جلال الدین فارسی: استاد مطهری گفتند ما هم به صورت خانوادگی هراتی هستیم


جلال الدین فارسی:
استاد مطهری گفتند ما هم به صورت خانوادگی هراتی هستیم

به گزارش پارسینه، ماهنامه «کیهان فرهنگی» در شماره بهمن 1388 گفت‎وگوی مفصلی با جلال الدین فارسی انجام داده بود که در بخشی از این مصاحبه، فارسی مدعی می شود آیت الله مطهری گفته است اصالتا هراتی الاصل است.

جلال الدین فارسی در این گفت‎وگو می‎گوید که در اواخر عصر قاجار به ایران مهاجرت کرده است. قاجاری‎ها حدود سیصد سال حکومت کردند. اگر پنجاه سال پایانی این سلسله را اواخر عصر قاجار حساب کنیم، به احتمال قریب به یقین خانواده شهید مطهری از گروه بزرگ مهاجرینی است که ما به آن فراریان امیر عبدالرحمن می‎گوییم. «امیر خون‎آشام» برای حذف مردم شیعه از افغانستان دست به نسل‎کشی و اخراج اجباری زد که در پی آن حدود شصت درصد شیعیان قتل عام و جمع پرشماری نیز به طور گسترده و گروهی به ایران و پاکستان پناه بردند. البته این تقارن زمانی از گفتار استاد فارسی نیز به نحوی اسننباط می‎شود.

پیش از این پسر کوچک شهید مطهری، که دارای مدرک دکترا از کشور کانادا ست و در یکی از مؤسسات آموزش عالی قم تدریس می‎کند، در جمع دانشجویان افغانی و ایرانی خود از زبان مادر بزرگ‎شان اظهار داشته است که از منطقه شیعه‎نشین «بهسود» به مشهد مهاجرت کرده‎اند و قرار گفته او مادربزرگش از بهسود خاطرات زیادی داشته است. پیش از این نیز این سخن شایع بود، اما تاکنون این خبر به این ترتیب آن‎هم در یک نشریه رسمی درج نشده بود. اکنون بخشی از این گفت‎وگو را که مربوط مطلب فوق است برای خوانندگان نشر می‎شود.

کیهان فرهنگی ابتدا از جلال الدین فارسی می‎خواهد که طبق معمول از خانواده و تحصیلش آغاز کند.

استاد جلال الدین فارسی:. بنده متولد سال1312شمسی در مشهد هستم و آخرین فرزند خانواده‌ای که اعضای آن همه تاجر بودند. پدرم همراه بخشی از خانواده در اواخر دوره قاجار پس از فتح هرات به وسیله قوم «پشتون»، یعنی قومی که در واقع آن‎ها «افغان» هستند، از هرات به مشهد مهاجرت کردند.

کیهان فرهنگی: بقیه بزرگان خانواده شما هرات ماندند یا به جاهای دیگر رفتند؟

فارسی: برادر بزرگم از تجار معروف بود و با شخصیت‎های معروف رفت و آمد داشت. بنابراین، خانواده ما تاجرهای بودند که حالا هم هستند و ازخانواده‎های معتبراند. بعد از اشغال افغانستان به وسیله ارتش سرخ بخشی از آن‎ها به آلمان و ایالات متحده آمریکا رفتند. پسر عموهای زیادی دارم که در هرات مانده‎اند. در عین حال خویشاوندان بسیاری هم داریم که در مشهد ساکن‎اند ولی اصل‎شان از هرات است.

کیهان فرهنگی: آیا تا به حال به افغانستان سفر کرده‎اید؟

فارسی: خیر، من افغانستان را ندیده‎ام.

