غذاها و نوشیدنیهای مخصوص کریسمس

 
غذاها و نوشیدنیهای مخصوص کریسمس

بوقلمون غالبا به عنوان غذای کریسمس در نظر گرفته شده  اما در عمل در منوی غذاها،  تنها در حدود سال ۱۶۵۰ میلادی دیده شده که پس از استعمار اروپا و شمال امریکا آن را سباستین کبوت به اروپا در بازگشت از دنیای جدید، معرفی کرد. بعدها بازرگانان با آوردن بوقلمون این پرنده را به غذایی معروف در کریسمس تبدیل کردند. پیش از این قو، غاز، طاووس و یا گراز غذای  جشن کریسمس بودند.

امروزه با تفاوت های بسیار فرهنگی، سنتی و همینطور وضعیت جغرافیایی کشورها، تنوع بسیاری در غذای مخصوص کریسمس دیده میشود که میتوان ازهمه آنها لذت برد.

استرالیا : کریسمس در تابستان است  و ناهار اغلب از کباب میگو و استیک همراه با جوجه کباب است همراه با بستنی ممکن است گاهی غذا را در کنار ساحل بپزند.
جمهوری چک : به طور سنتی ، در شب عید میلاد خداوند، غذا خورده میشود و متشکل از سوپ ماهی، سالاد، تخم مرغ وماهی کپور میباشد. تعداد افرادی که در میز غذا حضور میابند باید زوج باشند طبق خرافات موجود در بین آنها اگر کسی تنها باشد تا کریسمس سال آینده خواهد مرد. البته باید توجه داشت که ما مسیحیان تابع خرافه پرستی نیستیم چرا که این برخلاف کلام خداست.

فنلاند : غذای سنتی شب کریسمس ماکارونی در  دیزی  است که همراه با نوعی کلم، هویج و سیب زمینی، با ژامبون یا بوقلمون درست میشود. دیس مخلوط گوشت و ماهی نیز در این کشور مشهور است. پس از صرف غذا،  سنت دیگری است و آن این است که به
سونا میروند و سپس به سر مزار از دست رفته گان میروند.

آلمان : غاز در فر طبخ شده به همراه سیب زمینی، کلم، هویج، هویج وحشی و ترشی و شور
غذای مورد علاقه آنهاست. غذا معمولا در شب کریسمس خورده میشود. در این ایام جشن روستایی در جنوب آلمان است که  بازی گوزن همراه با گراز وحشی است.

گرینلند : جشن کریسمس با غذایی سرو میشود که نوعی از مرغ دریایی کوچک می باشد که آبزی است و  تاحدودی شبیه به  پنگوئن می باشند و آن را در پوست خوک آبزی میپیچند و در زیر خاک میگذارند تا به عمل بیاید. بسیار خوشمزه است!

ایتالیا : ناهار کریسمس می تواند معمولا تا هفت بار سرو شود که شامل اینها می باشد: آنتی پاستو، یک وعده کوچک ماکارونی، گوشت کباب شده(در فر)، ۲ مدل سالاد مختلف و ۲تا پودینگ شیرین که به همراه پنیر خورده میشود؛ به همراه میوه، براندی و شکلات،  و جشن را به صورت ناهار روز کریسمس صرف میکنند عجب غذای دلپذیری!

جامائیکا: غذای مخصوص کریسمس شامل برنج است که به همراه نخود، مرغ و دم گاو نر و بزی که با ادویه کاری درست شده باشد صرف میکنند.
لتونی : غذای  کریسمس  شام است که شامل  نخود فرنگی قهوه ای رنگ که با سس بیکن پخته شده و به همراه لوبیا و کلم و سوسیس خورده میشود.
نروژ : غذا کریسمس، در شب کریسمس خورده میشود در مناطق ساحلی است به طور سنتی ماهی کاد، ماهی هدوک و لوته فیسک خورده میشود. به همراه غذای گوشتی که کریسمس لوف میت گفته میشود و سوسیس مخصوص کریسمس تزئین کننده غذای کریسمس آنهاست.

