مسئولان بانکی تا آخرین ساعات امشب در بانک‌ها می‌مانند, هدفمندی یارانه ها از فردا آغاز میشود


مسئولان بانکی تا آخرین ساعات امشب در بانک‌ها می‌مانند,
هدفمندی یارانه ها از فردا آغاز میشود

معاون اقتصادی بانک مرکزی در گفت‌وگوی تفصیلی با فارس با تشریح جزئیات جلسه ویژه امروز مسئولان بانکها در بانک مرکزی از افزایش ساعات فعالیت بانک‌ها پس از هدفمندی یارانه‌ها خبر داد و گفت: از آنجا که احتمال اجرای این قانون از فردا وجود دارد، مسئولان بانکی تا آخرین ساعات امشب در بانک‌ها می‌مانند.

حسین قضاوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» در واکنش به برخی اظهارات مبنی براینکه آیا جلسه ویژه صبح امروز بانک مرکزی با مسئولان بانکی به معنای آزادسازی قیمت‌ها از امشب است، اظهار داشت:‌ همه چیز منوط است به مصاحبه آقای رئیس جمهور در صدا و سیما؛ درصورتی که ایشان امشب دستور آزادسازی قیمت‌ها را صادر کنند، سیستم بانکی آمادگی همکاری‌های لازم را برای این کار خواهد داشت.
وی ضمن اشاره به جلسه امروز صبح در بانک مرکزی، افزود:‌ هدف از این جلسه بازبینی آمادگی‌های مخفی سیستم بانکی در روزهای اخیر بود؛ طبق این جلسه قرار شد که امشب تا دیرهنگام تمامی ستادهای تشکیل شده در بانک‌ها با آمادگی لازم در بانک‌ها حضور داشته باشند.
معاون اقتصادی بانک مرکزی در خصوص هدف از حضور مسئولان ستادی در بانک‌ها تا ساعات پایانی امشب، گفت: با این امر مسئولان می‌توانند براساس تصمیم‌گیری های رئیس جمهور برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند تا از فردا خدمت رسانی به مردم با توجه به شرایط احتمالاً جدید باشد.
قضاوی اضافه کرد:‌ چه امشب و چه در آینده نزدیک‌تر که آقای رئیس جمهور آزادسازی قیمت‌ها را اعلام کند، بانک مرکزی آمادگی لازم را دارد که در جهت خدمت‌رسانی و ارائه تسهیلات بانکی و تسهیل مبادلات اقتصادی خدمات خود را ارائه دهد.

* راهکار جلسه ویژه برای ماندگاری یارانه‌ها در بانک‌ها

وی در ادامه در مورد شرایط درنظرگرفته شده در بانک مرکزی و همچنین جلسه صبح امروز درباره ترغیب مردم به سپرده‌گذاری یارانه‌های خود در بانک‌ها، تصریح کرد:‌ قاعدتاً به مجرد اینکه هدفمندی یارانه‌ها اجرا شود وجوهی که به حساب مردم ریخته می‌شود بسته به ماهیتی که یارانه‌ها به آن واریز می‌شود مشمول مقررات سپرده‌گذاری و سود گیری خواهد شد.
معاون اقتصادی بانک مرکزی تصریح کرد:‌ اگر یارانه‌ها به حساب سرمایه‌گذاری کوتاه مدت واریز شده باشد قاعدتاً سود سپرده‌های کوتاه مدت از زمانی که هدفمندی یارانه‌ها اجرا شود به حساب مذکور اختصاص خواهد یافت.
وی افزود: یارانه‌ها تابع حساب‌هایی خواهند بود که وجوه به آنها واریز شده است؛ اگر حساب‌ها قرض‌الحسنه و یا جاری اعلام شده باشد به طور حتم سودی به انها تعلق نمی‌گیرد.

