سکته همسر نور‌ی‌‌زاد در پی حمله ماموران امنیتی


سکته همسر نور‌ی‌‌زاد در پی حمله ماموران امنیتی

مهدی کروبی و میرحسین موسوی از زندانیان سیاسی خواسته‌اند به اعتصاب غذای خود پایان دهند. این در حالی است که چند تن از آنان به بیمارستان منتقل شده‌اند. ماموران امنیتی هم به خانواده نوری‌زاد در برابر اوین حمله کرده‌اند.

محمد نوری‌زاد، کارگردان و خبرنگار ایرانی

بعد از مهدی کروبی که در روزهای گذشته از زندانیان اعتصاب‌غذا کرده به‌خصوص "محمد نوری‌زاد" خواسته بود به اعتصاب غذای خود پایان دهند، این‌بار میرحسین موسوی با انتشار پیامی خطاب به زندانیانی که در اعتصاب غذا هستند، آنان را به پایان اعتصاب غذا فراخوانده تا "خانواده‌ها و همراهان جنبش سبز" را از نگرانی "نجات" دهند.

پیش‌تر مراجع تقلیدی چون آیت‌الله بیات زنجانی، آیت‌الله وحید خراسانی، آیت‌الله صانعی، آیت الله موسوی اردبیلی از زندانیان خواسته بودند که به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

در پیام آقای موسوی به‌نقل از سایت "کلمه" آمده است: «ترکیب کسانی که امروز در زندان‌ها جان بر کف نهاده‌اند، قابل تامل و عبرت است. زن و مرد و هنرمند و کارگر و حقوق‌دان و معلم. انسان‌هایی فرهیخته از هر صنف و طبقه و گروه و قشر.»

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران هم با انتشار پیامی خطاب به محمد نوری‌زاد از او خواسته بود از تصمیم برای ادامه اعتصاب غذای خود منصرف شود.

محمد نوری‌زاد، کارگردان و نسرین ستوده، وکیل دادگستری از جمله زندانیان سیاسی هستند که در پی اثرات ناشی از اعتصاب غذای خشک به بیمارستان منتقل شد‌ه‌اند. رضا خندان همسر نسرین ستوده در تماس با دویچه وله اتتقال او به بهداری را تایید کرده است. غلامحسین عرشی و رضا شهابی از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و آرش صادقی فعال دانشجویی از دیگر زندانیان سیاسی هستند که حال آنان در پی اعتصاب غذای خشک، وخیم عنوان شده است.

اما چرا زندانیان سیاسی با وجود درخواست شخصیت‌ها و فعالان مدنی، حاضر نیستند به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان دهند؟ کسانی چون محمد نوری‌زاد با چه استدلالی به ادامه اعتصاب غذای خود اصرار می‌ورزند؟ یکی از فرزندان این زندانی در پاسخ به این پرسش به دویچه وله می‌گوید: « این ‌پیام‌ها اصلا به ایشان نمی‌رسد. یعنی ما حتی نتوانسته‌ایم ایشان را ببینیم و حرف بزنیم، که حالا بخواهد پیام کسی به گوش او برسد. هنرمندان هم از ما خواستند که پیام‌شان را به او برسانیم ولی واقعا دست ما کوتاه است. الان خیلی مشکوکیم به این قضیه که نکند اتفاقی از قبل افتاده است. الان حدود یک ماه است که او را ندیده‌ایم و صدایش را نشنیده‌ایم. شاید اتفاقی برای او افتاده که این‌طور مخفی‌کاری می‌کنند.»

خانواده آقای نوری‌زاد روز ۲۵ آذر ماه پس از حضور در برابر زندان اوین با حمله ماموران امنیتی روبرو شده و تا شب در بازداشتگاه به‌سر برده‌اند. فرزند نوری‌زاد درباره اتفاق جلوی زندان اوین می‌گوید: « ما شانزده نفر از اعضای خانواده پدری بودیم و این عده کاملا تحت کنترل نیروی انتظامی، گوشه‌ای نشستند و مشغول دعا خواندن شدند. نیروی انتظامی خواهش کرد که گوشه‌ای بشینید ما هم پذیرفتیم و مشغول خواندن دعا بودیم که یک‌دفعه در عرض دو دقیقه ماشین‌های ون لباس‌شخصی آمدند. یک آقایی بدون هیچ صحبتی شروع به کتک زدن مادر من، خانم تاج‌زاده و همه ما کرد. مادر من را روی زمین می‌کشیدند، شرایطی به‌وجود آمد که همان‌جا حال مادر من خیلی بد شد. حال همه ما خیلی بد شد، لباس‌های همه پاره شد.»

