شاهین فاطمی: حذف یارانه ها مقدمه ای برای قبضه قدرت از سوی احمدی نژاد


شاهین فاطمی:
حذف یارانه ها مقدمه ای برای قبضه قدرت از سوی احمدی نژاد

رادیو فردا : هدفمندکردن یارانه ها سرانجام نه از ابتدای امسال بلکه در آستانه زمستان امسال آغاز شده است. قیمت کالاهای مشمول یارانه چند برابر شده است، اما مسوولان دولتی نسبت به بالاگرفتن نرخ تورم چندان بدبین نیستند.

اما کارشناسان مستقل اقتصادی نسبت به آینده پس از اجرای این قانون، ابراز نگرانی می کنند.شاهین فاطمی، اقتصاددان و رییس دانشکده آمریکایی اقتصاد و بازرگانی پاریس، درباره برنامه هدفمندی یارانه ها به رادیو فردا می گوید:

شاهین فاطمی: این یک اقدام بسیار نسنجیده و شتابزده است که در شرایط فعلی می تواند محرک یک انفجار اجتماعی باشد. تعجب من همیشه از این بود که چطور یک حکومتی دانسته در این شرایط به چنین عملی دست می زند، ولی بعد از این که مطالب آقای احمدی نژاد را شنیدم پاسخ خود را پیدا کردم.

به نظر من این مقدمه ای است برای قبضه کردن قدرت در دست آقای احمدی نژاد، از بین بردن مجلس و گرفتن اختیارات از مجلس، یعنی همان نمونه ای که هوگو چاوز در ونزوئلا ایجاد کرده و به بهانه این که آشوب و ناامنی وجود دارد می خواهند قدرت را یکسره در دست بگیرند که البته این آشوب هم ناشی از همین اقدام حکومت است.

من فکر می کنم انگیزه واقعی قبضه کردن قدرت است و گر نه در هیچ شرایطی هیچ دولتمرد عاقلی چنین بی مقدمه و بی گدار به آب نمی زند.

آقای فاطمی! شما معتقدید دولت از فضای ایجاد شده احتمالی بعد از اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها سوء استفاده خواهد کرد در حالی که در یک سال و نیم گذشته فضای امنیتی حاکم بر کشور چندان بهانه خاصی نمی خواهد. فکر نمی کنید برای قبضه کردن قدرت، دولت می تواند از راه های ساده تری استفاده کند؟

در شرایط عادی حرف شما کاملا درست است، اما دو نکته را در نظر بگیرد. اول این که جنگ قدرت در داخل رژیم وجود دارد و این کار مستقیما ارتباط دارد با مذاکرات هسته ای که در پیش دارند. دلیل این که رژیم در گذشته هیچگاه نمی توانست در مورد سیاست خارجی تصمیم بگیرد همین چند دستگی و اختلاف نظری بود که وجود داشت.

حال اینها به خیال خود می خواهند همه چیز را یکدست و قدرت را قبضه کنند تا بتوانند در مسایل خارجی که به بن بست خورده اند، بدون این که رقبا بتوانند برای احمدی نژاد دردسری درست کنند سازش و عقب نشینی کنند.

اینها نمی توانستند بی دلیل و یکباره علیه رقبای خود کودتا کنند (یک کودتا که قبلا کرده بودند). اما این دعوا دعوای داخل رژیم است و برکناری وزیر امور خارجه هم نشان می دهد این کار روی برنامه انجام می شود. هیچکس با عقل سالم نمی آید چنین دردسر بزرگی را ایجاد کند مگر این که بخواهد از این کار بهره برداری سیاسی کند.

البته من غیبگو نیستم ولی حساب می کنم وقتی یک حکومت چنین کار ناشیانه ای را نسنجیده انجام می دهد آدم فکر می کند حتما پشت این کار نقشه های دیگری است و گرنه هیچ انسان عاقلی خطر نمی کند در کاری که عواقب آن برای همه اقتصاددانان روشن است.

عواقبی که از آن یاد می کنید چه می تواند باشد؟

زیان های این کار بسیار زیاد خواهد بود. اول این که این تغییرات اثر بنیادی دارد و به عنوان مثال تمام امور حمل و نقل کشور با مشکل روبرو می شود.

مشکل حمل و نقل خود باعث کمبود و نرسیدن مواد غذایی ومایحتاج مردم به شهرها خواهد شد، در مورد سوخت و نان ازدحام عجیبی به وجود می آید و این نتیجه ای جز هرج و مرج نخواهد داشت.

من بسیار از این مسئله نگران هستم و فکر می کنم احمدی نژاد با این عمل نسنجیده خود لطمه بسیار بزرگی بر بنای اقتصادی ایران وارد می کند.

به نظر می رسد در میان کارشناسان اقتصادی و توصیه های صندوق بین المللی پول و بانک جهانی اجماعی بر سر حذف یارانه ها از اقتصاد وجود دارد. چرا شما مخالف و منتقد اجرای چنین طرحی در ایران هستید؟

در اصل هیچ اقتصاددانی نمی تواند با حذف یارانه ها مخالف باشد، اما به قدری این مسئله پیچیده است که می بینیم حتی در آمریکا و اروپا هم ده ها سال است نتوانسته اند یارانه ها را حذف کنند، چون کار ساده ای نیست.

