آیا برکناری متکی با اطلاع رهبر بوده است؟

 
آیا برکناری متکی با اطلاع رهبر بوده است؟

عصرایران - منوچهر متکی ، در حالی پشت میز مذاکره با مقامات ارشد سنگالی نشسته بود و "گفت و گوی دیپلماتیک" می کرد که نمی دانست ، هزاران کیلومتر آن سوتر ، محمود احمدی نژاد ، یعنی کسی که او را به "داکار" فرستاده بود تا پیامش را به پرزیدنت"عبدالله واد" برساند ، در نامه ای  کوتاه ، او را بر کنار کرده و متکی ، عملا سمتی برای مذاکره ندارد!

این موضوعی بود که سنگالی ها ، بعد از متوجه شدنش ، به شدت برآشفتند و آن را توهینی به خود قلمداد کردند.
بدین سان ، سنگال ، در اولین واکنش به این بی احترامی ، سفیر خود را از تهران فرا خواند ؛ البته هر کشور دیگری هم بود ، همین کار را انجام می داد چه آن که در عرف دیپلماتیک ، هرگز قابل تحمل نیست وسط مذاکره ، خبر برسد کسی که برای گفت و گو آمده ، دیگر سمتی ندارد!

اما فارغ از واکنش سنگالی ها به این ماجرای عجیب و غریب که در شگفتی های تاریخ دیپلماسی ثبت خواهد شد ، نکاتی چند راجع به برکناری منوچهر متکی از وزرات خارجه جمهوری اسلامی ایران قابل تأمل است:


1 - همه می دانند که نصب و عزل وزرای مهمی مانند خارجه ، دفاع ، کشور و اطلاعات ، با مشورت و نظر مساعد مقام معظم رهبری انجام می شود.
نکته دیگر آن که در محافل سیاسی ، همواره از متکی به عنوان کسی که حمایت رهبر معظم انقلاب را با خود دارد ، یاد می شود.

در همین ماجرای انتصاب نمایندگان ویژه رئیس جمهور در مناطق مختلف جهان نیز رهبر انقلاب ، در تأیید نظر متکی وارد ماجرا شدند و دستور به "حذف موازی کاری" و "اعتماد به وزرا" دادند. پیشتر نیز در جریان دیدار سفرا با  رهبر معظم انقلاب ، ایشان از دستگاه دیپلماسی و شخص وزیر تمجید کرده بودند.

حال سؤال مهم اینجاست که آیا احمدی نژاد برای برکناری متکی ، نظر رهبر معظم انقلاب را جویا شده و موافقت ایشان را کسب کرده بود یا خیر؟

نحوه برکناری متکی ، هر چند اهانتی آشکار به او بود ، اما مهم تر از این موضوع ، حفظ حرمت رهبری توسط رئیس جمهوری است که بخش اعظم آرای مردمی و پشتیبانی های سیاسی اش در میان اصولگرایان را رهین رهبری است.

احمدی نژاد در ماجرای انتصاب مشایی به سمت معاونت اولی رئیس جمهور و دستور رهبر معظم انقلاب در خصوص بازپس گیری این حکم ، نمره قابل قبولی نگرفت و این بار چشم همه کسانی که دل در گرو ولایت فقیه دارند ، به این ماجراست تا مشخص شود رهبر معظم انقلاب ، تا چه اندازه در جریان امر بوده اند؟
 
2 - نحوه برکناری ، نه تنها با آداب دیپلماتیک و اصول کشور داری مغایرت داشت ،بلکه با فرهنگ ایرانی و اسلامی هم همخوانی نداشت. این گونه رفتار کردن با وزیری که 5 سال تمام ، به معنای واقعی کلمه "شب و روز" برای کشورش کار کرد ، با هیچ اصل اخلاقی قابل توجیه نبود.
متکی از وزارت خارجه رفت ، احمدی نژاد نیز روزی ریاست جمهوری را ترک خواهد کرد ولی آنچه می ماند ، "اخلاق و فرهنگ ایرانی - اسلامی" است که حکومتگران حق ندارند از آموزه های آن عدول کنند و بی اخلاقی را در جامعه نهادینه کنند.

 تنها یک دلیل می تواند برای برکناری وزیر خارجه در هنگام مأموریت دیپلماتیک به ذهن متبادر شود: سایه افکندن بحث های مربوط به «نحوه برکناری» بر «اصل برکناری» چرا که نوع برکناری به اندازه ای غیر متعارف و بحث انگیز بود به راحتی می شد پیش بینی کرد با چنین عزلی ، همه نظرها به نوع برکناری معطوف می شود و کمتر کسی سراغی از علت اصل برکناری می گیرد.

