جنجال بر سر حرف قاف در مصر


جنجال بر سر حرف قاف در مصر

بنظر می رسد جامعه مصر بسوی رویکردی بنیادگرا از دین اسلام حرکت می کند

در تازه ترین جنجال مذهبی در مصر، بحث و جدلی راه افتاده است با این مدعا که احکام طلاق در این کشور به دلیل نادرست جاری شدن صیغه طلاق، باطل است.

این جدل باعث اقدام دارالافتای مصر و دانشگاه الازهر شده و دارالافتا که مرجع رسمی مذهبی در این کشور به شمار می رود قرار است امروز (سه شنبه) نتیجه بررسیهای خود را در این زمینه اعلام کند.

در احکام شرع اسلام، صیغه طلاق باید به زبان عربی و بدرستی جاری شود، در غیر این صورت، نظر فقهای سنتی این است که طلاق باطل است و مشروعیت ندارد.

اکنون برخی فقهای مصری این شبهه را مطرح کرده اند که چون صیغه طلاق در کشورشان با لهجه مصری ادا می شود و نه به عربی فصیح، بنابراین احکام طلاق در مصر غیرشرعی است.

در لهجه مصری حرف قاف مانند همزه تلفظ می شود و مثلاً به جای طلاق می گویند: طلاء، معمولاً هنگام جاری کردن طلاق، مردی که زنش را طلاق می دهد باید بگوید: "زوجتی [نام همسر] طالق"، در حالی که در لهجه مصری کلمه طالق، طالء تلفظ می شود.

نظر سنتی فقها این است که صیغه طلاق باید به عربی درست خوانده و تلفظ شود و در غیر این صورت، طلاق، نادرست و شرعاً باطل خواهد بود.

در کشورهای مسلمان غیر عرب زبان، صیغه طلاق را سردفتران و روحانیون به وکالت از مرد جاری می کنند تا شرط درست ادا شدن صیغه به زبان عربی به جا آورده شود اما در جوامع عربی، معمولاً خود مرد صیغه را بر زبان می آورد.

در زبان رایج بیشتر جوامع عربی و حتی در عربستان سعودی که خاستگاه زبان عربی است، حرف قاف یا مانند همزه تلفظ می شود یا همچون گاف فارسی، هرچند در گفتار رسمی و شرعی و در نماز و سایر آداب مذهبی، می کوشند شیوه تلفظ فصیح عربی این حرف را رعایت کنند.

با این حال، حساسیت و خرده گیری در این زمینه، آن هم تا حدی که عده ای احکام طلاق را به صرف تلفظ یک حرف باطل و نامشروع بدانند برای ناظران تعجب برانگیز شده است.

چنین حساسیتهایی نشانه ای از رشد تعصب و سختگیری مذهبی در جامعه مصری است و مصداقی دیگر از حرکت این جامعه بسوی رویکرد سنتی و بنیادگرا از دین اسلام.

klopatra7 - آلمان - دوسلدورف
خاک بر سرتون. آدم باورش نمیشه که اینها مال همان کشوری هستند که 3000 سال پیش چنین تمدنی داشت
سه‌شنبه 30 آذر 1389

porharfi - هلند - آرنم
افسوس که بزرگی ِفرعون ها در مصر ِ پذیرای زبان ِ عربیست!.نون را از فرعونیان. میخورند !قاف ِ عرب توی گلویشان گیر کرده!!....
سه‌شنبه 30 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
پس بدینخاطر هست, که چند تا زن میگیرنند, چون با تلفظ طلاق مشکل دارند, که میرونند برای خودشان حرمسرا درست میکنند !
سه‌شنبه 30 آذر 1389

shir o khorshid - ایران - اصفهان
حتما یکی از آخوندهای اآجا که زنشا طلاق داده پشیمون شده یه فتوا از تو اونجاش درآورده
سه‌شنبه 30 آذر 1389

mashady - انگلیس - منچستر
هفت شهر عشق را عطار گشت / ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم . اینها رو انقدر با همین ق .ع . ......بازی دادن که حالا حالاها باید همینجور بازی کنند
سه‌شنبه 30 آذر 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
دنیا به کجا می رود این کشورهای خاک بر سر اسلامی به کجا!!!!!تهوع.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
klopatra7 - آلمان - دوسلدورف -. چه تمدنی? ادم میکشتند تا قبر بسازن برای دنیا مغرب(اخرت)!.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