پرتغال : غذای مخصوص کریسمس ماهی کاد شور است که به همراه سیب زمینی آبپز درنیمه شب کریسمس خورده میشود.

روسیه : غذای کریسمس  شامل کیک کریسمس، پای مخصوص به کریسمس و دامپلینگ است. افسانه مربوط به بابوشکا الهام گرفته از حیاتی دوباره  است که بعد از ممنوعیتهای زمان کمونیست او برای کودکان روسی به جای بابا نوئل هدیه می آورد.

آفریقای جنوبی : کریسمس در هوای گرم تابستانی است ولی با این حال شام سنتی همان بوقلمون است که به تمام تزئیناتش خورده میشود.

سوئد: غذای مخصوص به کریسمس شامل  انواع صدف میباشد به همراه ، گوشت خوک  پخته شده وشاه ماهی خام، خاویار، پنیر و لوبیا قهوه ای .
اوکراین : غذای گوشتی(بورش) بسیار زیادی در شب کریسمس بعد از آنکه پدر جنگلی بچه ها را از انتظار در آورد خورده میشود.

بریتانیا: از غذای کریسمس در این کشور میتوان به  پای گوشت چرخ کرده و پودینگ مخصوص به کریسمس اشاره کرد. بزرگترین کریسمس پودینگ وزن آن ۷۲۳۱ پاوندس یاحدود ۳ونیم  تن بوده است که در آقتون در لانکاشایر در ۱۱ جولای ۱۹۹۲ درست شده است. و بزرگترین پای گوشت چرخ کرده به وزن ۲.۲۶۰ پاوندس یا حدود یک تن بوده که ۶متر در یک مترونیم بوده است که در اشبی دلا زوچ در لایکستر شایر در سال ۱۵ اکتبر ۱۹۳۲درست شد.
در بریتانیا غذای کریسمس را بعد از ظهر میخورند که شامل بوقلمون یا غاز یا مرغ  روست شده است که به همراه سبزیجات و سیب زمینی روست شده(در فر)، سوسیس و بیکن، استافین و دسر مخصوص کریسمس است که با میوه های مختلف درست شده و بصورت گرم است به همراه بستنی میخورند.

ایالات متحده آمریکا : غذای کریسمس ناهار است که  اغلب در شهرهای  کوچک و روستاهای آمریکا  غاز یا  بوقلمون،گوشت روست شده در فر، انواع کالباس، انواع سبزیجات، اسکواش همراه  پای کدو تنبل به طور سنتی خورده میشود. کیک هویج و پای سیب و کیک میوه ای را میتوان به عنوان بعضی از دسرها نام برد. ایالات متحده آمریکا  به علت پراکندگی و گوناگونی فرهنگ مختلف، غذاهای گوناگونی در جای جای آن در کریسمس خورده میشود.

نوشیدنیهای مخصوص کریسمس

شامپاین یکی از نوشیدنی های گازدار معروف کریسمس است. .محققین میگویند مردم در سال میلیونها بطری نوشیدنی گازدار مینوشند که برایشان بسیار لذت بخش است. محققین شمرده اند که ۴۹ میلیون بطری از این نوشیدنیهای گازدار شامپاین بوده است. این یک حقیقت است چون محققین اشتباه نمیکنند و اضافه گویی نیز نمی کنند.

آبجو: در سراسر جهان، ویژه کریسمس آبجوی مخصوصی  توسط تخمیر ساخته شده است. اینها معمولا تیره رنگ  و شیرین هستند که  قدرت استثنایی و طعم خاصی دارد، به ویژه مناسب برای نوشیدن در شرایط آب و هوایی بسیار سرد، جشنها و پارتیها ست.

