۲۰ سال محرومیت جعفر پناهی از فیلمسازی، مصاحبه و خروج از ایران


۲۰ سال محرومیت جعفر پناهی از فیلمسازی، مصاحبه و خروج از ایران

جعفر پناهی برنده جایزه دوربین طلایی از جشنواره فیلم کن شده است

جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی که پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت شد، به ۶ سال حبس تعزیری و ۲۰ سال محرومیت از فیلمسازی، فیلمنامه نویسی، سفر به خارج از ایران و گفتگو با رسانه های داخل و خارج ایران محکوم شد.

فریده غیرت، وکیل جعفر پناهی در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعلام کرد که بر اساس حکمی که روز ۲۷ آذر به او و موکلش ابلاغ شده، آقای پناهی به اتهام "اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام" به شش سال حبس تعزیری و به عنوان تتمیم مجازات به ۲۰ سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شده است.

خانم غیرت گفت که او و موکلش در مهلت مقرر به حکم صادرشده اعتراض و تقاضای تجدید نظر خواهند کرد.

جعفر پناهی شب ۱۰ اسفند سال ۱۳۸۸ همراه با ۱۷ نفر، از جمله همسر و دخترش، در منزل خود در تهران بازداشت شد. بیشتر افراد بازداشت‌ شده روزهای بعد آزاد شدند، اما این فیلمساز ۴۹ ساله نزدیک سه ماه در زندان اوین باقی ماند.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی تهران پیش از آزادی موقت آقای پناهی گفته بود که "جرم او سیاسی نبوده است."

بسیاری از محافل هنری و سینمایی جهان به بازداشت جعفر پناهی اعتراض کردند و دست‌اندرکاران سینمای ایران نیز در نامه‌ای جمعی خواهان آزادی پناهی شدند.

آقای پناهی در زندان دست به اعتصاب غذا زد و خرداد امسال با پرداخت وثیقه موقتا آزاد شد.

جعفر پناهی در دادگاهی که روز یکشنبه ۱۶ آبان‌ماه برگزار شد، خود را فیلمسازی غیرسیاسی خواند. او گفت: "به جرم ساختن فیلمی محاکمه می‌شوم که هنگام دستگیری، حتی سی درصد آن هم فیلمبرداری نشده بود. به گمان من، بازداشت من و همکارانم در حین فیلمبرداری فیلمی ناتمام، هجوم صاحبان قدرت بر همه اهل فرهنگ و هنر و سینماگران کشور است و قدرت‌نمایی برای این که: هر که از ما نیست و مثل ما فکر نمی‌کند، محکوم است. "

حکم محرومیت آقای پناهی از سفر به خارج از ایران در حالی صادر شده است که مدیر جشنواره سینمایی برلین، روز دوشنبه ششم دسامبر، اعلام کرد که جعفر پناهی برای عضویت در هیئت داوران دوره آینده جشنواره انتخاب شده است.

آقای کوسلیک توضیح داد که فیلمساز ایرانی در آخرین دوره فستیوال برلین در فوریه ۲۰۱۰ نیز مهمان افتخاری جشنواره بود، اما از طرف مقامات جمهوری اسلامی به او اجازه سفر به آلمان داده نشد.

پناهی پیش از این به چند مراسم سینمایی از جمله به جشنواره‌های سینمایی کن و ونیز دعوت شده بود، اما موفق به شرکت در آنها نیز نشد.

این فیلمساز قرار بود به مناسبت نمایش فیلم کوتاه "آکاردئون" در جشنواره سینمایی ونیز حضور داشته باشد، اما نتوانست از ایران خارج شود.

جعفر پناهی در سال ۱۹۹۵ از جشنواره سینمایی کن جایزه "دوربین طلایی" را به خاطر فیلم بادکنک سفید برنده شد.

فیلم دایره به کارگردانی پناهی در چندین جشنواره مورد تحسین قرار گرفت، از جمله به جایزه شیر طلایی جشنواره ونیز دست یافت.