صندوق بین المللی پول هم شش توصیه داشت که فقط یکی از آنها در مراحل آخر حذف یارانه ها بود. قرار بود سیستم مالیاتی کشور درست شود، قرار بود اطلاعات و آمار کافی وجود داشته باشد، قرار بود ارز شناور شود و از این حالت تصنعی بیرون آید. امروز بزرگ ترین سوبسیدی که درایران پرداخت می شود سوبسیدی است که به چین و دیگر صادرکنندگان به ایران می دهند.

به هیچکدام از این مسایل توجه نشده و من گمان می کنم پشت این طرح، توطئه و دسیسه سیاسی وجود دارد برای قبضه کردن قدرت.

shir o khorshid - ایران - اصفهان
بخش بیست و یکم:ایران(پرشیا)آغازگر یک حکومت جهانی میشود و درآنجا کشتی های اسپانیای بزرگ را گرفتار می کند در این زمان جنگ جهانی سوم براه می افتد که یک طرف آن ایران و طرف دیگر آن غرب است در این جنگ ایران دولت یهود را نابود میکند .مموتی جون بقیه قصه نستر آداموس برای فردا شب اگه کاری با مشایی جونت نداری من هم برم بخوابم
سه‌شنبه 30 آذر 1389

حلیمه - ایران - تهران
ملت که همون روز اول که دیروز بود ریخته بودن دم بانکها و عابربانکها همه قفل شده بودن و از کار افتاده بودند . حالا اگر یارانه بده پس چرا هول میزدند و اگر خوبه پس ای همه شعار و ادا برای چی هست .
سه‌شنبه 30 آذر 1389

Nani2008 - انگلستان - لندن
فعلاً بهتر اینه که کارشناسهای اقتصادی-سیاسی با قضاوت عجولانه، سابقه خودشون رو بیش از این خراب نکنن تا ببینیم با این طرح هدفمندی چه گلی از آب در میاد. من به شخصه امیدوارم این طرح باری از مشکلات اقتصادی مردم ایران برداره. پخش اینگونه شایعات، آن هم از سوی کشور دوست [انگلستان] و بدبین نمودن مردم کار پسندیده‌ای نیست. والسلام. رامتین _ لندن
سه‌شنبه 30 آذر 1389

veresk - آمریکا - سن پطرز بورگ
یا مقلب الجیب و الا موال یا محول الپول و الاقساط یا مدبر الجنس و الا نبار حول و ضعنا الی احسن الحال حلول هدفمند کردن یارانه ها مبارک باد lol
سه‌شنبه 30 آذر 1389

bidin - ایران - ارومیه
بیشتر قشر مرفه نگران هزینه سوخت ماشینهای 6-8 سیلندر و چلچراغهای کاخشون هستن که معترضن. وگرنه یک شاخه لامپ کم مصرف,بلیط اتوبوس شرکت واحد و گرم کردن اپارتمان 70 متری هزینه ای نداره. هرچند از مموتی بدم میاد ولی همین که گداپروری از ایران رخت می بنده و فضای تجارت رقابتی میشه و مردم بافرهنگ مصرف اشنا میشن, گام بزرگیه هرچندکافی نیست.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

ARTEMIS-SW - .فرانسه - پاریس
انها که پس از 1400 سال برای قاتلین اجداد خود زنجیر و قمه زده و گل به سر میمالند ملا هم از سرشان زیاد و خلایق خل و چل همین رژیم لایق
سه‌شنبه 30 آذر 1389

Shomali - ایران - لاهیجان
من اصلا انتظار اجرای این برنامه را نداشتم وفکرمیکردم غاصیبن فریبکار کشور هرگز جرات اجرای آنرا نخواهندداشت،چونکه واقعاپیامدهای غیر قابل پیش بینی برای کشور بخصوص برای قشر ضعیف جامعه دارد.فکرمیکنم که این عده واقعا باید دیوانه باشند که دست به چنین خطر بزرگی زده اند!. چه بسا اگر بتوانند به بمب اتم دست یابند آنرا بکارگیرند!
سه‌شنبه 30 آذر 1389

گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز
این حذف یارانه ها هم به قول معروف یک عمل جراحی بزرگه و با درد همراهه و انشاء الله نهایتا ختم به خیر میشه.ضمن اینکه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول هم به اکثر کشورهای در حال توسعه پیشنهاد داده این کار رو بکنند و اینکه فواید حذف یارانه ها از قبیل کنترل رشد مصرف داخلی و ایجاد فضای رقابتی برای بخش خصوصی،جلوگیری از قاچاق کالاهای یارانه ای، ارتقای فرهنگ مصرفی خانواده ها و .... هم زیاد گفته شده.
چهار‌شنبه 1 دی 1389

salarkhan - آلمان - هامبورگ
بچه به مادرش می گفت:ننه ننه نشاشیدم مادر میگفت:ننه نشاشیدی شب درازه!!این حذف یارانه ها یه پدری از این ملت همیشه در صحنه در بیاره که اون سرش ناپیدا و البته کار اسلام و جمهوری اسلامی رو واسه همیشه یکسره میکنه میگید نه؟منتظر بمونید!!
شنبه 4 دی 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.