* بررسی اختصاص سود به یارانه‌ها در جلسات شورای پول و اعتبار

قضاوی در ادامه ضمن تاکید براینکه یارانه‌های تخصیصی به خانوارها از مقطعی که قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا شود در اختیار آنها قرار خواهد گرفت، بیان کرد: مردم می‌توانند به هر نحوی که می‌خواهند با یارانه‌ها عمل کنند.
وی گفت: سیستم بانکی وجوهی را که از محل یارانه‌ها در آن قرار می‌گیرد مطابق حساب‌ها مشمول سود قرار خواهد داد.
معاون اقتصادی بانک مرکزی افزود: ممکن است شورای پول و اعتبار در جلسات آتی راهکاری را برای جذابیت ماندگاری یارانه‌ها در حساب‌های مردم در نظر بگیرند؛ فرضاً سپرده کوتاه مدت ویژه با سود جذاب‌تری را برای یارانه‌ها معرفی کند.
به گفته وی، در حال حاضر سیستم بانکی به اندازه کافی جذابیت برای ماندگاری یارانه‌ها در بانک‌ها دارد تا مردم پول خود را خارج نکنند.

* اجرای هدفمندی یارانه‌ها، نقدینگی را افزایش نمی‌دهد

قضاوی در ادامه اظهار کرد:‌ به نظر نمی‌رسد با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها وضعیت نقدینگی به وضعیت پایانی سال نزدیک شود؛ اواخر هر سال معمولاً نیاز مردم به اسکناس نقد افزایش پیدا می‌کند و بانک‌ها به طور سنتی پاسخگوی آن شرایط است.
وی تأکید کرد:‌ الان با ریختن سرانه 81 هزار تومان پول به حساب سرپرستان خانوار نمی‌توان این تصور را داشت که میل به نقدینه خواهی مردم افزایش پیدا کند و گرایش به نگهداری اسکناس بیشتری نزد خود داشته باشند.
معاون اقتصادی بانک مرکزی ضمن بیان اینکه پیش‌بینی نمی‌شود نرخ رشد سپرده‌ها از مورد مذکور تحت تاثیر روند کاهنده قرار گیرد، تصریح کرد: به نظر می‌رسد، سپرده‌ها همان وضعیتی در طول سال را با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها داشته باشند؛ حتی سپرده‌ها رشد بیشتری خواهند کرد چراکه مبالغ یارانه‌ها که در حساب مردم بود تا دیروز نقدینگی به حساب نمی‌آمد ولی از زمانی که هدفمندی یارانه‌ها اجرا شود این مبالغ جزء نقدینگی به حساب خواهند آمد.
وی گفت: همین امر می‌تواند عاملی برای رشد سپرده‌ها با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها باشد.

* تاریخ جلسه ویژه بعدی بانک مرکزی و تشکیل ستاد ویژه در این بانک

این مقام مسئول در بانک مرکزی در ادامه در مورد تاریخ جلسه بعدی این بانک با مدیران عامل بانک‌ها، گفت: در بانک مرکزی ستاد ویژه‌ای تشکیل شده که به صورت مستمر وضعیت را در روزهای آینده مورد کاوش قرار خواهد داد و هر زمان که لازم باشد همکاران بانکی در سطوح مختلف می‌توانند گردهم آیند و تصمیمات مقتضی را اتخاذ نمایند.

* مشکل بانک‌ها در مورد اجرای نقدینگی در روزهای پایانی ماه "حاد " نبود

وی در ادامه این گفت‌وگو در مورد تقاضای بانک‌ها برای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در فواصل 10 الی 20 ماه و بررسی این مورد در جلسه ویژه صبح امروز، اظهار کرد:‌ این امر یک "‌ترجیح "‌ بود که از سوی بانک ها مطرح شد؛ بانک‌ها می‌خواستند که هر گونه پرداختی از سوی آنها به صورت متوزان در روزهای مختلف یک ماه پراکنده شود.
قضاوی ادامه داد:‌ به صورت سنتی، پرداخت‌ها در روزهای‌ پایانی ماه افزایش می‌یابد به همین منظور بانک‌ها ترجیح می‌دادند که پرداخت یارانه‌ها و اجرای این قانون از اواسط ماه آغاز شود ولی به هر حال این امر سیاستی است که قیودی دیگری نیز در آن لحاظ می‌شود و صرفاً محدودیت‌های نظام بانکی در این زمینه تعیین کننده نیست.
به گفته معاون اقتصادی بانک مرکزی، محدودیت‌های نظام بانکی به قدری حاد نبود که بخواهد تعیین کننده نحوه تصمیم‌گیری در مورد اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها باشد.