آقای پناهی در سال ۲۰۰۶ به خاطر فیلم آفساید از جشنواره سینمایی برلین جایزه "خرس نقره‌ای" را برای بهترین کارگردانی دریافت کرد.

aziz iran - دانمارک - کپنهاک
جعفر پناهی ( فیلمساز ایرانی ) نسرین ستوده (وکیل دادگستری) منصور اصانلو (سندیکالیست شرکت واحد) مجید توکلی(دانشجو) حشمت الله طبرزدی....ایت الله بروجردی....محمد نوری زاد ......اکبر حسین زاده ( کارگر ساختمانی ) ایرج اریامنش ( محصل ) رحیم صفوی پور ( کارمند ) ...... فرزندان پاک ایران زمین از تمامی اقشار جامعه که بجرم ایستادگی در مقابل طاغوت و زور گویان و باجگیران اسلامی در حمایت از ملت که زیر بار زور قلدران و شب پرستان حکومت ننگ و جنایت خمینی و باند سد علی خامنه ئی نرفته اند اینک بهای ایستادگی بر مواضع ملی و وطن پرستانه خود را با شدیدترین و غیر انسانی ترین اعمال در زندانهای یک رژیم ضد مردمی واقعند را می پردازند . با حمایت از این آزاد زنان و مردان ایران زمین در هر کجا که هستیم -و با جارو کردن اراذل و اوباش آخوند و آخوند زاده و آخوند پرور و ملا خوران نجس - زمینه را برای ایرانی آزاد - دمکرات عاری از برتری مذهبی -قومی فراهم آوریم .
سه‌شنبه 30 آذر 1389

sh20_paradise - دانمارک - کپنهاگ
ای بابا
سه‌شنبه 30 آذر 1389

feminism - انگلستان - لندن
ارغوان، شاخه همخون جدا مانده من آسمان تو چه رنگ است امروز؟ آفتابی ست هوا ؟ یا گرفته است هنوز ؟ من در این گوشه که از دنیا بیرون است آسمانی به سرم نیست از بهاران خبرم نیست آنچه می بینم دیوار است آه این سخت سیاه! آن چنان نزدیک است. که چو بر می کشم از سینه نفس نفسم را بر می گرداند ره چنان بسته که پرواز نگه. در همین یک قدمی می ماند کورسویی ز چراغی رنجور قصه پرداز شب ظلمانی ست. نفسم می گیرد که هوا هم اینجا زندانی ست !! درود بر تو ای راد مرد جهان دار, ای حقیقت جو , ای آزادمرد , نیکنامی از آن توست و ننگ و نابودی از آن خامنه ای و مزدورانش .
سه‌شنبه 30 آذر 1389

mssiniur - belarus - بلاروس - مینسک
ای تف به ذات پدر بد ذاتتون با مملکت داریتون !!!!!!! که هرچی دزد و قاچاقچی وبسیجی و سپاهی و چارپاهی و آدم کش و آدم فروش و بی ناموس و خامنه ای واحمدی نژاد آزادند و هر چی دانشجو و استاد دانشگاه ودانشمند وخبرنگارو هنرمند زندانی !!!!!!!!
سه‌شنبه 30 آذر 1389

ali_vienna - اتریش - وین
آخه مگه اینا اصلاً بیست سال دیگه عمر میکنند؟ بهت افتخار میکنم آقای پناهی، تو همیشه سربلندی
سه‌شنبه 30 آذر 1389

سوئیس علی قمی - سوئیس - زوریخ
نامرد ها به هیچ کس رحم نمی کنند بی شرف ها
سه‌شنبه 30 آذر 1389

ابوالفضل جعفری امریکایی - سوئیس - زوریخ
نگ بر اسلام فاشیستی ایران
سه‌شنبه 30 آذر 1389

parandeh_shargh - ایران - کرمان
کسی که میخواست علیه جمهوری اسلامی فلم بسازه حقشه.این دیگه خیلی پرو بازییه 30 سال از برکات نظام استفاده کنیو جیباتو پر از پول کنی بعد تا فکر کنی که خدای نکرده جمهوری اسلامی به مشکل خورده مثل افتاب پرست رنگ عوض کنی
سه‌شنبه 30 آذر 1389

