صادق لاریجانی:‌ برای محاکمه سران فتنه تنها از رهبر سفارش می‌گیریم


صادق لاریجانی:‌ برای محاکمه سران فتنه تنها از رهبر سفارش می‌گیریم

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، با بیان این که عده‌ای قوه قضائیه را به «کوتاهی در برخورد با سران فتنه» متهم می‌کنند، یک بار دیگر اظهار داشته است، در این مورد بر اساس «مصالح کلی نظام»‌ عمل می‌کند و تنها از رهبر جمهوری اسلامی «سفارش» می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، روز شنبه در سخنانی یک بار دیگر به دفاع از خود دربرابر برخی از هواداران تندرو دولت که خواستار «محاکمه»‌ رهبران مخالفان دولت در ایران هستند،‌ پرداخته است.
وی با بیان این که «می‌خواهند ما را در مقابل حزب‌اللهی‌ها و اصولگراها قرار دهند»، در این باره گفته است: «فردی در مطلبی نوشته که چرا مقامات قضایی در محاکمه سران فتنه کوتاهی می کنند و لیست بلند بالایی را منتشر کرده و اعلام کرده که اگر قوه قضاییه به جرم آنها رسیدگی نکند خود وارد عمل می شوند.»

رئیس قوه قضائیه، که برادرش علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی است، همچنین افزوده است: «یا دیگری که در کنار رکن یمانی کعبه قسم می‌خورد که اگر رییس مجلس در خصوص سران فتنه صریح سخن نمی‌گوید، به این دلیل است که اگر حکومت جمهوری اسلامی ساقط شد، می‌خواهد در حکومت بعدی دستی داشته باشد.»

صادق لاریجانی که از سوی رهبر جمهوری اسلامی به عنوان رئیس قوه قضائیه منصوب شده، همچنین با اشاره به موضع‌گیری‌های پیشین خود درباره رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران، گفته است: «به ما می‌گویند که چرا در مورد سران فتنه موضع‌گیری نمی‌کنید، حال آن که سال گذشته اعلام کردم سران فتنه را مجرم دانسته و اتهام آنها اقدام علیه نظام جمهوری اسلامی است، اما اینکه چرا به جرم آنها رسیدگی نمی‌شود، در لفافه گفتم که یک سری مسایل درنظام مطرح بوده و من تعیین کننده این مسایل نیستم.»

وی همچنین در ادامه اظهار داشته است: «مصالح کلی نظام را رهبری تشخیص داده و ما هم سرباز او هستیم. آنها ادعا می‌کنند که سرباز ولایت‌ هستند، این چه سربازی ولایت است که شما به طور غیرمستقیم رهبری را مورد هجمه قرار داده و ما را سپر کرده‌اید.»

صادق لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که یک روحانی در روز عاشورا «به قوه قضاییه توهین کرده که شما بی‌عرضه هستید که به پرونده سران فتنه رسیدگی نمی‌کنید»، گفته است: «مگر دستگیر کردن دو سه نفر برای قوه قضاییه کاری دارد، اندکی به خود بیایید اینها ظلم به قوه قضاییه است. من نسبت به شخص خاصی نظر ندارم، حرفم این است که از احدی برای چشم‌پوشی از این حرف‌ها سفارش نمی‌گیریم مگر رهبر انقلاب.»

مقام‌های جمهوری اسلامی و رسانه‌های حامی دولت در ایران از رهبران مخالفان و معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در ایران، به ویژه میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، با عنوان «سران فتنه» یاد می‌کنند.

در حدود یک سال و نیمی که از آغاز اعتراض‌ها به نتایج انتخابات و سرکوب خشونت‌آمیز آن به وسیله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی می‌گذرد، برخی از رسانه‌ها و نیز چهره‌های تندروی طرفدار حاکمیت هراز چندگاهی خواستار «محاکمه سران فتنه» شده‌اند.

