حضور سنگین نیروهای پلیس در میادین اصلی تهران همزمان با آغاز حذف یارانه ها


حضور سنگین نیروهای پلیس در میادین اصلی تهران
همزمان با آغاز حذف یارانه ها

نیروهای پلیس ایران در زمان نا آرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم

گزارش های رسیده از ایران حاکی است که همزمان با آغاز حذف یارانه ها در ایران، نیروهای پلیس در خیابان های تهران مستقر شده و تا شب گذشته صف های طولانی در مقابل پمپ بنزین ها تشکیل شده بود. همزمان جزئیات قیمت های جدید برق، گاز، آب، آرد و سوخت هواپیما اعلام شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس و سایت های خبری ایران، گروه های متعدد پلیس در مناطق اصلی تهران مستقر شده اند و آن گونه که سایت «کلمه» نزدیک به مخالفان دولت اعلام کرده است، نیروهای پلیس و ماموران لباس شخصی به طور ویژه در کنار پمپ بنزین ها حضور پررنگی دارند.

دولت محمود احمدی نژاد نگران است که افزایش قیمت بنزین مانند سال ۱۳۸۶، به ناآرامی ها در پایتخت دامن بزند. در این سال، معترضان خشمگین در واکنش به سهمیه بندی بنزین چندین پمپ بنزین را به آتش کشیدند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از شاهدان عینی در تهران گزارش داده است نیروهای پلیس در میادین و خیابان های اصلی پایتخت از جمله میدان انقلاب، صادقیه، ولیعصر و همچنین اطراف تهران حضور سنگینی دارند.

این خبرگزاری اوضاع تهران تا صبح روز یکشنبه را آرام گزارش کرده است.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهور اسلامی ایران، شنبه شب در یک برنامه زنده تلویزیونی اعلام کرد که از روز یکشنبه قانون هدفمند کردن یارانه ها به مرحله اجرا در می آید.

به دنبال اظهارات وی، ستاد هدفمندی یارانه ها با انتشار اطلاعیه شماره دو، از تعیین قیمت ۷۰۰ تومان برای بنزین آزاد و ۴۰۰ تومان برای بنزین سهمیه ای خبر داد.

در حال حاضر سهمیه بنزین دی ماه برای هر فرد دارای کارت سوخت خودرو ۵۰ لیتر تعیین شده است که نسبت به آذرماه ۱۰ لیتر کاهش یافته است.

ستاد هدفمندی یارانه ها همچنین قیمت هر لیتر گازوئیل سهمیه ای را ۱۵۰ تومان و آزاد را ۳۵۰ تومان اعلام کرد.

به رغم آزاد شدن قیمت بنزین، خبرگزاری ایسنا گزارش داده که حداکثر استفاده از بنزین آزاد ۵۰۰ لیتر در ماه است.

به دنبال این تحولات، صف های طولانی در مقابل پمپ بنزین ها تشکیل و هجوم ناگهانی برای خرید بنزین آزاد به قیمت ۱۰۰ تومان آغاز شد که پس از ساعت ۱۲ نیمه شب و با آغاز اجرای قانون هدفمندی یارانه ها از صف خریداران بنزین آزاد کاسته شده است.

افزایش قیمت کالاهای اساسی

در همین حال، محمدرضا فرزین، سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی، جزئیات قیمت های جدید برق، گاز، آب، آرد و سوخت هواپیما را اعلام کرد.

به گفته وی، با آغاز قانون هدفمندی یارانه ها ، متوسط قیمت برق ۴۵ تومان، آب ۲۸۳ تومان، گاز خانگی ۷۰ تومان، گندم ۲۵۰ تومان، آرد ۲۹۰ تومان، برق صنایع ۴۰ تومان، برق کشاورزی ۱۴ تومان و سوخت هواپیما ۴۰۰ تومان خواهد بود.

