قلعه‌نویی: آقایان؛ درد فوتبال ایران مربی بزرگ خارجی نیست

 
قلعه‌نویی: آقایان؛ درد فوتبال ایران مربی بزرگ خارجی نیست

سرمربی سپاهان گفت: درد فوتبال ایران مربی بزرگ خارجی نیست و هیچ تضمینی وجود ندارد که با چنین کاری به موفقیت برسیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، صحبت با امیر قلعه‌نویی نه فقط از این جهت که سرمربی سپاهان است بلکه از این منظر که عضو کمیته فنی فدراسیون فوتبال هم هست می‌تواند بیانگر خیلی از موارد باشد. این که او به عنوان یکی از تصمیم‌گیران کمیته فنی با حضور مربی خارجی موافق است یا نه یکی از این مسائل است. به خصوص در این زمان که برخی مسئولان فدراسیون صحبت از مذاکره با مربیان خارجی را مطرح می‌کنند و کفاشیان هم در آخرین اظهارنظرش گفته که اولویت برای جانشینی قطبی با یک مربی بزرگ خارجی است.
قلعه‌نویی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس درباره آخرین شریط سپاهان و تیم ملی ایران صحبت کرده است.

فارس: سپاهان در چه شرایطی قرار دارد؟
وضعیت ما بسیار خوب است اگر چه در انزلی بازی سختی را پیش رو داریم. ملوان تیم جوانی است که فوتبال را تاکتیکی بازی می‌کند. برای کسب امتیار از نماینده انزلی چند بازی آخر این تیم را آنالیز کردیم. ملوان تیم با برنامه‌ای است و به همین دلیل بازی سنگینی را پیش‌بینی می کنم.
به هر حال ما هم سپاهان هستیم و برای اینکه در کورس قهرمانی باقی بمانیم و به صدر نزدیک شویم باید دیداری هجومی را دستور کار قرار دهیم.

فارس: بنابراین برای دفاع کردن به انزلی نمی‌روید؟
ما اصلاً بازی دفاعی بلد نیستیم. من به عنوان مربی هر جا هستم دوست دارم تیمم هجومی بازی کند چون فوتبالدوستان بازی هجومی را دوست دارند. امیدوارم شرایط زمین به گونه‌ای باشد که بتوانیم بازی خوبی انجام دهیم.

فارس: فرهاد پورغلامی سرمربی ملوان اعلام کرده سپاهان بازیکنان گرانقیمتی دارد و از بودجه زیادی بهره می‌برد...
دوستان باید در مورد مسائل تاکتیکی صحبت کنند. متاسفانه چنین اظهار نظرهایی همه‌گیر شده و این فرهنگ بسیار غلطی است. آیا در اروپا هم تیم شانزدهم جدول زمانی که با منچسترپونایتد بازی دارد چنین صحبت‌هایی را انجام می‌دهد؟

فارس: به هر حال سرمربی ملوان نظرش را گفته است.
وی اختیار دارد که نظر شخصی خودش را بدهد،‌ اما نباید درباره شرایط و موقعیت تیم حریف حرف بزند. این موضوع برای برخی دوستان تبدیل به دکان شده است. آیا در اروپا خرجی که تیم‌های بزرگ مانند بارسلونا و رئال مادرید می‌کنند با تیمی مثل اوساسونا برابر است؟ آیا مربیان تیم‌هایی مانند اوساسونا هنگام دیدار با رئال مادرید یا بارسلونا چنین حرف‌هایی می‌زنند؟

فارس: شاید پورغلامی خواسته از پائین بودن قدرت مالی تیمش بگوید؟
به نظر من شرایط فعلی ملوان نسبت به گذشته بهتر است و همه جوره حمایت می‌شود. خودم زمانی که در استقلال اهواز بودم 6 ماه پول نگرفتم تا شفیع‌‌زاده آمد و به من پول داد. آیا چنین حرف‌هایی را زدم؟ در همان زمان همین سپاهانی که قهرمان شد را هم شکست دادم.

فارس: اما ملوان با فقر مالی و کمبود بازیکن مواجه است...
من این مسئله را قبول ندارم چون منطقه آزاد به این تیم کمک می کند. بازیکنان سرباز نیز به آنها یاری می‌رسانند. بازیکنی مانند مهرداد اولادی چقدر قیمت دارد؟ پولی که در امارات گرفت را مگر بازیکنان ایرانی گرفته‌اند؟ پس آنها نیز به لحاظ بازیکن کمبودی ندارند و به خوبی حمایت می‌شوند. به نظر من آنها با این حرف‌ها تیمشان را کوچک می‌کنند. ملوان تیمی بزرگ و با طرفداران زیاد است.
من خودم زمانی هم که سرمربی استقلال تهران بودم و با وجود آنکه در کورس قهرمانی قرار داشتیم به دلیل مشکلات مالی و بی پولی، علیرضا نیکبخت واحدی را فروختیم بنابراین از پورغلامی تعجب می کنم چرا این صحبت‌ها را می‌کند!
چطور زمانی که تراکتورسازی را شکست می‌دهند با کار تاکتیکی بوده است، اما به ما که می‌رسند بحث دارا و ندار را پیش می‌کشند. در همه جای دنیا برخی تیم‌ها بیشتر خرج می‌کنند و برخی کمتر.