vahid4414 - امارات - دبی
مثلا به جای قلبی میکن البی. خیلی لهجشون ضایعست حتی تو انگلیسی صحبت کردن
سه‌شنبه 30 آذر 1389

asir@.P - فرانسه - پاریس
در دنیا فکر چند میلیون آدم با ادیان گوناگون مشغول است؟!عجیب نیست ،خدای ساخته شده فکر بشر کارش در قاف و گاف هم گیر می کند.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

بابک - ایران - سبزوار
دیوونه ها خاک برسرا. انگار خداوند مال عرب های سوسمار خوره
سه‌شنبه 30 آذر 1389

pesar shoja - استرالیا - استرالیا
اینا همش نقشه شونه که دوباره چند صباحی با اون زنایی که طلاق دادن بخوابند
سه‌شنبه 30 آذر 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
خاک بر سر اینها، واقعا که در عقب ماندگی دست مغولها را از پشت بسته اند.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

شمبلیله - انگلیس - لندن
اصلا مگه نمیگن خدا به تمام زبانها عالم هست پس چه فرقی داره که نماز رو با چه زبونی خوندن یا همین شعر و ورهای دیگش. جهنم و بهشت همین جاست اونی که داره تو بهشته جهنم هم وسط افریقاست که بچه شیرخواره از گشنگی میمیره . دیوانها سر تلفظ دعوا میکنند.مهران مدیری هم میخواد تو بهشت فیلم بسازه ..
سه‌شنبه 30 آذر 1389

keykalhor - ایران - تهران
مصری ها عجب بی غیرت هایی هستن . اون زمان که زیر سلطه ایران بودند به زبان ایرانی ها حرف می زدند. زمانی که اسکندر حمله کرد به مصر اونا شدن یونانی و رومی . بعد که بلای خانمان سوز عرب حمله کرد اونا شدن عرب. ایرانی ها 8000 ساله ایرانین و حتی عرب ها هم نتونستن زبانشون رو به ما تحمیل کنن. البته اگه بعضی ها به بهانه ی نزدیکتر شدن به خدا عربی حرف نزنن.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

a.ahooraei - المان - کلن
klopatra- عزیز جون , من فکر کردم شما میدونین چرا این اسم را انتخاب کردین. این کشور بعد از حملۀ اعراب و برقراری حکومت فاطمی تبدیل به یک کشور عرب زبان با گرفتن فرهنگ کامل عربی شد, چرا که اینها آمادگی دگرگونی کلی فرهنگ کشورشون را داشتند و یکی از علتهاش نداشتن زیربنای فرهنگی مذهبی که آن زمان جزو واجبات یک جامعه بود, بوده. اینها الآن هم اغلب نمیدونن که بسیاری از اینها عرب شدند و عرب نیستند. ایران بخاطر فرهنگ بسیار قوی و غنی که داشت قربانی صد در صد نشد و تونست سدی بر سر راه نفوذ فرهنگی شبه جزیرۀ عرب بسوی شرق و شمال این جزیره شود. این از افتخارات کشور ایران و دین بزرگی است که بر گردن دیگر کشورهای منطقه دارد که با قربانی دادن زیاد جلو هجوم فرهنگی عرب را بصورت 100% گرفت و فقط قسم مذهبی آن, آنهم از طریق خود ایرانیان به مسند نشست. توجه کنید بیش از 800 سال ترکان حکومت کردن اما نتونستن چیزی عوض کنند جز خ.دشون رو در راستای فرهنگ ایرانی.
چهار‌شنبه 1 دی 1389

tamara .s - انگلیس - لندن
نیت مهمه نه چگونگی تلفظ!!!!مسخره تر اینکه تو کشورهای عربی ودر کل سنی ها اگر مرد به زنش3بار بگه طلاق طلاق طلاق زن بهش حرام میشه ,به همین راحتی
چهار‌شنبه 1 دی 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.