* افزایش ساعات کار شعب بعدازظهر بانک‌ها با اجرای هدفمندی

قضاوی در ادامه با بیان اینکه سرجمع مبالغ واریزی به حساب سرپرستان خانوار تحت عنوان "یارانه "‌، کمتر از موجودی نقدی است که در سیستم بانکی وجود دارد، اظهار کرد:‌ هم‌اکنون حدود 80 هزار میلیارد ریال اسکناس و مسکوک در شبکه بانکی به غیر از بانک مرکزی وجود دارد؛ با این امر تمهیدات لازم در شعب تمامی بانک‌ها برای تامین اسکناس صورت گرفته است.
معاون اقتصادی بانک مرکزی ادامه داد‌:‌ دستگاه‌های خودپرداز باید در ایامی که قانون هدفمندی یارانه‌ها به مرحله اجرا در می‌آید کاملاً پاسخگوی نیازهای مردم در مورد تامین اسکناس باشند. همچنین خزانه‌های تمام بانک‌ها به اندازه کافی اسکناس ذخیره کرده‌اند.
وی گفت:‌ اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در روزهای پایانی ماه نمی‌تواند مشکلی را در مورد کمبود اسکناس برای مردم به همراه داشته باشد.
این مقام مسئول در شبکه بانکی در ادامه ضمن اشاره به آمادگی خودپردازها و فراهم بودن بستر الکترونیکی لازم در این زمینه، تاکید کرد: ‌قرار شده که شیفت‌های شعب بانک‌ها در این ایام به منظور خدمت رسانی به مردم از طریق در اختیار قرار دادن وجه نقد افزایش پیدا کند.
وی گفت: شعب بانک‌‌ها در ایام آتی تا ساعت 18 باز خواهند بود و از این ساعت به بعد نیز هریک از بانک‌ها که تمایل دارند می‌توانند شعب خود را تا ساعت دیرتری نیز باز نگه‌دارند.
به گفته وی، تمامی مبادلات به صورت عادی و روان صورت خواهد گرفت و به محض اعلام رئیس جمهور در مورد اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها ساعات کار شعب بعدازظهر و برخی دیگر از شعب افزایش خواهد یافت.

گزارش خبرنگار فارس حاکی‌است، رئیس کل بانک مرکزی نیز ضمن ارائه توضیحاتی کلی در خصوص جلسه صبح امروز مسئولان سیستم بانکی از کنترل شدید قمیت‌ها خبر داده و گفته است: این جلسه برای این منظور بود که اگر اجرای هدفمندی یارانه ها به طور ناگهانی اعلام شود و یا اگر قرار باشد تا 2 - 3 روز آینده عملیاتی شود، بانکها قادر باشند امکانات و تمهیدات لازم را برای این منظور فراهم کنند.
وی با ابراز بی‌اطلاعی از زمان دقیق اجرای هدفمندی یارانه‌ها، تصریح کرد: بانکها باید در تمام زمینه ها آمادگی لازم را داشته باشند، فرضا اگر قرار باشد که مردم وجوه یارانه های نقدی خود را تبدیل به سپرده کرده و یا اینکه آن را به صورت نقدی از بانک دریافت کنند، بانکها باید آمادگی داشته باشند.

