انتشار جزئیاتی از شکنجه ها در بازداشتگاه کهریزک


انتشار جزئیاتی از شکنجه ها در بازداشتگاه کهریزک

بازداشتگاه کهریزک از بازداشتگاه های زیر نظر نیروی انتظامی بود که تعدادی از معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ بعد از بازداشت به این بازداشتگاه منتقل شدند و دست کم سه نفر از آنها به نام های محمد کامرانی، امیر جوادی فر و محسن روح الامینی در اثر شکنجه در این بازداشت جان خود را از دست دادند. رامسن قهرمانی نیز بعد از آزادی ولی در اثر شکنجه هایی که در کهریزک شده بود، از دنیا رفت.

با انتظار خبر شکنجه های گسترده و کشته شدن بعضی از بازداشت شدگان، آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران دستور داد این بازداشتگاه به دلیل "استاندارد نبودن" تعطیل شود.

با شکایت ده ها نفر از بازداشت شدگان کهریزک، تعدادی از ماموران نیروی انتظامی ایران در سازمان قضایی نیروهای مسلح دادگاهی شدند.

این سند ۲۷ صفحه ای که در وب سایت جرس منتشر شده، کیفرخواست ارائه شده در آن دادگاه است که به امضای عباس پارساپور، معاون دادستان نظامی تهران، رسیده است.

در این کیفرخواست که تاریخ آن ۲۵ آذر ۱۳۸۸ است، ۱۱ مامور نیروی انتظامی از جمله عزیز الله رجب زاده، فرمانده وقت نیروی انتظامی تهران بزرگ، روانبخش فلاح، رئیس وقت بازرسی فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ و فرج کمیجانی، رئیس وقت بازداشتگاه کهریزک، به عنوان متهم ذکر شده و موارد اتهامی هر کدام ذکر شده است.

در این کیفرخواست همچنین یک غیرنظامی با نام محمدرضا کرمی (معروف به محمد طیفیل) نیز به مشارکت در ایراد ضرب و جرح منجر به قتل عمد متهم شده است. در این کیفرخواست آمده که اقای کرمی یکی از "ارادل و اوباشی" بوده که از پیش در بازداشتگاه کهریزک زندانی بوده و در آن زمان از سوی رئیس زندان (فرج کمیجانی) به مسئولیت بند منصوب شده است.

در بخشی از این کیفرخواست آمده است: "افسر نگهبانان و سروکیل بند (محمد طیفیل) در موارد متعددی در زمان پذیرش بازداشت شدگان و نگهداری آنان در زندان با لوله پی وی سی به شدت بازداشت شدگان را مورد ضرب و جرح و اهانت قرار می دادند."

آن طور که در این کیفرخواست آمده، ۱۲۳ نفر از بازداشت شدگان اعتراضات روز ۱۸ تیر ۱۳۸۸ در سوله ای ۶۵ متری نگهداری می شدند و ۳۷ نفر از اراذل و اوباشی که پیشتر بازداشت شده بودند هم به همین سوله منتقل شدند.

طبق این کیفرخواست متهمان هنگام بازداشت جلوی چشم دیگر بازداشت شدگان لخت می شدند، در این سوله جای نشستن نداشتند، امکان استفاده از حمام نداشتند، در کل یک دستشویی برای همه ۱۶۰ نفر وجود داشته، بخشی از دود گازوئیل موتورخانه بازداشتگاه به این سوله نشت می کرده است، تقریبا همه بازداشت شدگان به بیماری های عفونی چشم مبتلا شده اند و غذای روزانه بازداشت شدگان تنها یک عدد سیب زمینی کوچک و نصف نان لواش بوده که در طول روز دو بار به آنان داده میشد.