فرزند نوری‌زاد می‌گوید که مادرش دچار سکته شده و از آن روز تا به‌حال در بیمارستان به سر می‌برد: « از جلوی زندان اوین به‌طور وحشیانه‌ای همه را داخل ماشین ون کردند. با دو، سه ماشین ون ما را بردند کلانتری یا نمی‌دانم اماکن در خیابان وزرا. آن‌جا جداگانه همه را تفتیش و بازجویی کردند. آن‌جا حال مادرم خیلی بد شده بود، من خواهش کردم که باید او را به پیش پزشک ببریم که نگذاشتند. تا ساعت ۸ شب این ماجرا طول کشید که ما بلافاصله بعد از این‌که آزاد شدیم ایشان را به بیمارستان آورده و در بخش سی‌سی‌یو بستری کردیم. ما تقریبا به این رفتارها عادت کردیم ولی ظهر عاشورا امیدواریم این حرکت هیچ وقت برای عزیزان خودشان هم پیش نیاید. آن هم در مملکتی که سرلوحه اسلامی دارد.»

او درباره حال عمومی مادرش به دویچه وله می‌گوید: «مادر الان خیلی نوسان فشار دارد، ناراحتی قلبی هم داشتند. دیروز یک سکته را رد کردند. حال عمومی او هم تا ظهر خوب بود ولی الان دوباره وخیم شده که اکسیژن وصل کرده‌اند. دکتر هم گفت فعلا باید کاملا تحت کنترل باشند. به‌هرحال هدیه‌ای است که ظهر عاشورا شامل حال ما شد. حتی لطف نکردند که مامور زن برای کتک زدن ما بیاورند. ظهر عاشورا بدون این‌که ما چیزی گفته باشیم، حتی کتاب‌های دعایمان را هم پاره کردند. امیدوارم این نوع رفتارها حتی برای زن و بچه خودشان پیش نیاید.»

عوارض اعتصاب غذا

اما اثرات اعتصاب غذا خشک زندانیان سیاسی در کوتاه مدت و بلند مدت چه تاثیری روی آن‌ها می‌گذارد؟ دکتر محمود زهرایی، پزشک ایرانی مقیم هلند درباره اثرات اعتصاب غذا به دویچه وله می‌گوید: «اعتصاب غذا که شروع می‌شود معمولا تا یک هفته بدن قادر است نیازهای خود را تامین کند. اول از همه قندهای بدن مصرف می‌شوند، بعد بدن شروع می‌کند به مصرف چربی‌ها. از هفته یک تا هفته چهار، بدن وارد مرحله‌ای می‌شود که شروع می‌کند به مصرف بقیه چیزهایی که در آن باقی مانده است. اینجا معمولا یک‌سری از ارگان‌های بدن شروع به از کار افتادن می‌کنند. مهم‌ترین این ارگان‌ها هم می‌تواند، قلب، چشم، کبد یا کلیه باشد. بعد از چهار هفته هم بیماری‌هایی مثل سردرد شروع می‌شوند، وزن بدن کم می‌شود و حرارت بدن پایین می‌آید. بعد از چهار هفته هم احتیاج است که بستری شوند. چون بعد از چهار هفته شنوایی و قدرت دید از دست می‌رود. در صورت ادامه اعتصاب غذا، فرد بین چهل تا هشتاد روز فوت خواهد کرد.»

aziz iran - دانمارک - کپنهاک
اراذل و اوباش ساندیسی اخوندها خفه خون گرفته اند و نظری ندارند ؟؟ . کسانی که چشمها و گوشهایشان را بر روی این جنایات آخوندها می بندند خود نیز دستشان در خون این ملت مظلوم اغشته است و در روز حسابرسی ملت ایران - پاسخگو خواهند بود.
شنبه 27 آذر 1389

Felfel GHermez - جمهوری چک - پراگ
الهی بمیرم خدایا کجایی چــــــــــــــــــــــرا؟
شنبه 27 آذر 1389

REZA74 - ایران - قم
هر انسانی‌ از شنیدن این خبر ناراحت میشود شرایط دردناکی است پدر در زندان مادر در بیمارستان آن هم به علت کتک خوردن از مأموران دولتی ولی‌ دوستان باور کنید قصدم توهین نیست دوستی‌ که می‌گوید خدا کجایی از کجا میداند که شاید همین مأموران از طرف نماینده خدا همون ولیت فقیه نباشند جدا شاید همه شما در اشتباهید و خامنه‌ای نماینده خداست اگه کسی‌ یک دلیل قانع کننده بیاره ممنون میشم چون که ما در تاریخ اسلام از این بد تر هم در رابطه با کسانی‌ که در برابر پیغمبر اسلام جنگیدن هم داشتیم پس ما از کجا میدونیم که اینها مأموریت از طرف الله ندارند.
شنبه 27 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.