سه ایرانی در آمریکا به پولشویی در چارچوب فعالیتهای خیریه متهم شدند


سه ایرانی در آمریکا به پولشویی در چارچوب فعالیتهای خیریه متهم شدند

بنیاد کودک به به کودکان فقیر برخی کشورها کمک های غذایی، دارویی و تحصیلی می کند

دادستانی فدرال آمریکا سه ایرانی را متهم کرده است که از طریق یک سازمان خیریه میلیونها دلار به ایران پول فرستاده اند.

بر اساس کیفرخواست ارائه شده، نجمه وحید و همسرش، دکتر حسین لاهیجی، مقیم ایالت تگزاس، با نقض قوانین آمریکا در مورد تحریم مالی جمهوری اسلامی، مبالغی بیش از ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار را از طریق بنگاه خیریه بنیاد کودک، مستقر در ایالت پورتلند، به ایران انتقال داده اند.

گیرنده این مبلغ موسسه خیریه رفاه کودک در ایران بوده و خانم وحید و آقای لاهیجی به سوء استفاده از معافیت های مالیاتی مربوط به کمک به موسسات خیریه نیز متهم هستند.

احمد ایرانشاهی، رئیس موسسه خیریه رفاه کودک در ایران متهم سوم این پرونده است.

در بیانیه ای که از سوی دادستانی انتشار یافته، این سه نفر به سودجویی فردی از طریق نقض قوانین مالیاتی ایالات متحده راجع به معافیت مالیاتی کمک به نهادهای خیریه، همراه با تخطی از قوانین مربوط به انتقال پول به ایران متهم شده اند.

در ایالات متحده، مانند بسیاری دیگر از کشورها، مبالغی که افراد و موسسات به امور خیریه اختصاص می دهند از پرداخت مالیات معاف است.

علاوه بر این، بخشی از قوانین ایالات متحده در مورد تحریم ایران، انتقال پول به این کشور را منع کرده است.

در کیفرخواست علیه سه ایرانی آمده است که نجمه وحید، حسین لاهیجی و احمد ایرانشاهی با توسل به ترفندهای پیچیده، مبالغی را به ایران انتقال می دادند و در حالیکه تظاهر می کردند که این مبالغ برای مصارف خیریه به خارج منتقل شده، عملا این پول را همچنان در اختیار خود داشته اند.

مقام های فدرال آمریکا می گویند متهمان این پرونده مقادیر زیادی پول نقد از طریق حساب های بانکی در سوئیس به ایران منتقل کرده اند و همچنین، برای این منظور، به ارسال محموله های مواد غذایی و سایر اقلام به ایران مبادرت ورزیده اند.

به گفته مقامات آمریکایی، بنیاد کودک، از زمان تاسیس در سال 1999 بخش اعظم عواید خود را صرفا به موسسه خیریه رفاه کودک در ایران منتقل کرده است.

بر اساس کیفرخواست دادستانی، آقای ایرانشاهی مدارک تقلبی درباره پولهای دریافت ارسال شده به ایران به بازرسان مالی در آمریکا ارائه کرده است.

آقای لاهیجی و خانم وحید هفته آینده در دادگاهی در سن آنتونیو در تگزاس حاضر خواهند شد، اما آقای ایرانشاهی که در ایران زندگی می کند "فراری" محسوب می شود.

دوایت هولتون، نماینده دادستانی فدرال در ایالت پورتلند، در اطلاعیه ای گفته است که اعتماد عمومی به سازمان های خیریه نباید لطمه ببیند و باید اطمینان حاصل کرد که فعالیت های بشردوستانه ساکنان ایالات متحده در خارج هم ناقض قوانین این کشور نیست.

بنیاد کودک با هدف ارسال کمک های غذایی، دارویی و آموزشی به کودکان نیازمند در شماری از کشورها تاسیس شده است.

porharfi - هلند - آرنم
یه عده اینجا .توی خیابون .با در دست داشتن عکس های بچه ها "بنام ِ کودکان. کُرد ِ ایرانی" پول جمع آوری میکردند.."البته میگفتند که شماره حسابتان را. بدهید تا ما..بعله!!.وقتی من باچهره برافروخته بهشان درباره صاحب عکس ها. اعتراض میکردم !میپرسیدند:"ایرانــــی هستی؟؟..(همشان بنوعی دکون بازار. بنام کودکان بی نصیب باز کرده اند)...(یکیشون"خانمی"..در تلویزیون لس آنجلسی جالب بود که پاسخ فردی را که تلفنی جویا شده بود که خودم چگونه. میتونم پول را بهشان برسانم؟؟گفته بود ..البته میدانید که تحریم آمریکا اجازه. نمیده که پول به ایران ارسال شود!!)..خب پس؟؟!
جمعه 26 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.