فارس: هزینه‌های مالی نام سپاهان زبانزد خاص و عام شده است...
متاسفانه و این در حالی است که برخی تیم‌ها به مراتب بیشتر از سپاهان هزینه کرده‌اند. 20 سال در استقلال بوده‌ام، ‌اما حالا که سرمربی سپاهان هستم دیگر به خودم اجازه نمی‌دهم درباره آن تیم حرف بزنم. نمی‌دانم چطور به خودشان اجازه می‌دهند در مورد دیگر تیم‌ها اینگونه صحبت کنند.

فارس: بعد از دیدار با راه‌آهن از خبرنگاران خواستید که مقابل ناداوری‌ها حق این تیم را بگیرند. بیان این خواسته دلیل خاصی داشت؟
این مسائل عمدی نیست و سهوی است، اما سال گذشته جوی علیه ما راه انداختند که سابقه نداشته است. در بازی های امسال به خاطر اشتباهات داوری متضرر شدیم. در بازی های امسال در تساوی ها و 2 شکست تیم ما ناداوری‌ها تاثیر بسزایی داشت و من این انتظار را دارم که خبرنگاران به ویژه رسانه‌های داخلی اصفهان از اجحاف در حق تیم ما بنویسند و حق ما را بگیرند.

فارس: چرا باشگاه پیگیری نمی‌کند و برای گرفتن این حق دست به کار نمی‌شود؟
باشگاه به کمیته داوران نامه زده که البته شنیدم این کمیته پاسخ نامه را نداده است. از اشتباهات داوری ناراحت نیستم. از این ناراحتم که سال گذشته علیه سپاهان جوسازی شد و امسال نیز همین جو بد علیه تیم ما ادامه دارد.
در بازی مقابل سایپا خودم اعتراف می کنم که گل چهارم سپاهان آفساید بود، اما در نتیجه بازی تأثیر نگذاشت. سال گذشته هم اگر اشتباهی به نفع سپاهان شد در نتیجه بازی‌های ما تأثیری نداشت، اما باخت‌های ما امسال روی اشتباهات داوری بوده است.
به گفته کارشناسان در دربی اصفهان از ناحیه داوری سپاهان ضرر کرد و در دیدار با استقلال نیز چنین اتفاقی افتاد و در بازی مس و راه‌آهن نیز اتفاقات داوری مؤثر بود، اما کسی از حق ما دفاع نمی‌کند. از روزنامه‌های محلی توقع دارم از تیم خود دفاع کنند.

فارس: بنا بر رای کمیته انضباطی شما و باشگاه سپاهان با جریمه مالی و محرومیت تعلیقی مواجه شده اید. اعتراضی به این رای دارید؟
به رأی آنها احترام می‌گذارم. در مجموع، حق، این صحبتی است که می‌گویم. به استناد فیلم و کارشناسان متضرر شدیم. داوران مظلوم‌ترین قشر جامعه فوتبال هستند، اما هنوز از جو سال گذشته ناراحتم. اگر هم اعتراض می‌کنیم باید در چارچوب قانون باشد.

فارس: به عنوان سرمربی سابق تیم ملی ایران، شرایط تیم ملی در آستانه شروع جام ملت‌های 2011 آسیا و بحث حضور مربیان بزرگ خارجی را چطور ارزیابی می‌کنید؟
بحث حضور اریکسون یا مارادونا مهم نیست چون من معتقدم برای داشتن یک تیم ملی قدرتمند باید همه موارد حرفه ای برای تیم ملی رعایت شود.

فارس: بحث مذاکره با مربیان خارجی به افشین قطبی ضربه نمی‌زند؟
قطبی با پیوستن به تیم شیمیزو اس پالس تکلیف خودش را روشن کرد و این موضوع نمی‌تواند برای وی بار منفی در پی داشته باشد چون این مربی تکلیف خودش را روشن کرد.