با این حال صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری نیز در واکنش به نامه ۱۷۵ تن از نمایندگان مجلس شوراى اسلامى به وی، که خواستار محاکمه رهبران مخالفان دولت تا پیش از فرا رسیدن «سالگرد کودتاى انقلاب تقلب» شده بودند، محاکمه رهبران مخالف را خلاف «سیاست‌های کلان نظام» اعلام کرده و بر دنباله‌روی خود از رهبر جمهوری اسلامی تاکید کرده بود.

از سوی دیگر هر چند رهبر جمهوری اسلامی تاکنون از اظهار نظر علنی در این باره خودداری کرده است، با این حال در اواخر مرداد ماه سال جاری حمید رسایی، یکی از نمایندگان تندروی حامی محمود احمدی‌نژاد در مجلس، در گفت‌وگویی با هفته‌نامه «یا لثارات الحسین»، بخشی از سخنان رهبر جمهوری اسلامی را در این باره در دیدار با گروهی از نمایندگان اصولگرای حامی دولت نقل قول کرده بود.

حمید رسایی با بیان اینکه نمایندگان حامی دولت در این دیدار در باره عدم «برخورد با سران فتنه» ابراز نگرانی کرده بودند، اظهار داشته بود: «آقا اصلاً نسبت به سران فتنه هیچ دغدغه‌ای نداشتند. جالب بود، تعبیر ایشان این بود که سران فتنه همیشه دم دست هستند و محاکمه آنها برای نظام کاری ندارد و این اتفاق هم می‌افتد، اما مهم‌تر از محاکمه این افراد، خشکاندن ریشه این فتنه است، کما اینکه به تعبیر ایشان اگر ریشه فتنه ۱۸ تیر سال ۷۸ در ده سال پیش خشکانده شده بود امروز شاهد فتنه جدید سال ۸۸ نبودیم.»

در همین ارتباط عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان تهران نیز روز جمعه درباره «محاکمه سران فتنه» گفته بود: «تعقیب و محاکمه سران فتنه به عنوان یک مطالبه عمومی مورد توجه قوه قضائیه قرار دارد و در زمان مقرر اقدام خواهد شد.»

«مهمترین مانع برای اجرای اعدام ترس از طرفداران حقوق بشر است»

صادق لاریجانی در بخش دیگری از سخنان روز شنبه خود به دفاع از اجرای مجازات اعدام و «برخورد با مفاسد اجتماعی»‌ پرداخته و گفته است: «مهمترین مانع در این زمینه عدم عزم جدی و ترس از برخورد اصحاب حقوق بشر است.»

وی همچنین افزوده است: «هر زمانی اعدامی صورت می‌گیرد هیاهویی بلند شده و بیان می‌کنند که مجازات غیرانسانی است، آنها این مبانی را از کجا آورده‌اند. فلان وکیل به خارج از کشور سفر می‌کند و اعلام می‌کند که اعدام مجازاتی غیرانسانی است.»

بر اساس اعلام نهادهای بین‌المللی طرفدار حقوق بشر، جمهوری اسلامی ایران در کنار جمهوری خلق چین از کشورهایی است که بیشترین آمار مربوط به اعدام را به خود اختصاص داده است.

جمهوری اسلامی از مجازات اعدام حتی برای مخالفان سیاسی خود نیز استفاده می‌کند و به ویژه پس از گسترش اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری تاکنون چند نفر به اتهام «محاربه» به اعدام محکوم شده‌اند.

این در حالی است که رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران به توجیه اعدام‌ها در چارچوب «قانون و حدود الهی» پرداخته و گفته است:‌«ما نباید از کسی خجالت بکشیم، بلکه باید حدود الهی را با قاطعیت اجرا کنیم. خداوند فرموده در قصاص، حیات است و قطعاً این مساله به آرامش جامعه کمک می‌کند.»
sharmant - ایران - تهران
واقعا که ما مردم بدشانس گیر چه ادمهای پست فطرتی افتاده ایم هم دارن دزدی میکنند هم خون مردم را تو شیشه کردن. از قتل عام مردم بیگناه که فقط دنبال یک زندگی ارام و بی دغدغه هستندو میخوان شب را در کنار همسر و فرزندانشان به صبح برسونند و از کنار هم بودن لذت ببرندو از زیبائیهای این دنیا مثل بقیه مردم دنیا لذت ببرنددست بر نمیدارند. افسوس که این ارزوها رو یک مشت اخوند عقده ای و لباس شخصیهائی که معلوم نیست پدر مادرشان کیه برباد دادند.
یکشنبه 28 آذر 1389

