ویکی‌لیکس: کمک ایران به حماس، ماهانه ۲۵ میلیون دلار


ویکی‌لیکس: کمک ایران به حماس، ماهانه ۲۵ میلیون دلار

خالد مشعل (چپ)،‌رهبر سیاسی گروه فلسطینی حماس، در اغلب سفرهای خود به ایران با رهبر جمهوری اسلامی هم دیدار می‌کند

سند دیگری از مجموعه اسناد افشاشده توسط وب‌سایت ویکی‌لیکس ضمن اشاره به این که ایران ماهانه ۲۵ میلیون دلار به گروه حماس کمک می‌کند حاکی از این است که جمهوری اسلامی تلاش کرده است از بیابان‌نشین‌های شبه‌جزیره سینا برای قاچاق اسلحه به نوار غزه استفاده کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از این سند متعلق به سال گذشته می‌گوید رئیس سازمان اطلاعات مصر به مقامات آمریکایی اطلاع داده است که حمایت مالی جمهوری اسلامی از گروه حماس «به ماهانه ۲۵ میلیون دلار می‌رسد، اما مصر موفق شده جلو ورود این کمک‌ها از خاک خود به غزه را بگیرد».

در این سند همچنین آمده است که ایران برای شکستن حصر نوار غزه و رساندن سلاح به اعضای گروه حماس تلاش کرده است بیابان‌نشین‌های مصری را به استخدام خود درآورد.

این سند متعلق به آوریل سال ۲۰۰۹ همچنین حکایت از آن دارد که مصر از گسترش نفوذ ایران در خاورمیانه و دستیابی تهران به سلاح‌های اتمی واهمه دارد.

پیشتر نیز خبرگزاری‌ها از وجود سندی در میان اسناد ویکی‌لیکس خبر داده بودند حاکی از
تهدید مصر به این که در صورت اتمی شدن ایران، این کشور هم به سمت بمب اتم و دستیابی به آن، خواهد رفت.

طبق این سند، حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر، در حاشیه اجلاس اقتصاد جهانی در شرم‌الشیخ در سال ۲۰۰۸ به مقامات آمریکایی گفته بود که «اگر ایران به بمب اتمی دست یابد، مصر هم مجبور است همین راه را طی کند».

با این حال در سند تازه‌تر که خبرگزاری رویترز روز جمعه منتشر کرده اشاره شده است که آقای مبارک خطر ایران اتمی را «تهدیدی درازمدت» می‌داند.

در این سند آمده است: «او (حسنی مبارک) می‌پذیرد که برنامه هسته‌ای ایران تهدیدی استراتژیک برای موجودیت مصر و منطقه (خاورمیانه) است، اما آن را تهدیدی نسبتا درازمدت می‌داند.»

نگرانی از برنامه‌ هسته‌ای جمهوری اسلامی و پافشاری مقامات تهران بر آن تنها به مصر محدود نمی‌شود، بلکه آن طور که در باقی اسناد ویکی‌لیکس آمده دیگر
کشورهای عرب منطقه، به‌ویژه عربستان سعودی، نیز بارها در گفت‌وگو با مقامات ایالات متحده نگرانی خود را از آن ابراز کرده‌اند.

کاهش کمک ایران به حزب‌الله لبنان

در همین حال روزنامه انگلیسی‌زبان جروزالم پست روز پنج‌شنبه گزارش داد که تهران به دلیل فشار تحریم‌های جهانی علیه خود مجبور شده است از میزان کمک مالی‌اش به حزب‌الله لبنان بکاهد.

این روزنامه اسرائیلی با تکیه بر «ارزیابی‌های سازمان اطلاعات اسرائیل» می‌گوید که جمهوری اسلامی بیش از ۴۰ درصد از کمک‌های مالی خود به حزب‌الله را کاهش داده است، «اقدامی که به بروز بحران در این گروه شبه‌نظامی انجامیده است».

به گفته جروزالم پست، جمهوری اسلامی به عنوان حامی مالی و ایدئولوژیکی حزب‌الله لبنان در سال‌های اخیر سالی یک میلیارد دلار به این گروه کمک نظامی مستقیم کرده است.

جمهوری اسلامی در حال حاضر به دلیل پافشاری بر غنی‌سازی اورانیوم در برنامه هسته‌ای خود مشمول چهار دور تحریم مالی و سیاسی از سوی شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد که به گفته مقامات عالی‌رتبه غربی فشار فراوانی را به تهران وارد کرده است.

از سوی دیگر مقامات ایران بارها وجود این فشار را انکار کرده و گفته‌اند که تحریم‌ها تاکنون هیچ اثری بر وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور نداشته است.
sara_k - ایران - ایران
این همه گدا در کشور پول نفت میدن به جماعت عرب میرسی
جمعه 26 آذر 1389

sharmant - ایران - تهران
خاک بر سر رهبر و رئیس جمهور خر تر از خودش و همه طرفدارای خیانتکار به این ملت که زیر پرچم اسلام انجام میدن. مردم خودمان تو فقر زندگی میکنند نه بیمارستان درست حسابی دارن و نه قانون و نه امنیت یک مشت بیسواد مال مردم خور سود جو هم از انها طرفداری میکنند.
جمعه 26 آذر 1389

monga287 - ایران - تهران
فقط فلسطینو عشقه...عشققققققق است لبنان.گور بابای مردم.گور بابای مستضعفین.گور بابای قشر اسیب پزیر.مردم از تنگدستی دارن رو همه چی پا میزارن.لعنت به مسببش.گردن اون مرتیکه سیدحسنو تبر نمیزنه اونقدر از پولای ایرانیا مفت خورده..اون سیدحسن اگه جرات داشت که نمیرفت تو سوراخ موش قایم بشه و ویدیویی سخنرانی کنه.
جمعه 26 آذر 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
ملاهای کثیف دزد و فلسطینی ها و حزب الله بیشرف تا کی مثل خفاش خون ملت را می مکید شرم کنید.
جمعه 26 آذر 1389

porharfi - هلند - آرنم
ویکی لیکس جان !..از اول انقلاب کجا بودی؟؟که ملایان ابتدا تو بشکه شکم. اروپایی ها پول و نفت ..و..سرازیر کردند ! و حسابی اینهارو بالا کشیدند!!. عرب که پسر عموی ملاست ! و حق و حقوقش باید برسه! وگرنه وعده و وعید ِ. خمینی عملی نمیشد!!....
جمعه 26 آذر 1389

amir-amir - کانادا - تورنتو
۲۵ میلیون دلار ٬ بیشتر از این ها است انگارى ارث پدر شان است که به این تازى ها مى بخشند
شنبه 27 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.