کیهان فرهنگی: جز خانواده شما خانواده‎های دیگری هم آن زمان از هرات به مشهد آمده بودند؟

  فارسی: اتفاقاً بعد از هجرت پدرم پدر شهید مطهری هم با جمع کثیری از خانواده‎شان از هرات به فریمان آمدند و آنجا ساکن شدند. من در سال1333 یا 1334 برای اولین بار در مسجد گوهرشاد (مشهد) با استاد شهید مطهری آشنا شدم. وقتی خود را معرفی کردم، گفتند چرا به برادر شما علاوه بر این که حبیب الله فارسی می‎گویند حبیب الله افغانی هم می‎گویند؟ عرض کردم به خاطر این که ما از هرات به مشهد هجرت کردیم. استاد مطهری هم گفتند: ما هم به صورت خانوادگی هراتی هستیم و پدرم از هرات به مشهد آمدند...
بابک خرم دین - آلمان - هامبورگ
مرتیکه قاتل حالا از هرکجا آمده توی سرش بخورد . این بابا یک قاتل است و چندین نفر را کشته . مرتیکه جانی
سه‌شنبه 30 آذر 1389

Pezhman - اتریش - وین
این همان قاتلی است که هنگام شکار کردن با اعتراض یک کشاورز روبرو شده بود.زیرا بدون اجازه در محدوده روستای او شکار میکرده.وکشاورز به حمایت از پرندگان وحیوانات وحشی, سعی دربیرون راندن جلال الدین میکند. واین قاتل بابیرحمی اورا باتیر میزند.مردم جمع شده .وفرد زخمی سعی میکند حداقل این قاتل را کتک بزند. واین قاتل دوباره این روستایی زخمی را با گلوله میزند.دادگاه عدل اسلامی پارتی بازی نموده هر دوبار تیر اندازی را اتفاقی وغیر عمد دانسته.اما رسیدگی مجددرا به روشن شدن کامل ماجرا منوط دانسته , پرونده را معلق میگذارد.هنوز که هنوز است با وجود شهود که عمدی بودن قتل را گواهی کردند.بدلیل وصل بودن دمب این جانور به روحانیت,عدالت اجرا نشده وخون آن کشاورز پایمال شد. واین حیوان با این مصاحبه غیرضروری به قانون بشریت بعنوان قاتل ,دهن کجی میکند.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

پهلوون مفرد - آلمان - کلن
رخصت.. درود و عرض ارادت این تازه وارد! بر سایت والای ایرانیان یوکی و بر سروران، بانوان و آقایون خواهان نابودی حکومت اشغالگران اسلامی.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

Makao3000 - ایران - قم
بادرود به هم میهنان گرامی. اینکه فارسی میگوید نیای مرتضی مطهری ایرانی نبوده ماهم این راباور داریم درواقع ماخود مطهری راهم ایرانی نمیدانیم چراکه این ناایرانی پست فطرت درکتاب سوزان ایران ومصر چنان به پیشینه فرهنگ و تمدن ایران تاخته وآنرا رد کرده است که خود عربها این چنین فرهنگ مارا کتمان نکردند.مطهری شخصی است بااندیشه های پوسیده و زهرآلود که تنها خوراک همپالگی هایش است ونتیجه اش راهم ماداریم میبینیم. کتاب های این مرتجع (مطهری) رادرایران به مفت هم نمیگیرند ودربیرون از ایران هم باسرمایه های کلان چاپ کرده و به رایگان درسفارتخانه های ایران پیشکش میکنند. این روز معلم (آموزگار)را هم که به نام این خودفروخته وپست نامگذاری کرده اند به ناحق و ازسر زور چپانده اند.باشد روزی که نام کثیف وزشت چنین ناپاکانی ازایران زمین زدوده شود.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

tefli - نروژ - بودو
بیش از ۷۰ % مهاجرین هراتی در مشهد زندگی میکنن به علت نزدیکی خط مرزی و به لهجه ایرانی صحبت میکنن من خودم هراتی هستم اما در ایران به دنیا آمدم اما اصالتا افغانی هستم و در اروپا زندگی میکنم اما فقط و فقط از دید مردم یک مهاجر بیش نیسم چه در ایران چه در اروپا و هر جای این کره خاکی ......
سه‌شنبه 30 آذر 1389

