قرآن با خون صدام، جنجالی تازه در عراق


قرآن با خون صدام، جنجالی تازه در عراق

نسخه قرآن با خون صدام از سه سال پیش در مسجد "ام المعارک" در بغداد نگه‌داری می‌شود

در عراق برخی از رسانه‌های جمعی و محافل اجتماعی از قرآنی حرف می‌زنند که گفته می‌شود آن را صدام حسین با خون خود نوشته است.

گفته می‌شود که دیکتاتور پیشین عراق با صرف ۲۷ لیتر از خون خود در طول دو سال نسخه‌ای کامل از قرآن را کتابت کرده است، که شامل تمام ۱۱۴ سوره این کتاب مقدس است.

ظاهرا صدام حسین قصد داشته این قرآن را به نمایش بگذارد و از آن بهره‌برداری تبلیغاتی کند، اما با سرنگونی او در مارس سال ۲۰۰۳ این آرزو نقش بر آب شده است.

قرآن به خون صدام هماکنون در گنجینه‌ای محفوظ است. درباره شیوه برخورد با آن هم میان مردم عادی و هم میان زمامداران کنونی عراق اختلاف نظر وجود دارد.

نسخه قرآن با خون صدام حسین از سه سال پیش در مسجد "ام المعارک" در بغداد نگه‌داری می‌شود.

"نشانه‌ای از پلیدی"

روزنامه گاردین، چاپ لندن، در گزارشی گفته است که قرآن با خون صدام حسین، می‌تواند چالشی تازه برای حکومت کنونی عراق باشد، که در آن شیعیان دست بالا را دارند.

شیعیان به صدام حسین نفرت می‌ورزند و نسبت به حکومت ۳۵ ساله او حساسیتی ویژه دارند.

به نظر بیشتر شیعیان هر چیزی در رابطه با صدام و نظام او را باید نابود کرد. به عقیده آنها طرفداران صدام همچنان در عراق فعال هستند. آنها مسئول بیشتر عملیات ترور و کشتار محسوب می‌شوند.

نه تنها شیعیان عراق، بلکه بسیاری از سنی‌مذهبان نیز از بازگشت دوران صدام حسین وحشت دارند.

شیخ احمد سامرائی، از رهبران بانفوذ سنی در عراق است. او مدتی از قرآن با خون صدام حسین حفاظت کرده است.

شیخ سامرائی عقیده دارد: "عمل صدام از نظر دینی حرام است."

با وجود این، او چند سال با زحمت و مشقت در منزل خود و بستگان خود از قرآن نگه‌داری کرده است، زیرا اعتقاد دارد که این اثر بخشی از میراث تاریخی عراق است.

در شهرهای عراق و به ویژه در پایتخت کشور، هنوز آثار بسیاری یادآور دوران صدام حسین هستند و برخورد با آنها از مشکلات حکومت کنونی است.

در سال ۲۰۰۵ دولت عراق هیئتی ویژه تشکیل داد که وظیفه اصلی آن از بین بردن تمام آثار دوران صدام حسین است.

آموختن از تاریخ گذشته

حاکمان جدید عراق سعی دارند آثار مربوط به صدام را از بین ببرند

برخی از دولتمردان عراق، مانند احمد چلبی، عقیده دارند که تمام آثار دوران صدام حسین باید نابود شود.

در برابر کسانی مانند موفق ربیعی، مشاور امنیتی پیشین دولت عراق، عقیده دارند که باید با میراث دوران صدام به عنوان پدیده‌ای تاریخی برخورد کرد.

آقای ربیعی بر مراسم اعدام صدام حسین در پایان سال ۲۰۰۶ نظارت داشت.

آقای ربیعی به خبرنگار "گاردین" گفته است: «صدام حسین با تمام زشتی و با همه شرارتی که برای عراق و دنیا به بار آورد، به هرحال بخشی از تاریخ ماست. البته بخشی زشت از تاریخ ماست. هرچند خاطره او امروز ما را آزار می‌دهد، اما نباید او را فراموش کنیم، بلکه باید از آن درس بگیریم تا دیکتاتوری در عراق تکرار نشود.»