فارس: به عنوان یکی از اعضای کمیته فنی آیا به حضور مربی خارجی رای مثبت دادید؟
در جلسه گذشته کمیته فنی هیچ صحبتی در مورد مربی خارجی یا داخلی تیم ملی صحبتی نشد و ما بیشتر در مورد تیم امید بحث کردیم. درباره تیم ملی بزرگسالان نیز قرار شد قطبی برنامه هایش را به صورت کتبی به کمیته فنی بیاورد و ما در مورد برنامه هایش بحث کرده و نظر بدهیم.

فارس: با آوردن مربی بزرگ خارجی مشکلات تیم ملی حل خواهد شد؟
فوتبال حرفه‌ای دنیا فقط به یک مربی ختم نمی‌شود. مگر در گذشته مربیان بزرگ به ایران نیامدند؟ مگر بلاژوویچ مربی کوچکی بود پس چرا با ناکامی ایران را ترک کرد؟ برای داشتن یک تیم ملی قدرتمند باید همه مسایل را به درستی کالبد شکافی کنیم. به نظر من با آوردن یک مربی بزرگ تضمینی برای موفقیت همه جانبه تیم ملی وجود نخواهد داشت.
فوتبال علم و صنعت و همه چیز در فوتبال است. نمی‌توان یک کدام را داشت و از سایر موارد غافل ماند. فوتبال کنونی مقوله بسیار پیچیده‌ای است بنابراین نباید تمرکز اولیه را روی داخلی یا خارجی بودن مربی گذاشت بلکه باید امکانات سخت افزاری و نرم افزاری فوتبالی حرفه ای را باید فراهم کرد.

agha sina - ایران - اهواز
نه خدا از من خوشش میاد و نه من از این آدم.مغرور از خود راضی.انگار از ... فیل افتاده.
شنبه 27 آذر 1389

mdice7 - ایران - تهران
درد فوتبال ما نبود امام زمان هست که با اومدن تو به تیم ملی درمان میشه
شنبه 27 آذر 1389

mdice7 - ایران - تهران
درد فوتبال ما نبود امام زمان هست که با اومدن تو به تیم ملی درمان میشه
شنبه 27 آذر 1389

hassan5 - ایران - تهران
منهم با قلعه نوعی موافقم درد فوتبال ایران مربی خارجی نیست...اما درد فوتبال ایران .....نظام جمهوری اسلامی میباشد
شنبه 27 آذر 1389

monga287 - ایران - تهران
فوتبالیکه یک مشت سپاهی اومدن توش و دارن تصمیم میکیرن همین میشه.اصلا درد این فوتبال مربی نیست.دردفوتبال درد نداشتن شعور فوتبال بین بازیکنان است.شعور فوتبال هم نیمی ذاتیست و نیمی اکتسابی.توی فوتبالی که اقای گلش(برهانی) از 10 تا موقعیت 100% فقط دوتاشو گل میکنه چه انتظاریه.اخرین بازیکنی که لژیونر شد چند سال پیش بود؟وقتیکه بازیکن نمیتونه یک شوت تو چهارچوبه دروازه بزنه.وقتی توپو از سه متری دروازه نمیتونه گل کنه اون مربی بدبخت چیکارکنه؟فرگوسنم بیارن همینه وضع.یکسری بازیکنم داریم که واسه خودشون باند دارن.با هر مربی حال نکنن سه سوت زیر پاشو خالی میکنن.اصلا این فوتبال از پایه ایراده.شما به مصاحبه بعد بازی مربیهای لیگ به اصطلاح برتر ایران نگاه کنین.تو مصاحبشون راجع به همه چیز میگن الا تاکتیک فوتبال.فقط بلدن پشت هم حرف بزنند و زیرابه همو بزنن.این فوتبال این مدلی حالا حالاها درجا میزنه.اگه پیروزی هم بدست اومد بدونین که شانسیه.حیف وقت که صرف این فوتبال(یقول دوقل) بشه.فوتبال فقط بسکتبال!!!!!!!!!!!!
شنبه 27 آذر 1389

انقلاب دوم - آلمان - هامبورگ
اون شالگردن حسین اندیورش منو کشته! مردک امل دستمال ابریشمی.
شنبه 27 آذر 1389

red.boy - ایران - تهران
درد فوتبال ما اقایونی مثل کفاشیان و تاج و عزیز محمدی و شریفی و پاسدار علیپور و مایلی کهن و قلعه نویی هست. اشخاصی که هیچ و هیچ و هیچ از فوتبال نمیدونن نشستن دارن فوتبال اداره میکنن و افراد فوتبال شناسمون مثل کلانی پنجعلی فرامرز ضلی حجازی و پیوس و محمدخانی و شاهرودی و فنونی زاده و عربشاهی و .. نشستن تو خونه هاشون.
یکشنبه 28 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.