در این کیفرخواست همچنین نام رامین پوراندرجانی، پرشک وظیفه مشغول خدمت در بازداشتگاه کهریزک، نیز ذکر شده است: "سرهنگ کمیجانی که از ایراد ضرب و جرح بازداشتی ها توسط مامورین مطلع بوده پس از فوت یک نفر از بازداشتی ها به نام امیر جوادی فر برای شانه خالی کردن از بار مسئولیت و تلقین این موضوع که علت فوت وی مننژیت بوده، با مراجعه به دکتر فرهمندپور رئیس بهداری فاتب از وی می خواهد که علت فوت مرحوم جوادی فر را بیماری مننژیت و محل فوت وی را داخل بازداشتگاه کهریزک اعلام نماید. حتی برای انجام این کار، امضای متن از قبل آماده شده ای را از دکتر فرهمندپور تقاضا می کند لیکن نامبرده از امضای برگه مذکور امتناع نموده و متعاقبا سرهنگ طوماری مسئول رفتر سردار رجب زاده با دکتر فرهمندپور تماس گرفته و از وی می خواهد که آن برگه را امضا نماید که باز هم سرهنگ فرهمندپور امتناع نموده و به همین لحاظ سرهنگ کمیجانی به پزشک وظیفه پوراندرجانی که در بهداری کهریزک شاغل بوده مراجعه و از وی می خواهد که برگه را امضا نماید که وی نیز از انجام درخواست رئیس زندان امتناع می کند."

به نوشته این کیفرخواست، آقایان فلاح و کمیجانی مدعی هستند که متن نامه توسط سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، به آنان داده شده و آقای مرتضوی از آنها خواسته "به دلیل مصلحت" این گزارش را تهیه کنند.

دادگاهی که این کیفرخواست در آن قرائت شد، دو نفر از متهمان را به اتهام قتل امیر جوادی فر، محسن روح الامینی و محمد کامرانی علاوه بر "قصاص نفس"، به تحمل حبس، انفصال موقت از خدمت، پرداخت جزای نقدی، تحمل شلاق تعزیری و پرداخت دیه محکوم کرد.

نه متهم دیگر این پرونده هم به تحمل مجازات هایی چون تحمل حبس، پرداخت دیه و جزای نقدی، انفصال موقت از خدمت و تحمل شلاق محکوم شده اند.

یکی از متهمان پرونده هم به دلیل "عدم احراز جرم" از اتهامات وارده تبرئه شد.

در پی صدور این حکم اولیای دم سه مقتول بازداشتگاه کهریزک اعلام کردند محکومان را قصاص نخواهند کرد و در خواهان محاکمه و مجازات آمران قتل فرزندانشان شدند.

سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران، حسن دهنوی (مشهور به قاضی حداد)، معاون امنیت وقت دادستان تهران و علی اکبر حیدری فرد، دادیاری که دستور انتقال معترضان به بازداشتگاه کهریزک را صادر کرده بود، اواخر مردادماه امسال توسط دادگاه انتظامی قضات ایران از سمت هایشان تعلیق شدند و مصونیت قضایی آنها لغو شد.

خانواده کشته شدگان کهریزک، این اقدام را "هرچند با تاخیر" گامی بلند در اجرای عدالت و "بت شکنی" در دستگاه قضایی محسوب کردند و آن را حاصل "زحمات طاقت فرسای" ۱۴ ماهه ده ها تن از قضات و کارشناسان دستگاه قضایی دانستند که در برابر "فشارها، توصیه ها، تهدید ها و تطمیع ها" مقاومت کردند.
Rahsaba - اتریش - کلاگنفورت
وحشتناکه ، حتی فکر کردن بهش تن آدم رو می لرزونه
چهار‌شنبه 1 دی 1389

گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز
آخه تخلف و گریز از قانون توی هر شهر و کشوری صورت میگیره مهم اینه که یه دولت مقتدر اونجا حاکم باشه و جلوش رو بگیره که خوشبختانه تخلف در بازداشتگاه کهریزک با دستور حضرت امام خامنه ای بررسی و منجر به تعطیلی اون شد که نشان دهنده اجرای واقعی عدالت و یا به قول متن بالا " بت شکنی" بود.
چهار‌شنبه 1 دی 1389

