کلینتون: ایرانیانی که برای آزادی مبارزه می کنند تنها نیستند


کلینتون:
ایرانیانی که برای آزادی مبارزه می کنند تنها نیستند


قطعنامه مجمع عمومی سه شنبه شب - 21 دسامبر - با 78 رای مثبت در مقابل 45 رای منفی و 59 رای ممتنع تصویب شد و در آن نسبت به "نقض جدی و مکرر حقوق بشر که هم اکنون در ایران اتفاق می افتد عمیقا ابراز نگرانی" شده است.

در این قطعنامه از جمله به کاربرد "شکنجه و رفتار یا مجازات های بی رحمانه، غیرانسانی یا تحقیر آمیز مانند شلاق و قطع عضو" در جمهوری اسلامی ایران اشاره شده است.

در بیانیه خانم کلینتون، که چهارشنبه منتشر شد، ضمن استقبال از این قطعنامه آمده است: "این قطعنامه همچنین موید آن است که ایران باید اجازه دهد تحقیقات معتبر و مستقلی در مورد همه ادعاهای مربوط به نقض حقوق بشر در این کشور صورت گیرد."

خانم کلینتون نوشت این قطعنامه منعکس کننده نگرانی آمریکا در مورد شمار روزافزون زندانیان سیاسی در ایران است که برای کسب حداقل حقوق خود، دست به اعتصاب غذای خطرناک می زنند.

او نوشت: "به همه ایرانیانی که با صدایی رسا خواستار آزادی های اساسی و حقوق انسانی خود می شوند می گویم که شما تنها نیستید. ایالات متحده و جامعه بین المللی در کنار شما ایستاده اند."

در قطعنامه مجمع عمومی به "شمار بالا و افزایش شدید در اجرای مجازات مرگ، شامل اعدام در ملاء عام از طریق سنگسار و چوبه دار، و نادیده گرفته شدن معیارها و ملاحظات پذیرفته شده بین المللی در این موارد" اشاره شده است.

مصوبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد همچنین به صدور و اجرای احکام اعدام علیه کسانی که هنگام ارتکاب جرم کمتر از 18 سال سن داشته اند اعتراض کرده است.

بخش دیگری از این قطعنامه به "نابرابری گسترده جنسی و خشونت علیه زنان، ادامه سرکوب مدافعان حقوق زنان، بازداشت، سرکوب خشونت آمیز و مجازات زنانی که حق تجمع آزادانه خود را دنبال می کنند" اشاره کرده است.

این مصوبه مجمع عمومی سازمان ملل، از محدودیت های جدی در زمینه آزادی فکر و آزادی مذهبی در ایران سخن می گوید و از بازداشت های خودسرانه و مجازات های طولانی مدت برای زندانیان عقیدتی انتقاد می کند.

پیش نویس قطعنامه مربوط به نقض حقوق بشر در ایران روز 18 نوامبر در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب و برای بحث و رای گیری به جلسه مجمع عمومی سازمان ارسال شده بود.

ماه گذشته ایران با اعزام محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی، به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک کوشید از تصویب این قطعنامه جلوگیری کند.

دبیر ستاد حقوق بشر ایران در یک سخنرانی در سازمان ملل متحد، این قطعنامه را سندی "ضد ایرانی" توصیف کرد و تلاش کشورهای غربی برای محکوم شدن عملکرد حقوق بشر ایران در مجمع عمومی را "سوء استفاده سیاسی به منظور انحراف از تعامل و همکاری سازنده با شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد" خواند.

او از پرونده حقوق بشر و نظام قضایی جمهوری اسلامی دفاع کرد و گفت: "ما به داشتن چنین نظامی افتخار می کنیم. در این نظام قضات صرفا بر اساس قوانینی که برای ما محترم هستند حکم می دهند و کسانی که قوانین ما را نمی پسندند حق توهین به آن را ندارند."