به گفته این دولتمرد عراقی نسخه قرآن به خون صدام حسین، باید محفوظ بماند، زیرا نمودی از بیرحمی و قساوت صدام حسین است.

او می‌افزاید که فکر نمی‌کند کسی مایل به دیدن این قرآن باشد، اما باید آن را برای آیندگان محفوظ نگه داشت.

علی موسوی، سخنگوی نوری مالکی، نخست وزیر عراق، به گاردین گفته است: «نباید تمام میراث باقی مانده از نظام صدام را نابود کرد، بلکه باید بخشی از آن را به عنوان یادبودهای دیکتاتوری و جنگ و اختناق محفوظ نگه داشت.»

آقای موسوی در رابطه با قرآن به خون صدام حسین می‌گوید: «این نسخه باید به عنوان نمونه‌ای از پلیدی صدام حسین محفوظ بماند. هرچند هیچ شهروند عراقی مایل نیست این نسخه را ببیند، اما باید آن را در موزه‌ای خاص نگه‌داری کرد، همان گونه که امروزه برای هیتلر و استالین هم موزه وجود دارد.»

به نظر کارشناسان تاریخ عراق، شخص صدام حسین و رژیم او تا مدتهای طولانی در ذهنیت مردم عراق باقی خواهد ماند و بحث و جدل پیرامون میراث او به این زودی پایان نمی‌یابد.

kamia1 - المان - کلن
فقط یه روانئ ممکنه این کار رو انجام بده!!!
چهار‌شنبه 1 دی 1389

Pezhman - اتریش - وین
این قرآن باید نابودشودزیرا صدام رامثبت نشان میدهد.درضمن خون حرام ونجس است مخصوصا"مال...(صدام).اگر میخواهند جنایاتش فراموش نشود.بروند وعکس و وسائل مادران وکودکان شیمیایی شده کوردهای حلبچه را در موزه هایشان نشان دهند. هر اثر ونشانه ای از صدام که یاد این جنایت کار را مثبت نشان میدهد باید نابود شود.به نفع کوردها وتمام ایرانیان است.
چهار‌شنبه 1 دی 1389

mardin delfani - انگلیس - برادفورد
چه جالب!!! کتاب خونین/پیام آور خون/مبلغین خون/ به خاطر هر آیه از این کتاب مقدس هزاران لیتر خون از انسانهای بی گناه ریخته شده و هنوز هم ریخته میشود حالا خون یک خون آشام هم روش
چهار‌شنبه 1 دی 1389

Nani2008 - انگلستان - لندن
دیدید صدام سالها با عوامفریبی سلطنت می‌کرد، چه لشکرها که به پای او رژه نرفتند و چه فرماندهان از ترس او سرها که نبریدند و خونها که نریختند، ظلمها و تجاوزها که نکردند و آخرسر یک شبه کاخ ضد اتمی و مجهز او را به حال خود رها کردند و فرار را بر قرار ترجیح دادند. صدام تنها و فرتوت داخل دخمه ای که خود کنده بود و به همراه آخرین بازمانده توسط نیروهای مردمی شناسایی شد و مثل یک موش توسط نیروهای اشغالگر آمریکایی به دام افتاد. آری.. ای رهبران متجاوز و عوامفریب دنیا این درس بزرگی از تاریخ است! رهبر، خود مردمند نه شما! پس به سلاحها، لشکرها و مزدوران تا دندان مسلح خود ننازید که جایی در قلب مردم ندارند. متشکرم
چهار‌شنبه 1 دی 1389

sharmant - ایران - تهران
مردم ایران هم مشتاق هستند تا هر چه زودتر دست این حکومت دیکتاتور هم برای بسیجیها و ادمهای سادهای که که فکر میکنند اینها واقعا ولایت فقیه ونماینده امام زمان هستند رو بشه.تا ایرانیها دوباره عابروی از دست رفته شان را بدست بیارن و دیگه به چشم تروریست بهمون نگاه نکنند.تازه اون موقع هستش که دست این اخوندهای دروغگو باز میشه و پرده از روی جنایاتشان برداشته میشه و اون موقع هستش ما همه باهم یه موزه براشون تهیه میکنیم تا درس عبرتی باشه برای همه مردم ایران بخصوص بسیجیها و حزب الهی های عزیز که چشمهایشان را بستن و جنایات و دزدیهای سران حکومت را دوست ندارند ببینند.
چهار‌شنبه 1 دی 1389