Nani2008 - انگلستان - لندن
معنای آزادی بیان را هم خوب به مردم ستمدیده ایران فهموندند. یک سگ و حتی خوک نجس را هیچکس داخل توالت نگهداری نمیکنه چه برسه به انسان! انسانی که اشرف مخلوقات هست و برای رضایش تطهیر میکند و به نماز می‌ایستد و در برابر ظلم به پا می‌خیزد. آیا چنین انسانی جایگاهش در میان نجاست و تعفن است؟. تفو بر شرفشان. حیف اون مالیاتی که از دسترنج مردم زحمتکش و ستمدیده ایرانی به این جانیان و ارازل مزدور داخل و خارج میدن.
چهار‌شنبه 1 دی 1389

manenarenji - المان - اسن
بالاخره تکلیف این جنایتکارا مثل مرتضوی چی میشه یعنی اعدام نمیشن.این کثافتا همشون سرشون تو یه اخوره.
چهار‌شنبه 1 دی 1389

sanamirani - هلند - آمستردام
انقدربارکدورت به دلم جمع شده که اگرپایم ازاین پیچ وخم آیدبیرون لنگ لنگان ره دروازه هستی گیرم نگذارم که کسی ازعدم آید بیرون...
چهار‌شنبه 1 دی 1389

amir-amir - کانادا - تورنتو
این حرامزاده مرتضوى راست راست دارد مى گردد کسى با او کارى ندارد
پنج‌شنبه 2 دی 1389

feminism - انگلستان - لندن
سوگلی رهبر_ خامنه ای خودکامه سرطانی چلاق خودش از تمام این محبس ها و غارها با خبر بوده و هست ,اما چون دید که مردم همه اگاه شدند, فرمان بسته شدنش رو صادر کرد! امیدوارم که خودش هر چه زودتر به زندان خاموشان بپیوندد.
پنج‌شنبه 2 دی 1389

katrina - اسکاتلند - گلاسگو
گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز-هاهاهااااااااااااااااااااا نه بااااااااابااااااااا!!باشه بریم خواستگاری ازعلی گدا یا مجتبی???کدومشون رومیخوای???یاشوهرباطعم ساندیس ???هانن?!!!!
پنج‌شنبه 2 دی 1389

shown - امریکا - دیترویت
گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز فکرکنم گل خرزهره تشریف داری که عاشق علی چلاغ هستی
پنج‌شنبه 2 دی 1389

naslesookhteh - ایران - تهران
گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز. لطف کن از خواب پاشو دیگه نزدیک غروبه.
پنج‌شنبه 2 دی 1389

گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز
katrina - اسکاتلند - گلاسگو تو هم شدی مثل اکثر این آقایونی که توی این سایت غیر از توهین هیچی برا گفتن ندارن.معمولا خانومها مقید تر و مبادی آداب تر هستند .لطفا توی کامنتهات توهین نکن.البته فکر کنم اپوزسیونی که دم از آزادی و برابری میزنند همشون همین طور هستند (آقا و خانوم نداره)و غیر از این چیزی ندارن بگن.حداقلش کامنتهاشون اینو میگه.
پنج‌شنبه 2 دی 1389

Ahoora Mazda - نیوزیلند - آوکلند
این گل دختر عاشق رهبر یک بسیجی سبیل کلفته و جزئ ارتش سایبری, اگه رقیه سادات یادتون بیاد با اسم کاربری جدید, مرگ بر بسیجی بی ناموس
پنج‌شنبه 2 دی 1389

katrina - اسکاتلند - گلاسگو
من تعجب میکنم چه برسرسایت های بالاترین وiranianukامده !!!!!تعدادساندیس خورهای دستمال بدست هرروززیادترمیشودومدیران هردوسایت باعث رنجش بهترین کاربرها ودرنتیجه موجب عدم حضور کاربرهای مخالف ج.ا.میشوند ایااتفاقی افتاده ?!!!ارتش سایبری بسیارفعالترازقبل عمل میکند واقعا متعجبم !!!!!
پنج‌شنبه 2 دی 1389

انقلاب دوم - آلمان - هامبورگ
گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز -- داری از خانه عفاف کامنت مینویسی? میتونم درکت کنم, حتما فشار زیاد باعث شده توهم بزنی و مهمل بگی! ایراد نداره, فقط اینو بدون که رهبرت خایمنه ای هم بچه گیهاش در یک جائی مثل کهریزک مورد ظلم و ستم واقع شده, به همین خاطر قدرت درکش در این موارد بالاست.
پنج‌شنبه 2 دی 1389