آقای لاریجانی در نیویورک گفت که ۷۰ درصد اعدامی ها در ایران از قاچاقچیان مواد مخدر هستند و افزود که علت بالا بودن میزان اعدام ها این است که ایران، به گفته او، در خط مقدم مبارزه با قاچاق مواد مخدر قرار دارد و این مواد پس از عبور از ایران، به کشورهای غربی می رسد.

پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در ایران، حکومت این کشور تعداد زیادی از مخالفان و معترضان به نتیجه انتخابات را - که آنها را "اغتشاشگر" می خواند - دستگیر و محاکمه کرده است.
dara20 - ایران - تهران
لابد شماها توی کاخ جهنمی سفید در امنیت کامل و به دور از توحش و گزند حکومت منفور اسلامی هوای مردم اسلام گزیده ایران را دارید!!! خفه شو عجوزه پیر شماها حامیان مطلق رژیم فاسد اسلامی هستید و بخاطر پول و نجات اقتصاد ورشکسته امریکا تن به هر جنایتی می دهید و اشکارا با برقراری روابط وسیع اقتصادی چه بطور مستقیم و یا غیر مستقیم شریک جرم جنایات حکومت فاسد و کریه اسلامی هستید. از ته دل فریاد میزنم مرگ بر امریکا.
پنج‌شنبه 2 دی 1389

اتیلا - ژاپن - توکیو
. 20 dará تهران - ایران .، دوست گرامی شما ٣٠ سال است فریاد مرگ بر آمریکا سر می دهید . بگو بدانیم کجا را فتح کردید؟؟؟ ولی همین آمریکا دنیا را با یک انگشت اشاره بهم می ریزد .
پنج‌شنبه 2 دی 1389

ناگفتنی - ایران - یزد
چرا سران حکومت اسلامی را در لیست تحریمهای خود قرار نمی رهید آنها که سرمنشا تمام نقض های حقوق بشری هستند با این کار به دنیا ثابت خواهد شد که حفظ حرمت های انسانی باید در سرلوحه کارشان قرار گیرد و مطمئن باشید با این کار از حمایت کل مردم برخوردار خواهید شد .
پنج‌شنبه 2 دی 1389

afshin7174 - ایران - تهران
آقای کلینتون عزیز لطفا حامی ما نباشید. ما خودمون میتونیم مشکلاتمون رو حل کنیم. شما جیب ما رو نزن کمک پیش کش.
پنج‌شنبه 2 دی 1389

Shomali - ایران - لاهیجان
afshin7174 - ایران - تهران . نگران نباش!. خدایان تو بااین سبک مملکت داری مشغول زدن جیب همه ایرانیان هستند!. البته اگر خودت یکی ازهمان دزدان نباشی،برده خوبی برایشان هستی!
پنج‌شنبه 2 دی 1389

گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز
شما از حقوق بشر چی میدونین خان کلینتون؟شما مگه وزیر امور خارجه همون کشوری نیستی که 297 مسافر بی گناه ایرانی رو بر فراز خلیج فارس تکه تکه کردی؟ گناه اونا چی بود؟شما حالا دم از حقوق بشر میزنی؟شماها باید بمیرید...
پنج‌شنبه 2 دی 1389

feminism - انگلستان - لندن
afshin7174 تو که در خواندن یه متن ساده مشکل داری و خانم کلینتون رو آقای کلینتون خطاب میکنی وای به روزگار مردمی که یاورشون تو باشی !
پنج‌شنبه 2 دی 1389

shir o khorshid - ایران - اصفهان
اتیلا - ژاپن - توکیو . تو جواب خودت را دادی. اگه امریکا با یه انگشت دنیا را تکان میدهد خوب چرا کاری به ایران نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
جمعه 3 دی 1389

amir-0631 - ایران - الف
بیا برو گمشو
شنبه 4 دی 1389

love-iran - ایران - مشهد
گور بابات بابا احمق ما منطزریم من حالم از اخوند ساندیسی ها به هم میخوره اما تو از این ها کثیف تری پیر زن
دوشنبه 6 دی 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.