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
تو اون کشور باید گاو اومد خر از دنیا رفت و فوقش یه جفتکی هم مثل بسیجی ها بندازی که یه چند تا ساندیس هم بهت میدن. به این میگن ایران
سه‌شنبه 30 آذر 1389

sharmant - ایران - تهران
بابا اینها ادمهای بدی هم که ما فکر میکردیم نیستن.فقط شش سال حبس که چیزی نیستش بعد هم که بیاد بیرون میشه مثل ما. حالا مثلا ما بقیه ملت حقوق اجتماعی داریم که مال جعفر پناهی رو ازش گرفتن. این دیگه یه بهتانه که اگه کسی به این حکومت بزنه.میمونه چهار تا مسافرت خارجی که تا شش سال دیگه به هواپیماهای ما که فقط رو زمین راه میرن و احتمالا پروازهای خارجی هم به ایران پرواز نمیکنند.زمینی هم که حال نمیده.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

porharfi - هلند - آرنم
فیلمسازی .فیلمی بنام "جعفر پناهی " بسازد !! تا ببینیم واقعا" چقده. جُرم و جنایت پناهی مرتکب شده؟! ..که محکومیتش از قاتلان!! .و همدست قاتل !!بیشتر است؟؟!..
سه‌شنبه 30 آذر 1389

انقلاب دوم - آلمان - هامبورگ
parandeh_shargh - ایران - کرمان در جوابت فقط سه حرف ( خ ف ه ) .
سه‌شنبه 30 آذر 1389

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
parandeh_shargh - ایران - کرمان - چی گفتی؟ برکات نظام؟؟؟ از این برکاتش یه دونه به ما بگو ما هم یاد بگیریم جیره خور
سه‌شنبه 30 آذر 1389

1k adame sadegh - کانادا - تورنتو
parandeh_shargh - ایران - کرمان.تاصف میخورم که با تمام این جنایاتی که این رژیم اسهالی اعلانا انجام میدهند تفیست بر صورت ملت ایران.و امثال شما مزدوران جیره خوار طرفداری هم میکنید.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

شیر بیشه مازندران - ایران - بابل
آخره نظام عقده ای چیزی بهتر از این نصیب مردم نجیب ایران نمیشه.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

pesar shoja - استرالیا - استرالیا
parandeh_ shargh . مثل اینکه زیادی کشیدی.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز
تا آزادی بهشون میدی دنبال تبلیغ علیه نظام و ساختن فیلم بر ضد نظام و .... اینها هستند از نظر جسمی هم که هیچ مشکلی ندارن.تا ازشون توضیح میخواین و بابت این جرمشون میرن زندان یا قلبشون درد میکنه یا ناراحتی روحی دارن.چرا خودتون به موش مردگی میزنین!؟ خربزه خوردی پای لرزش هم بشین.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

sh20_paradise - دانمارک - کپنهاگ
گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز . اره تو راست میگى، ایننا همشون صحیح و سالم بودند، ولى وقتى میفتن تو سیاه چالى به نام اوین امثال تو بلایى به سرشون میارن که هزار تا درد و مرض میگیرند. تا کى میخواى کور باشى و نبینى که دارن چه ظلمى به مردم کشورت میکنند. البته نباید هم ببینى، جیره خورى دیگه.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

kamran-75015 - فرانسه - لیون
فیلمسازان و هنرمندان ایرانی باید خیلی بی شرف باشند که به کارشان در این شرایط ادامه بدهند - بایکوت فیلمسازی تا ازادی کامل اجتماعی و هنری جعفر پناهی. ( مسعود کیمیایی ! کجایی که داداش جعفرت رو کشتند !! - بینیم صدایی ازت در میاد یا مثل گذشته به خوش خدمتی نظام اخوندی ادامه میدی !! )
سه‌شنبه 30 آذر 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
بیچاره.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

salarkhan - آلمان - هامبورگ
parandeh_shargh - ایران - کرمان گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز . بر خر مگس معرکه لعنت!!
چهار‌شنبه 1 دی 1389

salarkhan - آلمان - هامبورگ
parandeh_shargh - ایران - کرمان گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز . بر خر مگس معرکه لعنت!!
چهار‌شنبه 1 دی 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.