در طول پنج سال اخیر ، مسوولان همواره از سیاست خارجی موفق دولتین نهم و دهم سخن گفته اند و لذا حذف رئیس دستگاه سیاست خارجی ، می توانست این سوال را به وجود  آورد که اگر سیاست خارجی تان موفق بوده ، چرا وزیر خارجه را برکنار می کنید و اگر موفق نبوده ، آن همه سخن از توفیق گفتن چه بود؟ البته عده ای دوست دارند بگویند هر چه موفقیت داشتیم مربوط به شخص احمدی نژاد بوده و هر چه ناکامی متوجه مان بوده ، به وزارت خارجه بر می گردد که البته سخنی نامعقول است و مگر می شود در پنج سال سیاست خارجی ، همه موفقیت ها را متعلق به یک نفر بدانیم و مدیران و کارشناسان و دیپلمات های مجربی که حتی نامشان هم در جایی ذکر نمی شود ، در این موفقیت ها بی سهم باشند و تنها کارکردشان این باشد که کاسه کوزه های ناکامی ها بر سرشان شکسته شود؟! زهی انصاف و پرهیرگاری!

 علاوه بر این از نظر زمانی هم می توان گفت که احمدی نژاد تعمداً  زمان منتهی به تعطیلات سه روزه  را انتخاب کرد تا موج رسانه ای ناشی از تصمیم خود را مهار کند و در این باره ، مشاورانش ، مشاوره خوبی به او داده اند!

برکناری در سفر خارج ، در عالم سیاست ، فقط در یک مورد صورت می گیرد و آن هم موقعی است که در داخل کشور کودتایی رخ دهد و مقام مسافر ، برکنار گردد ، ولی در ایران که کودتایی رخ نداده است.
اگر احمدی نژاد بنا داشت متکی را حذف کند ، می توانست دو - سه روزی صبر کند و خیلی محترمانه ، این کار را انجام دهد.

3 - تغییر در رأس هرم سیاست خارجی هر کشور ، در سطح بین المللی این گونه تعبیر می شود که قرار است تغییرات اساسی در رویکردهای سیاست خارجی آن کشور به وجود آید. برکناری متکی در حالی صورت می گیرد که مقام معظم رهبری به عنوان کسی که سیاست های کلی نظام را تبیین می کنند ، هیچ تغییری در سیاست خارجی را  ابلاغ ننموده اند و همچنان بر اصول ثابت نظام در سیاست خارجی ، به ویژه در برابر غرب پابر جا هستند.

بنابراین مردم حق دارند بپرسند که آیا قرار است در سیاست خارجی دولت ، اتفاقی بیفتد که از آن بی خبریم؟
این سوال وقتی جدی تر می شود که همزمان با سفر متکی به سنگال و نیز بلافاصله بعد از برکناری او ، اسفندیار رحیم مشایی ، رسماً وارد فعالیت های دیپلماتیک شده و در قامت یک وزیر خارجه ، با پادشاه اردن دیدار می کند و با سفیر سوئیس(حافظ منافع آمریکا در ایران) جلسه می گذارد.

4 - وقتی ، مدیری در حد وزیر ، آن هم شخص باسابقه و جا افتاه ای مانند متکی ، این چنین کنار گذاشته می شود ، معنای دیگرش این است که ثبات مدیریتی در ایران معنا و مفهوم ندارد و تنها مدیرانی می توانند برنامه های مدیریتی خود را تدوین کنند و پیش ببرند که اطاعت پذیر باشند و رمز بقایشان نیز همین باشد.

متأسفانه این رویه ، پیشتر بنیان گذاشته شده و غایت آن ، بی اعتبار شدن مدیریت ها و بی حرمت شدن انسان هاست.
راستی ، وزیر خارجه بعدی که به سفر برود ، طرف های خارجی اش ، هنگام گفت و گو با او ، با خود نخواهند گفت که این شخص کاره ای نیست و حتی همین الان هم که داریم با او حرف می زنیم ، ممکن است حکم برکناری اش امضا شده باشد؟!

