از مایکروویو فاصله بگیرید


از مایکروویو فاصله بگیرید

کارشناس بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت به مردم هشدار داد: استفاده ی مداوم از مایکروویو توصیه نمی ‌شود، هنگام روشن بودن این وسیله نیز رعایت فاصله ی یک متری ضروری است زیرا احتمال نشت اشعه از بین لولاها و لاستیک دور آن وجود دارد.

علی گورانی، کارشناس بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این مطلب به فارس گفت: درون مایکروویو یک نوسان‌ ساز و یک مولد موج قرار دارد. این نوسان‌ ساز امواج را با طول موج‌ های کوتاه تولید می‌ کند و در واقع این وسیله حدود 300 مگاهرتز، یعنی 300 میلیون بار در ثانیه نوسان ایجاد می ‌کند که این امر باعث گرم شدن غذا می ‌شود.

وی ادامه داد: وقتی که مولکول‌ های مواد غذایی به خصوص موادی که امکان حرکت شان زیاد است، مثل مولکول ‌های آب، با سرعت 300 میلیون بار در ثانیه به لرزش در می ‌آیند و به هم ساییده می ‌شوند و به دلیل این‌ که میزان دفعات ساییدگی در ثانیه خیلی بالا است، ظرف مدت کوتاهی ایجاد حرارت کرده و غذا سریع گرم می ‌شود.

گورانی با تأکید بر این ‌که افراد در مواقع روشن بودن مایکروویو از این وسیله فاصله داشته باشند، افزود: بهتر است افراد کمتر از این وسیله استفاده کنند و در هنگام روشن بودن، رعایت فاصله یک متری توصیه می ‌شود زیرا بعد از گذشت مدت زمانی از استفاده ی مایکروویو و بر اثر باز و بسته شدن‌ های مکرر، شکاف‌ هایی بین لولاها و لاستیک دور آن به وجود می ‌آید که ممکن است نشت اشعه اتفاق بیفتد که این امر برای سلامتی مُضر خواهد بود.

وی تصریح کرد: وسایل فلزی را درون مایکروویو نگذارند زیرا احتمال اصطکاک خیلی شدید و مختل شدن دستگاه و آسیب به ظرف و مواد غذایی را در پی خواهد داشت و توصیه می‌ شود حتی‌ المقدور درهای ظروفی را که درون مایکروویو قرار می ‌دهند بردارند زیرا درهای بسته باعث تجمع بخار درون ظرف شده و در برخی موارد باعث ترکیدگی می‌ شود.

Pezhman - اتریش - وین
سروجان فدای شکم
سه‌شنبه 30 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
من که باید 1 متر فاصله بگیرم وگرنه چشم درد انچنانی میگیرم !
سه‌شنبه 30 آذر 1389

SHIRZAN48 - بلژیک - بروکسل
1- اگرازمایکروفر استفاده میکنید این مطلب بسیار مهم را بخوانید یک فرد 26 ساله جهت درست کردن یک فنجان قهوه، یک لیوان آب را در مایکروفر قرار داد(کاری که قبلا بارها انجام داده بود). دقیقا نمیدانم چه زمانی را روی دستگاه تنظیم کرد اما و به من گفت که قصد داشته آب به جوش برسد. وقتی که دستگاه خاموش میشود، ایشان لیوان محتوی آب را از مایکروفر خارج میکند. او میگوید وقتی لیوان را برداشتم آب نمیجوشید، اما بلافاصله تمام آب داخل لیوان بصورت انفجاری به صورتش پاشیده شد و لیوان سالم و خالی در دستش باقی ماند تازمانی که او لیوان را زمین انداخت. بقیه کامنت بعدی لطفا
سه‌شنبه 30 آذر 1389

SHIRZAN48 - بلژیک - بروکسل
2- تمام صورتش تاول زد و دچار سوختگی درجه یک و دو گردید، به گونه ای که ممکن است جای زخمها بر صورتش بماند. همچنین ممکن است بخشی از بینایی چشم چپ ایشان از دست برود. زمانی که ایشان در بیمارستان بود، پزشک معالج ایشان گفت که موارد دیگری مشابه اتفاقی که برای ایشان افتاده مشاهده کرده است و هیچگاه نباید آب خالص را به تنهایی در دستگاه مایکروفر قرار داد. اگر قصد گرم کردن به این روش را داریم باید حتما چیزی درون لیوان قرار داده شود تا انرژی کسب شده توسط آب پخش گردد. مثلا یک همزن چوبی یا چای کیسه ای یا چیز دیگر. اما به هر حال بهترین راه جوش آوردن آب استفاده از کتری است و نه مایکروویو. یکی از افرادی که این مطلب را توسط ایمیل دریافت کرده گویا برای تایید صحت مطلب فوق به شرکت جنرال الکتریک طی ایمیلی آن را گزارش میدهد. پاسخ شرکت جنرال الکتریک: ایمیلی که شما دریافت کردید صحیح است. آب یا هر مایعی که اشعه ی مایکروویو کسب میکند و به دمای جوش میرسد الزاما همیشه به حالت جوشش حباب نمایان نمیشود (و قل قل نمیکند). بقیه کامنت بعدی لطفا
سه‌شنبه 30 آذر 1389

SHIRZAN48 - بلژیک - بروکسل
3- بلکه ممکن است دمای بسیار زیادی کسب کند اما همچنان بیحرکت و بدون حباب بماند و قل قل نکند مایع یا آبی که دمای فوق العاده زیاد را توسط امواج مایکروویو کسب میکند ممکن است پس از حرکت دادن و یا هم زدن و یا مثلا قراردادن چای کیسه ای در آن به حالت ظاهری جوشیدن برسد و قبل از آن هیچ نشانه ای از جوشیدن و دمای بالا از خود نشان ندهد. برای جلوگیری از این اتفاق و جلوگیری از صدمه دیدن هرگز هیچ مایعی را به اندازه یک لیوان، بیشتر از دو دقیقه در مایکروویو قرار ندهید. همچنین بعد از خاموش شدن مایکروفر اجازه دهید سی ثانیه مایع همچنان در مایکروفر باقی بماند و آن را قبل از سی ثانیه بیرون نیاورید .
سه‌شنبه 30 آذر 1389

shirzan48 - بلژیک - بروکسل
ادم نمی دونه چه کار کنه در گزارشی که IRANIANUK امده میگه نباید درب ظروف را در داخل مایکروفر گذاشت چون درهای بسته باعث تجمع بخار درون ظرف شده و گاها باعث ترکیدگی می‌ شود. اما در گزارشی که دوستانم لطف کردند و به ایمیلم فرستادند باید درب ظروف را گذاشت تا انرژی کسب شده پخش گردد. ولی از همه بهتر اینه که در این غربت که اکثرا تنها زندگی می کنیم برای تهیه نوشیدنی و غذا با صرف زمان, کمی حوصله و دقت از همان وسایل مطمئن تر مثل گاز استفاده کنیم .
سه‌شنبه 30 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.