شراب موولد: این نوشیدنی بسیار محبوب کریسمس در اتریش، سوئیس و آلمان است. که تشکیل شده از ترکیب: شراب قرمز، میوه، میخک و دارچین. فروشندگان این شراب را گرم میکنند و در کریسمس در خیابانها میفروشند. همچنین در طول فصول اسکی در دامنه اقامتگاه تفریحی در بسیاری از کشورهای اروپایی فروخته میشود.
همچنین این روزها در کشور انگلیس مسیحیان به صورت رایگان این نوشیدنی گرم و دلچسب را در خیابان به مردم میدهند و در کنار آن مردم را برای جشن کلیسایی در روز تولد خداوند به کلیسای خود دعوت می کنند.

ترجمه و گردآوری: راشین سایروس

porharfi - هلند - آرنم
نوش جان ِ همه!!! شب یلدا خوش باد و کریسمس بر همگان خجسته..!
سه‌شنبه 30 آذر 1389

be man megan khoda - کویت - کویت
wildpiony - هند - بمبیی...های خانم کجا کجا..تازه میخواستم بدم این دندونامو یه دست اچار کشی کنی...(نرو... تو هم مثل من نمیتونی دووم بیاری نرو. تو هم مثل من تو غصه کم میاری نرو)(برگرد دوباره برگرد
سه‌شنبه 30 آذر 1389

حلیمه - ایران - تهران
عید فقط عید ما. اگر بیشتر درباره ادیان و بخصوص دینمان اسلام بخوانیم دیگه باور کنید کریسمس و غیره چندان جالب نیستند . اسلام دین پاکی ها و دین انسانیت هست و عیدی مثل فطر عید همه خوبی هاست و عید قربان عید همه معرفتها و خدادوستی هاست .
سه‌شنبه 30 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
♫ ♥ ♪ برای همه عزیزان ایرانی, ارزوی شب یلدای خوب و خوشی را ارزو میکنم ♫ ♥ ♪
سه‌شنبه 30 آذر 1389

iranazadiran - ایران - تهران
.... زبان خامه ندارد سر بیان فراق وگرنه شرح دهم با تو داستان فراق. دریغ مدت عمرم که که بر امید وصال بسر رسید و نیامد بسر زمان فراق. سری که بر سر گردون به فخر می سودم به راستان که نهادم بر آستان فراق. چگونه باز کنم بال در هوای وصال که ریخت مرغ دلم پر در آشیان فراق. کنون چه چاره که در بحر غم بگردانی فتاد زورق صبرم ز بادبان فراق . بسی نماند که کشتی عمر غرقه شود ز موج شوق تو در بحر بیکران فراق. رفیق خیل خیالم و همنشین شکیب قرین آتش هجران و هم قران فراق. چگونه دعوی وصلت کنم به جان که شده ست تنم وکیل قضا و دلم ضمان فراق . زسوز شوق دلم شد کباب و دور از یار مدام خون جگر میخورم ز خوان فراق. فلک چو دید سرم را اسیر چنبر عشق ببست گردن صبرم به ریسمان فراق. به پای شوق گر این ره بسر شدی حافظ به دست هجر ندادی کسی عنان فراق.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

iranazadiran - ایران - تهران
سلام بر همه دوستان و کاربران عزیز بامعرفت. شب یلدا بر همگان مبارک باد. چون شب یلدا غریب مانده و به جای آن کریسمس تمام قضایش را اشغال کرده بنده با تفألی از خواجه شیراز حافظ شیرین سخن این شب را به همگان تبریک گفته و بر خود از دارا بودن اینهمه رسوم زیبا و پر معنی می بالم و خداوند را شاکرم که ایرانی هستم. شب اغلب به معنای تاریکی و روز به معنای روشنایی مطرح شده. بیداری و شب زنده داری شب یلدا و مشغول بودن به شادی و رد و بدل کردن خاطرات و رسوم سینه به سینه با صرف انواع نعنتهای خداوندی و آوردن برکت فراوان به همراه سلامتی با انواع میوه ها به نشانه غلبه بر بلندترین شب سال با تاریکی طولانی آن است و روشن کردنش به صفا و محبت و جمع. و اما غزلی از خواجه حافظ ....
سه‌شنبه 30 آذر 1389

