل برای جبران ندانم گاریهایشان دست به اینگونه اعمال غیر انسان زده.زن وکودکان کشور دوست وبرادرمان را در سوز سرما زجر میدهند.اما سربازان امریکایی جداگانه برایشان سوخت وغذا با هواپیما تهیه میشود.مذهبی ها بخاطر خودتان هم شده عاقل باشید جام زهر خمینی را بیاد بیاورید.شما اسلام را برباد دادید.بدترش نکنید.بگذارید سیاستمداران واقعی وبدور از اندیشهای مذهبی کشور را اداره کنند.صدام ما رابه خوردن جام ...وادار کرد. ملا عمر تمام سفارتیهای مارا کشت. وسپاه در برابر هر دو شکست خورد.امریکا نه تنها عراق وافغانستان را گرفت ژابن وآلمان نیرومند را هم درهم کوبیده. عربها پول حمله به ایران را خواهند داد.ما تنها وضعیف هستیم چشممان بدست روسیه است. یادمان رفت که امریکا درجنگ فرسایشی روسیه را شکست وتجزیه کرد.احترام خود را حفظ کنید.کشور را اشغال وشما وزن وبچه تان در ابوغریبها لخت وعریان مورد...قرارخواهید گرفت.
شنبه 4 دی 1389

Pezhman - اتریش - وین
بخش دوم. مانند فیروز(ابو لولو)عمل کنیدیک گلوله در مغز خامنه ای ضحاک باعث نجات نوامیس وکشور خودتان خواهد شد.این مموتی را باید به گاری بست.خنده آور است میگوید: با امام زمان رابطه دارد.!!! خودتان قضاوت کنید.نباید,فردی مثل قوام السلطنه کشور را اداره کند.این مموتی با بیان این نکته که با خدا وامام زمان در رابطه است .شما را مسخره میکند. هم شما وهم خود او میدانید.که مموتی یعنی چخان.لباس شما مسئولیتی برایتان ایجاب میکند.حرمت لباس وشرف ملیتان را بجا آورده ایران را از شر دشمنانی همچون ضحاک خامنه ای و انتر مموتی نژاد نجات دهید.فردی مثل موسوی روی کار باشد امریکا کشورمان را اشغال وتجزیه نخواهد کرد. رفتار سراسر اشتباه شان خطر نابودی برای ایران دارد.بقیه خطاهایشان را خودتان بهتر میدانید.
شنبه 4 دی 1389

ساعت 12 - ایران - تهران
به احتمال زیاد مقداری از بنزین مردم ایران به طور مجانی از طرف دولت دزد ایران در اختیار افغانستان قرار می گرفته ولی حالا زورش گرفته که مبادا افغانها این سوخت را به نا توها! هم بدهند پس جلوی آنرا گرفته.
شنبه 4 دی 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
katrina - هم میهن گرامی درود برشما و سپاس. کریسمس و سال نوی میلادی بر شما شاد باد. من هم شگفت زده میشوم وقتی سایت کامنتهای بی سر و ته و پر از توهین برخی خارجی ها به ایرانیان را درج میکند. این سایت مربوط به ایرانیان است، اگر ملیت های دیگر بخواهند گفتگو کنند اوکی، توهین و تحقیر باید ممنوع شود. منهم از مسئولان سایت میخواهم توجه بیشتری در درج اینگونه کامنتها بکنند.
شنبه 4 دی 1389

katrina - اسکاتلند - گلاسگو
arashbehdin - امریکا - اتلانتا-ارش خان من هم کریسمس وسال نومیلادی راتبریک وشادباش میگویم باارزوی سپری کردن سالی خوش برای شماوخانواده تان ,,امیدوارم مدیریت سایت بادقت نظربیشترازسقوط سایت به این منوال جلوگیری کند سپاس ودرودفراوان..
یکشنبه 5 دی 1389

love-iran - ایران - مشهد
Pezhman - اتریش - وین. چقدر ادم میتونه وطن فروش باشه واقعا که عزیز این تانکر ها پشت مرز هست نه تو تهران که میگید واسه نبود بنزین داخلی هست و از کشور عراق خریده شدن نه ایران سوم و در هیچ جای دنیا سوخت با هواپیما جا جا نمیکنن مهندس جان این یعنی هزینه سر سام اور و حجم کم و سرعت پایین شما برو چاپلوسی اونجا رو بکن و یادت باشه خودت رو ایرانی ندون تو مثل اخوند ها هستی چون هیچ حسی نداری یترکه چشم حسود و وطن فروش و مرگ بر اخوند حروم زاده و امریکا
دوشنبه 6 دی 1389

Pezhman - اتریش - وین
love-iran - ایران - مشهد. بخش نخست.شمع دزد بنزین دزد میشود. درودبرشما. ارسال بنزین از عراق وعربستان بمقصدافغانستان مدتهاست صورت میگیرد. و البته قانونی و با موافقت دولت ایران. هموطنی کامنت گذاشته که این محموله قاچاق است.! مگر خر توخراست که چنین باشد.هر کامیون حداقل پانزده متر وشاید بیشتر طول دارد.فاصله هرکدام درجاده با دیگری تقریبا"سی متراست.سه هزار کامیون میشود حدودصدوسی وپنج کیلومتر.نتیجه اینکه چنین کاروانی با اطلاع دولت ایران بوده وحتما"اسکورت وامنیت هم لازم دارندوپلیس راههای خوزستان تاخراسان واستانهای مابین , این کاروان رادیده واجازه ترددصادرکرده اند.مبدا ومقصد وسرعت و پته(اجازه عبور محموله)درپلیس راه کنترول میشودحتی میزان استراحت راننده.نتیجه اینکه قاچاق نبوده ومال کشور دوست وبرادر است.اگرآنرابدزدیم بما خواهند گفت:شمع دزدبنزین دزدشده.این چه ربطی به وطن فروشی واینکه من آخوندم وچاپلوس اجنبی هستم داره؟!.مال مردم را دزدیدند.بایدگفت این به اعتبارکشورصدمه میزندمثل فاجعه حمله به سفارتخانه امریکا.که دیپلمات هاراگروگان گرفتیم.واین عمل خطابود.مهمان را بیرون میکنند. نه اسیر.
سه‌شنبه 7 دی 1389

Pezhman - اتریش - وین
love-iran - ایران - مشهد. بخش دوم . رسم جهانی را باید رعایت کرد.ضمنا"چوب گروگان گیری را هم خوردیم.جنگ هشت ساله. وبرداشت میلیاردها دلار ازحساب ایران بابت غرامت. وطن وطن گفتن کافی نیست.کار عاقلانه نمودن ومانع صدمه رسیدن به کشور شدن, عین وطن دوستی است.انتقال بسیاری از نیروهاو واحدهای ترابری وپشتیبانی امربکاییان. ازپایگاه هوایی شان درقرقیزستان به افغانستان ارسال میشد.زیرا ازطریق زمین, سخت ویاامکان نداشت.مهمات وسلاح وتجهیزات بعلاوه سوخت از جمله بنزین, ازطریق پل هوایی و هوا برد شد.درخاتمه باید بگویم: مرگ بر آخوند تازی صفت وهرچی شمع دزدبیسوادوتروریست وساندیسخورحرامزاده پفیوز مادر.. است.. شاد باشید.
سه‌شنبه 7 دی 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.