ghom.666 - ایران - قم
از اولش هم این کتاب خونین بود..فقط از خون ریختن تو ش نوشته شده....کتاب تازی کتاب بیسوادها
چهار‌شنبه 1 دی 1389

OzveMardom - فرانسه - پاریس
با صرف ۲۷ لیتر از خون خود در طول دو سال؟!!!!. این چرت و پرت ها چیه؟ کل خون یه آدم 5 لیتره و سالی 4 بار هم خون بده هر دفعه نیم لیتر (که واقعا زیاده) میشه 4 لیتر در 2 سال. حالا تا 27 لیتر ببینید چقدر مونده!!! در ضمن آدم باید خیلی احمق باشه باور کنه که صدام وقت گذاشته قرآن رو با اون همه مشغلش نوشته. بابا این قرآن رو روخونی هم نمیشه کرد از بس زیاده!!!
چهار‌شنبه 1 دی 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
اتفاقا در این مورد صداقت داشت دیکتاتوری و خون از پایه های اصلی این دین است هر واژه ی نوشته شده در این دین بوی خون می دهد او هم با خون خود نوشت که البته فانتزی با حقیقت امیخته شده شاید خون الاغ و گاوی باشد بجای خون انسان.در ضمن اب توبه بر سر شیعه نریزید مگر این همه جنایت و تجاوز و اعدام در ایران از سوی شیعیان نیست??
چهار‌شنبه 1 دی 1389

muj - انگلستان - لندن
دمت گرم صدام. lol
چهار‌شنبه 1 دی 1389

طاطا - ایران - تهران
حالا چرا تازگیها خبرای مربوط به صدام توی این سایت زیاد شده. مطالب سایت خیلی سطحش اومده پائین. من تقریبا 4 ساله میام اینجا روز به روز بیشتر افت میکنه. مسئولین سایت باید یه فکری بکنند.
چهار‌شنبه 1 دی 1389

freedom-is-not-free doom - ایران - تهران
mardin delfani - انگلیس - برادفورد. ممنونم دوست عزیز...اشاره شما ظریف و به جای بود
چهار‌شنبه 1 دی 1389

mehrdad_26 - ایران - اصفهان
قران با خون سگ
چهار‌شنبه 1 دی 1389

feminism - انگلستان - لندن
mardin delfani عزیز, سخنانت بطور یقین ثابت شده ولی نکته دیگه اینه که خون سرخ انسانهای بیگناه , آزاده , حق جو و مخالفین این کتاب ننگین را نمیتوان با سلاخ و خونخواری چون صدام و یا خامنه ای مقایسه کرد !
چهار‌شنبه 1 دی 1389

Shomali - ایران - لاهیجان
متاسفانه یک مشت دیوانه نادان ملتهایی را مسخره خودشان کرده اند!
چهار‌شنبه 1 دی 1389

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
خون نجس است و صدام نباید این کار را انجام میشد! آثار او هم باید باقی بماند تا عبرتی باشد برای کسانیکه در آینده قصد دیکتاتوری دارند. که البته هیچ دیکتاتوری اهل عبرت گرفتن نیست. بسیار لذت میبرم وقتی دیکتاتوری قبل از اینکه قدرتش به فرزندش منتقل شود سرنگون میشود.
چهار‌شنبه 1 دی 1389

amir-amir - کانادا - تورنتو
با جوهر قرمز این کار را انجام داده٬ این مردک گور به گور شده عجب حرامزاده اى بوده
پنج‌شنبه 2 دی 1389

saaami - سوئد - استکهلم
هر چی قران باید نابود بشه...
پنج‌شنبه 2 دی 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.