Daena - ایتالیا - رم
گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز:گویا شما یک از دست رفته هستید!!!!
پنج‌شنبه 2 دی 1389

katrina - اسکاتلند - گلاسگو
انقلاب دوم - آلمان - هامبورگ-افرین اینوخوب اومدی :))))
پنج‌شنبه 2 دی 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
katrina - اسکاتلند - گلاسگو . . کاترین جان ملایان مبالغ هنگفتی صرف نفوذ در سایتها روزنامه ها رادیوها مطبوعات و تی وی ها می کنند دیده ای که در این سایت بمحض اینکه یک مزدور را در سطل اشغال می اندازند بلافاصله با نام دیگری وارد می شوند. ننگ و نفرت بر انها و بلای تو به سر تمام این اراذل اوباش حکومتی....روزگارت نیکو.
پنج‌شنبه 2 دی 1389

zhaleh_r - آمریکا - ساکرامنتو
گل دختر عاشق ....از اقایون گفتی اما من که اقا نیستم,بهتره یک وقتها حرف نزنی خدا 2تا گوش داده که دکور نیستن!!!استفادشون کن. تا حالا خودتو تو اینه دیدی?شباهتی بین تو و ادم اونم از نوع گل دختر هست?. اگه تو زنی ما از زن بودن شرمنده ایم!!! ما مردهایی هستیم در لباس زن که امسال تو را حتی به کلفتی نمیگیریم!!! زن ایرانی کسی بود که وقتی تو در ارزوی زن هشتادم شدن یه اخوند زیر کرسی خوابت برده بود برای گرفتن حقش رفت تو خیابون کتک خورد زندان رفت ومثل گل پرپر شد,گل نداها هستن تو را چه به گل!!! خول!!! تو لیاقتت همونه که تو مجله چادر سرت کنن به جای صورتت عکس کفگیر و ملاقه و رنده و جارو بذارن. وصله اشپز خونه تو را چه به زن, ننگ به زنی که مثل تو زنیت را به گند میکشه...........اشتباه نکن وقتی سر اومد زمستون تو رنگ عوض میکنی. تو سرباز ترسوی رهبرت هستی که وقت نیازش به تو غیبت میزنه. مثل تو زیاده سیاه لشگر......خول دختر عاشق ,مجنون ,کوتاه بیا
جمعه 3 دی 1389

katrina - اسکاتلند - گلاسگو
ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس-درودبرشمابانوی نازنین ایران زمین ..متاسفانه اینروزهاشاهدسانسورهای شدیدازطرف سایت هایی که قبلا قابل اعتمادبودندمانندهمین سایت..هستیم کامنتهای ضدمذهبی به کل حذف میشودودرحالی که نظرات مزخرف اسلامیون به طورکامل درج میشودمن به این روندشدیدااعتراض دارم !ومتاسفم !گویاهمان مبالغ هنگفت به لندن هم ریخته شده!به امیدانروزی که ایرانی ازاد بدور از اسلام روشاهدباشیم فداای شماعزیزم همیشه سربلندوشادباشید.
جمعه 3 دی 1389

sorkhie ghoroob - ایتالیا - رم
(خل دختر) ببند
جمعه 3 دی 1389

شکلات - ایران - تهران
* گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز *یه کمی از خاطرات شهر نو برامون تعریف کن بلا !!
شنبه 4 دی 1389

گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز
شکلات - ایران - تهران متوجه نمی شم منظورت چیه؟ شهر نو؟؟؟؟؟
یکشنبه 5 دی 1389

شکلات - ایران - تهران
گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز بپرس بهت می گن !
یکشنبه 5 دی 1389

zhaleh_r - آمریکا - ساکرامنتو
شکلات_ایران_تهران اگه این گل دختر حرف تو را نفهمه اون کتابی که من براش نوشتمو خیلی خوب فهمیده!!!!!!!!!!!!!!!!!!هاهاها. باید ببینی اسم شهر نوی اهواز چییه اون وقت برات خاطرات کودکی تا الانشو به جای این دری وری ها تایپ میکنه
یکشنبه 5 دی 1389

شکلات - ایران - تهران
zhaleh_r - آمریکا - ساکرامنتو هاهاهاهااااا، اینها فکر میکنن نمیدونیم ریشه هاشون از کجا و در کجا بوده !
دوشنبه 6 دی 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.