کودک چه زمانی، چگونه و چرا باید زبان دوم را بیاموزد؟

 
کودک چه زمانی، چگونه و چرا باید زبان دوم را بیاموزد؟

در این دوره و زمانه همه می‌دانیم که اهمیت آموختن زبانی غیر از زبان مادری تا چه حد مهم و کاربردی است، اما چه زمانی باید شروع به آموزش زبان جدید کنیم؟ چگونه این کار باید انجام گیرد؟ و اصلا چرا باید کودک را با زبانی دیگر و آموزش آن درگیر کنیم؟

اکثر کارشناسان عقیده دارند، هرچه زودتر کودک با زبانی جدید آشنا شود، بیشتر احتمال دارد که مهارت کافی در آن زبان را به دست آورد. حتی برخی می‌گویند، اگر آموزش زبان بعد از 10 سالگی شروع شود، آن فرد هیچ‌وقت نخواهد توانست مانند فردی بومی صحبت کند.

علاوه بر امکان برقراری ارتباط با افرادی بیشتر در تمام طول زندگی، کودک با یادگیری زبانی جدید، از فواید دیگری نیز بهره‌مند خواهد شد. شاید از نظر شما زیاد هم درست نباشد، اما محققان دریافته‌اند با این آموزش، عملکرد کلی کودک در مدرسه بهبود یافته و مهارت‌های حل مساله وی نیز افزایش پیدا می‌کند. همچنین این کودک روزی در محیط‌های کاری قرار می‌گیرد. بنابراین دانستن زبانی دیگر در این مورد هم به او کمک زیادی خواهد کرد؛ همچنین فرصت‌های شغلی برای این گروه از افراد خیلی بیشتر خواهد بود.

برخی شواهد نیز نشان می‌دهد، کودکانی که به زبانی غیر از زبان مادری خود مسلط هستند، خلاق‌تر بوده و در حل مسائل پیچیده مهارت بیشتری دارند.
چرا در کودکی؟

مطالعات نشان داده‌اند ـ و تجربه نیز ثابت کرده است ـ کودکانی که قبل از شروع دوران نوجوانی زبانی جدید را می‌آموزند، تلفظی بهتر و نزدیک‌تر به تلفظ بومی دارند. البته در این کار هم مثل بقیه کارها، هرچه زمان بیشتری صرف کنیم،‌ مهارت بیشتری نیز پیدا خواهد شد.

بنابراین بکوشید کودک را به آموختن زبانی دیگر تشویق کنید، البته در زمان مناسب و با شیوه‌ای بهتر.

به یاد داشته باشید، آشنا شدن فرزندتان با فرهنگ‌ها و زبان ملل مختلف راهی مطمئن برای پیشرفت اوست
اتیلا - ژاپن - توکیو
شاید غیر قابل باور باشد ، ولی من کودکی رامیشناسم با سه سال سن به زبانهای ژاپنی و چینی (پکن) فارسی و پرتغالی حرف میزند .، اگر باور نکردید مشگل خودتان است .،  
جمعه 26 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
ای بابا, کودک باید کودکیش را بکند و از زندگیش لذت ببرد ° چه فایده, وقتی کودک اجازه حرف زدن و سوال کردن را نداشته باشد, زیرا به مذاق بزرگتران و جامعه خوش نیاید ?!
جمعه 26 آذر 1389

bache shapoor - سوئد - یوسدال
حالا اگه من یک چیزی بگم اون دوستمون که دفعه قبل در باره محمد رضا پهلوی نوشتم دوباره ناراحت میشه! ولی بزار بشه چون از قدیم گفتن حقیقت تلخه. نمیدانم این کارشناسان کی به این موضوع پی بردن ولی این را میدانم در زمان اون خدا بیامرز دو رقم مدرسه در ایران بود. یکی دولتی که رایگان بود و یکی ملی که پولی بود. دولت(شاه) اعلام کرده بود بطور ازمایشی در دبستانهای ملی از کلاس اول ابتدائی زبان انگلیسی تدریس شود. و بعد قرار بود همگانی شود. من بعضی وقتها به دختر دایی خودم حسودیم میشد چون اون دوم ابتدائی بود و مثل من که دوم راهنمایی بودم انگلیسی بلد بود. این کارشناسان در یال 2010 به این موضوع پی بردن اون خدا بیامرز در سالهای 1974-75 این شیوه را در مدارس ابتدائی پیاده کرد. نور به قبرت ببارد. روحت شاد محمد رضا.
جمعه 26 آذر 1389

marjamak - نروژ - اسلو
bache shapoor - سوئد - یوسدال. درود بیکران بر تو دوست حق شناس من ....... ای ملت حق نا شناس؛ یک باره گشتی نا سپاس. ای ملت حق نا شناس؛ یک باره گشتی نا سپاس
شنبه 27 آذر 1389

TOROBCHE - استرالیا - سیدنی
اتیلا-توکیو زیادم عجیب نبود که اینقدر شگفت زده شدی! مشکل از خودته که تو عمرت بچه ای که به چند زبانی که بیشترش به هم نزدیکه ندیدی...من بچه ای رو دیدم که به زبانه تایلندی, عربی, و فارسی و انگلیسی صحبت میکرد...به خاطره داشتن مادر تایلندی و پدر عربی که فارسی هم بلده و زبانه انگلیسیه محیط.موفق باشید.
شنبه 27 آذر 1389

اتیلا - ژاپن - توکیو
. TOROBCHE - استرالیا - سیدنی ،.شگفت زدگی من به خاطر سن کم این کودک بود ،. پیروز باشید.
شنبه 27 آذر 1389

Shomali - ایران - لاهیجان
bache shapoor - سوئد - یوسدال. درودبرشرفتان
شنبه 27 آذر 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
اتیلا - ژاپن - توکیو . وقتی میگوئید حرف میزند در چه سطحی! مثلا اشعار حافظ را میگوید!? در سطح علمی مقاله, توضیحهات, ویا در سطح دکترا!! مثلا اب را بریز جایی که!!!! lool چون امروزه همه بچه ها درسطح دکترا و رئیس جمهور حرف میزنند!.
شنبه 27 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.