5 - منوچهر متکی در دوران وزارتش وزنه تعادل در سیاست خارجی بود. حضور او - که از حلقه مرکزی یاران احمدی نژاد نبود - باعث مهار برخی تندروی ها و جلوگیری از نفوذ نیروهای افراطی به بدنه دستگاه سیاست خارجی بود. در واقع بخش مهمی از توان متکی و تیمش ، مصروف متوازن سازی و رفع و رجوع کردن مشکلات دیپلماتیکی می شد که برخی افراد به وجود می آوردند که یکی از آخرین موارد آن ،مربوط به اظهارات بقایی - معاون رئیس جمهور و نماینده سابق و مشاور کنونی او در امور آسیا - می شود که با اظهارات خود درباره نسل کشی ارامنه ، روابط ایران و ترکیه را متشنج کرد و واکنش متکی را به دنبال آورد.

اینک با حذف منوچهر متکی ، باید دید در سال های باقی مانده از دولت احمدی نژاد دستگاه سیاست خارجی چه سمت و سویی خواهد داشت؟ آیا روند دیپلماتیک را خواهد پیمود یا تازه کاران هیجان زده ، در رده های مختلف آن حضور خواهند یافت و  مشکل سازی خواهند نمود؟!

bnajafi2003 - سوئد - گوتنبرک
. عزیزان من این کار هم یک بازیست ایشان رابا این حرکت اماده کردند برای اینکه ا نتخابات بعدی ملت ایران که یادگرفتند به یک مخا لف رای بدهند ومتکی را بااین ترفند بکنند تو پاچه ملت.
یکشنبه 28 آذر 1389

amir-amir - کانادا - تورنتو
نه این خوبه ( احمدى ) نه ایشون ( متکى ) لعنت به هر دو تاشون. این بابا در مقام وزیر امور خارجه در مجلسى که وزیر امور خارجه امریکا حضور داشته حرکت بچه گانه اى انجام داده و نه تنها جواب سلام هیلارى را نمى دهد بلکه از ایشان نیز فاصله مى گیرد. احمدى نژاد هم ( احتمالا به توصیه مشائى ) ایشان را به نحو شتابزده اى عزل مى کند.
یکشنبه 28 آذر 1389

ciooc20 - ایران - تهران
خدا لعنت کند این احمدی نژاد را که آبروی ایران را برد و آن کسی که اورا تایید کرد و گفت نظر این مردیکه به من نزدیک تراست .
یکشنبه 28 آذر 1389

گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز
چقدر تحلیل هاتون نادرست و نا بجاست.سیاست خارجی یک کشور میتونه موفق باشه ولی یه شخص خاص توی این وسط میتونه ضعف داشته باشه.سایت ایرانیان هم با این خبرهای مرموز عامل ......است.اوباما هم ژنرال "استنلی مک کریستال" فرمانده نیروهای ائتلاف در افغانستان رو همین طور برکنار کرد.در حالی که در ماموریت بود.چرا هیشکی اقدام اونو رو تجزیه و تحلیل و نقد نکرد؟
یکشنبه 28 آذر 1389

سهراب زمان - دانمارک - کپنهاک
آخیییییییییییی یاد سارا کرو افتادم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!. خدا رو سپاس که این وحشی صفتها شبیه کفتار افتادن به جون هم.... احمدی نژاد نمونه این غزله که میگه یارب مباد انکه گدا معتبر شود.....
یکشنبه 28 آذر 1389

Nani2008 - انگلستان - لندن
به نظر من توی همه کشورها مقامی که معزول میشه، از محبوبیتش پیش مردم کاسته میشه و اعتبارش رو از دست میده الّا تو ایران. دولت هم این ترفند رو به تجربه فهمیده و گاهاً برخی مقامات رو (مثل لاریجانی) موقتاً معزول میکنه که محبوبیت مردمی پیدا کنن تا بعداً به اونها یه پست بالاتر بده. برای شرط اول این قربانی‌ها هم یک شوک لازمه. مثل رودر رو شدن با احمدی نژاد یا اخراج شدن حین مأموریت تا احتمالاً صندوقهای رأی خالی نمونه . متشکرم - رامتین از لندن
یکشنبه 28 آذر 1389

