مربیگری پرسپولیس؛ ۳۵۵ روز پر افت و خیز برای علی دایی


مربیگری پرسپولیس؛ ۳۵۵ روز پر افت و خیز برای علی دایی

علی دایی 7 دی ماه سال 1388 به عنوان سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس جایگزین زلاتکو کرانچار شد

استعفا روز یکشنبه علی دایی پرونده 355 روز مربیگری او را در پرسپولیس بست. پرسپولیس عصر یکشنبه در هفته نوزدهم لیگ برتر فوتبال ایران، یک به چهار از تیم صبا قم شکست خورد و برای پنجمین هفته متوالی بازنده از زمین بیرون رفت.

این باخت هشتمین شکست پرسپولیس در فصل جاری و یک رکورد تازه در تاریخ این باشگاه بود.

با اینکه مسئولان باشگاه پرسپولیس هنوز اعلام نکرده اند که استعفا غلی دایی را می پذیرند یا نه اما او گفته است که منتظر قبول یا رد استعفایش توسط مدیران باشگاه نمی ماند.

دایی که پیش از این و بعد از شکست تیم ملی برابر عربستان با هواداران خشمگینی روبرو شده بود که اخراج او را می خواستند، این بار با خوش شانس بود که فقط جمعیتی نزدیک به هزار تماشاگر پرسپولیسی در استادیوم آزادی بودند و اوضاع تا حدی کنترل شده به نظر می آمد.

پرسپولیسی ها در دو شعار جداگانه که البته به شکلی کاملا بدیع و بصورت بیانیه و آرام آرام خوانده می شد ابتدا از دایی خواستند تا استعفا بدهد و بعد به حبیب کاشانی سرپرست پرسپولیس گفتند دایی را از پرسپولیس اخراج کند.

اینگونه شعار دادن شباهتی با رفتار تماشاگران در تاریخ مسابقات فوتبال در ایران نداشت و بیشتر شبیه به روخوانی یک متن از پیش تائید شده می مانست.

نکته جالب اینکه پرسپولیسی‌ها در نیمه اول بعد از دریافت سه گل باز هم علی دایی را تشویق می‌کردند و از طرفی در تمام طول بازی هیچ اعتراضی به حبیب کاشانی سرپرست باشگاه پرسپولیس نکردند.

خداحافظ پرسپولیس

علی دایی گفت که منتظر قبول یا رد استعفایش توسط مدیران باشگاه پرسپولیس نمی ماند

دایی بعد از این شکست در جمع خبرنگاران گفت: "من با باشگاه پرسپولیس قطع همکاری می‌کنم و تصمیمم را هم به طور جدی گرفته‌ام، فکر می‌کنم در این شرایط نمی‌توانم به این تیم کمک کنم. من برای خدمت به این تیم و کمک آمده بودم اما اکنون که فکر می‌کنم حضورم فایده‌ای برای این تیم ندارد".

دایی که نهم فروردین ماه 1388 یک روز بعد از باخت برابر عربستان و پس از سیزده ماه مربیگری تیم ملی توسط فدراسیون فوتبال اخراج شد، علاقه ای به مقایسه این دو واقعه نشان نداد.

او گفت: " این دو بازی را با هم مقایسه نکنید. پس از باخت به عربستان من چنین حسی را نداشتم اما امروز احساس می‌کنم نمی‌توانم به پرسپولیس کمک کنم. من رفتم. خداحافظ فوتبال‌، خداحافظ پرسپولیس. استعفا می‌دهم تا نگویند دنبال پول هستم".

وقتی دایی مربی پرسپولیس شد

وقتی حیبب کاشانی آمد، علی دایی روز 7 دیماه سال 1388 به عنوان سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس جایگزین زلاتکو کرانچار شد آنهم در شرایطی که اوضاع تیم معمولی بود.

در این مدت و به خصوص این اواخر، تیم با مشکلاتی مانند جدایی بازیکنان کلیدی مانند شیث رضایی و از همه مهمتر کریم باقری روبرو شد که اطرافیان ریشه آنها را در نوع مدیریت علی دایی می دانستند که زمینه بروز بعضی اختلافات را فراهم می کرد.

مسئله ای که برای او در تیم ملی هم مشکل ساز شد. زمانی که او علاقه ای به دعوت از بازیکنان نامدار مانند مهدوی کیا و علی کریمی نشان نمی داد تا آنکه تیم ملی برای صعود به جام جهانی 2010 با مشکل روبرو شد.

اما پرسپولیس از لحاظ فنی هم رضایت کسی را بدست نیاورد که نشانه آن باخت های متوالی و سقوط در جدول بود.