niagara - ایران - تهران
خوب که چی؟همه دردمون اینه هرکدوم ازین لاشخورا مال کجان؟فقط بیرون.برن بیرون هر گوری میخوان برن
سه‌شنبه 30 آذر 1389

shayna - ایران - ایران
اگه یادتون باشه محمد نوری زاد از یه پسر جوون و نخبه توی زندون حرف زده بود به اسم آرمان که چند وقت پیش هم آزاد شد.اون پسر همون مردیه که این مردک کشتتش
سه‌شنبه 30 آذر 1389

shana - ایران - خوزستان
قاتل دم کلفت!!!
سه‌شنبه 30 آذر 1389

siyavash-irani - ایران - تهران
کتابهای مطهری راخوانده ام نیم بیشترنوشته هایش راازدورکیم پایه گذار جامعه شناس نوین گرفته ونیم دیگرراتلاش کرده بامغلطه به اسلام مطابقت داده ومعجونی ساخته تا به احکام اسلام شکل علمی بدهد فقط بامطالعه افکارکنت وخصوصادورکیم میتوان به توخالی بودن وی وخصوصا مکتب ارتجاعی آن واقف شد . ملیتش مهم نیست ولی نقدعلمی نوشته هایش بنظرم ضروری است .
سه‌شنبه 30 آذر 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
استاد مطهری برابر با استاد خریت !!!!!خاک بر سرتان که به این جانوران اسلامی لقب استاد می دهید.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

AFGPersian - سوئد - مالمو
اون شصت در صدی رو که اسم بردن فقط از قوم هزاره بود که به دست نیروهای قوم پرست پشتون کشته شدند. و شماری از ما هزاره ها هم به ایران و پاکستان مهاجر شدیم
سه‌شنبه 30 آذر 1389

Ahoora Mazda - نیوزیلند - آوکلند
مطهری یکی از پست ترین ایران ستیزهای اخوندی مرتجع, علی شریعتی و ال احمد هم تو همین مایه ها هستن
سه‌شنبه 30 آذر 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
ما رو سننه,, ,,,,پیشکش خودتان.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

Pezhman - اتریش - وین
tefli - نروژ - بودو . AFGPersian - سوئد - مالمو .. همزبانان گرامی شما خود صاحب خانه اید. ما زبان خراسان بزرگ را ازشما به عاریت گرفتیم.وخود را به زیر پرچم مولوی و رودکی و حضرت فردوسی کشانده ایم.این جلال الدین آدم کشته درست مثل خمینی وخامنه ای خونخوار.من وبسیاری از ایرانیان خواهان عدالت ومجازات جنایتکاران هستیم چه اصفهانی وچه هراتی وتهرانی وو....آدم خوب در همه جای دنیا محترم است.مردم افغانستان شریف ومحترم هستند. مخصوصا"مردم هرات و هزارها وتاجیکها...حرکتی در بین جوانان ایران درحال شکل گیری است که فعلا"پیشروان وروشنفکران آنرا هدایت میکنند.ودر آینده اقشار دیگر آنرا شناخته و خواستاراتحاد تمام تاجیکها وافغانها وایرانیان خواهند بود.زنده باد فرهنگ خراسان باستان. شادوسربلند باشید.https://www.youtube.com/watch?v=mRkn86lfk0Afeature=related
چهار‌شنبه 1 دی 1389

tefli - نروژ - بودو
Pezhman - اتریش - وین . بهترین درود تقدیم به تو باد.
چهار‌شنبه 1 دی 1389

atig - آلمان - اسپلکمپ
با سلام . ما هراتی ها افتخار میکنیم که پدران آقای مطهری هراتی باشند واین بزرگوار هراتی به حساب بیایند
چهار‌شنبه 1 دی 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.