آمریکا دو بانک ایران و شرکت نفت و گاز پارس را تحریم کرد

 
آمریکا دو بانک ایران و شرکت نفت و گاز پارس را تحریم کرد

وزرات خزانه داری آمریکا روز سه شنبه تحریم های تازه ای را علیه  شرکتها و بانک های مرتبط با سپاه پاسداران، کشتیرانی جمهوری اسلامی و بخش انرژی ایران وضع کرده است.

پرویز فتاح ، وزیر سابق نیرو و مدیرعامل بنیاد تعاون، بیمه معلم،  شرکت نفت و گاز پارس، شرکت کشتیرانی لاینر ترانسپورت کیش ، بانک مهر ، بانک انصار و بنیاد تعاون سپاه  به  فهرست شرکت ها و افراد مورد  تحریم های آمریکا  افزوده شده اند.

استیوارت لوی، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، در این زمینه، گفته است:«سپاه پاسداران و کشتیرانی جمهوری اسلامی مهم ترین نهادهایی هستند که در برنامه غیرقانونی ایران برای دور زدن تحریم ها مشارکت دارند.»

شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ابتدا در سال ۲۰۰۸ به اتهام مشارکت در انتقال غیرقانونی تسلیحات مورد تحریم آمریکا قرار گرفت و اوایل ماه جاری میلادی، خزانه داری آمریکا اعلام کرد که بیش از هفتاد شرکت مرتبط با کشتیرانی جمهوری اسلامی را در فهرست تحریم ها قرار داده است.

وزارت خزارنه داری آمریکا می گوید: شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برای پوشش اقدامات خود دست به اقدامات فریبکارانه ای چون صدور بارنامه ها و مدارک نادرست، تغییر صوری نام صاحبان کشتی ها و همچنین رنگ کردن کشتی ها برای این که مشخص نشود بخشی از ناوگان کشتیرانی جمهوری هستند، می زند.

در همین حال، استیورات لوی تاکید کرد هدف تحریم های تازه آمریکا بیش از آن که بخواهند مبادله نفت ایران را تحت تاثیر قرار دهد، معطوف به محدود کردن سیستم مالی سپاه پاسداران و خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی است.

وزارت خزانه داری آمریکا نام دو بانک «انصار» و «مهر» را به اتهام  ارائه خدمات بانکی به سپاه پاسداران در فهرست تحریم های خود قرار داده است. مشارکت این بانک ها در نظام بانکی و تجاری آمریکا ممنوع شده است و همچنین ارتباط شهروندان آمریکایی با این بانک ها نیز ممنوع است.

«بنیاد تعاون سپاه» نیز به عنوان بخشی از سپاه پاسداران در فهرست تحریم ها قرار گرفته است.

وزارت خزانه داری آمریکا می گوید: بنیاد سپاه سازمانی نیمه دولتی - نیمه رسمی است که از طریق ارتباط با حکومت سود می برد و در بخش های مهمی از اقتصاد ایران(به غیر از صنعت نفت) فعال است.

طبق این گزارش، بیمه «مهر»  نیز به دلیل ارائه خدمات به کشیترانی جمهوری اسلامی ایران در فهرست شرکت های مورد تحریم آمریکا قرار گرفته است.

شرکت کشتیرانی لاینر ترانسپورت کیش نیز به اتهام انتقال سلاح به حزب الله لبنان  تحریم شده است.

شرکت نفت و گاز پارس نیز در چارچوب تحریم های تازه آمریکا برای جلوگیری از سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران در فهرست شرکت های مورد تحریم قرار گرفته است.

شرکت‌ نفت‌ و گاز پارس‌ ‌ یکی‌ از شرکت های‌ زیرمجموعه‌ شرکت‌ ملی‌ نفت‌ ایران‌ است که در سال ۱۳۷۷ تأسیس‌ شده است. به گزارش وب سایت رسمی شرکت نفت و گاز پارس، این‌ شرکت‌ مسئولیت‌ توسعه‌ کلیه‌ فازهای‌ میدان‌ گازی‌ پارس‌ جنوبی‌ و توسعه‌ میدان‌ های گازی‌ پارس‌ شمالی‌، گلشن‌ و فردوسی‌ را در آب های خلیج فارس را برعهده دارد.

وزارت خزانه داری آمریکا همچنین تصریح کرده است: «سپاه پاسداران همچنان به دلیل نقش اصلی اش در برنامه هسته ای و موشکی ایران، حمایت از تروریسم و همچنین در نقض جدی حقوق بشر، در کانون تحریم های آمریکا و جامعه بین المللی قرار دارد.»

استیورات لوی همچنین گفته است که آمریکا قصد دارد فشار برایران را افزایش دهد.

آقای لوی گفت:«این برای ما مهم است که به اعمال فشار (بر ایران) ادامه بدهیم و شرکت هایی که می خواهند به ایران برای دور زدن تحریم ها کمک کنند را نشان دهیم.»

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا در نهم آذرماه سال جاری ۱۰ شرکت خارجی را در اروپا و آسیا به دلیل ارتباط آنها با طرف‌های ایرانی در فهرست سیاه تحریم‌های خود قرار داد. از میان ۱۰ شرکتی که در فهرست سیاه تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است، هشت شرکت در بریتانیا و یک شرکت در سوییس و یک شرکت دیگر در مالزی مستقر است.

در اوایل آبان ماه سال جاری خورشیدی نیز،‌ وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده بود، ۳۷ «شرکت صوری» مرتبط با شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

به دنبال تصویب آخرین قطعنامه تحریمی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران که در خرداد ماه سال جاری صورت گرفت، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا نیز تحریم‌های یک‌جانبه‌ دیگری علیه ایران اعمال کرده‌اند که به مراتب فراگیرتر از تحریم‌های شورای امنیت است.
hassan5 - ایران - تهران
من بشخصه معنی این تحریمها را نمیفهمم چون این همه شرکت.بانک وافراد از نظر مالی تحریم میشوند اما صاحبان و مسئولین این بانکها و شرکتها و این افراد تحریم شده براحتی بهر جا که بخواهند مسافرت میکنند....یعنی پول این افراد مسئله ساز است ولی خودشان هیچ مسئله ای ندارنند؟؟؟؟
یکشنبه 5 دی 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.