کمیسیون امنیت ملی مجلس به قطع روابط با بریتانیا رای داد


کمیسیون امنیت ملی مجلس به قطع روابط با بریتانیا رای داد

سایمون گس از شهریور ماه سال گذشته سفیر بریتانیا در ایران بوده است

کمیسیون امنیت ملی مجلس در واکنش به اظهارات اخیرا سفیر بریتانیا در تهران درباره وضع حقوق بشر در این کشور طرح قطع کامل روابط با بریتانیا را تصویب کرده است.

محمد کرمی راد عضو این کمیسیون این خبر را روز یکشنبه در گفتگو با خبرگزاری های ایران تایید کرد و از جمله در گفتگو با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، اظهارات اخیر سایمون گس را "سخیف و زشت" خواند.

آقای گس در مطلبی به تاریخ 9 دسامبر در وبسایت سفارت بریتانیا با عنوان "جرم نسرین ستوده دفاع شجاعانه است" به انتقاد از برخورد دولت ایران با وکلا و اعضای سازمان های غیردولتی پرداخته بود.

اما این اظهارات خشم مقام های جمهوری اسلامی را برانگیخت به طوری که سفیر بریتانیا چهار روز بعد از انتشار مطلب به وزارت خارجه احضار شد.

آقای کرمی راد درباره جلسه سه ساعته روز یکشنبه به خبرگزاری فارس گفت: ".... اعضای کمیسیون اظهارات اخیر سفیر انگلیس در تهران را محکوم و دیگر اعمال خصومت انگیز دولت انگلیس در طول تاریخ علیه کشورمان را مورد بحث و بررسی قرار دادند."

آقای کرمی راد اما گفت که هرچند در نهایت رای به قطع روابط با بریتانیا داده شده اما تعدادی از اعضای کمیسیون خواستار کاهش روابط بودند.

او گفت که این طرح اکنون تسلیم هیات رئیسه مجلس خواهد شد تا "هرچه سریعتر در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گیرد."

آقای گس در یادداشت خود به مناسبت روز جهانی حقوق بشر، با اشاره به این که وکلا و اعضای سازمان های غیردولتی در هیچ جای دنیا به اندازه ایران در خطر نیستند، به عنوان نمونه به نسرین ستوده اشاره کرده بود.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در ایران روز شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ بر اساس احضاریه ای که یک هفته پیش از آن دریافت کرده بود، به دادسرای زندان اوین مراجعه کرد و بازداشت شد.

به گفته سفیر بریتانیا در ایران، خانم ستوده، وکیلی است که سال ها در ایران کار کرده و با استفاده از شیوه های قانونی به دفاع از هموطنان خود پرداخته، اما امروز بازداشت شده و در انتظار محاکمه به سر می برد.

آقای گس گفته بود که "دادستان های ایران اتهام مبهم اقدام علیه امنیت ملی را علیه خانم ستوده مطرح کرده اند، اما اتهام اصلی او در واقع دفاع شجاعانه و آشکار کردن بی عدالتی هایی است که حکومت ایران ترجیح می دهد، پنهان بمانند."

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به اظهارات آقای گس اظهار داشته بود که "او باید ادب سفیر بودن را بیاموزد".

چند روز پس از اظهارات آقای گس همچنین گروهی موسوم به "بسیج دانشجویی"، با تجمع در مقابل سفارت بریتانیا در تهران، پرچم های آمریکا و بریتانیا را به آتش کشیدند.

الستر برت مسئول امور خاور میانه در وزارت خارجه بریتانیا درخواست های مطرح شده در رسانه های دولتی ایران برای جایگزین کردن سایمون گس را رد کرده و گفته است که فرستاده بریتانیا از "حمایت کامل" دولت بریتانیا برخوردار است.

روابط ایران و بریتانیا که در دهه های اخیر همواره دچار تنش بوده پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال گذشته و طرح این اتهام علیه بریتانیا که از مخالفان حمایت می کند بدتر شده است.

گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز
رابطه ایران و انگلیس قبل از انقلاب رابطه مستکبر و مستضعف بود.بعد از انقلاب هم پشتیبانی همه جانبه از عراق و قطعنامه صادر کردن بر علیه ملت به دلایل گوناگون تا صحنه گردانی در تحریم ایران توسط اروپایی ها و قضیه کتاب آیات شیطانی و هزاران سند دیگر پرونده سیاه انگلیس خبیث است.صرفاً نباید با توجه به مسائل اقتصادی و روابط دیپلماتیک منافع مشترک خودمان را با یک کشور خارجی بنا کنیم.موضع ما در رابطه با هر کشور دیگری که بخواهد اسلام و مقدسات اسلام را مورد تهاجم قرار بدهد همین خواهد بود.
یکشنبه 28 آذر 1389

sorosh.van - ترکیه - وان
وای فردا در بریتانیا عزای عمومی اعلام میشه واسه این خبر........... ترکیه
یکشنبه 28 آذر 1389

love-iran - ایران - مشهد
درود بر هرکی که پیگیر هست من شخصا خوشحال شدم با اینکه حالم از اخوند و بسیجی ساندیس خور بهم میخوره اما دوست ندارم یک خارجی تو کشورم دخالت کنه مرگ بر اخوند مرگ بر امریکا
یکشنبه 28 آذر 1389

bavaffa - اذرببجان - باکو
یه جورایی باورم شده اسیا داره ابر قدرت میشه اینطور نیست. این وسط دارو دسته محمودی شانس اوردن.
یکشنبه 28 آذر 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
کار بسیار خردمندانه است .که سالها پیش میبایست انجام میگرفت .حالا از فردا سوسمار خوارها رو بیشتر تشویق میکنند .در مورد دریای فارس .ولی هیچ غلطی نمی توانند بکنند.
یکشنبه 28 آذر 1389

aziz iran - دانمارک - کپنهاک
وقتیکه آخوند سیاستمدار بشه و عاشقان دلخسته ی رهبرش گل دخترهای حوزه های عملیه ی جهل و غارت باشند دیگه باید حساب اون کشور و قدرت آسیا بودنش را از باوفا های به اسلام سد علی و کرکسهای حامی عنتری نژاد در اینجا شنید - زکی میدونید زرشک کیلویی چنده آخه بقول سروش وان وقتیکه تو انگلیس اعلام عزای عمومی شد باید یه چلوئی بدند و چه بهتر از زرشک پلو با یه من روغن روش خیر سر رهبر سد علی چلاق در ایام مبارک ماه محرم اونهم تو هاید پارک .
دوشنبه 29 آذر 1389

feminism - انگلستان - لندن
دروغ مصلحت آمیز به از راست فتنه انگیز !! . دلتان خوش گردد به دروغی که بگویند. این بیهده گویان که شما از فضلائید.
دوشنبه 29 آذر 1389

1k adame sadegh - کانادا - تورنتو
گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز love-iran - ایران - مشهد love-iran - ایران - مشهد oghab - فنلاند - هلسینکی bavaffa - اذرببجان - باکو . اگر امثال شما در جامعه ایران زیاد باشند من برای افرادی همچون سرکار خانم ستوده که جان ومالشان را به بای ملت میریزند واقعا شرمسار میشوم. خودمان میکنیم که لعنت بر خودمان باد.
دوشنبه 29 آذر 1389

koorosh-ir - ایران - تهران
حرف حق تلخه اگه کشوری یا گروهی از زندان و شکنجه حمایت کنه حتما جزو بهترین کشورها خواهد بود و مورد حمایت ساندیسیهای بی عقل که افسارشون دست یک مشت خرتر از خودشونه که حاضر نیستند بدون تعصب کور کمی فکر کنند.
دوشنبه 29 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.