shiva safapour - ایران - تهران
سلام عشق من شب یلدا مبارکت باشه ماه من . امیدوارم که شب خوبی داشته باشین و سالهای سال این روزها رو جشن بگیرین ..ایران تهران
سه‌شنبه 30 آذر 1389

veresk - آمریکا - سن پطرز بورگ
اخ که این مرغه انگار داره با من حرف میزنه هی میگه بیا منو بخور بیا منو بخور اگه شکمو بودم 3 سوت کلکشو می کندم . توی سرمای این شب طولانی به فکر بی خانه مان هایی که چشم میزنند. زودتر صبح بشه هم هستی ؟. شب یـلـدا بر تمامی آریاییان مبارک باد.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

veresk - آمریکا - سن پطرز بورگ
(یا مقلب الجیب و الاموال یا محول الپول و الاقساط یا مدبر الجنس و الانبار حول و ضعنا الی احسن الحال ) حلول هدفمند کردن یارانه ها مبارکباد.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

wildpiony - هند - بمبیی
be man megan khoda - کویت - کویت اوه مای فیوریتیو:) خیلی ممنون. من برگشته بودم تو بوقلمون.. بازم مرسی:) بابا چرا تهمت میزنید در جمهوری چک سیرترشی رست شده میخورن و در آفریقای جنوبی سیر با خامه ی فلفلی و سرکه و .... زیادی!
سه‌شنبه 30 آذر 1389

iranazadiran - ایران - تهران
سپهر خان کامنتهای قبلی را در دوران قهر مرور کردم به کامنتی از شما برخوردم که مدعی آگاهی در زمینه متافیزیک بودید. امشب شب یلداست کار دارم و میخوام یلدایی باشم و با دوستان جمع. فقط به این بسنده میکنم که چون گمان دارید می دانید و به همه رموزش واقفید دقیقا مشخص است که نمی دانید (جسارت نشود در این مورد عرض کردم) .
سه‌شنبه 30 آذر 1389

mashady - انگلیس - منچستر
همه جای دنیا رو گفت الا ایران . هموطنان مسیحی ما چی میخورند شب کریسمس?
چهار‌شنبه 1 دی 1389

wildpiony - هند - بمبیی
veresk - آمریکا - سن پطرز بورگ میگما تورو از در میندازن بیرون از پنجره میای تو.. خوبه دیگه آمریکا هم مگه سن پطرزبورگ داره؟؟؟؟ نمیدونستم!!! دبه ی سیر ترشی
چهار‌شنبه 1 دی 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
iranazadiran - ایران - تهران . منظورم از اگاهی این بود که بیخبر نیستم, البته مسئله خرافات از این مقوله جداست!.
پنج‌شنبه 2 دی 1389

iranazadiran - ایران - تهران
sepher - استرالیا - سیدنی. آفرین حالا شد درست. شوخی بردار که نیست. کی حرف از خرافات زد از زمین تا آسمان بین خرافات و حقیقت فاصله است. خلق عالم خود را به هزار در و پیکر میزند تا قطره ای از حقیقت را دریابد و بچشد اما حقیقت چنان پوشیده است و مخفی که اکثرا ره افسانه میزنند این است که اسمش میشود خرافات.
پنج‌شنبه 2 دی 1389

1k adame sadegh - کانادا - تورنتو
اتفافا شب یلدا شبیست که عیسی مسیح بدنیا امد و عاسوریان ایران و حتی یهودیان وحتی ژاپنیها هم جشن کیک برنج دارند. پس ما باید به این شب افتخار کنیم . که نه فقط ایرانیست بلکه جهانیست.
یکشنبه 5 دی 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.