به گزارش فارس، از نخستین ساعات صبح امروز مدیران عامل بانک‌ها در جلسات متفاوت به ترتیب با وزیر اقتصاد و مسئولان این وزارت‌خانه و همچنین رئیس کل بانک مرکزی و معاونان وی حضور پیدا کرده و در حال بررسی جزئیات اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و نقش بانک‌ها در این بین هستند.
شنیده‌های خبرنگار فارس حاکی‌است ابتدا جلسه در وزارت اقتصاد و به دنبال آن در بانک مرکزی برگزار شده است.
در خبری که فارس از این جلسه منتشر کرد اجرای هدفمندی یارانه‌ها و اجازه برداشت یارانه‌ها از حساب‌ها طی روزهای آتی، موضوع این جلسات اعلام شد.

همچنین یک منبع آگاه در وزارت بازرگانی از آماده باش کامل این وزارتخانه برای اجرای هدفمندی یارانه‌ها بدون کمترین اخلال در قیمت‌ها و مقابله با هرگونه افزایش غیرقانونی قیمتها خبر داد.
وی با بیان اینکه در تعطیلات هفته گذشته و از صبح امروز وزراتخانه در آماده باش کامل قرار دارد، افزود: معاونین و مدیران ستادی وزارت بازرگانی در روزهای اخیر در جلسات هماهنگی برای اجرای هر چه بهتر این طرح حضور دارند.
این مقام آگاه از اجرای احتمالی این قانون در هفته جاری خبر داد.

از طرفی محمد رویانیان امروز در جمع خبرنگاران ضمن اعلام سهمیه بنزین ویژه و علی‌الحساب حمایتی دولت در دی ماه گفته است: هفته جاری هفته آماده کردن زمینه برای هدفمند کردن یارانه‌ها خواهد بود.
وی البته تأکید کرده است که قیمت بلیت اتوبوس، مینی‌بوس و متروی داخل شهری به همراه هواپیما و قطار تا پایان سال تغییر قیمت نخواهد داشت و با توجه به حمایت همه‌جانبه دولت از حمل و نقل و عمومی نباید دغدغه‌ای در این بخش داشته باشیم.
به گزارش فارس بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، محمود احمدی نژاد شنبه 27 آذر در گفت وگوی مستقیم تلویزیونی بعد از اخبار سراسری ساعت 21:00 شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران، با مردم به تشریح مسائل مهم کشور و موضوع هدفمند کردن یارانه ها خواهد پرداخت.
پیشتر رئیس جمهوری در تاریخ دوم آذر ماه امسال در جمع مردم زنجان اعلام کرد در آینده‌ای نزدیک، توضیحات کاملی ‌درباره هدفمندکردن یارانه‌ها به ملت ایران ارائه خواهد داد.

محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور نیز در تاریخ 13 آذر ماه در مراسم افتتاح نخستین نمایشگاه راه و ترابری و صنایع وابسته به قانون هدفمندکردن یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: به زودی با اعلام رئیس جمهور این قانون به مرحله اجرا خواهد رسید.
وی همچنین امروز در مراسم معارفه وزیر جدید امور خارجه از اجرای این قانون در آینده نزدیک خبر داد.

mehr47 - ایران - تهران
افتابه و پوشک هم ببرن. حکما با این برنامه ریزی به اینا احتیاج میشه.
شنبه 27 آذر 1389

AFGPersian - سوئد - مالمو
خدا لعنتشون کنه. معلوم نیست خونواده من (که افغانی هستیم) چه جوری بخوان زندگی شون و سر کنن. کاش حد اقل تو خود افغانستان کار بود
شنبه 27 آذر 1389

ساعت 12 - ایران - تهران
از امشب ایانه ها اجرا و مردم ایران خوش به حالشان می شود ،ای داد و بیداد که مردم ایران انگار نمی خواهند از خواب بیدار شوند و هر چه روشنفکران بگویند برای آنها باد هواست ،100 هزار در ماه درآمد ، 500 هزار هزینه بابا صد رحمت به رحم و انصاف کمونیستها!!!.((خمینی رجیم: آب و برق مجانی می شود))امشب آب و برق مجانی شد.
شنبه 27 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.