این مقام ایرانی همچنین خبر داده است که قیمت گندم در سراسر کشور تک نرخی و با قیمت ۲۵۰ تومان عرضه می شود. قیمت آرد نیز ۲۹۰ تومان اعلام شده است.

آقای فرزین گفته است که هدفمندی یارانه ها «خوب آغاز شده است» و افزود: «بر اساس گزارش های ارسال شده در پمپ بنزین ها ازدحامی نداریم و ازدحامی در عابر بانک ها نیز برای دریافت یارانه های نقدی گزارش نشده است.»

خبرگزاری ایلنا به نقل از مقام های وزارت امور اقتصادی و دارایی گزارش داده که با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، قیمت برق، دو و هفت دهم، و قیمت گاز، پنج برابر، شده است.

از سوی دیگر، مدیر عامل اتحادیه سواری کرایه بین شهری خبر داده که مطابق مجوزهای صادره از سوی دولت، نرخ کرایه اتوبوس های ویژه و خودروهای سواری بین شهری ۲۰ درصد، بخش بار ۱۵ درصد، بخش مسافربری ۱۲۵ درصد و خودروهای سواری داخل شهری ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت.

همچنین معاون اقتصادی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفته است که هشت هزار میلیارد تومان اسکناس برای برداشت یارانه ها تامین شده است.

حسین قضاوی به خبرگزاری فارس گفته است که «اجرای قانون هدفمندی یارانه ها نقدینگی را افزایش نمی دهد.»

اثرات حذف یارانه ها

حذف یارانه بنزین در حالی صورت می گیرد که ایران به دلیل چهار دور قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تحت تحریم های بین المللی قرار دارد و محمود احمدی نژاد و دولت وی اعلام کرده اند که ادامه پرداخت یارانه ها به کالاهای اساسی برای طولانی مدت امکان پذیر نیست.

دولت جمهوری اسلامی می گوید که سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار صرف پرداخت یارانه ها می شود و با واقعی کردن قیمت ها بخشی از هزینه ها به مصرف کنندگان پرداخت شده و بقیه آن صرف سرمایه گذاری خواهد شد.

بر اساس اعلام دولت دهم، در حال حاضر ۱۵ میلیارد دلار به حساب های ۲۰ میلیون خانوار واریز شده است که به ازای هر نفر ۸۱ هزار تومان برای دو ماه است و افرادی که پول به حساب آنها واریز شده می توانند از روز یکشنبه پول خود را برداشت کنند.

آقای احمدی نژاد در مصاحبه تلویزیونی خود گفته است که وضعیت مردم از روز اول اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بهبود خواهد یافت.

این در حالی است که کارشناسان اقتصادی در ماه های اخیر بارها هشدار داده اند که حذف یارانه ها و افزایش نقدینگی ناشی از واریز پول به حساب مردم، منجر به افزایش شدید تورم خواهد شد و اقشار کم در آمد و طبقه متوسط را تحت فشار زیادی قرار می دهد.

داریوش قنبری، نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی، به خبرگزاری ایلنا گفته است: «بر اساس آنچه که کارشناسان اقتصادی اعلام کرده اند، نرخ تورم در سال آینده بین ۲۰ تا ۷۰ درصد افزایش خواهد یافت.»

مرکز پژوهش های مجلس نیز در گزارشی اعلام کرده بود که انتظار می رود با اجرای این قانون، نرخ تورم به ۴۰ درصد برسد.

مجلس شورای اسلامی در سال جاری با تصویب لایحه هدفمند کردن یارانه ها، دولت دهم را موظف به اجرای این قانون از نیمه دوم سال کرد ولی دولت احمدی نژاد به دلیل نگرانی از پیامدهای این قانون، هر بار اجرای آن را به تعویق می انداخت.

در همین حال، ۱۷۵ نماینده از ۲۹۰ نماینده مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه در بیانیه ای خواستار حمایت فعالان سیاسی، نمایندگان مجلس، آگاهان اقتصادی و رسانه‌ها از هدفمندسازی یارانه‌ها شدند.

