شلغم، کلم و سویا سرشار از کلسیم است


شلغم، کلم و سویا سرشار از کلسیم است

یک متخصص تغذیه گفت: شیر و محصولات لبنی، سبزی‌ها خصوصاً خانواده کلم، برگ‌های سبز شلغم و خردل، بادام، غذاهای دریائی و لوبیای سویا سرشار از کلسیم است.

مریم مراداف در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: یون کلسیم حدوداً 1.5 تا 2 درصد وزن بدن را شامل می‌شود و در واقع بیشترین درصد در میان املاح موجود در بدن را به خود اختصاص می‌دهد.

وی گفت: از فوائد کلسیم در بدن می‌توان به سلامت دندان‌ها و استخوان‌ها، تنظیم ریتم طبیعی ضربان قلب، دخالت در جریان لخته شدن خون هنگام خونریزی‌ها و دخالت در عملکرد مناسب و صحیح بسیاری از هورمون‌ها و آنزیم‌های بدن اشاره کرد.

این متخصص تغذیه افزود: از منابع غذائی مهم کلسیم می‌توان به شیر و محصولات لبنی، سبزی‌ها خصوصاً خانواده کلم ( کلم، گل کلم، کلم بروکلی)، برگ‌های سبز شلغم و خردل، بادام، غذاهای دریائی و لوبیای سویا اشاره کرد.

مراداف گفت: مصرف بیش از حد فیبر مانند فیبر موجود در سبزی‌ها و حبوبات، مصرف زیاد اسید فیتیک موجود در انواع سبوس‌ها از عوامل کاهش جذب کلسیم است.

وی اضافه کرد: اسید اگزالیک که به مقدار زیاد در بعضی مواد غذائی مثل ریواس، اسفناج، چغندر قند، انواع چای و شکلات موجود است، پس منبعی مانند اسفناج که از لحاظ محتوای کلسیم غنی است به علت وجود اسید اگزالیک، از نظر جذب کلسیم چندان قوی و مورد توجه نیست.

این متخصص تغذیه اضافه کرد: کلسیم موجود در شیرهای کم چرب یا بدون چربی بیشتر از کلسیم شیرهای پرچربی امکان جذب بیشتری دارد.

مراداف گفت: مصرف کلسیم همراه با عواملی مانند لاکتوز موجود در شیر و نیز منابع خوب ویتامین C می‌تواند موجب افزایش جذب کلسیم شود. همچنین فعالیت بدنی و فشاری که روی استخوان‌ها وارد می‌شود و نیز ویتامین D که از طریق پوست تحت اثر اشعه خورشید در بدن تولید می‌شود که باعث افزایش قابل توجهی در جذب کلسیم می‌شود.

وی اضافه کرد: بهتر است که مکمل کلسیم خود را نزدیک به یکی از وعده‌های اصلی غذا و ترجیحاً با یک لیوان شیر و در کنار یک منبع غنی از ویتامین C ( مثل مرکبات و آب آنها، گوجه فرنگی، گیلاس، انگور سیاه، کلم بروکلی) مصرف شود.

Felfel GHermez - جمهوری چک - پراگ
خوب چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است!
شنبه 27 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.