پرسپولیس بعد از دایی

حبیب کاشانی، سرپرست پرسپولیس: ظرف 24 ساعت آینده تصمیمی خواهیم گرفت که هم به سود علی دایی باشد و هم به سود پرسپولیس

حبیب کاشانی، سرپرست پرسپولیس بعد از انتشار خبر استعفا دایی به رسانه ها گفت: "ظرف 24 ساعت آینده تصمیمی خواهیم گرفت که هم به سود علی دایی باشد و هم به سود پرسپولیس. هنوز استعفای علی دایی را نپذیرفته و برای انتخاب جانشین وی تصمیمی نگرفته ایم".

" ما اگر استعفای او را پذیرفتیم گزینه جانشینی حتما یک مربی ایرانی خواهد بود".

رسانه های خبری در ایران حسین عبدی کمک مربی فعلی را به عنوان سرمربی موقت پرسپولیس برای بازی مقابل سایپا معرفی کرده اند.
اسم هایی مانند حمید استیلی، بیژن ذوالفقارنسب، غلامحسین پیروانی و حمید درخشان هم تنها یکی – دو ساعت بعد از استعفا دایی به عنوان مربیان احتمالی بعدی در سایت های خبری مطرح شده اند.

همه دوران مربیگری علی دایی

علی دایی خیلی زود به پست های کلیدی در مربیگری ایران رسید اما نتوانست پایان خوشی در سمت های خود داشته باشد.

کاپیتان سابق تیم ملی ایران در مهرماه 1385 پس از اینکه ورنر لورانت آلمانی از سایپا جداشد، هدایت این تیم را که در آن موقع در صدر جدول قرار داشت را برعهده گرفت و موفق شد به عنوان مربی - بازیکن سایپا را به مقام قهرمانی لیگ ایران برساند.

علی دایی در پایان آن فصل و در سن 38 سالگی از فوتبال بازی کردن خداحافظی کرد. در فصل بعد ( 87-86 ) دایی تنها مربی سایپا بود، اما نتوانست نتایج فصل گذشته را تکرار کند.

مدافع عنوان قهرمانی، در لیگ یازدهم شد هرچند در لیگ قهرمانان آسیا موفق شد به دور بعدی صعود کند.

دایی تنها یک سال و نیم پس از ورود به عرصه مربیگری در سوم فروردین ماه 1387 به شکلی غیرمنتظره ناگهان مربی تیم ملی ایران شد و درنهایت در شرایطی که حمایت رسانه ها و هواداران را از دست داده بود پس از اولین باخت خانگی تاریخ برابر عربستان کنار گذاشته شد.

علی دایی دی ماه سال گذشته تیم پرسپولیس را در جای سوم جدول تحویل گرفت و در آخر فصل در جای چهارم کار را به پایان برد. البته پرسپولیس قهرمان جام حذفی شد و جواز صعود به لیگ قهرمانان را بدست آورد.

او در حالی تصمیم به جدایی از پرسپولیس گرفت که این تیم پرطرفدار پایتخت در جای هفتم لیگ برتر قرار دارد.

pandora - آلمان - کلن
اینم واسه لنگیا : https://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8909290751
دوشنبه 29 آذر 1389

iranesabz - هلند - امستردام
درود بر افتخار فوتبال ایران. مثل یک جوانمرد وارد فوتبال ایران شد. باعث سربلندی ایران شد و موجب ابروی ایران در فدراسیون جهانی فوتبال و امروز هم مثل مرد میرود. باشد که روزی در ایران ازاد در سطح مدیریتی فدراسیون فوتبال ایران قرار گیرد. فعلا دوره دستمال بدستانی مثل کفاشیان و مظلومی است.
دوشنبه 29 آذر 1389

pandora - آلمان - کلن
اینم واسه لنگیا : . https://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8909290751
دوشنبه 29 آذر 1389

mehdi00 - المان - اخن
شاید بازیکن خوبی بود ولی اصلا مربی نیست هرجا رفت خراب کرد.
دوشنبه 29 آذر 1389

hassan5 - ایران - تهران
بازی کن های ایرانی احتیاج یبک مربی ای دارند که بهشون فحش خواهر و مادر به مثل علی پروین
دوشنبه 29 آذر 1389

movafeg - ایران - زوریخ
متاسفانه یه عده افرادی دایما به شخصیت بزرگی چون علی دایی توهین می کنند آنها بدانند که اولا خودشان بی شخصیت هستند دوما شما چه عددی هستید که به کارهای اسطوره بزرگی چون علی دایی دخالت می کنید . یه عده منفور امثال شماهاست که باعث شدند ایرانمان به این چنین روز بیافتد شماها ثبات شخصیت ندارید امروز از کسی تعریف وتمجید می کنید واورا بالا می برید فردااورا از بالا به پایین پرت می کنید شماها این جور آدم هستید اول کمی به شخصیت خود بنگرید اصلاحش کنید بعدا با شخصیتهای دیگر کار داشته باشید .جای علی دایی فیفا هست نه اینجور جاهای کثیف .پرسپولیس چیه استقلال چیه فکر می کنید تیم درست حسابی دارید !!!یه عده اراذل اوباش شدند بازیکن !دیگه اون بازیکنان قدیمی هیچ وقت نمی آیند وشما سالها منتظر ظهور یک علی دایی دیگر خواهید نشست.
دوشنبه 29 آذر 1389