Big_bang - المان - درتموند
bnajaf2003-سوئد..گل گفتی..این سیاستیست که از زمان قبل از خاتمی بوجود اومد. این بار موسوی رو که اخوند هم نبود به عنوان یک چهره کاملا مخالف به مردم عرضه کردند تا موافق و مخالف کاملا از هم جدا بشند تا بتونند بهتر با انها تسلط . ایران کشوریست ثروتمند. اشفتگی و تفرقه این کشور برگ برنده کشورهای تولید کنده خواهد بود. در غیر اینصورت نیازی نبود شاه رو سرنگون کنند. چرا باید دین از سیاست جدا نباشد, چون نتونی منطقی فکر کنی و مدام با احساس و شعر و گلو بلبل زندگی کنی که این در واقعیت زندگی غیر ممکن و جز تنفر وخشونت و در نهایت یک کشور اشفته چیزه دیگری در بر نخواهد داشت, که امروز در ایران میبینیم. این هدف اصلی کشورهای تولید کننده که وجود مصرف کننده برایشان حیاتیست. تا زمانی که تحت تاثیر احساساتمون هستیم بازیچه دیگران و دشمن خود و نسلمون خواهیم بود و ارامش نخواهیم داشت.این اخوندهای پشمالو را بیخیال بشیم و از خودمون شروع کنیم برای نسل بعدی. در غیر اینصورت این داستان غم انگیز تا ظهور حضرت مهدی ادامه خواهد داشت. البته اینها نظرم بود.
یکشنبه 28 آذر 1389

jp55 - ژاپن - توکیو
گل دخترعاشق رهبر عشقهایی کز پی رنگی بود عشق نبود عاقبت ننگی بود این سایتم نجس کردن برو پی اقات برو بابا برو باریکللاه. تو اینجا چی کار میکنی اخه پاچه خار
یکشنبه 28 آذر 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز ,,عروس رفته گل چینه مثل اینکه تو باغ نیستی.مموتی مشغول براندازی رژیم اصولگرایی است یعنی حکومت تندرو و افراطی سازماندهی دهد متکی هم نسبت فامیلی با همسر لاریجانی دارد مموت هم انداختش بیرون البته که چلاغ علی با خبر بوده. تو که تحلیل دیگران را نادرست و نا بجا میدونی لابدخودت عقل کلی تو که از موضوع مک کریستال بی خبری چطوراز دیگران انتقاد میگیری.اظهاراتی که منجر به برکناری فوری او شد.شماری از مقام های کاخ سفید را “دلقک و حیوان زخم خورده” نامید.همچنین فرماندهی، ۱۵۰ هزار نیرو از چهل کشور جهان را به عهده داشت اگر رهبرت هم چنین جسارتی میکرد الان با میخ طویله حلق آویز بود
یکشنبه 28 آذر 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز ,,مک کریستال,,واقعا سیاستمدار و تحصیل کرده آمریکاست هست نه مثل بوفالو رادان احمدی مقدم ذوالقدرووووکه در حوزه علمیه طلبی خوانده باشد یا با چند ماه رفتن به پشت جبهه و کشتار مردم به درجه بالاتر نازل شوند -مک زمانی در رسانه ها خبرساز شد که نخستین روزهای تصدی و سمت فرماندهی رادر افغانستان داشت که از نیاز به بیش از ۵۰ هزار نیروی اضافی سخن گفت که سرانجام باراک اوباما با اعزام 40 هزار نیرو به درخواست او موافقت کرد.
یکشنبه 28 آذر 1389

ساعت 12 - ایران - تهران
معنی ساندیس خور در ویکی پدیا:. ساندیس خور در ادبیات سیاسی زمان جمهوری اسلامی از سوی جنبش سبز به تظاهرکنندگانی گفته می‌شود که از سوی حکومت و برای حمایت از حکومت تظاهرات می‌کنند.[۱] در منابع غیر رسمی‌ ادعا شده است که در برخی‌ از تظاهرات دولتی بین تظاهر کنندگان خوراکی‌هایی مانند ساندیس و تی تاپ و دیگر اغذیه سرد توزیع می‌گردد.
یکشنبه 28 آذر 1389

sorosh.van - ترکیه - وان
اقا , متکی رو ول کنید بنزین هفتصدی رو بچسبیدوان
یکشنبه 28 آذر 1389

1983 - ایران - تهران
رهبر چه کاره دکترجون خودش رهبر هست وزیر هست امام هست ولایت فقیه هست نماینده هست و غیره
دوشنبه 29 آذر 1389

گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز
خانه به دوش - سوئد - استکهلم چهار تا جمله نوشتی چهارتاشو از سایت https://strategicreview.org/?p=17578 کپی کردی و از خودت هم که چیزی نداری بگی غیر از توهین.اون 40 هزار تا سربازم 30 هزارتا است از همون جایی که copy و paste کردی برو ببین.ضمن اینکه مک کریستال تحصیل کرده امریکاست یعنی چی؟خوب یه امریکایی تو امریکا تحصیل میکنه آقای باسواد!!
سه‌شنبه 30 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.