این نمایندگان از محمود احمدی نژاد و دولت وی برای اجرای این قانون تشکر کرده اند.
آزادی برای ایران - آلمان - اشتوتگارت
ویران باد گور خمینی.
یکشنبه 28 آذر 1389

feminism - انگلستان - لندن
آنزمان که بنهادم، سر به پای آزادی // دست خود زجان شستم، از برای آزادی . به امید روزیکه خامنه ای به سرنوشت موسولینی گرفتار بشه !
یکشنبه 28 آذر 1389

nimma - ایران - تهران
خامنه ای این همه ظلم بی پاسخ نخواهد ماند.
یکشنبه 28 آذر 1389

sorosh.van - ترکیه - وان
مردم الان بی بخارن کاری نمیکنان ..........
یکشنبه 28 آذر 1389

love-iran - ایران - مشهد
تا امروز 23 کشور برتر جهان این قانون را اجرا کردن مرگ بر اخوند مرگ بر امریکا
یکشنبه 28 آذر 1389

romano - ایران - تهران
به مرگ مادرم حساب 1 قرون دهشاهی شو از خشتکتون در میارم. تمام این پولهایی رو که کوفت کردین باید پس بدین. حیف هنوز یک عده قدر درازگوش نمی‌فهمن و ما باید کارمون از صبح تا شب حالی کردنشون باشه تا یک روز همه به عقل جمعی برسن اونوقت روزگارتون سیاهه، دلم بحال یک عمر بدبختی تو این مملکت می سوزه نمیام بیرون جون مفت ندارم. پدرم از بچگی در اومده و اصلا نمی‌ترسم ولی جون مفتم بعد از این همه فلاکت ندارم ولی بخدا برای پوست کندنتون ثانیه شماری دارم می‌کنم. به اشک مادرهای گریه کرده به درد بچه‌های گرسنه این جفتکاتون بی جواب نمی‌مونه. پارسال انتخابات یادتون بیاد که هر روز سر منبر عرو تیز می‌کنین فتنه شلوارتون خیس می‌شه پارسال آروم بود ولی ایندفعه آروم نیست به هر مسلکی هم بود حدتون گذشته.
یکشنبه 28 آذر 1389

vahid4414 - امارات - دبی
هیچی نمیگم فقط . خدا نسل ظالمان رو از رو زمین برداره
یکشنبه 28 آذر 1389

feminism - انگلستان - لندن
romano جان با این نوشته ات اشک منو در آوردی ! . پیروز مند باشی عزیز .
دوشنبه 29 آذر 1389

farhad352 - ایران - تهران
حکومت جهل و جور و ظلم که کاری جز قتل و غارت نداره هر روز با دوز و کلک تازه ای ، درد سر آفرین زندگی مردم میشود تا جایی که جن نتی بی پدر هم تو نماز جمعه راجع به این برکت امام زمان گفت مردم باید باز همک ریاضت بکشند!!!!. اگر شما تازی زاده ها در خدمت مردم هستین چرا اینهمه مزدور اجیر کردین و جماق کشان به میدان آمدین؟ آیا این نشان پستی و بیشرمی و دغلکاری شما های بیشرف و وطن فروش نیست؟. روز مرگ این رژیم هر روز نزدیکتر میشود و آخوند مرگی به سرعت نزدیم میشود... ... درود بر ایرانیانی که در بر اندازی این کثافت های حاکم، دزدو قاتل شبانه روزی در تلاشند.
دوشنبه 29 آذر 1389

salar_20 - ایران - همدان
مرگ بر رژیم اخوندی به انتری سید علی چلاق
دوشنبه 29 آذر 1389