veresk - آمریکا - سن پطرز بورگ
دلم برای دایی سوخت
دوشنبه 29 آذر 1389

rasolhasani - ایران - تهران
آخه این بچه پررو تا کی میخواد از کیسه فوتبال بخوره 20سال مثل چوب تو زمین دوید به ماداگاسکارو مالدیو گل زد شد آقای گل دنیا چند تا بهترین جوونهارو بخاطر اون از تیم ملی خط زدن خوب شد رفت حق امثال بهنام سراج-سیدعلی موسی-ایمان مبعلی و...را خورد حروم خور
دوشنبه 29 آذر 1389

bardia25 - ایرلند - 'و
خدایا شکرت که نمیگذاری ماه پشت ابر بمونه. از روز اول معلوم بود پرسپلیس رو نابود میکنه. حالا خوبه تیم رو خودش بسته بود وگر نه زمین و زمان مقصر میشدند
دوشنبه 29 آذر 1389

aria-aria-nl - هلند - روتردام
به لنگیها که قدقد میکردن چی گفتم یکی دو ماه پیش چی گفتم .گفتم چند ماه دیگه نتایج ضعیف گرفتید همتون ندا سر میدید دایی حیا کن زن دایی رو رها کن دیدید حیا کرد لنگ او یکدفعه رها کرد.
دوشنبه 29 آذر 1389

nader46 - انگلیس - لندن
دایی مقصر نیست. مقصر اصلی کاشانی هست که با انتخاب دایی انهم در زمانی که دایی با فدراسیون فوتبال درافتاده وبا امثال مایلی کهن کارش به دادگاه کشیده شده. کاشانی با اون داغ خر روپیشانیش بزرگترین خائن به پرسپولیس ودر خط احمقی نژاد برای متفرق کردن هوادار ملیونی پرسپولیس. از طرفی هم یک یابو شده مدیر عامل استقلال.این دولت ورژیم از اتحاد سرخابی به شدت در هراسه. اتحاد سرخابی یعنی حد اقل چهل ملیون هوادار.از پرسپولیس واستقلال فقط شبح قرمز وابی توی زمین مونده.یک مشت بازیکن بیحال وبیرمق وپژمرده.حیف از وقت که واسه تماشای این تیمها ی مثلا سرخابی.واقعا به شخصیت ادم توهین میشه.هیچوقت این دو تیم رااینقدر ذلیل وخوار ندیده بودم.بهترین کار تحریم تماشاو هواداری این تیمهاهست تا وقتی که بشن تیم مردمی وتماشاگر پسند.جمهوری اسهالی بدجوری سرکارمون گذاشته با این سیاست کثیف اخوندی.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

perspolisi - استرالیا - سیدنی
pandora - آلمان - کلن . دوست عزیز، این دیگه احتیاجی به گفتن نبود، همه میدونن که دایی اصلا در حد مربی‌ گری نبود و خدا رو شکر می‌کنم که بالاخره از پرسپولیس رفت. طرف دیگه قضیه رو هم در نظر داشته باش که فدراسیون هیچ علاقه ایه به تیم‌های تهرانی‌ نداره و به هر قیمتی سر این تیم‌ها رو میبره، نمونه ش همین پرسپولیس که چند هفته هست که داره چوبه طلب دایی و شکایت احتمالی‌ از فیفا رو میخوره. خراب کردن استقلال هم که از هفتهٔ پیش با مساوی و باخت سنگین این هفته شروع شد. اگه داور پنالتی استقلال رو می‌گرفت شاید نتیجه جور دیگه‌ای میشد. حالا ببینید که چه بر سر این ۲ تیم میاد، مثل تیم ملی‌. این خط این نشون.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

red.boy - ایران - تهران
rasolhasani - ایران - تهران _ به چلسی و میلان هم گل زده اولین بازیکن ایرانی بود که تو بایر مونیخ بازی کرد. اقای گل جهان با اختلاف بیش از 60 گل نسبت به نفر دوم. اقای گل چند دوره لیگ برتر. اولین مربی - بازیکنی که تونست تیم قهرمان کنه(سایپا) بازم بگم؟؟؟ .... یا شرمنده شدی؟؟
سه‌شنبه 30 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.