irani8088 - ایران - تهران
sharmant - ایران - تهران واقعا که از ته دل همه گفتی ولی فکر نمیکنم این آرزو به وقوع بپیوندد خدا به داد بچه مان برسد
یکشنبه 28 آذر 1389

گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز
واقعا جناب آقای خامنه ای داره خویشتنداری به خرج میده.به قول خودش ملاک قضاوت در مورد افراد وضع کنونی افراده نه گذشته.واقعا ما هم موندیم که خویشتنداری تا کی ؟ تحمل تا چه وقت؟. ترسم که شفاعت کند از قاتل خویش از بس که کرم دارد و آقاست علی
یکشنبه 28 آذر 1389

بابک - ایران - سبزوار
فتنه گر اصلی خامنه ای است
یکشنبه 28 آذر 1389

بابک - ایران - سبزوار
فتنه گر اصلی خامنه ای است
یکشنبه 28 آذر 1389

Neda02 - کانادا - اتاوا
درسته شما برادران احمق ..... رهبرتون میل می‌فرمایید ولی توپ را تو زمین خامنه‌ای انداختن از جرم شما در روزی که ورق برگرده کم نمیکنه.
یکشنبه 28 آذر 1389

red.boy - ایران - تهران
واقعا متاسفم. حکومتی که ادعا میکند اسلامیست. میگوید عدل علی.در صورتی که نمیداننند حضرت علی با مرد مسیحی بر سر سپر جنگی اس مشاجره میکرد و حضرت علی مدعی بود که این سپر مال منه و مرد مسیحی هم مدعی بود که سپر مال خودش است. نزد قاضی رفتن و چون حضرت علی(ع) شاهدی نداشت مبنی بر مالکیت سپر قاضی حکم را علیه امیرالمونین مسلمین و به نفع مرد مسیحی صادر کرد. حالا اقای لاری جانی میگه از ره.بری سفارش میگیریم. پس قانون و انسانیت و دین و حقوق بشر و دالت همش کشک دیگه نه؟
یکشنبه 28 آذر 1389

Daena - ایتالیا - رم
گل دختر عاشق رهبر;. شما که گلی,شما که عاشقی بهتر نیست مبانی عشق و عاشقیتو عوض کنی؟
یکشنبه 28 آذر 1389

farhad352 - ایران - تهران
. آخر بدبختی و سیاه روزی شما آخوند های بیشعور خود فروخته زر پرست بزودی فرا میرسد و ذات رذل و بیشرف و گردن کلفت و بی مصرف شما تفاله های تازی ها را طناب های دار بر دور گردن قطور تر از خر، شما پاسخگو خواهد بود مرتیکه مفت خور مفنگی دست بوس مترسگ گدا علی مرده خور و دلال محبت دور حرم و ملیجک عرب ها!. ننگ و نفرین ابدی بر تو خانواده بوزینه ات و تمامی تازی زاده های دزد و غارتگر آخوندی و دست بوسان و جیره خواران بی وطنی چون تو
یکشنبه 28 آذر 1389

h.k - دانمارک - اودا
اول خامنه ای بایدمحاکمه شود.بعددارودسته اش.که روی معاویه وعمرعاص راسفیدکردند.ولاریجانی توهم........زیادمیخوری که ازمعاویه انتظارداری.قانون اساسی برای تظاهرات عادی مردم جرمی تایین نکرده وازاده.
یکشنبه 28 آذر 1389

naslesookhteh - ایران - تهران
گل دختر عاشق رهبر - ایران - اهواز. زرشک
دوشنبه 29 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.