1k adame sadegh - کانادا - تورنتو
اخه بیناموس ها چقدر بایدپست باشید ای افت الله های اسهالی مردم را میخواهید از گشنگی بهلاکت برسانید ماهی 40هزارو500 تومان نان خالی هم نمیرسد.ای انتری نژاد اگرهدفمن کردن یارانه ها بنفع فقرا هست پس جرا از ترس قشون کشئ کردی درمیادین طهران.روز نابودیتان نزدیکتر شد. به امید خدا.
دوشنبه 29 آذر 1389

azadazad - ایران - تهران
ما نه تنها برای شما مسکن سازی می کنیم که اتوبوسها را مجانی می کنیم ابو برق را مجانی می کنیم به این مقدار دلخوش نباشید ما شما را حسابی هدفمندانه می کنیم . کو اب و برق مفتی کو پول نفت که گفتی ...
دوشنبه 29 آذر 1389

1983 - ایران - تهران
ما که دیگه عادت کردیم با چوب یه قانون من درآوری رو بپذیریم
دوشنبه 29 آذر 1389

mg42 - ایران - قزوین
دیروز صبح رفتم پمپ گاز دیدم شش هفتا مامور با ماشین جلوی جایگاه واستادن،تعجب کردم. قبلا با 500تومان 14کیلو گاز میزدیم حالا 5000تومان. همه ناراضی. تو تمام جایگاه های شهر مامور گذاشتن. مرگ بر رژیم آخوندی که خون مردم را در شیشه کرده اند
دوشنبه 29 آذر 1389

hasti.farzin - ایران - تهران
ایا می دانید چرا باران نمی بارد ایا واقعان به این امر پی بردید همه اینها باعثش ظلم است دورغ گناه مردم ما با این همه ظلم چکار کنند در کتاب ها امده معاویه ظلم می کرد و تمام سپا هیان کفر ظلم می کردند و حتی به عنوان اینکه مورد اعتماد معاویه قرار گیرند به نا حق ادم می فروختند و معاویه هم به خاطر قدرت به انها پول می داد و سکه های فراوان پخش می کرد تا ثابت کند که امیر المومنین واقعی خودش هست و حالا هم همانطور ظلم می کنند و پول می دهند تا مردم هم حمایتشان کنند اگر پول نباشد کی به احمدی نگاه می کند مردم بیدار شید چرا خوابید و باران هم به خاطر کفر نمی ایید زیرا حاکم گناه می کند دولت کناه می کند و مردم دارند نابود می شوند با دادن یارانه ها به مانند دوران معاویه شده است
دوشنبه 29 آذر 1389

poriyaye_vali - قطر - دوحه
خیلی وحشتناکه..ازدیروز خیلی از عمده فروشها شروع کردن به احتکار
دوشنبه 29 آذر 1389

hasti.farzin - ایران - تهران
سلام دوستان. در خبر هایی از زاهدان امده است که از تهران نیرو می برند جهت بر اشفتن سنی ها و عامل کشتن اهل تسنن شیعیان هسنتد تا نسل اهل تسن از بین برود در صورتی که پیامبر خدا از همان طایفه زن اختیار کردند و تمام ادیان را دوست می داشتند. بابت از بین بردن اهل تسنن احمدی نژاد و رحیم مشایی و خامنه ای دارند هزینه می کنند موثق ترین خبر این است که این اسلام هم اسلام قلابی است و اینها راه روسیه را در پیش گرفته اند حکومت ایران مثل حکومت روسیه خواهد بود و هر کس یارانه بگیرد یعنی به این حکومت رای داده است از این به بعد رایی در کار نخواهد بود همینی که هست و باید مثل زمان یزید و معاویه و حکومت فاسق انان اطاعت امر کنیم
دوشنبه 29 آذر 1389

1k adame sadegh - کانادا - تورنتو
hasti.farzin - ایران - تهران تشکر فراوان از خبر رسانی.این پست فطرتان من مطما هستم که پستان مادران خود را گاز گرفته اند. میخواهی به من وتو رحم کنند.
سه‌شنبه 30 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.